Spolupráce
s průmyslovými partnery,
se středními školami,
výzkumnými organizacemi,
kurzy a vzdělávání pro firmy
s průmyslovými partnery,
se středními školami,
výzkumnými organizacemi,
kurzy a vzdělávání pro firmy
Obsah:
18,5 mil. Kč
objem smluvní spolupráce ročně
1,5 mil. Kč
příjem z transferu technologií ročně
58
projektů smluvního výzkumu ročně
Přístup k nejnovějším výzkumným poznatkům: ÚADI má rozsáhlé know-how jak v oblasti teoretické tak i aplikovaného výzkumu. Průmysloví partneři mohou z této spolupráce těžit tím, že získají přístup k nejnovějším poznatkům a technologiím v oblasti automobilového a dopravního inženýrství.
Talentovaní absolventi: Spolupráce s univerzitou umožňuje průmyslovým partnerům přístup k talentovaným studentům, kteří mohou po svém absolutoriu přispět k inovacím a růstu firmy.
Výzkum a vývoj: Univerzitní ústavy mohou nabídnout průmyslovým partnerům možnost spolupracovat na společných výzkumných a vývojových projektech, což může vést k vytvoření nových technologií nebo vylepšení stávajících produktů.
Testování a certifikace: Univerzitní laboratoře a testovací zařízení mohou být využity pro testování a certifikaci produktů, což je důležitý krok před uvedením nových výrobků na trh.
Zvyšování kvalifikace zaměstnanců: Průmysloví partneři mohou využít univerzitní kurzy, semináře a workshopů pro další vzdělávání a zvyšování kvalifikace svých zaměstnanců.
Společné výzkumné projekty: Týmy z průmyslu a univerzit mohou spolupracovat na výzkumných projektech, které řeší konkrétní výzvy průmyslových partnerů. Typicky projekty TAČR, OP TAK Aplikace, Doprava 2030 a další.
Stáže a praxe pro studenty: Firmy mohou nabízet stážistické a praxovní pozice pro studenty, což jim umožňuje získat praktické zkušenosti a firmám identifikovat potenciální budoucí zaměstnance.
Sponzorování a dary: Průmysloví partneři mohou finančně podporovat specifické výzkumné projekty, akademické programy nebo stipendia pro studenty. V případě zájmu o podporu ústavu, vystavení svých výrobků v prostorách ústavu.
Poradenské služby: Akademičtí pracovníci mohou poskytovat odborné poradenství a konzultace průmyslovým partnerům v oblasti jejich odbornosti.
Spolupráce na vývoji kurikula: Firmy mohou spolupracovat s ústavem na vývoji kurikula, aby zajistily, že vzdělávací programy odpovídají aktuálním a budoucím potřebám průmyslu.
Technologický transfer: Ústav disponuje technologiemi, patenty a vynálezy, které mohou být komercializovány prostřednictvím licenčních dohod s průmyslovými partnery.
Trusted Information Security Assesment Exchange
TISAX® posuzuje informační bezpečnost společností v automobilovém průmyslu
Klade důraz na bezpečné zpracování informací od obchodních partnerů, ochrany prototypů a ochrany dat
Certifikace je platná mezinárodně
Náš systém řízení informační bezpečnosti je v souladu s nejvyššími standardy
TISAX® usnandňuje účast ve výběrových řízenách
TISAX® (Trusted Information Security Assessment Exchange) je hodnotící a výměnný program pro posuzování informační bezpečnosti společností v automobilovém průmyslu. Byl vyvinut sdružením ENX za podpory VDA (Verband der Automobilindustrie), německé asociace automobilového průmyslu, v roce 2017.
Cílem TISAX® je zajištění a optimalizace výměny informací týkajících se informační bezpečnosti mezi výrobci a jejich dodavateli v automobilovém průmyslu
TISAX® je založen na ISO/IEC 27001, mezinárodně uznávaném standardu pro systémy managementu informační bezpečnosti (ISMS). TISAX® však přidává specifické požadavky a posuzovací mechanismy adaptované pro potřeby automobilového průmyslu. Klade důraz na bezpečné zpracování informací od obchodních partnerů, ochrany prototypů a ochrany dat v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (GDPR) pro potenciální obchodní transakce mezi výrobci automobilů a jejich poskytovateli služeb nebo dodavateli.
ÚADI mám nejrozsáhlejší průmyslovou spolupráci ze všech ústavů fakulty i VUT. Dlouhodobě se zaměřujeme na víceletou a systematickou spolupráci.
Ústav automobilového a dopravního inženýrství (ÚADI) je jedním z předních výzkumných pracovišť zaměřených na inovace a technologický pokrok v oblasti automobilového a dopravního inženýrství. Naše poslání je posunout hranice poznání a technologií v dopravě, a tím přispět ke zvýšení bezpečnosti, efektivity a udržitelnosti moderní mobility.
Nabízíme partnerům možnost zadání konkrétních výzkumných úkolů podle jejich potřeb. Smluvní výzkum umožňuje rychlé a cílené řešení problémů, s výsledky, které mohou být okamžitě aplikovány ve vašem podnikání. Máte problém, který potřebujete vyřešit a nemáte kapacity, software, zkušenosti apod. využijte kapacity našeho pracoviště. Na základě vašeho požadavku sestavíme odborníky, kteří s vámi vaši problematiku prodiskutují a nabídnou řešení. Zpracujeme nabídku, která bude obsahovat jasně stanovená výstupy, termíny a ceny. Může se jednat od základní problematiky jako je vytvoření např. digitalního modelu pomocí reverzního inženýrství, diagnostiku hluku a vibrací až po komplexní dlouhodobý výzkum. Nejlépe se podívat na aktivity našich výzkumných skupin a naše vybavení v laboratořích.
Náš objem smluvního výzkumu jasně ukazuje, že máme co nabídnout a že spolupráce s námi přináší výhody oběma stranám.
Pokud Váš problém má výzkumnou nejistotu a vyžaduje dlouhodobější spolupráci je zde možnost podání společného projektu TAČR, MPO apod. Spolupracujeme na projektech zaměřených na vývoj nových technologií, optimalizaci procesů a aplikaci vědeckých poznatků v praxi. Projekty mohou být financovány z veřejných zdrojů, jako jsou grantové agentury. Přehled aktuálně řešených projektů.
Přehledové kurzy pořádané Ústavem automobilního a dopravního inženýrství Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně jsou určeny pro získání nebo připomenutí znalostí v základních oblastech automobilového inženýrství. Tyto kurzy jsou vhodné i jako rekvalifikační kurzy pracovníků. Každý kurz je věnován vybranému tématu. Kurzy jsou zajištěny přednášejícími z řad akademických pracovníků Ústavu automobilního a dopravního inženýrství Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Součástí výuky mohou být i praktické úlohy v laboratořích nebo na počítačových učebnách.
Základní poplatek za celodenní kurz (6 výukových hodin) je 2 500,- Kč bez DPH. Kurz je otevřen při 10 zájemcích. Kurzy se konají ve čtvrtek nebo pátek v prostorách ÚADI Technická 2, Brno 616 69. Kurz je možné realizovat v prostorách vaší firmy nebo lze dohodnout i formu přes MS Teams. Součástí kurzů jsou i výukové materiály.
V případě zájmu o kurz z nabídky nebo kurzu s jiným tématem kontaktujte Ing. Jana Stodolová stodolova@fme.vutbr.cz nebo prof. Ing. Josef Štětina, Ph.D. josef.stetina@vutbr.cz .
Příklady kurzů:
Tento kurz je navržen pro všechny, kteří mají zájem pochopit a aplikovat principy termodynamiky v praxi, od začátečníků až po profesionály v automobilovém, energetickém a strojírenském průmyslu. Účastníci získají teoretické znalosti i praktické dovednosti potřebné k řešení komplexních problémů v oblasti termodynamiky.
Úvod do termomechaniky Základní pojmy a principy termodynamiky
Děje ideálních plynů Zákony ideálních plynů (Boylův zákon, Charlesův zákon, Gay-Lussacův zákon), Stavová rovnice ideálního plynu, Izotermický, izochorický, izobarický, adiabatický a polytropický děl, Reálné plyny vs. ideální plyny
Zákony termodynamiky První zákon termodynamiky: Zákon zachování energie, Práce, teplo a vnitřní energie, Aplikace na uzavřené a otevřené systémy, Definice entalpie a její fyzikální význam, Výpočty entalpie pro různé termodynamické procesy, Použití entalpie v energetických výpočtech a analýzách, Druhý zákon termodynamiky: Směr termodynamických procesů, Entropie a její význam
Termická účinnost Definice a význam termické účinnosti, Carnotův cyklus a jeho účinnost ,Tepelné stroje a jejich účinnost (motor, turbína, chladicí zařízení), Hodnocení a optimalizace tepelných oběhů (Rankinův cyklus, Braytonův cyklus)
Parametry páry a vlhkého vzduchu Vlastnosti a chování páry, Fázové přeměny vody a její diagramy, Tabulky syté páry a jejich použití, Výpočet parametrů v jednotlivých stavech páry
Proudění plynů a par Základní principy proudění plynů a par, Rovnice kontinuity, Bernoulliho rovnice a její aplikace, Proudění ve dýzách a trubicích
Závěr a aplikace termomechaniky v praxi Shrnutí klíčových konceptů kurzu ,Praktické aplikace v průmyslu a energetice, Diskuze a řešení konkrétních problémů účastníků kurzu
prof. Ing. Josef Štětina, Ph.D.
Tento kurz je navržen pro všechny, kteří mají zájem pochopit a aplikovat principy přenosu tepla v praxi, od začátečníky až po profesionály v energetickém, automobilovém a strojírenském průmyslu. Účastníci získají teoretické znalosti i praktické dovednosti potřebné k řešení komplexních problémů v oblasti přenosu tepla.
1. Úvod do přenosu tepla, Základní pojmy a principy přenosu tepla, Význam přenosu tepla v průmyslu a každodenním životě
2. Základy přenosu tepla, Základní mechanismy přenosu tepla: vedení, konvekce a radiace, Definice a fyzikální principy každého mechanismu, Základní rovnice a jejich použití
3. Přenos tepla vedením, Fourierův zákon vedení tepla, Rovnice vedení tepla v jednorozměrném a vícevrstvém prostředí, Stacionární a nestacionární vedení tepla, Příklady praktických aplikací vedení tepla (tepelné izolace, stavebnictví)
4. Přenos tepla konvencí, Newtonův zákon chlazení, Typy konvekce: přirozená a nucená, Laminarni a turbulentní proudění Výpočty konvektivního přenosu tepla, Příklady aplikací konvekce (chlazení elektroniky, vytápění a klimatizace)
5. Přenos tepla radiací, Základní principy tepelného záření, Stefan-Boltzmannův zákon Wienův zákon a Planckův zákon, Výměna tepla mezi povrchy, Příklady aplikací radiačního přenosu tepla (sluneční ohřev, radiátory)
6. Teorie podobnosti, Dimenzionální analýza a bezrozměrné parametry, Reynoldsovo číslo, Nusseltovo číslo, Prandtlovo číslo, Použití teorie podobnosti v přenosu tepla, Modelování a experimentální techniky
7. Prostup tepla, Mechanismus prostupu tepla v materiálech, Kombinace vedení, konvekce a radiace, Teplotní odpor a součinitel prostupu tepla, Výpočty prostupu tepla v různých systémechm Praktické aplikace (okna, stěny, tepelná izolace)
8. Tepelné výměníky, Typy a konstrukce tepelných výměníků ,Trubkové výměníky, deskové výměníky, spirální výměníky, Principy fungování a účinnost výměníků tepla, Výpočetní metody pro dimenzování výměníků, Praktické aplikace (průmyslové procesy, klimatizace, energetika)
Závěr a aplikace přenosu tepla v praxi, Shrnutí klíčových konceptů kurzu, Praktické aplikace v průmyslu a každodenním životě, Diskuze a řešení konkrétních problémů účastníků kurzu
Objevte tajemství měření tepelných veličin s předním odborníkem!
Připojte se k našemu jedinečnému kurzu "Měření tepelných veličin" vedenému uznávaným odborníkem prof. Ing. Josefem Štětinou, Ph.D. Tento kurz je určen pro všechny, kdo chtějí získat hluboké znalosti a praktické dovednosti v oblasti měření teplot, tlaků a průtoků.
Co se naučíte?
Měření teplot: Od základních principů až po nejmodernější technologie. Naučíte se správně používat různé typy teploměrů a pochopíte, jak zajistit přesnost a spolehlivost měření.
Měření tlaků: Prozkoumáte metody měření tlaků v různých aplikacích. Získáte přehled o technikách a zařízeních, která se používají v průmyslu a výzkumu.
Měření průtoků: Zjistíte, jak správně měřit průtoky kapalin a plynů. Pochopíte různé metody měření a naučíte se vybrat tu správnou pro konkrétní aplikaci.
Termovizní měření: Naučíte se využívat termovizní kamery pro diagnostiku a analýzu tepelných procesů. Porozumíte, jak správně interpretovat termografické snímky a jak je využít v praxi.
Proč se zúčastnit?
Špičkový lektor: Prof. Ing. Josef Štětina, Ph.D., je renomovaný odborník s dlouholetými zkušenostmi v oblasti měření tepelných veličin. Jeho znalosti a praktické zkušenosti vám poskytnou hluboký vhled do této problematiky.
Praktické dovednosti: Kurz je zaměřen na praktické využití získaných znalostí. Naučíte se nejen teoretické základy, ale i praktické postupy a techniky měření.
Moderní technologie: Seznámíte se s nejnovějšími technologiemi a přístroji používanými v oblasti měření tepelných veličin.
Pro koho je kurz určen?
Kurz je ideální pro inženýry, techniky a vědce technických oborů, kteří chtějí získat hlubší znalosti a praktické dovednosti v oblasti měření tepelných veličin. Připojte se k nám a získejte neocenitelné znalosti a dovednosti, které vám pomohou posunout vaši kariéru na další úroveň!
prof. Ing. Josef Štětina, Ph.D.
Získejte odborné znalosti o tepelných cyklech a jejich modelování s předním specialistou!
Přidejte se k našemu prestižnímu kurzu "Tepelní cykly a jejich modelování" vedenému renomovaným odborníkem prof. Ing. Josefem Štětinou, Ph.D. Tento kurz je navržen pro všechny, kteří chtějí získat hluboké porozumění a praktické dovednosti v oblasti termodynamiky tepelných cyklů a jejich aplikací.
Co se naučíte?
Termodynamika tepelných cyklů: Základní principy termodynamiky aplikované na tepelné cykly. Naučíte se, jak analyzovat a optimalizovat různé tepelné cykly.
Termická účinnost: Pochopíte, jak měřit a zvyšovat účinnost tepelných cyklů. Naučíte se identifikovat a minimalizovat ztráty.
Cykly spalovacích motorů: Detailní analýza cyklů používaných ve spalovacích motorech. Získáte znalosti o Otto, Diesel a jiných motorových cyklech.
Cykly spalovacích turbín: Prozkoumáte Braytonův cyklus a další cykly spalovacích turbín. Naučíte se, jak optimalizovat výkon a účinnost těchto systémů.
Cykly parních zařízení: Podrobně se seznámíte s Rankinovým cyklem a jeho aplikacemi v parních elektrárnách. Naučíte se, jak zvýšit účinnost parních zařízení.
Proudové motory a kompresory: Zjistíte, jak fungují proudové motory a kompresory, a jaké jsou jejich termodynamické cykly. Naučíte se modelovat a optimalizovat tyto systémy.
Proč se zúčastnit?
Expertiza špičkového lektora: Prof. Ing. Josef Štětina, Ph.D., je přední odborník s bohatými zkušenostmi v oblasti tepelných cyklů a termodynamiky. Jeho znalosti a praktické zkušenosti vám poskytnou hluboký vhled do této problematiky.
Praktická aplikace: Kurz je zaměřen na praktické využití teoretických znalostí. Naučíte se, jak aplikovat získané dovednosti při řešení reálných problémů.
Moderní technologie a metody: Seznámíte se s nejnovějšími metodami a nástroji pro modelování a analýzu tepelných cyklů.
Pro koho je kurz určen?
Kurz je ideální pro inženýry, techniky a vědcetechnických oborů, kteří chtějí získat hlubší porozumění a praktické dovednosti v oblasti tepelných cyklů a jejich modelování.
Připojte se k nám a objevte, jak tepelné cykly fungují, jak je modelovat a optimalizovat pro zvýšení účinnosti a výkonu. Tento kurz vám poskytne cenné znalosti a dovednosti, které vám pomohou posunout vaši kariéru na další úroveň!
Získejte odborné znalosti v problematice turbodmychadel, spalovacích motorů nebo odstředivých kompresorů!
Připojte se k našemu jedinečnému kurzu "Pevnost komponent, mazání, spotřeba oleje u rotačních strojů" vedenému uznávaným odborníkem prof. Ing. Pavlem Novotným, Ph.D. Tento kurz je určen pro všechny, kdo chtějí získat hluboké znalosti a praktické dovednosti v oblasti turbodmychadel, spalovacích motorů, odstředivých kompresorů apod.
Co se naučíte?
Hodnocení pevnosti komponent: hodnocení mezního stavu (MS) pružnosti, hodnocení MS únavového lomu tělesa při vysokocyklickém namáhání, hodnocení MS únavového lomu tělesa při nízkocyklickém namáhání
Mazání komponent pohonných jednotek: typy mazání, ztráty a opotřebení, vlastnosti olejů, kavitace
Hydrodynamické mazání s aplikací na ložiska turbodmychadel: mazání hydrodynamických ložisek, ložiska s plovoucím kroužkem, axiální ložiska, vzduchová ložiska, vzduchová fóliová ložiska
Profuky plynů těsnicími systémy a spotřeba oleje ve spalovacích motorech: mechanismy profuků plynů spalovacích motorů a turbodmychadel, spotřeba oleje motorů a turbodmychadel, usazování částic na stěnách
Proč se zúčastnit?
Špičkový lektor: prof. Ing. Pavel Novotný, Ph.D., je renomovaný odborník s dlouholetými zkušenostmi v turbodmychadel a spalovacích motorů. Jeho znalosti a praktické zkušenosti z dloholeté výzkumné i aplikační sféry vám poskytnou hluboký vhled do této problematiky.
Pro koho je kurz určen?
Kurz je ideální pro inženýry, techniky a vědcetechnických oborů, kteří chtějí získat hlubší znalosti a praktické dovednosti. Kurz včetně podkladů může probíhat v českém i anglickém jazyce.
Kurz je navržen tak, aby poskytl odborníkům z oboru dopravního inženýrství, automobilového průmyslu a příbuzných oblastí aktuální znalosti a dovednosti v dynamice vozidel. Absolventi získají praktické schopnosti, které mohou okamžitě využít ve své profesi.
Cílová skupina:
Inženýři z automobilového a dopravního průmyslu
Odborníci na bezpečnost vozidel
Technikové a manažeři v oblasti vývoje a testování vozidel
Zájemci o rozšíření znalostí v dynamice vozidel
Obsah kurzu:
1. Úvod do dynamiky vozidel Přehled základních pojmů a historického vývoje, Přehled současných trendů a inovací v dynamice vozidel, Význam dynamiky vozidel v kontextu bezpečnosti a efektivity dopravy
2. Kinematika a dynamika vozidel Aplikace základních principů na reálné problémy, Rozšířené modely pro pokročilé analýzy, Případové studie z automobilového průmyslu
3. Pneumatiky a interakce vozovka-pneumatika Praktické aplikace modelů pneumatik, Nástroje pro analýzu interakce vozovky a pneumatiky,Dopad na jízdní vlastnosti a bezpečnost
4. Stabilita a ovladatelnost vozidla Hodnocení stability reálných vozidel, Moderní asistenční systémy a jejich vliv na dynamiku, Testování a validace systémů aktivní bezpečnosti
5. Dynamika brzdění a zrychlení, Praktické aspekty brzdění a akcelerace, Přechodové děje a jejich vliv na vozidlo, Inovace v oblasti brzdových systémů
6. Zatáčení a dynamika zatáčení Optimalizace jízdních vlastností vozidla, Analýza kritických situací v zatáčkách, Vliv podvozkových systémů na chování vozidla
7. Aerodynamika vozidel Aplikace aerodynamických principů na moderní vozidla, Techniky snižování odporu vzduchu, Případové studie aerodynamických optimalizací
8. Modelování a simulace dynamiky vozidel Seznámení s využitím moderního softwaru, Simulace a predikce dynamického chování vozidla , Analýza výsledků a jejich aplikace v praxi
9. Pokročilé technologie v dynamice vozidel Vývoj autonomních vozidel a jejich dynamické výzvy, Integrace moderních asistenčních systémů, Budoucnost dynamiky vozidel v kontextu udržitelnosti a elektrifikace
10. Závěr Diskuze a sdílení zkušeností z praxe , Prezentace výsledků.
Výstupy pro účastníky:
Po absolvování kurzu budou účastníci schopni:
Aplikovat nejnovější poznatky a technologie v oblasti dynamiky vozidel.
Řešit reálné problémy v dynamice a ovladatelnosti vozidel.
Navrhovat a optimalizovat systémy zajišťující bezpečnost a výkonnost vozidel.
Efektivně využívat moderní softwarové nástroje pro simulaci a analýzu dynamiky vozidel.
Tento kurz umožní odborníkům zůstat konkurenceschopní a reagovat na rychle se měnící požadavky v automobilovém průmyslu.
Cílem kurzu je poskytnout odborníkům hluboké znalosti a praktické dovednosti v oblasti vývoje a optimalizace řízení spalovacích motorů, včetně konstrukce a programování řídicích jednotek (ECU). Kurz se zaměřuje na aktuální trendy, emisní normy, energetickou účinnost a nové technologie v automobilovém průmyslu. Na přání může být orientován i na aplikace v motorsportu
Cílová skupina:
Inženýři v automobilovém průmyslu
Vývojáři a programátoři ECU
Technici zaměřující se na optimalizaci motorů
Odborníci na emisní normy a řízení spalovacích motorů
Obsah kurzu:
1. Úvod do řízení spalovacích motorů Historie a vývoj spalovacích motorů, Principy a typy spalovacích motorů, Základy řízení motorů a význam ECU
2. Mechanika a termodynamika spalovacích motorů Základní mechanické a termodynamické procesy, Spalovací cykly a jejich optimalizace, Vliv mechanických komponent na řízení motoru
3. Elektronické řídicí jednotky (ECU) Architektura a komponenty ECU, Principy fungování a základní programování, Vývoj ECU: od prototypu k sériové výrobě
4. Senzory a akční členy Typy senzorů používaných v řízení motorů, Integrace senzorů do systému ECU, Akční členy a jejich role v optimalizaci výkonu motoru
5. Strategické řízení motorů Řízení směsi palivo-vzduch, Optimalizace spalování a řízení emisí, Moderní systémy řízení zapalování a vstřikování
6. Emisní normy Přehled globálních emisních norem (Euro), Techniky pro snižování emisí (EGR, SCR, DPF) Optimalizace řízení pro dosažení emisních limitů
7. Modelování a simulace řízení motorů Simulace termodynamických procesů ,Modelování řídicích algoritmů v softwaru (MATLAB/Simulink), Testování a validace řízení ve virtuálním prostředí
8. Kalibrace a ladění ECU Metody kalibrace ECU pro různé jízdní podmínky, Optimalizace spotřeby paliva a emisí, Ladění ECU pro vysoký výkon vs. hospodárnost
9. Moderní technologie a budoucí trendy Integrace hybridních a elektrických systémů s ECU, Budoucnost řízení spalovacích motorů v kontextu udržitelnosti, Vliv autonomních vozidel na vývoj ECU
10. Projektové práce a případové studie Návrh a implementace řídicího algoritmu pro specifický motor, Optimalizace systému řízení, Prezentace výsledků a sdílení zkušeností
Výstupy pro účastníky:
Po absolvování kurzu budou účastníci schopni:
Navrhovat a implementovat pokročilé řídicí systémy pro spalovací motory.
Optimalizovat ECU pro dosažení vyšší účinnosti a splnění emisních požadavků.
Provádět kalibrace a ladění motorů v souladu s aktuálními normami.
Aplikovat znalosti o moderních technologiích a trendech na vývoj nových motorů a jejich řízení.
Tento kurz nabízí komplexní přístup k problematice řízení spalovacích motorů a vývoje ECU, a je navržen tak, aby odborníkům poskytl znalosti a dovednosti potřebné k udržení jejich odbornosti na špičkové úrovni.
Kurz je zaměřen na poskytnutí širokého přehledu o pěti hlavních druzích pohonů motorových vozidel. Účastníci se seznámí s principy fungování, výhodami, nevýhodami a budoucími trendy v oblasti spalovacích motorů, motorů na alternativní paliva, hybridních pohonů, elektro pohonů a pohonů na palivové články.
Cílová skupina:
Jedná se o přehledový kurz, který umožní srovnání technologi, manžerům umožní rozhodvání, na základě absolvování kurzu se dá sepcialozovat na danou problematiku.
Obsah kurzu:
1. Úvod do pohonů motorových vozidel Historický vývoj a současný stav pohonů, Přehled hlavních technologií a jejich význam v moderním světě, Ekonomické, environmentální a technologické aspekty různých pohonů
2. Tradiční spalovací motory Principy fungování spalovacích motorů (zážehové a vznětové), Moderní technologie v optimalizaci výkonu a spotřeby, Emise a regulace, vliv na životní prostředí, Budoucnost spalovacích motorů
3. Spalovací motory na alternativní paliva Přehled alternativních paliv: LPG, CNG, biopaliva, syntetická paliva, vodík, Úpravy a technologie pro spalovací motory na alternativní paliva, Výhody a výzvy spojené s použitím alternativních paliv, Příklady z praxe a případové studie
4. Hybridní pohony Typy hybridních systémů: mild hybrid, full hybrid, plug-in hybrid, Konstrukce a principy fungování hybridních vozidel, Výhody hybridních pohonů ve srovnání s čistě spalovacími motory, Tržní trendy a budoucnost hybridních technologií
5. Elektro pohony Základy elektromotorů a bateriových systémů, Nabíjecí infrastruktura a správa energie, Výhody a výzvy elektromobility (dojezd, výkon, ekologie),Inovace a budoucí směry v oblasti elektromobility
6. Vodíkový pohon s palivovými články Principy fungování palivových článků (vodíkové články), Výroba, skladování a distribuce vodíku, Výhody a výzvy spojené s vodíkovými vozidly, Perspektivy a potenciál rozvoje vodíkové mobility
7. Srovnání a výběr pohonu podle potřeb Ekonomické a ekologické hodnocení jednotlivých pohonů, Volba vhodného pohonu podle účelu a prostředí použití, Analýza tržních trendů a vliv na budoucnost mobility
8. Budoucnost pohonů motorových vozidel Vliv legislativy a regulací na vývoj pohonů, Role udržitelnosti a ekologické odpovědnosti, Inovace a průlomové technologie v oblasti pohonů, Scénáře budoucí mobility a integrace více pohonů
Výstupy pro účastníky:
Po absolvování kurzu budou účastníci schopni:
Rozlišovat mezi různými typy pohonů a jejich aplikacemi.
Analyzovat výhody a nevýhody jednotlivých pohonů ve vztahu k ekologii a ekonomii.
Posuzovat budoucí trendy a připravit se na technologické změny v automobilovém průmyslu.
Navrhovat strategie pro integraci moderních pohonů v různých typech vozidel.
Tento kurz nabízí komplexní přehled o klíčových technologiích pohonů motorových vozidel a je navržen tak, aby účastníkům poskytl potřebné znalosti k orientaci v rychle se měnícím automobilovém průmyslu.
Zábavná cesta přechodu od spalovacích motorů k elektromobilitě
Cíl přednášky:
Přednáška má za cíl přiblížit širokému publiku evoluci pohonu motorových vozidel od spalovacích motorů až k elektromobilitě. Vysvětlí, proč a jak jsme se dostali od „pálení ještěrek“ (vznik ropy) k „liščím ocasům“ (statická elektřina třeí liščího ocasu a ebonitové týče), tedy od spalování fosilních paliv k moderním elektromotorům a bateriovým systémům.
Obsah přednášky:
1. Úvod: Co je "pálení ještěrek"?
Zábavná metafora pro spalování fosilních paliv (odkazy na dinosaury a vznik prehistorické ropy).
Stručný historický kontext: od prvních parních strojů po první benzinové motory.
Jak spalovací motory změnily svět a udělaly z nás "krále silnic".
2. Zlatá éra spalovacích motorů
Vývoj automobilů v 20. století: od Fordu Model T po muscle cars.
Kulturní vliv spalovacích motorů: svoboda, síla, rychlost (ikonické značky a modely).
Spalovací motor jako symbol pokroku
3. Temná stránka spalovacích motorů: Proč jsme museli hledat alternativy
Zábavná a přístupná diskuse o problémech spalovacích motorů: emise, závislost na ropě, změna klimatu.
Nárůst povědomí o ekologii a první kroky k alternativním palivům.
"Když ještěrky přestaly stačit": Nástup potřeby změny.
4. Návrat k liščímu ocasu: Elektřina a její výroba
Historie výroby elektřiny: od tření ebonitové tyče o liščí ocas po moderní elektrárny.
Vysvětlení, jak "liščí ocas" symbolizuje počátky chápání elektřiny a přechod k elektromobilitě.
Od statické elektřiny k masové výrobě elektrické energie pro vozidla.
5. První kroky k elektromobilitě: Návrat do budoucnosti
Překvapivá fakta: První elektromobily a jejich zapomenutá éra na konci 19. století.
Proč elektromobily neuspěly poprvé a co je oživilo ve 21. století.
Role vizionářů jako Elon Musk (Tesla) v moderním oživení elektromobility.
6. Liščí ocas: Metafora pro moderní elektromobilitu
Není "liščí ocas" metafora, pro dynamika, obratnost a inteligence jako symboly nového pohonu.
Základy elektromobility: jak funguje elektromotor, baterie a regenerativní brzdění.
Výhody elektromobilů: tichý chod, čistý provoz, okamžitý točivý moment.
7. Výzvy na cestě k čisté mobilitě
"Elektrická revoluce" není bez překážek: nabíjecí infrastruktura, výroba baterií, zdroje energie.
Diskuze o mýtech a faktech (např. ekologická stopa elektromobilů).
Hledání řešení: udržitelná energie, recyklace baterií, inovace.
8. Budoucnost na elektrický pohon: Kde jsme a kam směřujeme?
Vize do roku 2030 a dál: autonomní vozy, chytrá města, elektromobilita jako součást širšího ekosystému.
Možné scénáře budoucnosti dopravy (kombinace elektromobility, vodíkových technologií, sdílené dopravy).
Co přinese další dekáda vývoje?
9. Závěr: Jsme připraveni na změnu?
Shrnutí: Od fosilních paliv k čisté energii – zábavný pohled na to, jak daleko jsme došli.
Výzva k akci: Jak se může každý z nás podílet na této revoluci?
Otázky a odpovědi: Interaktivní část, kde publikum může diskutovat a ptát se.
Výstupy pro publikum:
Získání základního pochopení, proč přecházíme od spalovacích motorů k elektromobilitě.
Pochopení výzev a příležitostí spojených s touto změnou.
Inspirace k tomu, jak se každý může zapojit do této nové éry dopravy.
Tato přednáška by měla nejen informovat, ale také pobavit a inspirovat účastníky k přemýšlení o budoucnosti dopravy a jejich vlastní roli v ní.
Ing. Přemysl Pokorný, Ph.D.
Tento kurz je navržen pro všechny, kteří mají zájem pochopit a aplikovat principy účinné strategie navrhování nosných konstrukcí v praxi, od začátečníků až po profesionály. Účastníci získají teoretické znalosti i praktické dovednosti potřebné k řešení komplexních problémů v oblasti navrhování nosných konstrukcí. Tento kurz poskytuje ucelený přehled o klíčových aspektech navrhování nosných konstrukcí s důrazem na praktické uplatnění teoretických poznatků. Dále tento kurz reflektuje aktuální legislativní požadavky na nosné konstrukce strojů podle evropských standardů Eurokód 3.
Úvod do navrhování nosných konstrukcí
Tato kapitola poskytuje základní přehled o navrhování nosných konstrukcí, včetně jejich role. Seznámíte se s historickým vývojem konstrukčních metod a moderními přístupy k navrhování. Kapitola zahrnuje i diskusi o materiálech, které se používají při návrhu konstrukcích, jako je ocel, hliník a další pokročilé materiály, a jejich vlastnostech.
Základy navrhování nosných konstrukcí
V této části se zaměřujeme na klíčové principy a metody navrhování nosných konstrukcí. Účastníci se naučí základní principy, jako jsou statické analýzy a dimenzování prvků, s cílem zajistit, že konstrukce splňuje požadavky na bezpečnost a funkčnost. Důraz je kladen na pochopení mechaniky konstrukcí a rovnováhy mezi zatížením a reakcí konstrukce.
Okrajové výpočetní podmínky
V této části se zabýváme vlivem okrajových podmínek na chování nosných konstrukcí. Přiblížíme si, jak tyto podmínky ovlivňují výpočty a návrh konstrukčních prvků, a jak správně definovat podmínky pro podpory, klouby nebo pevné body konstrukcí. Kapitola zahrnuje i praktické příklady, jak okrajové podmínky mění reakci konstrukcí na zatížení.
Zatížení nosných konstrukcí
Tato kapitola se zaměřuje na různé typy zatížení, kterým jsou nosné konstrukce vystaveny. Seznámíme se s trvalým a dočasným zatížením, včetně vlastní hmotnosti, užitného zatížení, větru, sněhu a seizmických sil. Přiblížíme, jak tyto zatěžovací síly působí na různé části konstrukce a jak je zahrnout do návrhu tak, aby konstrukce byla stabilní a bezpečná.
Tvarová stabilita
V rámci této části se věnujeme problematice tvarové stability nosných konstrukcí, což je klíčový aspekt při navrhování konstrukcí, které jsou vystaveny různým zatížením. Naučíme se principy vzpěru, boulení a další destabilizační jevy, které mohou ovlivnit konstrukční prvky, a jakými technikami a metodami lze zajistit dostatečnou stabilitu konstrukce.
Interpretace a význam dosažených poznatků při navrhování nosných konstrukcí
V této závěrečné kapitole se účastníci dozví, jak správně interpretovat výsledky analýz a výpočtů provedených při navrhování nosných konstrukcí. Kapitola zdůrazňuje důležitost aplikace dosažených poznatků v praxi a jak tyto poznatky ovlivňují rozhodovací procesy při konečném návrhu konstrukce. Témata zahrnují i optimalizaci návrhu s ohledem na bezpečnost, náklady a životnost konstrukce.
Závěr a aplikace hydrauliky v praxi
Shrnutí klíčový poznatků z celého kurzu a zaměření se na praktické využití návrhu nosných konstrukcí v různých odvětvích. Diskuze a řešení konkrétních problémů účastníků kurzu.
doc. Ing. Miroslav Škopán, CSc.
Tento kurz je navržen pro všechny, kteří mají zájem o hydraulické pohony strojů. Jedná se zejména o silové hydrostatické mechanismy ať již ve výrobních strojích (lisy), mobilních pracovních strojích (stavební a zemědělské stroje) divadelní technice apod. Účastníci získají teoretické znalosti i praktické dovednosti potřebné k řešení komplexních problémů v oblasti hydrauliky
Úvod do hydrauliky
Úvodní část vysvětluje, jak hydraulické systémy fungují, jakého principu přenosu síly využívají a jaké jsou hlavní výhody a nevýhody aplikace hydraulických systémů. Dále je uveden základní přehled principů hydrauliky. Seznámíte se se základy teorie hydraulických mechanismů.
Základy hydrostatických mechanismů
V rámci tohoto bloku se zaměříme na základní strukturu a fungování hydrostatických mechanismů. Blíže představíme základní hydrostatické obvody a jejich části (čerpadla, hydromotory, řídící prvky atd.)
Přenos tlakové energie
Kapitola vysvětluje, jakým způsobem dochází k přenosu tlakové energie v hydraulických systémech. Zabývá se principy čerpání, distribuce a kontroly tlaku a průtoku tekutin v otevřených i uzavřených okruzích. Témata zahrnují také efektivitu a ztráty během přenosu tlakové energie.
Odpory hydraulického systému
V této kapitole prozkoumáme faktory, které ovlivňují odpor v hydraulických systémech, a jejich vliv na celkovou účinnost. Naučíte se o typech odporů, jak je měřit a minimalizovat, abyste dosáhli optimálního výkonu systému. Kapitola zahrnuje i praktické postupy pro analýzu tlakových ztrát.
Hydrogenerátory a hydromotory
Jedná se o základní části hydraulických obvodů, které jsou určeny k převodu mechanické energie na hydraulickou a opačně (tzv. hydraulické převodníky). Získáte přehled nejčastěji užívaných čerpadlech (hydrogenerátorech), o rotačních a přímočarých hydromotorech, jejich konstrukci, fungování a aplikacích v různých odvětvích průmyslu.
Odpory hydraulického systému
V této kapitole prozkoumáme faktory, které ovlivňují odpor v hydraulických systémech, a jejich vliv na celkovou účinnost. Naučíte se o typech odporů, jak je měřit a minimalizovat, abyste dosáhli optimálního výkonu systému. Kapitola zahrnuje i praktické postupy pro analýzu tlakových ztrát.
Základy a strategie koncipování hydrostatických mechanismů
Závěrečná kapitola se zaměřuje na návrh a koncipování efektivních hydrostatických mechanismů. Naučíte se strategie, jak optimálně navrhnout systémy s ohledem na výkon, účinnost a bezpečnost. Zahrnuje také praktické příklady návrhů a případové studie z reálného světa.
Závěr a aplikace hydrauliky v praxi
Shrnutí klíčový poznatků z celého kurzu a zaměření se na praktické využití hydrauliky v různých odvětvích. Diskuze a řešení konkrétních problémů účastníků kurzu.
doc. Ing. Miroslav Škopán, CSc.
Tento kurz je navržen pro všechny, kteří mají zájem pochopit a aplikovat principy hydrauliky v praxi, od začátečníků až po profesionály ve výrobě, konstrukci anebo managmentu. Účastníci navazují na aplikovanou hydrauliku I a získají teoretické znalosti i praktické dovednosti potřebné k řešení komplexních problémů v oblasti hydrostatiky a hydrodynamiky se zaměřením na konstrukci, údržbu a řízení.
Řazení odporů hydraulických mechanismů
Budeme se věnovat různým způsobům řazení odporů v hydraulických systémech. Blíže se seznámíme s klíčovými principy, jako jsou sériové a paralelní zapojení hydraulických komponent, a jak tyto konfigurace ovlivňují celkový výkon systému. Kapitola zahrnuje i základní pojmy hydraulických odporů a jejich vliv na účinnost systému.
Rozběh a brždění hydraulických mechanismů
V této části se zaměříme na dynamiku rozběhu a brzdění hydraulických mechanismů. Naučíte se o principech akcelerace a decelerace v hydraulických systémech a o metodách, jak řídit pohyb s ohledem na bezpečnost a účinnost. Součástí kapitoly jsou také techniky řízení tlakových pulsací a jejich vliv na stabilitu systému.
Konstrukční prvky hydrostatických mechanismů
Tato kapitola se věnuje jednotlivým konstrukčním prvkům hydrostatických mechanismů. Seznámíme se s čerpadly, motory, ventily a akumulátory a blíže přiblížíme, jak tyto komponenty fungují a jak se vzájemně propojují. Kapitola pokrývá i různé typy konstrukcí s ohledem na specifické aplikace a požadavky.
Proporcionální prvky a pomocné prvky
V této části se zaměříme na proporcionální ventily a další pomocné prvky, které umožňují přesné řízení průtoku a tlaku v hydraulických systémech. Dále si ukážeme, jak tyto komponenty ovlivňují výkon systému a jak je používat pro optimalizaci fungování hydraulických mechanismů. Důraz je kladen na řízení pohybu a regulaci síly v různých aplikacích.
Uzavřené a otevřené hydrostatické obvody
Tato kapitola se zabývá rozdíly mezi uzavřenými a otevřenými hydrostatickými obvody. Získáte přehled o výhodách a nevýhodách obou typů obvodů, jejich typických aplikacích a způsobech použití v průmyslu. Kapitola zahrnuje také srovnání účinnosti, spolehlivosti a náročnosti na údržbu obou typů systémů.
Hydrodynamické systémy
Poslední kapitola představuje hydrodynamické systémy, jejich principy a aplikace. Blíže pochopíte, jak se hydrodynamické systémy využívají zejména v aplikacích vyžadujících plynulý přenos síly, jako jsou například automatické převodovky. Kapitola zahrnuje také porovnání účinnosti a použití hydrodynamických a hydrostatických systémů v praxi.
Závěr a aplikace hydrauliky v praxi
Shrnutí klíčový poznatků z celého kurzu a zaměření se na praktické využití hydrauliky v různých odvětvích. Diskuze a řešení konkrétních problémů účastníků kurzu.
Ing. Lukáš Zeizinger, Ph.D.
V dnešní rychle se vyvíjející technologické době se umělá inteligence (AI) stává klíčovým nástrojem pro inovace a efektivitu ve strojírenství. Tento jednodenní kurz je navržen speciálně pro konstruktéry a inženýry, kteří chtějí pochopit a využít potenciál AI ve svém pracovním procesu.
Kurz začíná úvodem do základních pojmů AI a strojového učení, kde se účastníci seznámí s různými typy algoritmů a jejich aplikacemi ve strojírenství. Následně se zaměříme na konkrétní využití AI v konstrukčním procesu, včetně optimalizace návrhů a využití AI v CAD systémech.
Další část kurzu se věnuje aplikacím GPT-3/4, pokročilého jazykového modelu, který může výrazně zjednodušit tvorbu technické dokumentace a komunikaci. Účastníci si vyzkouší generování technických zpráv a dokumentace pomocí GPT-3/4.
Poté se podíváme na Microsoft Copilot, nástroj, který integruje AI do pracovního procesu konstruktéra a automatizuje rutinní úkoly, čímž zvyšuje efektivitu a produktivitu. Praktické ukázky ukáží, jak Copilot může pomoci při každodenní práci.
V další části se zaměříme na Gemini, nástroj pro analýzu dat a predikce, který může být využit pro prediktivní údržbu a optimalizaci výrobních procesů. Účastníci si vyzkouší praktické aplikace Gemini ve strojírenství.
Kurz je zakončen praktickým cvičením, kde účastníci vytvoří projekt s využitím AI nástrojů, a následnou diskusí, kde mohou sdílet své zkušenosti a klást otázky.
Připojte se k nám a objevte, jak AI může transformovat váš přístup ke konstrukci a inženýrství!
1. Úvod do AI ve strojírenství
Přivítání a představení lektora
Cíle kurzu a očekávané výsledky
Krátký přehled historie a vývoje AI
2. Základy AI a strojového učení
Definice a základní pojmy (AI, strojové učení, hluboké učení)
Typy algoritmů strojového učení
Příklady využití AI ve strojírenství
3. AI v konstrukčním procesu
Jak AI může zlepšit návrh a vývoj produktů
Příklady využití AI v CAD (Computer-Aided Design)
Praktická ukázka: Optimalizace návrhů pomocí AI
4. GPT-3 a jeho aplikace ve strojírenství
Co je GPT-3 a jak funguje
Využití GPT-3 pro technickou dokumentaci a komunikaci
Praktická ukázka: Generování technických zpráv a dokumentace
5. Microsoft Copilot pro konstruktéry
Představení Microsoft Copilot
Integrace Copilot do pracovního procesu konstruktéra
Praktická ukázka: Automatizace úkolů a zlepšení efektivity v konstrukci
6. Gemini a jeho využití ve strojírenství
Co je Gemini a jak funguje
Příklady využití Gemini pro analýzu dat a predikce
Praktická ukázka: Prediktivní údržba a optimalizace výrobních procesů
7. Praktické cvičení a diskuse
Skupinové cvičení: Vytvoření projektu s využitím AI nástrojů
Diskuse a sdílení zkušeností
Otázky a odpovědi
8. Závěr a shrnutí
Shrnutí klíčový poznatků z celého kurzu a zaměření se na praktické využití AI v praxi. Diskuze a řešení konkrétních problémů účastníků kurzu.
Ing. Jaroslav Kašpárek, Ph.D.
Tento kurz je navržen pro všechny, kteří mají zájem pochopit a aplikovat principy pokročilé vnitropodnikové logistiky v praxi, od začátečníků až po profesionály. Účastníci získají teoretické znalosti i praktické dovednosti potřebné k řešení komplexních problémů v oblasti vnitropodnikové logistiky. Tento kurz poskytuje ucelený přehled o klíčových aspektech logistiky s důrazem na praktické uplatnění teoretických poznatků. Dále tento kurz reflektuje aktuální legislativní požadavky na několik oblastí, které regulují bezpečnost práce, ochranu zdraví, manipulaci s nebezpečnými látkami, skladování, a také ekologické normy.
Úvod do pokročilé vnitropodnikové logistiky
V této kapitole se seznámíte se základními principy pokročilé vnitropodnikové logistiky. Prozkoumáte moderní trendy a postupy, které zajišťují efektivní řízení materiálových toků uvnitř podniku. Kapitola rovněž představí význam optimalizace logistických procesů pro zvyšování konkurenceschopnosti.
Základy systematického řízení v logistice
V rámci této části vás uvedeme do základů systematického řízení v logistice. Naučíte se, jak plánovat, monitorovat a zlepšovat logistické procesy pomocí systematického přístupu, včetně metod pro zvýšení efektivity a snížení nákladů na logistiku.
Meziobjektová doprava
V rámci této kapitoly se zaměříte na specifika meziobjektové dopravy, která hraje klíčovou roli v přepravě materiálů mezi různými provozními jednotkami podniku. Prozkoumáte různé druhy dopravy a jejich optimalizaci z hlediska nákladů, času a udržitelnosti.
Smart vnitropodniková logistika
V této části se seznámíte s konceptem "smart" vnitropodnikové logistiky, která využívá moderní technologie, jako jsou IoT, automatizace a big data. Získáte přehled o tom, jak mohou tyto technologie zefektivnit logistické procesy a zlepšit transparentnost a řízení toků materiálů v podniku.
Výrobní logistika
Tato kapitola se soustředí na řízení logistických procesů ve výrobním prostředí. Prozkoumáte, jak efektivně koordinovat tok surovin, polotovarů a hotových výrobků ve výrobních procesech, a seznámíte se s metodami pro optimalizaci výrobních kapacit a snižování plýtvání.
Správa podnikových procesů
Kapitola se zaměřuje na správu podnikových procesů z pohledu logistiky. Naučíte se, jak mapovat a analyzovat firemní procesy s cílem zefektivnění logistických operací, a jak tyto procesy začlenit do celkového řízení podniku.
Závěr a aplikace hydrauliky v praxi
Shrnutí klíčový poznatků z celého kurzu a zaměření se na praktické využití pokročilé vnitropodnikové logistiky v různých odvětvích. Diskuze a řešení konkrétních problémů účastníků kurzu.
Ing. Jaroslav Kašpárek, Ph.D.
Tento kurz je navržen pro všechny, kteří mají zájem pochopit a aplikovat principy pokročilé vnitropodnikové logistiky v praxi, od začátečníků až po profesionály. Navazuje na Předchozí kurz Pokročilá vnitropodniková logistika I. Účastníci získají teoretické znalosti i praktické dovednosti potřebné k řešení komplexních problémů v oblasti vnitropodnikové logistiky. Tento kurz poskytuje ucelený přehled o klíčových aspektech logistiky s důrazem na praktické uplatnění teoretických poznatků. Dále tento kurz reflektuje aktuální legislativní požadavky na několik oblastí, které regulují bezpečnost práce, ochranu zdraví, manipulaci s nebezpečnými látkami, skladování, a také ekologické normy.
Systémová analýza, analýza dat
Účastníci se ponoří do technik systémové analýzy a analýzy dat v logistice. Naučíte se, jak sbírat, analyzovat a interpretovat data z logistických operací, abyste mohli činit informovaná rozhodnutí a optimalizovat logistické procesy s využitím datových analýz.
Plánování a optimalizace logistických systémů
Tato kapitola vás naučí, jak efektivně plánovat a optimalizovat logistické systémy. Dozvíte se o nástrojích a metodách pro analýzu logistických operací, s důrazem na optimalizaci toků materiálů a minimalizaci ztrát. Naučíte se pracovat s modely pro předpovídání budoucích potřeb a scénářů vývoje logistiky.
Metodika posouzení a výběru alternativ
V této části kurzu prozkoumáte různé metodiky pro hodnocení a výběr nejvhodnějších logistických řešení. Naučíte se rozhodovací metody, jako je analýza nákladů a přínosů, vícekritériální rozhodování a další techniky, které vám pomohou vybrat optimální alternativy při řízení logistických procesů.
Moderní trendy logistiky v sériové výrobě
Tato kapitola se zaměřuje na aktuální trendy v oblasti logistiky sériové výroby. Získáte přehled o moderních technologiích a inovacích, které ovlivňují logistiku ve výrobním prostředí, včetně automatizace, robotizace, a lean principů, které pomáhají zvýšit efektivitu a flexibilitu výrobních procesů.
Simulace logistických systémů
V této kapitole se naučíte používat simulace k modelování a optimalizaci logistických systémů. Dozvíte se, jak simulace umožňuje analyzovat různé scénáře a předpovídat výkonnost logistických procesů. Kapitola vás seznámí s nástroji pro simulaci a jejich praktickým využitím v reálných projektech.
Digitální továrna, průmysl 4.0
V závěrečné kapitole se zaměříte na koncepty digitální továrny a průmyslu 4.0. Získáte vhled do moderních digitálních technologií, které mění výrobní a logistické procesy, jako jsou kyberfyzikální systémy, automatizace, umělá inteligence a internet věcí (IoT). Prozkoumáte, jak tyto technologie přispívají k vyšší efektivitě, flexibilitě a propojení výroby s logistikou.
Závěr a aplikace hydrauliky v praxi
Shrnutí klíčový poznatků z celého kurzu a zaměření se na praktické využití pokročilé vnitropodnikové logistiky v různých odvětvích. Diskuze a řešení konkrétních problémů účastníků kurzu.
Moderní vzdělávání v oblasti automobilového inženýrství vyžaduje nejen teoretické znalosti, ale i hluboké porozumění reálným výzvám a trendům v průmyslu. Zapojení firem do výuky prostřednictvím odborných přednášek od expertů z praxe přináší studentům cenný pohled na skutečné dění v oboru a pomáhá propojit teorii s praxí.
Význam zapojení firem do výuky: Odborné přednášky od profesionálů z automobilového průmyslu jsou klíčovým prvkem pro přípravu studentů na budoucí kariéru. Tyto přednášky umožňují:
Zprostředkování aktuálních trendů a technologií: Studenti získávají přímý přístup k nejnovějším inovacím, technologiím a postupům používaným v automobilovém průmyslu.
Praktické zkušenosti: Přednášky umožňují studentům pochopit, jak se teoretické koncepty aplikují v reálných projektech a provozech.
Networking: Studenti mají možnost setkat se s odborníky, navázat kontakty a případně si zajistit stáže nebo pracovní nabídky.
Možnosti zapojení firem:
Odborné přednášky a semináře:
Firmy mohou přispět odbornými přednáškami, které pokryjí aktuální témata jako jsou nové pohonné systémy, autonomní řízení, výroba a design vozidel, nebo udržitelnost v automobilovém průmyslu.
Semináře mohou být zaměřené na konkrétní projekty, případové studie nebo na sdílení zkušeností z realizace významných průmyslových projektů.
Workshopy a praktické cvičení:
Kromě teoretických přednášek mohou firmy pořádat praktické workshopy, kde studenti pracují na reálných úkolech a problémech. Tyto aktivity jsou ideální pro hlubší pochopení technologií a procesů.
Firmy mohou také představit software nebo nástroje, které se běžně používají v oboru, a umožnit studentům jejich vyzkoušení.
Mentoring, konzultace, témata diplomových a bakalářských prací
Nabízíme možnost vypsání vašich témat bakalářských a diplomových prací
Zkušení odborníci z praxe mohou studentům poskytovat mentoring a konzultace při řešení diplomových prací.
Tímto způsobem mohou studenti získat cenné rady a zpětnou vazbu od profesionálů s dlouholetou praxí.
Průmyslové doktoráty, nejvyšší forma zapojení firmy do výzkumu ústavu
Exkurze a návštěvy firem:
Organizace exkurzí do výrobních závodů, vývojových center nebo zkušebních laboratoří umožňuje studentům vidět teoretické poznatky v praxi a lépe porozumět komplexnosti průmyslových procesů.
Přínosy pro firmy: Zapojení firem do výuky není přínosné pouze pro studenty, ale také pro samotné firmy. Díky spolupráci s akademickou sférou mohou firmy:
Identifikovat a přitáhnout talentované studenty, kteří mohou být budoucími zaměstnanci.
Posílit povědomí o své značce mezi budoucími odborníky v oboru.
Přispět k rozvoji vzdělávání, které odpovídá potřebám současného průmyslu.
Podílet se na formování nových inženýrů, kteří budou mít znalosti a dovednosti potřebné pro řešení aktuálních i budoucích výzev.
Jak se zapojit: Pokud máte zájem zapojit se do výuky a sdílet své odborné znalosti s budoucími profesionály, neváhejte nás kontaktovat Ing. Jana Stodolová stodolova@fme.vutbr.cz nebo prof. Ing. Josef Štětina, Ph.D. josef.stetina@vutbr.cz. Společně můžeme vytvořit přednášky, workshopy nebo mentoringové programy, které budou přínosem jak pro studenty, tak pro vaši firmu.
Přispějte k výchově nové generace inženýrů a staňte se součástí naší vzdělávací mise!
Přednášky Škoda Motorsport
Přednáška Ready to Win
Poprvé v histori se na půdě FSI VUT v Brně sešli vozy, které vyhráli Mistrovství světa v Rallye
Přednáška Ing. Martina Hrdličky, Ph.D. a Ing. Františka Zapletala, Ph.D ze Škoda Auto.
Dakar 2024 - ukázka techniky a beseda s účastíny soutěže
Máte skupinu 20 až 30 nadšených studentů (středních i základních škol), kteří milují auta a chtějí zažít, jak se dnes vyvíjejí a testují moderní vozidla?
Přijměte naše pozvání na exkurzi do špičkových laboratoří Ústavu automobilního a dopravního inženýrství! Připravili jsme pro vaše studenty jedinečný zážitek, během kterého se dozvědí a zažijí:
Tvorbu 3D konstrukčních návrhů – zjistí, jak vznikají moderní návrhy vozidel pomocí nejnovějších softwarových technologií.
Skenování 3D objektů – ukážeme jim, jak se reálné objekty převádějí do digitální podoby.
Testování spalovacích motorů na brzdě – uvidí, jak se zkouší výkon a efektivita motorů.
Jízdu v elektromobilu – zažijí budoucnost dopravy na vlastní kůži.
Stavbu a závodění s formulí student – představíme, jak studenti vyvíjejí a soutěží s vlastními závodními vozy.
Neváhejte a umožněte svým studentům tento inspirativní pohled do budoucnosti automobilového průmyslu!