Цілі:
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, підручник, навчальна презентація.
Програмне забезпечення: браузер, офісні програми.
Хід уроку
І. Організаційний етап
· привітання
· перевірка присутніх
· перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності
IV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)
Який вигляд має код розмітки веб-сторінки мовою HTML?
Типова проста веб-сторінка складається з текстових блоків (абзаців, списків, таблиць), кількох малюнків невеликих розмірів, горизонтальних розмежувальних ліній та гіперпосилань. Більш складні веб-сторінки містять структуровані сторінки, які називають фреймами, елементи управління (кнопки, перемикачі, поля введення), динамічні ефекти та графічні рухомі об’єкти тощо.
Згідно із чинним стандартом абзаци на веб-сторінці розмежовуються порожнім рядком і не мають відступів у першому рядку. Абзац може бути вирівняний за одним із країв або по центру екрана. Браузер автоматично масштабує горизонтальне відображення різних елементів сторінки, враховуючи характеристики монітора комп’ютера користувача й розміри вікна, у якому демонструється веб-сторінка.
Крім текстових даних веб-сторінка містить невидимий для користувача HTML-код, тобто набір тегів — команд, що визначають розмітку документа. Під час відкриття веб-сторінки браузер використовує цей набір для відображення її елементів у заданій розмітці.
Назва кожного тега — це одна або декілька літер, взятих у кутові дужки (< та >), яким відповідають певні англійські слова, що пояснюють їхнє призначення. Наприклад, назва тега <BODY> виникла від англійського слова body — тіло, головна частина, а сам тег використовується для створення вмісту веб-сторінки.
Тег записують так: <Тег>...текст... </Тег>.
Відкриваючий тег <Тег> позначає місце початку дії тега на сторінці, текст — фрагмент тексту, до якого буде застосовано форматування, закриваючий тег </Тег> визначає місце закінчення дії тега на сторінці. Пару тегів (відкриваючий і закриваючий) називають контейнером. Закриваючий тег відрізняється від відкриваючого лише тим, що в коді перед його іменем ставиться символ «/». Більшість тегів є парними, однак є й одинарні.
Один тег може мати кілька параметрів — атрибутів. Наприклад,
<Тег параметр_1= значення_1 параметр_2=значення_2 >...текст, що відображається на сторінці... </Тег>.
Закриваючий тег не містить жодних параметрів, а лише вказує на місце закінчення дії контейнера. На відміну від нього у відкриваючому тегу вказуються всі необхідні параметри.
Правила запису параметрів: після назви тега після пропуску зазначається ім’я параметра (наприклад, ALIGN — ім’я параметра, який вказує на спосіб вирівнювання тексту), далі зазначають «=» й у лапках записують значення параметра (наприклад, ALIGN= «center»). За необхідності далі вказують інші параметри через пропуск. Після останнього параметра ставлять символ >.
Теги можуть бути вкладеними, тобто один контейнер може перебувати всередині іншого, тоді загальний запис виглядатиме так:
<Тег1>...текст...<Тег2>...текст... </Тег2>...текст... </Тег1>. Для підготовки найпростішого htm-файла можна використати текстовий редактор Блокнот, після написання коду в якому слід задати ім’я файла та вказати розширення — htm.
Наприклад, щоб отримати веб-сторінку, як показано на малюнку, потрібно набрати код.
<HTML>
<HEAD>
<TITLE> Найпростіша веб-сторінка </TITLE>
</HEAD>
<BODY>
Ця сторінка створена за допомогою простих тегів </BODY>
</HTML>
Зрозуміло, що веб-сторінка реального сайта матиме такі самі складові коду, однак набагато більше тегів і їхніх параметрів. Щоб переглянути цей код, потрібно в меню браузера обрати вказівку Перегляд HTML-коду.
Які засоби використовують для створення веб-сайта?
Процес створення статичних веб-сторінок, з яких може складатися сайт, фактично полягає в розмітці гіпертекстових документів, що здійснюється за допомогою мови розмітки. Розмітка гіпертексту не залежать від браузера, у середовищі якого відображається веб-сторінка. Тому одні й ті самі гіпертекстові документи можуть по-різному відображатися за допомогою різних браузерів, хоча для більшості простих документів їхній вигляд буде подібним.
Створювати веб-сторінки можна за допомогою звичайного текстового редактора або спеціального HTML-редактора.
Текстові редактори (наприклад, Блокнот) дають змогу, знаючи призначення та опис тегів мови розмітки, створювати веб-сторінки «вручну», без автоматизації. Для прискорення цього процесу до текстових процесорів було додано спеціальні функції, які дають можливість вставляти гіперпосилання до тексту та зберігати документ у форматі HTML. Крім того, є спеціальні програми — HTML-редактори, які дають змогу автоматизувати цей процес. Такі програми належать до засобів автоматизованої розробки веб-сайтів.
Усі HTML-редактори можна поділити на дві категорії: текстові й графічні. Перші передбачають набір коду вручну, хоча й зі значною автоматизацією цього процесу. Їхні інструменти дають змогу автоматизовано вставляти до документа потрібні теги його розмітки. Здебільшого теги не містять додаткових параметрів форматування об’єкта, а лише вказують браузеру, який саме спосіб форматування застосований. Тому веб- сторінка, створена за допомогою такого редактора, має простий вигляд.
У графічних HTML-редакторах веб-сторінки формуються приблизно в такий самий спосіб, як і під час створення макетів звичайних документів, коли користувач може обрати потрібний йому шаблон веб-сторінки, а потім поступово його заповнювати текстом, малюнками й зображеннями, гіпертекстовими посиланнями, таблицями та спеціальними додатковими елементами. При цьому шаблон такої сторінки передбачає вбудовані засоби навігації. Зрозуміло, що такий документ також має HTML-формат, і за потреби його можна переглянути в середовищі звичайного текстового редактора типу Блокнот і, знаючи мову HTML (часто говорять HTML-код), вручну вносити до нього потрібні зміни.
Під час створення веб-сайтів можуть бути використані різні засоби та технології.
Розробка веб-сторінок здійснюється шляхом написання їх HTML-коду.
Як ви вже знаєте, HTML (англ. Hyper Text Markup Language — мова розмічання гіпертексту) — це мова, призначена для визначення структури та оформлення веб-сторінок.
HTML-код веб-сторінок сайту можна написати в текстовому редакторі та зберегти у файлах з розширенням імені htm або html. Для написання коду можна використовувати будь-який текстовий редактор, наприклад:
· Блокнот – стандартну програму Windows
· Notepad++ (notepad-plus-plus.org)
· SublimeText (sublimetext.com)
· Brackets (brackets.io)
· інтегроване середовище розробки NetBeance (netbeans.org) або ін.
HTML-код веб-сторінки може складатися із сотень або навіть тисяч рядків. Для спрощення розробки веб-сторінок можуть використовуватися візуальні редактори HTML-коду, наприклад:
· MicrosoftFrontPage
· AdobeDreamweaverта ін.
У таких редакторах створення веб-сторінок виконується на основі готових шаблонів оформлення, об'єкти сторінок можуть бути вставлені з колекцій об'єктів.
Такі програми є прикладами WYSIWYG-редакторів (англ. What You See Is What You Get — що ви бачите, то ви й отримуєте). HTML-код сторінки в цих середовищах генерується автоматично та зберігається у файлах.
Засобами для автоматичного створення веб-сайтів є також системи керування вмістом веб-сайту WCMS (англ. Web Content Management System — система керування веб-контентом) — програми для організації веб-сайтів чи інших інформаційних ресурсів в Інтернеті чи окремих комп'ютерних мережах.
Вони мають набори шаблонів оформлення веб-сторінок і модулів, які роблять сайт динамічним:
· форум
· стрічка новин
· каталог файлів
· форма опитування
· гостьова книга тощо.
Контент веб-сторінок — текст і нетекстові об'єкти, призначені для розміщення на веб-сторінках — зберігається в базі даних. Генерація веб-сторінок виконується системою за запитом користувача.
HTML-код згенерованої сторінки не зберігається в окремому файлі, а надсилається безпосередньо у браузер користувача.
Сайт під керуванням WCMS має панель управління, що надає адміністратору сайту інструменти для додавання, редагування та видалення матеріалів на сайті.
Популярними системами керування вмістом веб-сайтів є:
WordPress
Joomla
Drupal
Moodle та ін.
Деякі онлайн-системи конструювання сайтів одночасно з послугами з розробки та адміністрування веб-сайтів надають доменне ім'я сайту та послуги хостингу. Такими є системи:
Сайти Google - sites.google.com
Weebly - weebly.com
Webnode - webnode.com.ua
uCoz та ін. - ucoz.ua
У цих системах створення веб-сайту здійснюється у режимі онлайн відразу на сервері хостингу.
Розглянемо одну з технологій створення веб-сайтів — написання коду веб-сторінок з використанням мови HTML. У мові HTML реалізовано засоби для:
• створення документа, у якому визначено структуру тексту та його форматування;
• створення гіперпосилань, які використовуються для переходу до інших сторінок або інших частин поточної сторінки;
• створення форм для реєстрації або опитування відвідувачів сайту;
• включення зображень, звуку, відео- та інших об'єктів до веб-сторінок.
HTML-код веб-сторінки складається з:
1. Тексту, який відображатиметься на сторінці;
2. Тегів (англ. tag — ярлик, ознака) — команд, що визначають:
Робота з підручником: § 4.2
V. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Робота за комп’ютером
1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
2) Інструктаж учителя.
3) Практична робота за комп’ютерами.
Підручник ст. 119-121
4) Вправи для очей.
VI. Підсумки уроку
Фронтальне опитування
1. Які засоби можуть використовуватися для розробки веб-сайтів? Схарактеризуйте їх.
2. Що таке мова HTML?
3. Із чого складається HTML-код веб-сторінки?
4. Як записують теги в HTML-коді веб-сторінки? Як записують теги з атрибутами?
5. Які обов'язкові елементи структури HTML-коду веб-сторінки?
6. Для чого використовують тег meta з атрибутом charset?
7. Як можна записати значення кольорів для їх відображення на веб-сторінці?
8. Які програмні засоби використовують для створення веб-сторінок; для їх перегляду? Наведіть приклади.
Рефлексія
1. Під час уроку я
2. Найбільше мені сподобалося…
3. На уроках найкраще в мене виходило…
4. Я мав (-ла) труднощі з…
5. Я хотів би ще дізнатися про…
VІI. Домашнє завдання
Створіть HTML сайт на якому зображений Т.Г.Шевченко та написаний його вірш "Заповіт". Зразок виконання знаходиться нижче.
VІІI. Оцінювання роботи учнів