β απλοί υπολογισμοί μάζας
ΛΥΜΕΝΗ ΑΣΚΗΣΗ 6
0,4mol NaOH σχηματίζουν xmol Να2SO4
Χ=0,4*1/2=0,2mol Να2SO4
Γ) υπολογισμός μάζας Na2S04
Mr =2*23+1*32+4*16=142
M=n*Mr= 0.2*142g=28.4g Να2SO4
a)υπολογισμός αρ mol ΝαOH
Mr=1*23+1*16+1*1=40
n=m/Mr è n=16/40=0.4mol NaOH
Β)υπολογισμός αρ mol Να2SO4 από την στοιχειομετρία της αντίδρασης
2NaOH+ H2SO4à Na2S04 +2H2O
Ποια η μάζα του άλατος που προκύπτει από την εξουδετέρωση 16g NaOH με H2SO4
2mol NaOH σχηματίζουν 1mol Να2SO4
ΛΥΣΗ
,
ΛΥΜΕΝΗ ΑΣΚΗΣΗ 7
Το υδρόθειο μπορεί να παρασκευασθεί εργαστηριακά με επίδραση αραιού υδροχλωρικού οξέος πάνω σε ένα θειούχο βάριο.
Πόσα γραμμάρια θειούχου βαρίου απαιτούνται για την παρασκευή 16g υδροθείου κατ' αυτή τη μέθοδο;
ΛΥΣΗ
Διατυπώνουμε την ισοσταθμισμένη εξίσωση και κάτω από τα αντιδρώντα και τα προϊόντα που μας ενδιαφέρουν σημειώνουμε τις αντίστοιχες ποσότητες σε moles και γραμμάρια.
Μr(H2S) = 2*1+1*32=34
n(H2S)=m/Mr=16g/32g/mol=0.5mol H2S
BaS(s) + 2 HCl(aq) ® BaCl2(aq) + H2S(g)
ή 1 mol BaS δίνουν 1 mol Η2S
x mol BaS δίνουν 0.5 mol Η2S x=0.5mol BaS
Έστω m η ζητούμενη μάζα του BaS σε γραμμάρια.
Mr(BaS)=137*1+1*32=169
Με απλή μέθοδο των τριών, βάσει της αναλογίας γραμμαρίων, βρίσκουμε:
M(BaS)=n*Mr=0.5mol*169g/mol=84.5 g BaS
ΛΥΜΕΝΗ ΑΣΚΗΣΗ 8
Πόσα χιλιοστόγραμμα του τετραχλωράνθρακα γίνονται από 0,04 mol CL2;
2CL2 + CO2 CCl4 + O2
Λύση:
Βήμα 1. ισορροπία η αντίδραση.
2 Cl 2 + CO2 CCl 4 + O 2
Το βήμα 2. Υπολογίζοντας τα mol CCl4
Η ισορροπημένη αντίδραση συσχετίζουμε το CCl4 με το Cl2
2 mol Cl2 δίνουν 1 mol CCl4.
0,04 Cl2 δίνουν χ mol CCl4
x=0.04*1/2=0.02mol CCl4
Το βήμα 3. μετατρέπει τa mol στη ζητούμενη μονάδα .
Η ζητούμενη μονάδα είναι χιλιοστόγραμμα, μια παραλλαγή στα γραμμάρια.
Για να μετατρέψουμε τα mol σε γραμμάρια, χρησιμοποιούμαι την μοριακή μάζα
Η ουσία είναι τώρα CCl4 η μοριακή μάζα του
Mr= 12 + 4 (35.5) = 154g/mol.
Υπολογίζουμε την μαζα του CCl4
m= n*Mr => m=0.02mol*154g/mol=3.08g CCl4
μετατρέπομαι τα γραμμάρια σε χιλιοστόγραμμα,
3.08g =
ΛΥΜΕΝΗ ΑΣΚΗΣΗ 9
3.08x 103 mg CCl4
ΛΥΜΕΝΗ ΑΣΚΗΣΗ 11
Σε διάλυμα που περιέχει 5,475 g υδροχλωρίου (HCℓ) προσθέτουμε 25,5g νιτρικού
αργύρου (AgNO3 ). Πόσο ίζημα θα σχηματισθεί;
Λύση
Mr HCℓ= 36,5 Mr AgNO3 =108+14+3*16=170 Mr AgCℓ =108+35,5= 143,5
Τα moℓes του HCℓ είναι: n=m/Mr =5.475/36.5=.015mol HCl
Τα moℓes του AgNO3 είναι: n=m/Mr =25.5/170=0.15mol AgNO3
Επειδή δίνονται οι αρχικές ποσότητες και των δύο αντιδρώντων, ελέγχουμε αν κάποιο
από τα αντιδρώντα βρίσκεται σε περίσσεια.
Γράφουμε τη χημική εξίσωση:
HCℓ + AgNO 3 à AgCℓ + HNO 3
Αρχικά: 0,15 moℓ 0,15 moℓ
Αντιδρούν: 0,15 moℓ 0,15 moℓ
Παράγονται: 0,15 moℓ 0,15 moℓ
Τελικά: ____ _____ 0,15 moℓ 0,15 moℓ
Παρατηρούμε ότι οι αρχικές ποσότητες HCℓ και AgNO 3 βρίσκονται σε
στοιχειομετρική αναλογία και ο υπολογισμός της ποσότητας του AgCℓ μπορεί να
γίνει με οποιαδήποτε από τις δύο αυτές ποσότητες.
Η μάζα του AgCℓ είναι: m=n*Mr=0.15*143.5=21.53g AgCl
> Παράδειγμα 4
Πόσα γραμμάρια CaO σχηματίζονται όταν παράγονται 3,6 x 1016 μόρια του O 2 ;
CaCO3 -->CaO + O2
Λύση:
Βήμα 1. ισορροπία η εξίσωση.
CaCO3 -->CaO + O 2
Μερικές φορές είναι ισορροπημενός ως έχει. Έλεγχος οπωσδήποτε.
Το βήμα 2. μετατρέπει τις δεδομένες μονάδες σε mol.
Η αρχική μονάδα είναι μόρια του O 2.
Τα μόρια μετατρέπονται σε mol με τον αριθμό Avogadro, 1 mol. = 6.02 X 1023 μόρια.
n=αριθμός μορίων/Να=3,6*1016/6,02*1023=0,6*10-7mol
Βήμα 3. αλλαγή η ουσία.
Η ισορροπημένη εξίσωση λέει 1 mol. CaO δίνει 1 mol. O 2.
χ mol CaO δίνει 0,6*10-7 mol O2
χ=0,6*10-7mol CaO
Βήμα 4. μετατρέπουμε στις επιθυμητές μονάδες.
Φτάστε στα γραμμάρια με τη μοριακή μάζα. Η ουσία είναι τώρα CaO, έτσι 40+16=56g/mol.
ΛΥΜΕΝΗ ΑΣΚΗΣΗ 10
Πόσα γραμμάρια χλωριούχου αργιλίου μπορεί να γίνουν από 0,146 g του HCl;
Al(OH)3 + HCl H2O + AlCl3
Λύση:
Βήμα 1. Γράφουμε σωστά την αντίδραση.
Al(OH) 3 + 3 HCl 2 H2O + AlCl 3
Το βήμα 2. μετατρέπομαι την αρχική μονάδα σε mol.
Η αφετηρία είναι 0,146 g HCl.
Η μέθοδος για να μετατρέψει τα γραμμάρια σε mol είναι μοριακή μάζα.
Δεδομένου ότι η ουσία είναι HCl, η μοριακή μάζα HCl απαιτείται.
Η μοριακή μάζα HCl =1+35.5 =36.5g/mol., έτσι 36.5g = 1 mol. HCl.
n=m/Mr =>n=0.146/36.5=0.004mol HCl
Το βήμα 3. μετατρέπει την αρχική ουσία σε mol της επιθυμητή ουσίας AlCl3.
Με γνωστά τα mol HCl, ζητάμε την ποσότητα AlCl 3.
Η χημική αντίδραση λέει ότι
3 mol HCl δίνουν 1 mol AlCl3.
0,004 mol HCl δίνουν χ mol AlCl3.
Χ=0,004*1/3=0,00133mol AlCl3.
Το βήμα 4. μετατρέπομαι τa mol στις επιθυμητές μονάδες.
Η ερώτηση ζητά τα γραμμάρια, τόσο η μοριακή μάζα χρησιμοποιείται.
Δεδομένου ότι η ουσία είναι τώρα AlCl 3, απαιτείται η μοριακή μάζα AlCl 3 .
Η μοριακή μάζα AlCl 3 = 27 + 3 (35.5) = 133.5g/mol.
m=n*Mr => m=0.00133mol*133.5g/mol=0.182 g AlCl3