Doktorské studium

Doktorské studium na Ústavu automobilního a dopravního inženýrství je určeno pro absolventy magisterského studia, které je technicky nebo přirodovědně zaměřené. Vítání jsou informatici, elektro specialisté, mechatronici, ale i matematici a samozřejmě strojní inženýři. Právě kombinace více oborů je pro doktorské studium výhodou.

Studium kombinuje teoretickou přípravu s praktickými zkušenostmi a zahrnuje spolupráci na projektech s automobilovými společnostmi a technologickými start-upy. Je to skvělá cesta k získání hlubokých znalostí v rychle se rozvíjejícím odvětví a otevření dveří k budoucím kariérním příležitostem ve výzkumu a vývoji v automobilovém průmyslu nebo akademické kariéře.

Nově lze studovat tzv. průmyslové doktoráty. Zde je potřeba mít domluvenou spolupráci s průmyslovým partnerem.

E přihláška

(1) Doktorský studijní program je zaměřen na vědecké bádání a samostatnou tvůrčí činnost v oblasti výzkumu nebo vývoje nebo na samostatnou teoretickou a tvůrčí činnost v oblasti umění. 

(2) Standardní doba studia je nejméně tři a nejvýše čtyři roky. 

(3) Studium v doktorském studijním programu probíhá podle individuálního studijního plánu pod vedením školitele.  

(4) Studium se řádně ukončuje státní doktorskou zkouškou a veřejnou obhajobou disertační práce, kterými se prokazuje schopnost a připravenost k samostatné činnosti v oblasti výzkumu nebo vývoje nebo k samostatné teoretické a tvůrčí umělecké činnosti. Disertační práce musí obsahovat původní a uveřejněné výsledky nebo výsledky přijaté k uveřejnění.

(5) Absolventům studia v doktorských studijních programech se uděluje akademický titul "doktor" (ve zkratce "Ph.D." uváděné za jménem).  

(6) Studium v doktorském studijním programu sleduje a hodnotí oborová rada ustavená podle vnitřního předpisu vysoké školy nebo její součásti, která má akreditovaný příslušný studijní program. Předsedou oborové rady je garant doktorského studijního programu.  

Individuální studijní plán

Součástí studijních povinností v doktorském studijním programu je absolvování části studia na zahraniční instituci nebo účast na mezinárodním tvůrčím projektu s výsledky publikovanými nebo prezentovanými v zahraničí nebo jiná forma přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci.

Součástí individuálního studijního plánu doktoranda v prezenční formě studia je pedagogická praxe, která slouží především k rozvinutí prezentačních dovedností. Tato praxe zpravidla probíhá po dobu čtyř semestrů v rozsahu průměrně 4 hodiny týdně. Formu a rozsah pedagogické praxe stanovuje vnitřní norma podle čl. 51. Případné výjimky z pedagogické praxe povoluje vedoucí zaměstnanec školícího pracoviště po dohodě se školitelem.

Individuální studijní plán a případné úpravy v něm zpracovává s doktorandem školitel, který jej po vyjádření vedoucího zaměstnance školicího pracoviště předkládá oborové radě k vyjádření. Individuální studijní plán a jeho změny schvaluje děkan.

STÁTNÍ DOKTORSKÁ ZKOUŠKA

Státní doktorská zkouška spočívá v diskuzi souvislostí tématu disertační práce na základě pojednání předloženého doktorandem. Pojednání obsahuje zejména kriticky zhodnocený současný stav poznání v oblasti tématu disertační práce (State of Art), vymezení předpokládaných cílů disertační práce a charakteristiky zvolených metod řešení.

Doktorand společně se svým školitelem osobně předloží nejpozději 4 týdny před plánovaném termínem státní doktorské zkoušky řediteli ústavu k vyjádření pojednání ke státní doktorské zkoušce, zároveň projedná složení komise pro SDZ a  posuzovatelé pojednání. Tři dny před projednávání pošle pojednání v elektronické formě řediteli ústavu.

Doktorand má povinnost prezentovat podstatné části pojednání na semináři ústavu, který se uskuteční alespoň 1 týden před plánovaným termínem státní doktorské zkoušky. Délka prezentace je  max. 20 minut. Nezbytná je účast školitele na semináři, seminář se může uskutečnit virtuálně.

Pojednání musí obsahovat:

Pojednání musí vyhovovat směrnici rektora - Úprava, odevzdávání, zveřejňování a uchovávání vysokoškolských kvalifikačních prací, ale svázání nemusí být provedeno nerozebíratelnou vazbou. Doporučený rozsah pojednání je mezi 25–50 stranami včetně obrázků, seznamu literatury a příloh.

Šablona posudku na pojednání.

PRŮBĚH STÁTNÍ DOKTORSKÉ ZKOUŠKY

Cílem státní doktorské zkoušky (SDZ) je ověřit schopnost a připravenost doktoranda k samostatné tvůrčí činnosti v oblasti výzkumu nebo vývoje.

Sestává ze dvou částí:

Státní doktorská zkouška se koná před zkušební komisí, jejíž doporučenými členy (min. 5 členů) jsou:

Cílem vědecké rozpravy o tématu disertační práce je zejména prověřit jeho disertabilitu. To znamená, že řešení tématu přinese nové vědecké poznatky, které mohou být publikované buď ve formě impaktovaného článku. Dále se hodnotí kvalita přehledu současného stavu poznání, formulace vědecké otázky a pracovních hypotéz a adekvátnost navrženého způsobu řešení a vědeckých metod zkoumání.

Státní doktorské zkouška začíná představením doktoranda školitelem (5 min.). Poté doktorand prezentuje pojednání k SDZ (20 min.) obsahující zejména shrnutí současného stavu poznání, vymezení cílů disertační práce a současný stav řešení. Následuje diskuze (20 min.) mezi oponenty, členy komise a doktorandem o tématu disertační práce a prověření odborných znalostí (15 min.) z oboru disertační práce.

Státní doktorská zkouška je klasifikována na základě neveřejného hlasování zkušební komise stupněm prospěl, nebo neprospěl.

DISERTAČNÍ PRÁCE

V disertační práci předkládá doktorand výsledky, které získal a publikoval v průběhu svého doktorského studia. Práce musí obsahovat původní a uveřejněné výsledky nebo výsledky přijaté k uveřejnění. Doktorand v ní kriticky zhodnotí stav poznání v daném oboru a představí svůj přínos k rozvoji poznání v dané oblasti. Je potřeba zvážit publikování v anglickém jazyce.

Podmínkou pro podání přihlášky k obhajobě disertační práce je publikace výsledků obsažených v disertační práci v publikaci evidované v databázích WoS nebo Scopus, kde je doktorand uveden jako hlavní autor. Tuto skutečnost musí doktorand doložit (např. přiloženým separátem článku s odkazem na databáze, kde je článek uveden).

Obhajoba disertační práce se koná před komisí, jejíž doporučenými členy (min 5 členů z toho dva mimo VUT) jsou:

Doktorand společně se svým školitelem osobně předloží nejpozději 2 měsíce od plánovaného termínu obhajoby disertační práce řediteli ústavu k vyjádření disertační práci a návrh na složení komise včetně oponentů. Týden před projednávání zašle text DP řediteli ústavu.

Doktorand má povinnost prezentovat podstatné části disertační práce na semináři ústavu, který se uskuteční alespoň 1 týden před plánovaným termínem obhajoby disertační práce. Délka prezentace je 20 minut. Nezbytná je účast školitele na semináři. Seminář může proběhnout virtuálně.

Disertační práce musí obsahovat:

Disertační práce musí obsahovat původní a uveřejněné výsledky nebo výsledky přijaté k uveřejnění. Jsou-li v souboru uveřejněných prací podle odstavce 1 písm. b) práce, jichž je doktorand spoluautorem, musí být vymezen podíl doktoranda.

Disertační práce musí vyhovovat směrnici rektora - Úprava, odevzdávání, zveřejňování a uchovávání vysokoškolských kvalifikačních prací. Doporučený rozsah disertační práce je 80-130 stran včetně obrázků, seznamu literatury a příloh.

Disertační práci je nutné odevzdat nejpozději do konce maximální doby studia. Pokud ji v této lhůtě doktorand neodevzdá, jeho studium se ukončí podle § 56 odst. 1 písm. b) zákona. Na postup při rozhodování v této věci se vztahuje § 68 zákona. Na základě žádosti doktoranda doporučené školitelem a příslušnou oborovou radou může děkan tuto lhůtu v odůvodněných případech výjimečně prodloužit.

Šablona posudku na disertační práci.

PRŮBĚH OBHAJOBY DISERTAČNÍ PRÁCE

Doktorské studium je završeno obhajobou disertační práce (DP), jejíž součástí je diskuze související s jejím tématem. Doktorand formou prezentace kriticky zhodnotí stav poznání v daném oboru a představí svůj přínos k rozvoji poznání v dané oblasti. 

Časový plán obhajoby disertační práce:

Předseda komise ukončí veřejnou část obhajoby DP.

Obhajoba disertační práce je klasifikována na základě neveřejného hlasování zkušební komise stupněm prospěl, nebo neprospěl.

Financování

Seznam doktorandů

1. ročník

2. ročník

3. ročník

4. ročník

5. ročník

Disertační práce