Nabożeństwo za ojczyznę w ciechocińskiej cerkwi

Post date: Nov 14, 2013 6:11:01 PM

- Autor: ks. Łukasz Godun (za: orthodox.pl) - W przededniu Narodowego Dnia Niepodległości w cerkwi garnizonowej w Ciechocinku, prawosławny ordynariusz wojskowy bp Jerzy, odprawił św. Liturgię w intencji Ojczyzny. Uroczystość uświetniła obecność wiceminister Obrony Narodowej Beaty Oczkowicz.

Uroczystość odbywała się według ceremoniału wojskowego, w obecności pocztu sztandarowego, kompanii reprezentacyjnej i orkiestry. Obok minister Beaty Oczkowicz na modlitwę za Ojczyznę przybyła generalicja, liczne grono oficerskie, żołnierze oraz lokalne władze samorządowe. Nie zabrakło także wiernych ciechocińskiej społeczności prawosławnej, jak również kuracjuszy i wiele innych osób. Nabożeństwo za naszą Ojczyznę nie było dedykowane jedynie do prawosławnych Polaków. Za wolność swojego ojczystego kraju mógł modlić się każdy, bez względu na wyznanie.

Swemu wojskowemu arcykapłanowi towarzyszyło w modlitwie grono siedmiu kapłanów (kapelanów), protodiakon oraz chór Oktoich z Wrocławia. Okolicznościowe kazanie wygłosił zastępca ordynariusza ks. płk Aleksy Andrejuk. Tego dnia uczczono również pamięć patrona ciechocińskiej świątyni- archanioła Michała.

Na koniec nabożeństwa głos zabrał ordynariusz wojskowy. Biskup Jerzy nawiązując do perykopy ewangelicznej, świętych aniołów ale take okoliczności modlitwy za Ojczyznę, rozwinął pojęcia miłości wolności i tolerancji. Hierarcha apelował o miłość i szacunek do ojczystego kraju i drugiego człowieka. Ekscelencja podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości na czele z panią minister za przyjęcie zaproszenia i zjednoczenie się we wspólnej modlitwie w intencji Polski. Szczególne słowa podziękowań za organizację święta hierarcha skierował pod adresem proboszcza parafii w Ciechocinku ks. mitrata płk. Mikołaja Hajduczeni.

Bezpośrednio po św. Liturgii miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy poświęconej śp. arcybiskupowi gen. dyw. dr. Mironowi (Chodakowskiemu)- poprzedniemu ordynariuszowi wojskowemu, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu prezydenckiego oraz samemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pozostałym ofiarom tej tragedii. Następnie pod tablicą złożono wiązanki kwiatów.