Тема уроку: Елемент керування «кнопка». Основні компоненти програми для ОС з графічним інтерфейсом
Цілі:
навчальна: ознайомити учнів елементом "кнопка" та з методами зміни властивостей цього елемента в середовищі Lazarus; навчитись складати програми , що обробляють натискання кнопок
розвивальна: сприяти розвитку логічного мислення, пам’яті, уваги, спостережливості;
виховна: виховувати інформаційну культуру;
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: комп'ютери, інтерактивна дошка, презентація, середовища Lasarus, Delphi7, підручник "Інформатика 8 клас" Й.Я. Ривкінд та ін.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Епіграф
Крапля довбає камінь не силою,
а частим падінням,
так людина стає вченою не силою,
а частим читанням.
Овідій
ІІ. Повідомлення теми уроку та очікуваних результатів
Сьогодні ви дізнаєтесь:
Як у проект додати кнопки та змінити їх властивості
Які події можна пов'язати з кнопкою
Як об'єкти можуть «реагувати» на події
ІІI. Актуалізація опорних знань
IV. Вивчення нового матеріалу
Одним з елементів керування, який можна розмістити на формі, є кнопка.
Щоб розмістити кнопку на формі, потрібно підвести вказівник до її зображення на вкладці Standart вікна середовища Lazarus і двічі клацнути ліву кнопку миші.
Після цього кнопка з'явиться на форми, а її ім'я додасться до списку компонентів проекту в полі Components вікна Інспектор об'єктів.
За потреби кнопку можна перетягнути в будь-яке інше місце форми.
Якщо вибрати кнопку на формі або вибрати її ім'я в полі вікна Інспектор об'єктів, то на вкладці Властивості цього вікна відобразиться список властивостей кнопки та їхніх значень.
1. Компоненти програми для ОС з графічним інтерфейсом
2. Подійно-орієнтоване програмування
Приклад: об’єкт — аркуш, властивість — колір, аркуш пофарбували в червоний колір — подія, зміна значення властивість колір.
Завдання. Пригадайте Scratch. Є алгоритм — Рудий кіт переміщується на 10 кроків. Укажіть об’єкт, подію, властивість, значення властивості. Об’єкт — вікно ОС. Укажіть об’єкт, подію, властивість, значення властивості.
3. Створення кнопки
4. Властивості кнопки
Учням пропонують список властивостей кнопки.
V. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Завдання. Визначити, які властивості є і у форми.
Робота за комп'ютером. Повторення правил БЖД під час роботи за комп'ютером
Дослідити значення нових властивостей для цього: створити кнопку, розмістити її на формі, змінити значення кожної властивості по черзі (за вказівкою вчителя), занотувати в зошит у вигляді таблиці.
VII. Продовження засвоєння знань, формування вмінь
Завдання. Змінити властивості кнопки до початку виконання проекту. (Практичні завдання за підручником)
Під час виконання практичних завдань вчитель консультує учнів за потреби.
VIІ. Підсумки уроку
VІІI. Домашнє завдання
Підручник § 5.3 ст. 170
ІХ. Оцінювання роботи учнів