Enemies of the People

The following MPs betrayed the cause of liberty by not voting against a continuation of the oppressive Coronavirus Act and are accordingly recognised as

Enemies of the People

MPs WHO VOTED FOR A CONTINUATION OF THE OPPRESSIVE ACT

Morris, James Conservative Halesowen and Rowley Regis

Throup, Maggie Conservative Erewash

Adams, Nigel Conservative Selby and Ainsty

Afolami, Bim Conservative Hitchin and Harpenden

Afriyie, Adam Conservative Windsor

Ahmad Khan, Imran Conservative Wakefield

Aiken, Nickie Conservative Cities of London and Westminster

Aldous, Peter Conservative Waveney

Allan, Lucy Conservative Telford

Amess, Sir David Conservative Southend West

Anderson, Lee Conservative Ashfield

Anderson, Stuart Conservative Wolverhampton South West

Andrew, Stuart Conservative Pudsey

Ansell, Caroline Conservative Eastbourne

Argar, Edward Conservative Charnwood

Atherton, Sarah Conservative Wrexham

Atkins, Victoria Conservative Louth and Horncastle

Bacon, Gareth Conservative Orpington

Bacon, Mr Richard Conservative South Norfolk

Badenoch, Kemi Conservative Saffron Walden

Bailey, Shaun Conservative West Bromwich West

Baillie, Siobhan Conservative Stroud

Baker, Duncan Conservative North Norfolk

Baker, Mr Steve Conservative Wycombe

Baldwin, Harriett Conservative West Worcestershire

Barclay, Steve Conservative North East Cambridgeshire

Baron, Mr John Conservative Basildon and Billericay

Baynes, Simon Conservative Clwyd South

Bell, Aaron Conservative Newcastle-under-Lyme

Benton, Scott Conservative Blackpool South

Beresford, Sir Paul Conservative Mole Valley

Berry, Jake Conservative Rossendale and Darwen

Bhatti, Saqib Conservative Meriden

Blackman, Bob Conservative Harrow East

Blunt, Crispin Conservative Reigate

Bottomley, Sir Peter Conservative Worthing West

Bowie, Andrew Conservative West Aberdeenshire and Kincardine

Bradley, Ben Conservative Mansfield

Bradley, Karen Conservative Staffordshire Moorlands

Brady, Sir Graham Conservative Altrincham and Sale West

Braverman, Suella Conservative Fareham

Brereton, Jack Conservative Stoke-on-Trent South

Bridgen, Andrew Conservative North West Leicestershire

Brine, Steve Conservative Winchester

Bristow, Paul Conservative Peterborough

Britcliffe, Sara Conservative Hyndburn

Brokenshire, James Conservative Old Bexley and Sidcup

Browne, Anthony Conservative South Cambridgeshire

Bruce, Fiona Conservative Congleton

Buchan, Felicity Conservative Kensington

Buckland, Robert Conservative South Swindon

Burghart, Alex Conservative Brentwood and Ongar

Burns, Conor Conservative Bournemouth West

Butler, Rob Conservative Aylesbury

Cairns, Alun Conservative Vale of Glamorgan

Carter, Andy Conservative Warrington South

Cartlidge, James Conservative South Suffolk

Cash, Sir William Conservative Stone

Cates, Miriam Conservative enistone and Stocksbridge

Caulfield, Maria Conservative Lewes

Chalk, Alex Conservative Cheltenham

Churchill, Jo Conservative Bury St Edmunds

Clark, Greg Conservative Tunbridge Wells

Clarke, Mr Simon Conservative Middlesbrough South and East Cleveland

Clarke, Theo Conservative Stafford

Clarke-Smith, Brendan Conservative Bassetlaw

Clarkson, Chris Conservative Heywood and Middleton

Cleverly, James Conservative Braintree

Clifton-Brown, Sir Geoffrey Conservative The Cotswolds

Coffey, Dr Thérèse Conservative Suffolk Coastal

Colburn, Elliot Conservative Carshalton and Wallington

Collins, Damian Conservative Folkestone and Hythe

Costa, Alberto Conservative South Leicestershire

Courts, Robert Conservative Witney

Coutinho, Claire Conservative East Surrey

Cox, Mr Geoffrey Conservative Torridge and West Devon

Crabb, Stephen Conservative Preseli Pembrokeshire

Crosbie, Virginia Conservative Ynys Môn

Crouch, Tracey Conservative Chatham and Aylesford

Daly, James Conservative Bury North

Davies, David T C Conservative Monmouth

Davies, Dr James Conservative Vale of Clwyd

Davies, Gareth Conservative Grantham and Stamford

Davies, Mims Conservative Mid Sussex

Davis, Mr David Conservative Haltemprice and Howden

Davison, Dehenna Conservative Bishop Auckland

Dinenage, Caroline Conservative Gosport

Dines, Miss Sarah Conservative Derbyshire Dales

Djanogly, Mr Jonathan Conservative Huntingdon

Docherty, Leo Conservative Aldershot

Donelan, Michelle Conservative Chippenham

Dorries, Ms Nadine Conservative Mid Bedfordshire

Double, Steve Conservative St Austell and Newquay

Dowden, Oliver Conservative Hertsmere

Doyle-Price, Jackie Conservative Thurrock

Drax, Richard Conservative South Dorset

Drummond, Mrs Flick Conservative Meon Valley

Duddridge, James Conservative Rochford and Southend East

Duguid, David Conservative Banff and Buchan

Dunne, Philip Conservative Ludlow

Eastwood, Mark Conservative Dewsbury

Edwards, Ruth Conservative Rushcliffe

Ellis, Michael Conservative Northampton North

Ellwood, Mr Tobias Conservative Bournemouth East

Elphicke, Mrs Natalie Conservative Dover

Eustice, George Conservative Camborne and Redruth

Evans, Dr Luke Conservative Bosworth

Evennett, Sir David Conservative Bexleyheath and Crayford

Everitt, Ben Conservative Milton Keynes North

Fabricant, Michael Conservative Lichfield

Farris, Laura Conservative Newbury

Fell, Simon Conservative Barrow and Furness

Fletcher, Katherine Conservative South Ribble

Fletcher, Mark Conservative Bolsover

Fletcher, Nick Conservative Don Valley

Ford, Vicky Conservative Chelmsford

Foster, Kevin Conservative Torbay

Francois, Mr Mark Conservative Rayleigh and Wickford

Frazer, Lucy Conservative South East Cambridgeshire

Freeman, George Conservative Mid Norfolk

Freer, Mike Conservative Finchley and Golders Green

Fysh, Mr Marcus Conservative Yeovil

Gale, Sir Roger Conservative North Thanet

Garnier, Mark Conservative Wyre Forest

Ghani, Ms Nusrat Conservative Wealden

Gibb, Nick Conservative Bognor Regis and Littlehampton

Gibson, Peter Conservative Darlington

Gideon, Jo Conservative Stoke-on-Trent Central

Gillan, Dame Cheryl Conservative Chesham and Amersham

Glen, John Conservative Salisbury

Goodwill, Mr Robert Conservative Scarborough and Whitby

Gove, Michael Conservative Surrey Heath

Graham, Richard Conservative Gloucester

Grant, Mrs Helen Conservative Maidstone and The Weald

Gray, James Conservative North Wiltshire

Grayling, Chris Conservative Epsom and Ewell

Green, Chris Conservative Bolton West

Green, Damian Conservative Ashford

Griffith, Andrew Conservative Arundel and South Downs

Griffiths, Kate Conservative Burton

Grundy, James Conservative Leigh

Gullis, Jonathan Conservative Stoke-on-Trent North

Halfon, Robert Conservative Harlow

Hall, Luke Conservative Thornbury and Yate

Hammond, Stephen Conservative Wimbledon

Hancock, Matt Conservative West Suffolk

Hands, Greg Conservative Chelsea and Fulham

Harper, Mr Mark Conservative Forest of Dean

Harris, Rebecca Conservative Castle Point

Harrison, Trudy Conservative Copeland

Hart, Sally-Ann Conservative Hastings and Rye

Hart, Simon Conservative Carmarthen West and South Pembrokeshire

Hayes, Sir John Conservative South Holland and The Deepings

Heald, Sir Oliver Conservative North East Hertfordshire

Heappey, James Conservative Wells

Heaton-Harris, Chris Conservative Daventry

Henderson, Gordon Conservative Sittingbourne and Sheppey

Henry, Darren Conservative Broxtowe

Higginbotham, Antony Conservative Burnley

Hinds, Damian Conservative East Hampshire

Hoare, Simon Conservative North Dorset

Holden, Mr Richard Conservative North West Durham

Hollinrake, Kevin Conservative Thirsk and Malton

Holloway, Adam Conservative Gravesham

Holmes, Paul Conservative Eastleigh

Howell, John Conservative Henley

Howell, Paul Conservative Sedgefield

Huddleston, Nigel Conservative Mid Worcestershire

Hudson, Dr Neil Conservative Penrith and The Border

Hughes, Eddie Conservative Walsall North

Hunt, Jane Conservative Loughborough

Hunt, Jeremy Conservative South West Surrey

Hunt, Tom Conservative Ipswich

Jack, Mr Alister Conservative Dumfries and Galloway

Javid, Sajid Conservative Bromsgrove

Jayawardena, Mr Ranil Conservative North East Hampshire

Jenkin, Sir Bernard Conservative Harwich and North Essex

Jenkinson, Mark Conservative Workington

Jenkyns, Andrea Conservative Morley and Outwood

Jenrick, Robert Conservative Newark

Johnson, Dr Caroline Conservative Sleaford and North Hykeham

Johnson, Gareth Conservative Dartford

Johnston, David Conservative Wantage

Jones, Andrew Conservative Harrogate and Knaresborough

Jones, Fay Conservative Brecon and Radnorshire

Jones, Mr David Conservative Clwyd West

Jones, Mr Marcus Conservative Nuneaton

Jupp, Simon Conservative East Devon

Kawczynski, Daniel Conservative Shrewsbury and Atcham

Kearns, Alicia Conservative Rutland and Melton

Keegan, Gillian Conservative Chichester

Knight, Julian Conservative Solihull

Knight, Sir Greg Conservative East Yorkshire

Kruger, Danny Conservative Devizes

Lamont, John Conservative Berwickshire, Roxburgh and Selkirk

Largan, Robert Conservative High Peak

Leadsom, Andrea Conservative South Northamptonshire

Levy, Ian Conservative Blyth Valley

Lewer, Andrew Conservative Northampton South

Liddell-Grainger, Mr Ian Conservative Bridgwater and West Somerset

Loder, Chris Conservative West Dorset

Logan, Mark Conservative Bolton North East

Longhi, Marco Conservative Dudley North

Lopez, Julia Conservative Hornchurch and Upminster

Lopresti, Jack Conservative Filton and Bradley Stoke

Lord, Mr Jonathan Conservative Woking

Loughton, Tim Conservative East Worthing and Shoreham

Mackinlay, Craig Conservative South Thanet

Mackrory, Cherilyn Conservative Truro and Falmouth

Maclean, Rachel Conservative Redditch

Mak, Alan Conservative Havant

Malthouse, Kit Conservative North West Hampshire

Mangnall, Anthony Conservative Totnes

Mann, Scott Conservative North Cornwall

Marson, Julie Conservative Hertford and Stortford

May, Mrs Theresa Conservative Maidenhead

Mayhew, Jerome Conservative Broadland

Maynard, Paul Conservative Blackpool North and Cleveleys

McCartney, Jason Conservative Colne Valley

McCartney, Karl Conservative Lincoln

Menzies, Mark Conservative Fylde

Mercer, Johnny Conservative Plymouth, Moor View

Merriman, Huw Conservative Bexhill and Battle

Metcalfe, Stephen Conservative South Basildon and East Thurrock

Millar, Robin Conservative Aberconwy

Miller, Mrs Maria Conservative Basingstoke

Milling, Amanda Conservative Cannock Chase

Mills, Nigel Conservative Amber Valley

Mitchell, Mr Andrew Conservative Sutton Coldfield

Mohindra, Mr Gagan Conservative South West Hertfordshire

Moore, Damien Conservative Southport

Moore, Robbie Conservative Keighley

Mordaunt, Penny Conservative Portsmouth North

Morris, Anne Marie Conservative Newton Abbot

Morris, David Conservative Morecambe and Lunesdale

Morrissey, Joy Conservative Beaconsfield

Morton, Wendy Conservative Aldridge-Brownhills

Mullan, Dr Kieran Conservative Crewe and Nantwich

Mumby-Croft, Holly Conservative Scunthorpe

Mundell, David Conservative Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale

Murray, Mrs Sheryll Conservative South East Cornwall

Neill, Sir Robert Conservative Bromley and Chislehurst

Nici, Lia Conservative Great Grimsby

Nokes, Caroline Conservative Romsey and Southampton North

Norman, Jesse Conservative Hereford and South Herefordshire

O'Brien, Neil Conservative Harborough

Offord, Dr Matthew Conservative Hendon

Opperman, Guy Conservative Hexham

Parish, Nei Conservative Tiverton and Honiton

Paterson, Mr Owen Conservative North Shropshire

Pawsey, Mark Conservative Rugby

Penning, Sir Mike Conservative Hemel Hempstead

Penrose, John Conservative Weston-super-Mare

Percy, Andrew Conservative Brigg and Goole

Philp, Chris Conservative Croydon South

Pincher, Christopher Conservative Tamworth

Poulter, Dr Dan Conservative Central Suffolk and North Ipswich

Pow, Rebecca Conservative Taunton Deane

Prentis, Victoria Conservative Banbury

Pritchard, Mark Conservative The Wrekin

Pursglove, Tom Conservative Corby

Quin, Jeremy Conservative Horsham

Quince, Will Conservative Colchester

Randall, Tom Conservative Gedling

Redwood, John Conservative Wokingham

Rees-Mogg, Mr Jacob Conservative North East Somerset

Richards, Nicola Conservative West Bromwich East

Richardson, Angela Conservative Guildford

Robertson, Mr Laurence Conservative Tewkesbury

Robinson, Mary Conservative Cheadle

Ross, Douglas Conservative Moray

Rowley, Lee Conservative North East Derbyshire

Russell, Dean Conservative Watford

Rutley, David Conservative Macclesfield

Sambrook, Gary Conservative Birmingham, Northfield

Saxby, Selaine Conservative North Devon

Scully, Paul Conservative Sutton and Cheam

Seely, Bob Conservative Isle of Wight

Selous, Andrew Conservative South West Bedfordshire

Shapps, Grant Conservative Welwyn Hatfield

Shelbrooke, Alec Conservative Elmet and Rothwell

Simmonds, David Conservative Ruislip, Northwood and Pinner

Skidmore, Chris Conservative Kingswood

Smith, Chloe Conservative Norwich North

Smith, Greg Conservative Buckingham

Smith, Julian Conservative Skipton and Ripon

Smith, Royston Conservative Southampton, Itchen

Spencer, Dr Ben Conservative Runnymede and Weybridge

Spencer, Mark Conservative Sherwood

Stafford, Alexander Conservative Rother Valley

Stephenson, Andrew Conservative Pendle

Stevenson, Jane Conservative Wolverhampton North East

Stewart, Bob Conservative Beckenham

Stewart, Iain Conservative Milton Keynes South

Streeter, Sir Gary Conservative South West Devon

Stride, Mel Conservative Central Devon

Stuart, Graham Conservative Beverley and Holderness

Sturdy, Julian Conservative York Outer

Sunderland, James Conservative Bracknell

Syms, Sir Robert Conservative Poole

Thomas, Derek Conservative St Ives

Timpson, Edward Conservative Eddisbury

Tolhurst, Kelly Conservative Rochester and Strood

Tomlinson, Justin Conservative North Swindon

Tomlinson, Michael Conservative Mid Dorset and North Poole

Tracey, Craig Conservative North Warwickshire

Trevelyan, Anne-Marie Conservative Berwick-upon-Tweed

Trott, Laura Conservative Sevenoaks

Truss, Elizabeth Conservative South West Norfolk

Tugendhat, Tom Conservative Tonbridge and Malling

Vara, Mr Shailesh Conservative North West Cambridgeshire

Vickers, Martin Conservative Cleethorpes

Vickers, Matt Conservative Stockton South

Villiers, Theresa Conservative Chipping Barnet

Wakeford, Christian Conservative Bury South

Walker, Mr Robin Conservative Worcester

Wallace, Mr Ben Conservative Wyre and Preston North

Wallis, Dr Jamie Conservative Bridgend

Warburton, David Conservative Somerton and Frome

Warman, Matt Conservative Boston and Skegness

Watling, Giles Conservative Clacton

Webb, Suzanne Conservative Stourbridge

Whately, Helen Conservative Faversham and Mid Kent

Wheeler, Mrs Heather Conservative South Derbyshire

Whittaker, Craig Conservative Calder Valley

Whittingdale, Mr John Conservative Maldon

Wild, James Conservative North West Norfolk

Williams, Craig Conservative Montgomeryshire

Williamson, Gavin Conservative South Staffordshire

Wood, Mike Conservative Dudley South

Wright, Jeremy Conservative Kenilworth and Southam

Young, Jacob Conservative Redcar

The following Members did not have a vote recorded Non-votes can be due to a number of reasons. The Speaker and deputies cannot vote because of the impartiality of their role (these have been removed from this list), and Sinn Féin Members have long had an absentionist policy (removed from this list). Members can be absent carrying out constituency or ministerial business, or be unable to attend for other reasons or excuses. Or they can simply decide not to vote. We have listed here all members who did not have a vote recorded. Given the importance of this vote to the survival of democracy and any meaningful representation by MPs of their constituents, lame "reasons for nor attending" are unacceptable. We expect our representatives to make the effort. However, if we have done anyone an injustice, they can submit an explanation and we may amend this account accordingly if the explanation is a good one.

Abbott, Ms Diane Labour Hackney North and Stoke Newington

Abrahams, Debbie Labour Oldham East and Saddleworth

Ali, Rushanara Labour Bethnal Green and Bow

Ali, Tahir Labour Birmingham, Hall Green

Allin-Khan, Dr Rosena Labour Tooting

Amesbury, Mike Labour Weaver Vale

Anderson, Fleur Labour Putney

Antoniazzi, Tonia Labour Gower

Ashworth, Jonathan Labour (Co-op) Leicester South

Bardell, Hannah Scottish National Party Livingston

Barker, Paula Labour Liverpool, Wavertree

Beckett, Margaret Labour Derby South

Begley, Órfhlaith Sinn Féin West Tyrone

Begum, Apsana Labour Poplar and Limehouse

Benn, Hilary Labour Leeds Central

Betts, Mr Clive Labour Sheffield South East

Black, Mhairi Scottish National Party Paisley and Renfrewshire South

Blackford, Ian Scottish National Party Ross, Skye and Lochaber

Blackman, Kirsty Scottish National Party Aberdeen North

Blake, Olivia Labour Sheffield, Hallam

Blomfield, Paul Labour Sheffield Central

Bonnar, Steven Scottish National Party Coatbridge, Chryston and Bellshill

Brabin, Tracy Labour (Co-op) Batley and Spen

Bradshaw, Mr Ben Labour Exeter

Brennan, Kevin Labour Cardiff West

Brock, Deidre Scottish National Party Edinburgh North and Leith

Brown, Alan Scottish National Party Kilmarnock and Loudoun

Brown, Mr Nicholas Labour Newcastle upon Tyne East

Brown, Ms Lyn Labour West Ham

Bryant, Chris Labour Rhondda

Buck, Ms Karen Labour Westminster North

Burgon, Richard Labour Leeds East

Byrne, Ian Labour Liverpool, West Derby

Byrne, Liam Labour Birmingham, Hodge Hill

Cadbury, Ruth Labour Brentford and Isleworth

Callaghan, Amy Scottish National Party East Dunbartonshire

Cameron, Dr Lisa Scottish National Party East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow

Campbell, Mr Gregory Democratic Unionist Party East Londonderry

Campbell, Sir Alan Labour Tynemouth

Carden, Dan Labour Liverpool, Walton

Champion, Sarah Labour Rotherham

Chapman, Douglas Scottish National Party Dunfermline and West Fife

Charalambous, Bambos Labour Enfield, Southgate

Cherry, Joanna Scottish National Party Edinburgh South West

Chishti, Rehman Conservative Gillingham and Rainham

Chope, Sir Christopher Conservative Christchurch

Clark, Feryal Labour Enfield North

Cooper, Rosie Labour West Lancashire

Cooper, Yvette Labour Normanton, Pontefract and Castleford

Corbyn, Jeremy Labour Islington North

Cowan, Ronnie Scottish National Party Inverclyde

Coyle, Neil Labour Bermondsey and Old Southwark

Crawley, Angela Scottish National Party Lanark and Hamilton East

Creasy, Stella Labour (Co-op) Walthamstow

Cruddas, Jon Labour Dagenham and Rainham

Cryer, John Labour Leyton and Wanstead

Cummins, Judith Labour Bradford South

Cunningham, Alex Labour Stockton North

Daby, Janet Labour Lewisham East

David, Wayne Labour Caerphilly

Davies, Geraint Labour (Co-op) Swansea West

Davies-Jones, Alex Labour Pontypridd

Day, Martyn Scottish National Party Linlithgow and East Falkirk

De Cordova, Marsha Labour Battersea

Debbonaire, Thangam Labour Bristol West

Dhesi, Mr Tanmanjeet Singh Labour Slough

Docherty-Hughes, Martin Scottish National Party West Dunbartonshire

Dodds, Anneliese Labour (Co-op) Oxford East

Donaldson, Sir Jeffrey M Democratic Unionist Party Lagan Valley

Doogan, Dave Scottish National Party Angus

Dorans, Allan Scottish National Party Ayr, Carrick and Cumnock

Doughty, Stephen Labour (Co-op) Cardiff South and Penarth

Dowd, Peter Labour Bootle

Dromey, Jack Labour Birmingham, Erdington

Duffield, Rosie Labour Canterbury

Duncan Smith, Sir Iain Conservative Chingford and Woodford Green

Eagle, Maria Labour Garston and Halewood

Eagle, Ms Angela Labour Wallasey

Eastwood, Colum Social Democratic & Labour Party Foyle

Edwards, Jonathan Independent Carmarthen East and Dinefwr

Efford, Clive Labour Eltham

Elliott, Julie Labour Sunderland Central

Elmore, Chris Labour Ogmore

Eshalomi, Florence Labour (Co-op) Vauxhall

Esterson, Bill Labour Sefton Central

Evans, Chris Labour (Co-op) Islwyn

Evans, Mr Nigel Deputy Speaker Ribble Valley

Fellows, Marion Scottish National Party Motherwell and Wishaw

Ferrier, Margaret Scottish National Party Rutherglen and Hamilton West

Fletcher, Colleen Labour Coventry North East

Flynn, Stephen Scottish National Party Aberdeen South

Fovargue, Yvonne Labour Makerfield

Fox, Dr Liam Conservative North Somerset

Foxcroft, Vicky Labour Lewisham, Deptford

Foy, Mary Kelly Labour City of Durham

Fuller, Richard Conservative North East Bedfordshire

Furniss, Gill Labour Sheffield, Brightside and Hillsborough

Gardiner, Barry Labour Brent North

Gibson, Patricia Scottish National Party North Ayrshire and Arran

Gill, Preet Kaur Labour (Co-op) Birmingham, Edgbaston

Girvan, Paul Democratic Unionist Party South Antrim

Glindon, Mary Labour North Tyneside

Grady, Patrick Scottish National Party Glasgow North

Grant, Peter Scottish National Party Glenrothes

Gray, Neil Scottish National Party Airdrie and Shotts

Green, Kate Labour Stretford and Urmston

Greenwood, Lilian Labour Nottingham South

Greenwood, Margaret Labour Wirral West

Griffith, Nia Labour Llanelli

Gwynne, Andrew Labour Denton and Reddish

Haigh, Louise Labour Sheffield, Heeley

Hamilton, Fabian Labour Leeds North East

Hanna, Claire Social Democratic & Labour Party Belfast South

Hanvey, Neale Scottish National Party Kirkcaldy and Cowdenbeath

Hardy, Emma Labour Kingston upon Hull West and Hessle

Harman, Ms Harriet Labour Camberwell and Peckham

Harris, Carolyn Labour Swansea East

Hayes, Helen Labour Dulwich and West Norwood

Hazzard, Chris Sinn Féin South Down

Healey, John Labour Wentworth and Dearne

Hendrick, Sir Mark Labour (Co-op) Preston

Hendry, Drew Scottish National Party Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey

Hill, Mike Labour Hartlepool

Hillier, Meg Labour (Co-op) Hackney South and Shoreditch

Hodge, Dame Margaret Labour Barking

Hodgson, Mrs Sharon Labour Washington and Sunderland West

Hollern, Kate Labour Blackburn

Hopkins, Rachel Labour Luton South

Hosie, Stewart Scottish National Party Dundee East

Howarth, Sir George Labour Knowsley

Huq, Dr Rupa Labour Ealing Central and Acton

Hussain, Imran Labour Bradford East