Тема урока: Поняття про спряжену еволюцію та коадаптацію


Тема урока: Поняття про спряжену еволюцію та коадаптацію.

Очікувані результати:

1.     Познайомитесь з поняттями коеволюція, коадаптація;

2. Визначити  значення цих процесів для адаптації організмів;

Прочитай,запам’ятай

Коеволюція (від лат. co - разом та evolutio - розгортання), або спряжена еволюція, або коадаптивна еволюція, - еволюційна взаємодія організмів різних видів, які не обмінюються генетичною інформацією, але об'єднані тісними екологічними зв'язками.

Результатом коеволюції є взаємні адаптації двох видів (коадаптації), що забезпечують можливість їхнього спільного існування та підвищення стійкості біогеоценозу як цілісної біологічної системи.

Приклади форм коеволюції:

1.«тварини-запилювачі - квіткові рослини»;

2.«рослиноїдні тварини - рослини»;

 3.«хижак - жертва»;

 4.«комахоїдні рослини - комахи»,;

5.«паразит - хазяїн»;

6.«організми-галоутворювачі - рослини»;

7.«рослина - гусениці, що її поїдають»;

8.різні види симбіозу.

Коеволюція створює комплекс сумісних адаптацій у різних видів, що забезпечує стабільне функціонування природних саморегулювальних екосистем. Така екосистема розвивається й адаптується до змін зовнішніх умов і водночас зберігає стабільність видового складу та їх взаємозв'язків.

Коадаптація - взаємопристосування різних видів у процесі спряженої еволюції до нових умов існування (взаємопристосування форми квітки та будови ротового апарату комах )

Формування коадаптацій відбувається упродовж тривалого часу на основі змін генетичного матеріалу під контролем природного добору. Коадаптації, що відбуваються водночас із екологічною спеціалізацією, забезпечують «прилаштування» видів один до одного, що дуже важливо для стабільності екосистем та їх тривалого існування в часі. Шляхом коадаптацій в екосистемах відбуваються й просторовий розподіл видів по ярусах, упаковування екологічних ніш, формування життєвих форм та ін. Велика кількість коадаптацій формується на основі харчових (трофічних) зв'язків. Наприклад, різні види тварин (сойки, бурундуки, шишкарі), споживаючи насіння й плоди, сприяють розселенню рослин.

коадаптації є сумісними еволюційними пристосуваннями представників різних систематичних груп у межах екосистеми, що виникли в процесі спряженої еволюції.

Запиши у зошиті: Зіставлення наведених коадаптацій з відповідними формами спряженої еволюції,стр. 25 підручника В. Соболь.


Домашне завдання: параграф 7 підручника В. Соболь, завдання на платформі « Мій клас».