Opgaver til novellelæsning
Opgaver til Lønningsdag
A ) Hvor kan vi mærke fortællerens ord i disse uddrag?
1. I Havstokken ligger der en lille By. Den skylder Klippen sin Eksistens, og Husene vender mange smaa Ruder som aarvaagne Øjne ind mod Stenbruddet, hvor Forsørgerne færdes.
2. Den lille Bys Tage skinner røde gennem den hvide Sne - rødt og hvidt, det kunde se ud, som om man flagede for Fattigdommen.
3. Solen er ved at gaa ned langt inde, og det hvide Land faar et let Rosenskær. Og fra hver Arne i Byen stiger der Røg - blaa Røg - lige i Vejret, som var Arnens simple Offer af Tang og Græstørv og Kogødning taget til Naade af de lunefulde Guder.
4. Kokasserne krummer sig, og Tangen knitrer, og Lørdagsilden flammer op, rede til at tage imod, hvad Forsørgerne har købt paa Vejen hjem. Børnene stikker Ansigterne ind til Flammen, der glitrer i deres store Øjne og rindende Næser, Mødrene løber uroligt til og fra Køkkenvinduet. Nu svandt Solen, de skulde allerede være under Vejs.
5. Vejen kan følges i sine Sigsaglinier næsten helt op til Værket, men den vandrende Linie, der ved denne Tid af Dagen bugter sig ned ad den, hvor bliver den af? De skulde da vel ikke være faldet ind under Vejs? Gud forbyde det.
6. Den store Mand skælder over en Favn Skærver, der ikke er lagt paa jævn Bund - det giver uærligt Maal, siger han. Svenske Anders tager imod Skændene med bøjet Hoved og haaber paa den Maade at slippe nogenlunde skadesløs fra sit uheldige lille Kneb; for nu har Værkejeren jo Ret til at anvende Skøn i Stedet for det ærlige, redelige Favnemaal.
B) Ved hvilke personer har fortælleren sin synsvinkel?
C) Hvordan farves synsvinklerne?
D) Hvad betyder det for læserens sympati?
Opgave til Drivhuset
a) Beskriv den eksplicitte fortæller
b) Ved den eksplicitte fortæller mere eller mindre end den implicitte fortæller?
a. Hvad er effekten?
Opgave til Historien om Børge
a) Beskriv den eksplicitte fortæller
a. Synsvinkel
b. Mere eller mindre viden end personer
b) Beskriv forskel på eksplicit fortæller og implicit.