Тема урока: Молекулярно-генетичні методи досліджень людини


Тема урока: Сучасні молекулярно-генетичні методи досліджень спадковості людини

Очікувані результати:

1.Опаннувати, що таке молекулярна генетика, основні галузі застосування досягнень молекулярної генетики;

2. Методи молекулярної генетики;

3. Проаналізувати використання молекулярної генетики у дослідженнях спадковості людини;

Теоретичний блок (Прочитай,запам’ятай)

1. Молекулярна генетика вивчає гени та способи, за допомогою яких їхні РНК і білкові продукти працюють разом, створюючи клітини та організми. Молекулярно-генетичні дослідження включають вивчення структури та функції генів, а також того, як вони регулюються, успадковуються та експресуються.

2.  Сучасні молекулярно-генетичні методи дослідження спадковості.

Сучасні молекулярно-генетичні методи вивчення спадковості включають:

 -Секвенування — це техніка, яка використовується для аналізу порядку нуклеотидів у ланцюзі ДНК або РНК. Він використовується для визначення структури та функції генів, а також для виявлення генетичних захворювань і мутацій. Секвенування також можна використовувати для створення карт геномів, які можна використовувати для ідентифікації потенційних генів, що викликають захворювання, і для вивчення еволюційних зв’язків між організмами.

-Генетичні маркери — це послідовності ДНК, які можна використовувати для розрізнення різних форм гена або ідентифікації конкретного гена. Вони часто використовуються в молекулярній біології та генетиці для пошуку та аналізу цікавого гена.

-Полімеразна ланцюгова реакція- метод збільшення кількості фрагментів ДНК у біологічному матеріалі. Метод використовується для клонування генів, дослідження мутацій, виділення нових генів, створення генетично модифікованих організмів, діагностики захворювань, встановлення батьківства;

3. Молекулярна генетика використовувалася для вивчення та маніпулювання генами, розуміння та діагностики захворювань, а також розробки методів лікування, ліків і вакцин. Крім того, молекулярна генетика також широко використовується в сільському господарстві для створення культур із бажаними властивостями та в судовій медицині для цілей ідентифікації.

Практичний блок (запиши у зошиті)

1.Елементом сучасного дизайну житла досить часто стають генопортрети (зображення ДНК) мешканців, за допомогою яких підкреслюють особливості стилю оформлення. Що є основою неповторності таких портретів і чому вони індивідуальні?

2.Метод «генетичних відбитків пальців», або фінгерпринтинг (від англ. fingerprinting – зняття відбитків пальців) – метод розрізнення індивідуумів за допомогою використання зразків їхніх ДНК. Перший варіант методу був розроблений А. Джеффресом у Лестерському університеті в 1985 р. «Золотим стандартом» на сьогодні вважається дослідження індивідуальності людини за допомогою поліморфних генетичних маркерів. Поясніть перспективи застосування генетичних маркерів на практиці.

Домашнє завдання: параграф 37, виконати завдання на платформі « Мій клас».