Цілі:
навчальна: ознайомити учнів з поняттям фрагмент тексту; сформувати вміння копіювати, переміщувати, вилучати, вставляти фрагменти тексту, виконувати пошук та заміну фрагментів тексту; удосконалювати навички роботи в середовищі текстового процесора;
розвивальна: розвивати уважність, пам’ять, мовлення, логічне мислення, навички самостійної роботи на комп’ютері;
виховна: виховувати самостійність та відповідальність, працелюбність, акуратність у роботі.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники, навчальна презентація.
Хід уроку
І. Організаційний етап
· привітання;
· перевірка присутніх;
· перевірка готовності учнів до уроку.
IІ. Відтворення і коригування опорних знань
Фронтальне опитування
— Поясніть поняття «буфер обміну».
— Що означає поняття «фрагмент тексту»?
— Як можна скопіювати фрагмент тексту?
— Скільки разів можна вставити фрагмент тексту в документ?
— Поясніть різницю між командами Копіювати і Вирізати.
— Як виділити весь текст документа?
— Опишіть послідовність дій, яку слід виконати для контекстної заміни в тексті документа всіх слів «обов’язково» на «терміново».
— Опишіть основні правила роботи під час перевірки правопису тексту документа.
— Які можливості надає MS Word щодо виправлення помилок у документі?
IІІ. мотивація навчальної діяльності
— Ви вже вмієте вводити (набирати) текст з клавіатури. Як ви вже зрозуміли, це досить копітка справа. Щоб полегшити роботу і зекономити час, деякі операції можна виконувати з цілими фрагментами тексту. Про це ви дізнаєтесь під час сьогоднішнього уроку.
IV. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)
Створення нового текстового документа – процес складний і цікавий, адже для цього потрібно бути і дизайнером, і редактором, й оформлювачем одночасно.
Редагування тексту — внесення змін у текст: виправлення помилок, видалення, переміщення, копіювання, вставляння фрагментів тексту та інших об’єктів.
Форматування - зміна зовнішнього вигляду тексту
Одразу після створення документ Word пустий. Текст можна ввести до нього за допомогою клавіатури, або скопіювати з іншого місця.
На місце вставлення чергового символу або фрагмента вказує курсор введення, що має вигляд вертикальної риски, що миготить.
Перш ніж набрати текст на клавіатурі, слід встановити відповідну мову введення:
Щоб ввести велику літеру, знак пунктуації чи інший символ, зображений на клавішах зверху, потрібно разом із відповідною клавішею натиснути і утримувати клавішу Shift. Відпустивши її, можназнову вводити малі літери.
При необхідності набрати багато великих літер, слід перед уведенням один раз натиснути і відпустити клавішу Caps Lock (засвітиться відповідний індикатор у правій верхній ділянці клавіатури). Повернутися до звичайного режиму введення тексту можна після ще одного натискання на клавішу Caps Lock (відповідний індикатор має погаснути).
Під час уведення тексту програма Word сама стежить за тим, щоб після досягнення кінця рядка курсор автоматично було переміщено на наступний рядок. Якщо натиснути Enter, то курсор переміститься на новий рядок ще до заповнення попереднього рядка і подальший текст належатиме до нового абзацу.
Для переходу на новий рядок без створення абзацу, слід натиснути клавіші Shift+Enter.
Курсор уведення можна переміщувати за допомогою клавіш ß, à, á, â, або за допомогою миші (для цього слід установити її вказівник у потрібну позицію та клацнути ліві кнопку). Переміщувати курсор можна також за допомогою комбінацій клавіш.
Клавіші для переміщення курсору документом:
Caps Lock – великі літери
Enter - новий рядок
Home - На початок рядка
End - у кінець рядка
PageDown - На один екран униз
PageUp - на один екран уверх
Delete - видалення символу, розміщеного справа від курсору
Backspace - видалення символу, розміщеного зліва від курсору
Правила введення тексту:
Всі слова розділяються пробілом, і лише одним пропуском.
Знаки пунктуації примикають до попереднього слова.
Дужки і лапки всіх видів примикають до першого і останнім словом укладеного в них тексту.
Текст розривається тільки в кінці абзацу.
Великі відформатовані прогалини робляться вставкою символу табуляції, а не кількома пробілами поспіль.
Виділення фрагментів тексту:
Слово - Двічі клацнути на цьому слові
Рядок - Клацнути на вільному полі ліворуч рядка (перед цим вказівник миші має набути вигляду стрілки, спрямованої вправо)
Речення - Натиснути клавішу Ctrl та клацнути в будь-якому місці речення
Абзац - Двічі клацнути на вільному полі ліворуч від абзацу або тричі клацнути в будь-якому його місці
Документ - Тричі клацнути на вільному полі ліворуч, або натиснути клавіші Ctrl+А
Щоб виділити довільний фрагмент, слід:
Помістити вказівник миші на початок цього фрагмента, натиснути ліву кнопку миші та, не відпускаючи її, перемістити курсор в його кінець.
Для виділення фрагмента за допомогою клавіатури помістити курсор на початок фрагмента, натиснути клавішу Shift, і не відпускаючи її розширити межі виділення за допомогою клавіш керування курсором.
Щоб виділити кілька несуміжних фрагментів, слід під час виділення утримувати клавішу Ctrl.
Гарячі клавіші:
Ctrl+С- копіювати
Ctrl+V - вставити
Ctrl+X – вирізати
Ctrl+Z – скасувати останню дію
VI. Самостійне застосування знань у стандартних ситуаціях
Робота за комп’ютером
1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
2) Інструктаж учителя.
3) Практична робота за комп’ютерами.
4) Вправи для очей.
VII. Домашнє завдання
VIII. Підсумки уроку
Рефлексія
1. Під час уроку я…
дізнався…
зрозумів…
навчився…
2. Найбільше мені сподобалося…
3. На уроках найкраще в мене виходило…
4. Я мав труднощі з…
5. Я хотів би ще дізнатися про…
IX. Оцінювання роботи учнів