Laboratoř hluku a vibrací

Laboratoř je vybavena špičkovou technikou, která je popsána dále.

V případě zájmu o služby laboratoře kontaktujte výzkumnou skupinu: Hluk a vibrace na této stránce máte podrobně popsány výsledky výzkumu výzkumné skupiny Hluku a vibrací.

Plně bezdozvuková akustická komora

Plně bezdozvuková akustická komora – V České republice unikátní vysoce specializovaná infrastruktura umožňující vyvození podmínek tzv volného zvukového pole, jež jsou klíčové pro realizaci vysoce přesných technických experimentů z hlediska mechanizmu vzniku hluku a jeho šíření do okolí. Jedinečnost spočívá v možnosti zástavby různých typů energetických strojů, přičemž výkon může být dodáván či mařen pomocí aktivního dynamometru (V ČR není jiná komora mající externě, tedy mimo komoru, umístěný aktivní dynamometr). Akustická komora je dimenzována i pro provoz spalovacích motorů, převodových ústrojí i sestav pohonného traktu či testovacích stavů s vlastním pohonem, a to v rozsahu provozního zatížení do 80 kW. Komora plní specifikaci normy ISO 3745 ve frekvenčním rozsahu 100 Hz ÷ 20000 Hz při dodržení součinitele akustické pohltivosti 0,99.

36-ti kanálový multianalyzátor

36-ti kanálový multianalyzátor – Analyzátor vibroakustických veličin od firmy Brüel & Kjaer, představuje soudobou špičku v oblasti zařízení pro záznam a zpracování měřených dat. V kombinaci s širokou škálou snímačů (jednoosé a tříosé akcelerometry, siloměry, rázová kladívka různých velikostí, akustická kamera a intenzitní sonda) tvoří silnou základnu pro možnou realizaci technických experimentů z hlediska stanovení, modálních parametrů struktur (EMA, OMA, ODS) a vibroakustických odezev za současného monitoringu provozních parametrů (úhlová frekvence, krouticí moment, teploty). 

Akustická kamera 

Akustická kamera – Vysoce specializované zařízení určené pro lokalizaci míst, kde dochází k iniciaci a šíření akustického vlnění. Přesnost tohoto zařízení je silně ovlivněna kvalitou akustického prostředí, ve kterém lokalizace zdrojů hluku probíhá. Z tohoto důvodu je velmi vhodné implementovat infrastrukturu do plně bezdozvukové akustické komory. 

Akustické intenzitní pole

Akustické intenzitní pole – Jedná se o soubor akustických intenzitních sond, s přesně danou pozicí snímačů, které umožňují provedení lokalizace zdrojů hluku v nižší oblasti frekvenčního spektra, která je pro hluk, iniciovaný na základě funkčního principu strojních součástí typická. 

Modální budič vibrací

Modální budič vibrací – Jedná se o zařízení umožňující vyvození přesně definovaného průběhu buzení struktur pro aplikaci silových účinků. Toto zařízení je klíčové pro realizaci dílčích technických experimentů s cílem stanovení materiálových vlastností. Struktura je tak vystavena buzení, jež může mít průběh harmonického signálu o přesně definované frekvenci a amplitudě síly. Znalost těchto parametrů je klíčová pro validaci výpočtových modelů. 


Omnisource

Omnisource – Toto zařízení umožňuje vybuzení akustických prostorů. Jedná se o certifikovaný všesměrový zdroj zvuku s přesně definovatelnou fází, amplitudou a frekvencí budicího signálu. Zařízení umožňuje provádět technické experimenty, kde je zapotřebí aplikace uměle vyvolaného akustického rozruchu s cílem stanovení parametrů akustických kavit, jako jsou například interiéry kabin dopravních prostředků, motorový prostor a jiné.   

Elektrodynamický budič vibrací

Elektrodynamický budič vibrací – Systém od společnosti Data Physics o budicí síle 7300 N, sloužící k vibračnímu testování struktur z hlediska modálních parametrů, či dlouhodobého testování za účelem stanovení únavové životnosti. Společně s řídicím systémem Vibpilot od splolečnosti M+P umožňuje aplikaci budicích silových účinků o vibračních profilech SINE (sweep), RANDOM, či SHOCK.

Laserové vibrometry

Laserové vibrometry – Umožňují přesné měření vibrací bez nutnosti fyzického kontaktu s měřeným objektem, což eliminuje negativní vliv na výsledky měření, například frekvenčním přeladěním struktur z důvodu hmotnosti snímačů. ÚADI disponuje jak podélnými vibrometry Polytec řady OFV-505, tak torzními vibrometry Polytec OFV-400 a Brüel & Kjaer typ 2523.

Modální kladívko

Jedná se o nástroj používaný při testování a analýze vibrací a dynamických vlastností struktur. Umožňuje aplikaci kontrolovaného impulzu síly na testovaný objekt, a tím získat jeho frekvenční odezvu. Modální kladívka tvoří klíčový nástroj pro stanovení modálních parametrů, jako jsou vlastní frekvence, vlastní tvary kmitu a tlumení objektu, přičemž znalost tlumení konkrétního objektu je klíčová pro zvýšení přesnosti výpočtových modelů pro popis dynamického projevu součástí.

Od velikosti měřeného objektu se odvíjí velikost síly, jež je potřebná k vybuzení, z toho důvodu disponujeme širší škálou modálních kladívek o hmotnostech hlavy od 2 g do 100 g při frekvenčním rozsahu buzení až 60 000 Hz.