Millainen elämä sulla on ollut? Mitä sä olet tehnyt? Mitä sä teet nyt? Mitä sä kerrot sun elämästä?
1. Tutustu ensin Saaran elämään
2. Kerro sitten sun omasta elämästä
Minun elämä
Nimeni on Saara Olivia Salminen. Olen syntynyt 1.3. 1997 Ruotsissa Nackassa. Isäni äiti on ruotsalainen ja isä suomalainen. Isoisäni muutti Ruotsiin, kun oli nuori. Äitini on suomalainen ja kotoisin Rovaniemeltä. Hän oli vaihto-opiskelijana Tukholmassa ja tapasi siellä isäni. He menivät naimisiin Rovaniemellä kesällä 1996. Isoäitini Kerstin ja isoisäni Jouko asuvat Göteborgissa Ruotsissa ja isoisäni Teuvo asuu Rovaniemellä vaimonsa Sirpan kanssa. Seija-mummo kuoli vuonna 2003, kun olin 6-vuotias.
Ruotsissa asuimme Värmdössä, joka on noin 20 kilometriä Tukholmasta pohjoiseen. Se on kiva paikka ja Tukholma on tosi lähellä.
Vuonna 2001 syntyi pikkuveljeni Samuel. Seuraavana vuonna muutimme Suomeen, Espooseen. Aloitin koulun Espoossa Matinkylässä vuonna 2004. Peruskoulun jälkeen menin lukioon ja kirjoitin ylioppilaaksi 2016.
En tiennyt, mitä haluan tehdä ja pidin lukion jälkeen välivuoden. Olin kaksi kuukautta töissä K-marketissa. Sitten hain au pairiksi suomalais-australialaiseen perheeseen Perthiin ja olin siellä puoli vuotta. Se oli uskomaton kokemus!
Kun tuli Suomeen, tapasin baarissa Eemelin ja aloimme seurustella. Hän on poikaystäväni. Eemeli asuu ja opiskelee Helsingissä, joten tapaamme viikonloppuisin ja loma-aikoina. Hain opiskelemaan TAMKiin sairaanhoitajaksi ja pääsin! Unelmani on työskennellä ulkomailla ja auttaa kehitysmaiden lapsia. Valmistun vuonna 2020.
Olin jo Ruotsissa aloittanut lasten baletin ja harrastin balettia yhteensä noin 12 vuotta. Nyt harrastan modernia tanssia, ja minulla on treenit kaksi kertaa viikossa. Tykkään myös lukea ja tavata ystäviä.
Toivon, että saan tulevaisuudessa tehdä mielenkiintoista työtä ja haaveilen myös omasta perheestä.