Bruksela: pierwsza Pascha w polskiej parafii

Post date: Apr 23, 2015 5:50:48 PM

- autor: ks. Paweł Cecha (za: cerkiew.pl) - Po raz pierwszy Paschę we własnej parafii świętowali prawosławni Polacy w Brukseli. Od dwóch miesięcy działa tam pierwsza taka parafia dla prawosławnych emigrantów z naszego kraju. Nabożeństwa ostatnich dni Wielkiego Tygodnia odbywały się w kaplicy duszpasterstwa europejskiego, z której parafia korzysta. W pierwszych dniach Wielkiego Tygodnia wierni modlili się w katedrze metropolitalnej św. Archaniołów w Brukseli, z metropolitą Belgii Atenagorasem oraz we francuskojęzycznej parafii św. Sylwana z Atosu i Marcina z Tours. Od Wielkiego Piątku wierni spotykali się na wspólnej modlitwie w kaplicy Zmartwychwstania, w której to regularnie odbywają się Liturgie. Pierwszy raz w historii kaplicy celebrowano tam prawosławne nabożeństwa Wielkiego Tygodnia i Paschy. W związku z ograniczonymi możliwościami nie odbyła się tradycyjna paschalna procesja. Wierni wyszli jedynie na zewnątrz budynku, gdzie w sąsiedztwie budynków instytucji europejskich zabrzmiał troparion Paschy. Po zakończonej Liturgii wierni otrzymali pomalowane jaja - symbol Zmartwychwstania.

Nabożeństwa zgromadziły wielu wiernych, którzy zostali na święta w Belgii. Po zakończeniu modlitwy i uprzątnięciu kaplicy przedłużano paschalną radość w gronie parafialnej rodziny przy wspólnym śniadaniu.

W niedzielny poranek wierni brukselskich parafii spotkali się na uroczystej paschalnej wieczerni celebrowanej przez metropolitę Atenagorasa. Podczas nabożeństwa czytano Ewangelię w dwunastu różnych językach, w tym po polsku i cerkiewno-słowiańsku. Metropolita przedstawił zebranym polską parafię i podziękował za przybycie i za chęć wspólnego świętowania Zmartwychwstania.

W Wielkim Poście w parafii oraz w polskich sklepach w Brukseli sprzedawane były kolorowe pisanki przygotowane przez parafianki. Dochód ze sprzedaży jajek został przeznaczony na zakup ikony święta patronalnego parafii - Narodzenia Bogurodzicy.

Działająca od lutego 2015 roku Polska Parafia Prawosławna jurysdykcyjnie należy do Patriarchatu Ekumenicznego, jednak pozostaje w ścisłym związku z PAKP. Powstanie parafii było odpowiedzią na potrzeby wiernych; pod petycją o objęcie duszpasterską opieką i utworzenie polskiej parafii cerkiewnej podpisało się ok. 600 osób. Każde nabożeństwo w wynajmowanej przez parafię kaplicy wymaga odpowiedniego przygotowania - przystosowania przestrzeni do nabożeństwa, rozstawienia ołtarza i pulpitów itd. Po nabożeństwach wierni spotykają się na poczęstunku, w tym czasie odbywa się katecheza dzieci i młodzieży. W Wielkim Poście parafianie udali się na pielgrzymkę do Paryża, w najbliższym czasie wybierają się do żeńskiego monasteru w Asten w Holandii, w dalszych planach jest również pielgrzymka do Ziemi Świętej. W ramach parafii działa Bractwo Młodzieży oraz chór. W dalszym ciągu, przy wsparciu lokalnych władz kościelnych jak i państwowych, poszukiwana jest stała lokalizacji dla parafii. W dni kiedy nie ma nabożeństw w kaplicy Zmartwychwstania wierni uczestniczą w nabożeństwach w francuskojęzycznej parafii znajdującej się w dzielnicy Saint-Gilles. Proboszczem parafii jest ks. Paweł Cecha.

Strona Parafii na Facebooku