Цілі:
навчальна: сформувати поняття бази даних;
розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять; формувати вміння узагальнювати;
виховна: виховувати інформаційну культуру, формування бережливого ставлення до обладнання комп’ютерного кабінету, виховання уміння працювати в групі; формування позитивного ставлення до навчання.
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, підручник, навчальна презентація.
Програмне забезпечення: браузер, офісні програми.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання перевірка присутніх перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності
IV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
Необхідність пошуку потрібних відомостей у людини виникає повсякчас, незалежно від сфери її професійних інтересів:
· які події відзначають 19 квітня
· як приготувати млинці
· яку будову має атом урану
· з яких подій розпочалася Національно-визвольна війна в Україні під проводом Богдана Хмельницького
· яка потужність нової моделі автомобіля «Мерседес» для перегонів у Формулі 1
· якої платформи відправляється автобус до Запоріжжя
· яке закінчення мають іменники третьої відміни в родовому відмінку однини та ін.
Відповіді на частину із цих запитань людина може отримати зі своєї пам'яті, для отримання інших треба звернутися:
· до розкладу руху автобусів
· переглянути книжку кулінарних рецептів
· довідник з хімії, фізики, історії
· сайт команди «Мерседес»
Для полегшення пошуку потрібних відомостей винайдено багато засобів:
· універсальні енциклопедії та енциклопедії з предметних галузей
· довідники й словники
· довідкові бюро та інформаційні табло та ін.
Обсяги повідомлень, які накопичило людство, невпинно зростають.
Так, під час розкопок стародавнього міста шумерів Ур було знайдено понад 20 тисяч глиняних табличок з відомостями про звичаї давнього народу, його легенди та історичні події, що відбувалися понад 5 тисяч років тому.
Знаменита Олександрійська бібліотека, заснована в Єгипті у III ст. до нової ери, за різними джерелами містила від 100 до 700 тисяч рукописів.
За нашого часу щоденно накопичуються просто вражаючі обсяги даних. Так, науковці з Університету Південної Каліфорнії підрахували, що коли обсяги даних вимірювати в обсягах, що містить 85-сторінкова газета:
то в 1986 році - щоденно на кожну людину у світі припадало приблизно 40 таких газет
а вже у 2007 році - обсяги даних можна було порівняти з щоденним отриманням 147 таких газет кожною людиною у світі
Обсяг даних у світі зростає за рік на 30%.
Якщо в 2000 році 75% усіх даних у світі зберігалося здебільшого у друкованому або рукописному вигляді
То на сьогоднішній день частка даних, що зберігаються в електронному (цифровому, комп'ютерному) поданні складає 94% від загального обсягу даних у світі.
Процес лавиноподібного збільшення кількості даних у світі із середини 60 років XX ст. отримав назву інформаційного вибуху.
При цьому збільшення обсягів даних у світі в основному відбувається за рахунок неструктурованих цифрових даних у комп'ютерних мережах (до 95%) та їх простим дублюванням.
Учені запевняють, що зберігання великих обсягів даних виправдано тільки за умови, якщо пошук потрібних даних здійснюється швидко і подаються вони в доступній для розуміння формі.
Ці умови забезпечують сучасні технології зберігання даних. Основою цих технологій є комп'ютеризовані (електронні) бази даних (БД).
База даних — це впорядкований за певними правилами набір взаємопов'язаних даних.
Основним призначенням бази даних є гарантоване систематизоване збереження даних і надання доступу до них користувачеві або комп'ютерній програмі, тобто забезпечення швидкого пошуку потрібних даних.
Електронні бази даних активно використовуються в:
· банківській сфері
· бібліотеках
· пошукових системах Інтернету
· системах обліку та здійснення оплати за користування електроенергією, газом, холодною та гарячою водою
· під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання учнів
База даних є досить складним за своєю структурою об'єктом, тому перед створенням вона заздалегідь проектується — створюється модель бази даних. Під час створення моделі бази даних використовують ту чи іншу модель даних.
Найпоширенішими є такі види моделей даних:
· ієрархічна
· мережева
· реляційна
· об'єктно-реляційна
Процес створення комп'ютерної бази даних є одним з прикладів розв'язування задач з використанням комп'ютера. Створення баз даних передбачає такі етапи:
1. Постановка завдання. На цьому етапі визначається мета створення бази даних, окреслюється предметна область, для якої буде створюватися база даних, визначаються потенційні користувачі бази даних.
2. Створення інформаційної моделі бази даних, у якій виділяються множини об'єктів майбутньої бази даних, описуються зв'язки між ними.
3. Визначення моделі даних.
4. Створення структури бази даних з використанням однієї із систем управління базами даних або однієї з мов програмування.
5. Уведення даних.
6. Тестування бази даних, її корекція.
Помилки у проектуванні можуть з'ясуватися після виконання значного обсягу робіт з уведення даних. Це призводить до невиправданих втрат часу і коштів.
Бази даних (БД) – це структурна сукупність взаємопов’язаних даних певної предметної області (реальних об’єктів, процесів, явищ, тощо).
Приклад: БД щодо наявності медикаментів; БД документів учнів школи, картотека відділу кадрів.
Поява комп’ютерної техніки підвищила ефективність роботи з базами даних. Доступ до даних та керуванням ними відбувається в середовищі спеціального програмного пакету – системи управління базами даних (СУБД).
СУБД - це програма, за допомогою якої здійснюється збереження, обробка та пошук інформації в базі даних.
Реляційна модель бази даних. (Походження назви від латинського слова relatio відношення ) . Модель побудована на взаємовідношенні між складовими структур. Являє собою одну таблицю або сукупність взаємопов’язаних двовимірних таблиць.
Ми будемо вивчати однотабличну базу даних.
Об’єкти СУБД –
База даних – файл, який містить різні об’єкти збереження даних.
Таблиця – організація збереження даних у вигляді двовимірного масиву. Є одним об’єктом БД решта похідні від нього.
Форми – об’єкти для зображення даних із таблиць на екрані в зручному для перегляду та обробки вигляді.
Запит – об’єкти для вибору та фільтрації даних таблиці за визначеними критеріями.
Звіти – формування документів даних із таблиці для друку.
Макроси – опис дій у вигляді послідовності команд.
Модулі – програми на Visual Basic, які розробляє користувач для реалізації нестандартних процедур.
V. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Робота за комп’ютером
1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
2) Інструктаж учителя.
3) Практична робота за комп’ютерами.
Підручник ст. 81
4) Вправи для очей.
VI. Підсумки уроку
Фронтальне опитування
1. Для чого потрібно упорядковане зберігання даних?
2. Що таке база даних?
3. Де використовують бази даних?
Рефлексія
1. Під час уроку я
дізнався…
зрозумів…
навчився…
2. Найбільше мені сподобалося…
3. На уроках найкраще в мене виходило…
4. Я мав (-ла) труднощі з…
5. Я хотів би ще дізнатися про…
VІI. Домашнє завдання
Підручник § 14 ст. 146-151
VІІI. Оцінювання роботи учнів