Первинний інструктаж з ТБ та ОП. Поняття комп’ютерної графіки.
Цілі:
· навчальна: познайомити учнів з комп’ютерною графікою, сферами її застосування в реальному житті; навчити визначати об’єкти з яких складається графічний об’єкт та вміти описувати його;
· розвивальна: розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
· виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
Тип уроку:
· засвоєння нових знань; формування вмінь і навичок;
Обладнання та наочність: комп’ютери, підручники, презентація, проектор.
Хід уроку
І. Організаційний етап
· Привітання з класом
Доброго дня, діти. Після веселих та сонячних літніх канікули ми знову приступаємо до навчання. Не оминемо такого предмету, як інформатика.
· Повідомлення теми і мети уроку
Розпочнемо ми з графіки, а саме з комп’ютерної графіки. Дізнаємось з яких частин складається графічне зображення та де людство застосовує графічні зображення. Та перш ніж розпочати, давайте повторимо правила поведінки в кабінеті інформатики.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Графіка нас оточує постійно і оминути та не навчитись працювати з нею сучасній людини неможливо. Ось і ми приступаємо до вивчення цієї теми.
ІІІ. Ознайомлення з правилами поведінки В комп’ютерному кабінеті
(На кожному столі лежить папка «Техніка безпеки та правила поведінки в комп’ютерному кабінеті»). Учні самостійно опрацьовують матеріал.
Пам’ятка
Техніка безпеки та правила поведінки в комп’ютерному кабінеті
Заходьте до комп’ютерного кабінету тільки з дозволу вчителя, не поспішаючи, не торкаючись обладнання.
Не вмикайте та не вимикайте комп’ютери без дозволу вчителя. Перш ніж розпочати роботу, розмістіть зошит, ручку, підручник так, щоб вони не лежали на клавіатурі чи моніторі, а також не заважали працювати на комп’ютері.
Під час роботи будьте дуже уважні.
Сидіть прямо, на відстані від екрана щонайменше 50– 60 см. Лінія зору має бути спрямована до центра екрана.
Працюйте на клавіатурі чистими сухими руками, не натискаючи на клавіші без потреби чи навмання.
Під час роботи не торкайтеся екрана й тильної сторони монітора.
Не піднімайтеся зі своїх місць, коли до кабінету входить відвідувач.
Робоче місце має бути чистим.
Не торкайтеся з’єднувальних проводів та проводів живлення.
Ніколи не намагайтесь самостійно усунути несправності комп’ютера. У разі появи запаху горілого, самовільного вимикання апаратури, незвичних звуків негайно повідомте про це вчителя.
Запам’ятайте! Якщо не дотримувати правил техніки безпеки та поведінки, робота за комп’ютером може завдати шкоди вашому здоров’ю.
Працюйте за комп’ютером не більше ніж 15 хвилин поспіль. Робіть перерви для відпочинку.
У разі появи різання в очах, різкого погіршення зору, болю в пальцях та кистях рук, посилення серцебиття сповістіть учителя про свій стан і за потреби зверніться до лікаря.
Після закінчення роботи закрийте всі активні програми та коректно вимкніть комп’ютер. Приберіть робоче місце.
IV. Вивчення нового матеріалу
І так де ж людство використовує графіку? Сфери застосування досить і досить різні: наука, техніка, медицина, реклама, комп’ютерні ігри і так далі…
Давайте дамо визначення комп’ютерній графіці. Комп’ютерна графіка - це розділ інформатики, який вивчає технології опрацювання графічних зображень за допомогою комп’ютерної техніки.
Використовується комп'ютерна графіка майже в усіх сферах діяльності людини:
- У науці й техніці
- У медицині й освіті
- Рекламному бізнесі
- Індустрії розваг тощо
Основним об'єктом комп'ютерної графіки є графічне зображення. Воно може бути:
· Малюнком
· Кресленням
· Графіком
· Діаграмою
· Фотографією
· Рекламним плакатом
· Архітектурним ескізом
· Кадром з мультфільму тощо
Засоби комп’ютерної графіки
Апаратні
• Відео-карта
• Монітор
• Принтер
• Сканер
• Плотер
• Цифрова фотокамера
• Графічний планшет
Програмні
• Програми перегляду графічних зображень
• Графічні редактори
• Програми розпізнавання графічних зображень
• Програми спеціалізованого опрацювання графічних зображень
Залежно від способу побудови та кодування графічного зображення, розрізняють зображення растрові і векторні
Растрове графічне зображення складається з окремих маленьких прямокутників — пікселів. Таке зображення схоже на мозаїку, яка виготовлена з однакових за розміром об'єктів (камінців, скелець тощо).
Їх можна створювати в графічних редакторах, фотокамерами, сканерами.
Під час перегляду растрового зображення у звичайному масштабі розміри пікселів такі малі, що зображення здається суцільним. Але після збільшення масштабу перегляду графічного зображення або його розмірів стає помітна мозаїчна структура зображення. Це явище називають пікселізацією зображення.
Векторне зображення будується з окремих базових об'єктів — графічних примітивів:
Відрізків
Багатокутників
Кривих
Овалів тощо
Векторний малюнок не можна створити як растровий з використанням різноманітних пристроїв, таких як: фотокамери і сканери.
Векторні зображення створюються в середовищах графічних редакторів.
Збільшення розмірів векторного зображення не погіршує його якості.
V. Усвідомлення набутих знань й формування вмінь та навичок
· Виконаємо завдання
Опишіть об’єкт за вказаними властивостями.
· Релаксація
Вправа для профілактики короткозорості та порушення зору
Вії опускаються...
Очі закриваються...
Ми спокійно відпочиваємо... (2 рази)
Сном чарівним засипаємо...
Наші руки відпочивають...
Важчають, засинають...(2 рази)
Шия не напружена,
А вона розслаблена...
Губи трохи відкриваються...
Так приємно розслабляються. (2 рази)
Дихається легко, рівно, глибоко.
Ми чудово відпочиваємо.
Сном чарівним засипаємо...
VI. Підбиття підсумків уроку
· Бесіда за питаннями
1. Що таке комп'ютерна графіка? Назвіть її види.
2. Що є елементарним об'єктом растрового зображення? Опишіть властивості цього об'єкта.
3. Які пристрої використовують для введення даних у графічному виді?
4. З яких об'єктів складається векторне зображення? Чим ці об'єкти характеризуються?
VIІ. Домашнє завдання
Опрацювати вивчений матеріал.