Moderní pohonné jednotky
Naše výzkumná skupina se specializuje na inovace v oblasti moderních pohonných jednotek s hlavním zaměřením na udržitelnost, efektivitu a snižování emisí. Klíčovým cílem našeho týmu je vyvíjet a optimalizovat nové technologie pohonných systémů, které mohou být aplikovány v různých typech vozidel a průmyslových zařízeních. Naši experti pracují s nejnovějšími trendy v elektromobilitě, hybridních systémech a alternativních palivech, jako jsou vodík a biopaliva.
Spolupracujeme s průmyslovými partnery a akademickými institucemi po celém světě, abychom překlenuli mezeru mezi teoretickým výzkumem a praktickým nasazením. Naše práce zahrnuje rozsáhlé simulace, experimentální testování a prototypování s cílem přinést inovativní řešení, která splňují současné a budoucí energetické a environmentální standardy. Připojte se k nám v cestě za čistší a efektivnější budoucností pohánění.
.Klíčovým nástrojem naší práce je software GT-SUITE, což je pokročilý software pro simulace pohonných systémů. S jeho pomocí modelujeme a simulujeme různé scénáře chování pohonných jednotek ve virtuálním prostředí, což nám umožňuje rychle iterovat designy a testovat je ve skutečných podmínkách dříve, než je uvedeme do praxe.
V našich špičkových zkušebnách provádíme komplexní testování nových konceptů pohonných jednotek. Tyto zkušebny jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi a diagnostickými nástroji, které nám umožňují detailně analyzovat a optimalizovat každý aspekt pohonného systému.
Kontakt:
Řešené projekty:
Národní centrum kompetence Josefa Božka pro pozemní dopravní prostředky
Využití HD map pro urychlení vývoje pokročilých asistenčních systémů a autonomní mobility (ADASTWIN)
Projekty smluvního výzkumu:
Garrett Motion
Škoda Auto
TATRA TRUCK
Hlavní výsledky
Témata disertačních prací:
Hydrogen and hydrogen blended fuels for internal combustion engines
Predictive control strategy of a hybrid vehicle for a regularly recurring commuting mode.
Methodology for measuring and evaluating external influences on a compact heat exchanger in a vehicle
EXHAUST GAS TEMPERATURE STABILISATION SYSTEM FOR TURBOCHARGED ENGINES
Publikace:
UŠIAK, M.; VANČURA, J.; KUČERA, P.; ŠTĚTINA, J. The Impact of the Steering Wheel Grip on Vehicle Control. Brno: Brno University of Technology, Faculty of Mechanical Engineering, 2023. p. 52-52.
BÖHM, M.; ŠTĚTINA, J.; SVÍDA, D. Exhaust Gas Temperature Pulsations of a Gasoline Engine and Its Stabilization Using Thermal Energy Storage System to Reduce Emissions. ENERGIES, 2022, vol. 15, no. 7, p. 1-16. ISSN: 1996-1073.
BÖHM, M.; UŠIAK, M.; ŠTĚTINA, J.; SVÍDA, D. The Exhaust Gas Temperature Instability Behind The Electrically Assisted Turbocharger. Scientific Proceeding KOKA 2022. Bratislava: Slovak University of Technology in Bratislava, Faculty of Mechanical Engineering, 2022. p. 119-126. ISBN: 978-80-227-5215-2.
ŠEBELA, K.; JANOUŠEK, M.; UŠIAK, M.; ŠTĚTINA, J. Multi temperature difference model of heat exchanger in GT-Suite. Scientific Proceedings KOKA 2022. 62. Bratislava: SPEKTRUM STU Publishing, 2022. p. 163-168. ISBN: 978-80-227-5215-2.
ŠTĚTINA, J.; BŘEZINA, M.; BÖHM, M. Small Cogeneration Unit with Heat and Electricity Storage. ENERGIES, 2021, vol. 14, no. 8, p. 1-13. ISSN: 1996-1073.
BÖHM, M.; ŠTĚTINA, J.; SVÍDA, D. An analysis of the force acting on the apex seal of a rotary engine. Sborník přednášek KOKA 2021. Praha: Česká zemědělská univerzita v Praze, 2021. p. 27-34. ISBN: 978-80-213-3132-7.
ŠTĚTINA, J.; BÖHM, M.; BŘEZINA, M. Small Cogeneration Unit with Heat and Electricity Storage. Xi'an: PRES 20, 2020. p. 1-6.
BÖHM, M.; SVÍDA, D.; ŠTĚTINA, J. ANALYSIS OF THE TEMPERATURE PULSATIONS OF THE EXHAUST GAS BEFORE THE THREE-WAY CATALYST. In ENGINEERING MECHANICS. Engineering Mechanics .... 1. BRNO: BRNO UNIV TECHNOL, FAC MECHANICAL ENGINEERING, 2020. p. 78-81. ISBN: 978-80-214-5896-3. ISSN: 1805-8248.
Průmyslová spolupráce:
Škoda Auto
TATRA Truck
Garrett Motion
RHK Energy Solutions
1D simulace GT Suite
SYSTÉM STABILIZACE TEPLOTY VÝFUKOVÝCH PLYNŮ PRO PŘEPLŇOVANÉ MOTORY
Vytvoření podrobného simulačního modelu motoru ICE 1.5 TSI s latentním výměníkem tepla a turbodmychadlem EAT
Kosimulace pomocí 3D simulace FLUENT
Předpověď a stabilizace teplotních pulzací v HX
Kompletní dodávka testovacích motorů včetně elektroniky a softwaru
Řízení VNT
Pokročilá kontrola klepání
Strategie prediktivního řízení hybridního vozidla pro pravidelně se opakující dojíždění do práce
Vytvoření simulačního modelu a modelu řídicí strategie odpovídajícího výrobnímu vozidlu.
Vytvoření metody předvídání jízdy na základě již absolvovaných jízd.
Vytvoření adaptivní jízdní strategie přizpůsobující se na základě předpovědi.
IVECO Cursor c9 Step E Euro 6
Vývoj řídicích a vyhodnocovacích systému pro zkušebny pohonných jednotek a vozidel
Výstupní kontrola všech autobusů IVECO Czech Republic ve Vysokém Mýtě
Kalibrace tachografů
Náhrada testů autobusů na silnici
Dlouhodobé testy v automobilové průmyslu
Testy 400, 800 a 1200 hodin
Provádí se za 24 hodin nepřetržitého provozu
Velký objem dat
Poškození testovaného objektu, analýza dat (potřeba černé skříňky).
APLIKACE CHLAZENÉ RECIRKULACE VÝFUKOVÝCH PLYNŮ U MODERNÍCH ZÁŽEHOVÝCH MOTORŮ
Možnosti zvyšování účinnosti spalovacího zážehového motoru pomocí systémů chlazeného EGR, vodního vstřikování a jejich kombinace. Systém EGR má z hlediska poměru dosažených výsledků a komplexnosti nevyhovující parametry. Byl na modelu prověřen model i vodního vstřikování a porovnán právě se systémem EGR. Model motoru s vodním vstřikováním byl vyhodnocen jako výhodnější. Ověření výsledků v experimentálním vozidle s vodním. Použití jak systému EGR, tak vodního vstřikování a ideálně s možností zapalování směsi v předkomůrce je nejvhodnější.