Інформаційна кампанія з профілактики тютюнопаління серед учнів 9-11 класів 

8 грудня в Слов'янській загальноосвітній школі І- ІІІ ступенів № 4 відбулась онлайн-зустріч учнів 9- 11 класів з представником ДУ "Донецький ОЦКПХ МОЗ"  в рамках Інформаційної кампанії з профілактики тютюнопаління серед учнів 9-11 класів. Метою зустрічі було досягнення цілей, спрямованих на подолання поширення паління в Україні та підвищення обізнаності молоді щодо шкоди від куріння. 

Профілактика та лікування залежності від тютюну

(нікотинової залежності).

 

 

ВООЗ розглядає куріння як захворювання, яке викликане нікотиновою залежністю.  Паління є одним з головних та найпоширеніших факторів ризику багатьох захворювань, включаючи злоякісні.

Слід зазначити, що обізнаність населення щодо шкоди від куріння зростає. Протягом останніх 12 місяців:  згідно офіційних даних 63,1% теперішніх курців  планують відмовитися від куріння, 16,4% відчувають потребу у професійній допомозі. 48,2% тих, хто намагався протягом останніх 12 місяців   припинити курити, робив це  через турботу про  власне здоров’я. 21,4% теперішніх та колишніх курців, які відмовилися від куріння впродовж останнього року, зверталися до лікаря або іншого професійного медпрацівника.

Поширеність вживання тютюну серед молоді визиває занепокоєння. Все частіше молодь використовує нові пристрої для куріння, такі як системи нагрівання тютюну та електронні сигарети, а також кальян.

Куріння – це залежність ! Багато курців не можуть відмовитися від куріння без професійної допомоги у зв’язку з тим, що є залежними від нікотину у різних аспектах: фізичному, психологічному, поведінковому (соціальному). Три категорії залежності  виділені окремо, однак можуть проявлятися і одночасно. Фізична залежність -  сильне бажання закурити на фізіологічному рівні. При відмові від куріння організм курця переживає синдром відміни, який ще називають абстинентним синдромом або «нікотиновою ломкою». Пережити цей період може бути складно, однак цілком реально.  Психологічна (емоційна) залежність – асоціація процесу куріння з певними емоціями, думками та переконаннями.  Куріння – це більшою мірою психологічна залежність. Поведінкова (соціальна) залежність – зв'язок між курінням та певними аспектами життя. Наприклад, людина курить, коли п’є каву, говорить по телефону, спілкується з друзями, які курять та інше.

Тютюнова залежність є хронічною хворобою, яка часто потребує багаторазових втручань і кількох спроб припинити курити. Залежність не означає, що кинути курити неможливо, вона означає, що залежним курцям кинути курити важче. Тому дуже важливо, щоб підлітки отримували сучасну та достовірну інформацію про шкоду куріння, у тому числі нових пристроів, з метою запобігання потраплянню на гачок нікотинової залежності.

Існує детальний тест Фагерстрема, який дозволяє досить детально визначати рівень нікотинової залежності*.

Найважливішим фактором, що визначає успіх спроби кинути палити, є відповідна мотивація. Особи, що не мають сильної мотивації та рішення відмовитися від залежності, найчастіше повертаються до неї, тоді як люди з сильною мотивацією здатні кинути палити без додаткової допомоги (але ефективніше з допомогою). Спочатку курець не розглядає відмови від залежності, однак різні фактори впливають на те, що він починає задумуватись  про те, щоб кинути палити, а потім кидає палити. У процесі

  припинення куріння людині доведеться уникати або змінювати обставини, за якими вона курить. Боротьба із симптомами з однієї категорії залежності може допомогти одночасно побороти і симптоми іншої. Кожен із видів залежності має свої особливості, і для кожного є методи, як його позбутися. Процес припинення куріння є індивідуальним та може проходити абсолютно по-різному для різних людей. 

Існують методи допомоги, які ефективно підвищують шанси на успіх спроби відмови від

вживання тютюну.

   Фахівці рекомендують  тим, хто  кидає палити :

повідомити  близьких, друзів про своє рішення кидати курити, це простіше з підтримкою  

найближчих; сформулювати та записати причини відмови від паління);

треба  ходити на перекури з друзями,  необхідно відмовитися від походів у  ті місця, в яких   

оточуючі  палять;

паління, запальнички та інше). Не повинно бути ніяких спокус. Якщо є спокуса, то курець може 

на неї піддатися;

   -   Кинути палити  допоможуть фізичні навантаження, зайняття спортом. Коли хочеться курити, необхідно робити легкі вправи, наприклад, присідати або віджиматися.  Особливо ефективне зайняття спортом у спортивній секції; 

   -     Існує ряд продуктів, які допомагають людині позбутися шкідливої ​​звички. Це, як не дивно, різні трави: базилік, кріп, петрушка або листя селери. Фахівці рекомендують готувати «зелені» коктейлі. Крім того, в такі напої варто додавати моркву, буряк та помідори. Овочі допомагають виводити з організму шкідливі токсини, які залишаються в тілі після куріння;

   -   Досить ефективним у боротьбі з курінням є полоскання порожнини рота в’яжучими засобами, що викликають неприємність тютюнового диму. В якості таких засобів застосовують 0,25% розчин азотнокислого срібла, розчин евкаліптової олії (15-20 крапель на склянку). Полоскати рота цими речовинами належить кілька разів на день, причому безпосередньо перед спробою закурити.

  Часто молоді люди продовжують палити, боячись набрати зайву вагу при відмові від паління. Слід зазначити, що як правило, у молодих людей вага приходить до норми протягом кількох місяців. Під час, коли здійснюється розставання з тютюном, бажано налагодити свій раціон: він повинен бути смачним, корисним, а головне бути помірним по калорійності  (обмежено  вживання  різних шоколадок, цукерок і інших перекусів). З солодкого перевагу віддавати фруктам, замість цукру- мед.

         Якщо у людини не виходить кинути курити самостійно, обов’язково необхідно звертатися до свого сімейного лікаря! Саме лікар може надати допомогу у відмові від куріння – провести мотиваційне консультування, спрямувати до бажання змінити поведінку, при необхідності направити до відповідних спеціалістів (нарколога, психотерапевта) тощо. В  процесі припинення куріння дуже важлива підтримка  близьких людей (членів родини, друзів, родичів), які можуть зіграти важливу роль у процесі відмови від куріння та допомогти кинути курити назавжди.  

 В Україні існують інструменти, які допомагають людям кинути курити та позбутись залежності від нікотину. Для послуг тих, хто прийняв рішення кинути курити існують корисні ресурси: 

            https: //www.youtube.com/watch?v=_NnwuIH3ZKA

На сайті stopsmoking.org.ua/whyto/prichini-kinuti-kuriti/ є багато корисної літератури

щодо того як кинути курити.

«Гаряча» лінія – телефонний сервіс для людей, які хочуть позбутися тютюнової

залежності. Для того, щоб отримати безкоштовну професійну консультацію, ви можете зателефонувати на безкоштовний номер 0-800-50-55-60.

 

Припинення куріння є сприятливим для здоров'я будь-якого курця і людей, які його оточують. Відмова від тютюнокуріння та інших форм вживання тютюну дає величезний оздоровчий ефект для організму людини !

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»

 

                 * ТЕСТ ФАГЕРСТРЕМА НА ВИЗНАЧЕННЯ НІКОТИНОВОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ

Будь ласка, дайте відповідь на питання тесту.

 

 

        1. Як швидко людина після пробудження викурює першу сигарету.

Відповіді: після 60 хвилин-0 балів, 31-60 хвилин- 1 бал, 6-30 хвилин – 2 бали

2. Чи важко утриматися від куріння у місцях, де це заборонено (кафе, кінотеатрі

тощо).

Відповіді: Ні- 0 балів, Так- 1 бал.

3. Від якої сигарети найбільше не хотілось би відмовитися?

Відповіді: будь- якої іншої- о балів, першої вранці- 1 бал.

4. Скільки сигарет викурюєте в день:

Відповіді: 10 та менше- 0 балів, 11-20-1 бал, 21-30- 2 бали, 31  та більше- 3 бали.

5. Чи курите ви частіше впродовж перших годин  після прокидання, ніж упродовж

усього дня?

Відповіді: ні- 0 балів, так- 1 бал.

   6. Чи курите ви тоді, коли такий хворий, що знаходитесь у  ліжку більшу частину

дня:

Відповіді: ні- 0 балів, так- 1 бал.

 

Інтерпретація даних  тестування:

 

 

 

 

 

 

 

 

 


відео 3 як кинути палити.mp4

Що шкідливіше - пасивне чи активне куріння?

 

Пасивне куріння – це вдихання вторинного тютюнового диму, який надходить в навколишнє середовище через паління (побічний дим – більш токсичний), та диму, який видихає курець (основний дим). В середньому, вдихання тютюнового диму на 30 % збільшує ризик розвитку раку легень, астми, а також інфаркту. Вдихання вторинного тютюнового диму може відбуватися усюди, де є курці. За оцінками Всесвітньої організації здоров'я, 200 тисяч осіб щорічно вмирає внаслідок впливу на них тютюнового диму на роботі. Близько 700 мільйонів дітей вдихає повітря, яке забруднене тютюновим димом. За інформацією ВООЗ приблизно 40 % всіх дітей у світі, 33 % чоловіків і 35 % жінок некурців регулярно наражаються на ризикований вплив пасивного куріння.

 

 .

.

  Результати багаточисельних наукових досліджень переконливо доводять, що в середньому негативний вплив пасивного куріння для людини, яка не палить, дорівнює викурюванню однієї сигарети кожні 5 годин. І активний, і пасивний курець отримують майже однакову шкоду для здоров'я відповідно до кількості викурених сигарет.  

Одночасно пасивні курці можуть отримати більшу шкоду від окремих речовин, які містить тютюновий дим. Це пояснюється тим, що активний курець курить сигарету із фільтром, а пасивний курець дихає димом без жодних фільтрів. Дим, який проходить через фільтр, є менш шкідливим, оскільки деякі з шкідливих частин вуглецю осідають у фільтрі і їх концентрація є набагато меншою. Якщо дим виходить з кінчика сигарети та безпосередньо вдихається пасивним курцем, він отримує ударну дозу усіх сполук тютюнового диму.

Вторинний тютюновий дим містить  7000 хімічних речовин, з яких щонайменше 250 є токсичними, а  69 викликають онкологічні захворювання. Вдихання вторинного тютюнового диму може відбуватись усюди, де є курці. Деякі дослідження довели, що у пасивних курців з'являються такі самі проблеми зі здоров'ям, як і у активних курців. Курці помилково вважають, що усунути вплив тютюнового диму на оточуючих можна, якщо відійти якомога далі. Наприклад, стати на сходовому майданчику, збоку від входу до офісного центру, біля відкритого вікна. Але це не працює. Вся проблема в мікрочастинках: тютюновий дим, що видихається, містить частинки, які осідають на одязі, руках, меблях, у салоні автомобіля або просто поширюються у повітрі надворі.

  Пасивне куріння і діти.

В середньому, вдихання тютюнового диму на 30 % збільшує ризик розвитку раку

легень, астми, а також інфаркту. Згідно з даними ВООЗ, майже половина дітей у світі (700 млн.) наражається на небезпеку від тютюнового диму 1,3 млрд.  дорослих-курців. Дитячий організм є набагато вразливішим та чутливим до тютюнового диму, оскільки легені дітей менші, і їх імунна система менш розвинена, що підвищує вірогідність розвитку легеневих інфекційних захворювань та інфекцій вуха. Крім того, діти частіше дихають, ніж дорослі, відповідно, вони вдихають більше шкідливих речовин на кілограм маси тіла, ніж дорослий за такий же проміжок часу. Вимушене паління дітей стає причиною або суттєво підвищує ризик:

Смертність через пасивне куріння.

За даними глобального дослідження, проведеного Всесвітньою організацією охорони здоров'я вдихання вторинного тютюнового диму спричиняє до 1,2 млн. випадків передчасної смерті в рік: 31% померлих - діти, 47% - жінки . В Україні щороку від тютюнового диму помирає понад 130 тис. українців, з них більш як 10 % – пасивні курці. За оцінками Міжнародної організації праці щорічно у світі через пасивне куріння на робочому місці помирає 200 тис. людей.

Смертність серед дітей.

Дослідження свідчать, що кожного року в США не менше 6200 дітей помирає внаслідок паління батьків. Із цієї кількості 2800 смертей обумовлені низькою вагою новонародженого внаслідок паління вагітної матері; 2000 смертей – синдром раптової смерті новонародженого, викликаного вторинним димом; 1100 смертей зумовлені респіраторними інфекціями; 250 смертей викликані пожежами через сигарети, сірники, запальнички, а ще 14 смертей обумовлені астмою.

Пасивне куріння під час вагітності.

Жінкам, які завагітніли, рекомендують кинути палити та уникати місць, де палять. Адже пасивне куріння у вагітних збільшує ризик появи патологій у дитини як під час вагітності, так і після народження. Зокрема, пасивне куріння може стати однією з причин передчасних пологів, розвитку патологій у плоду, а також призвести до появи в дитини вад серця, різних захворювань внутрішніх органів. Є таке поняття як дим від третіх осіб, тобто залишки тютюну, які залишились від сигарет на меблях, килимах або речах. Складові диму можуть триматись місяцями та роками. Токсини від диму потрапляють у кровоток вагітної, коли вона торкається таких речей або предметів. Звичайно, жінка передає токсини дитині.

 Пасивне куріння від електронних цигарок.

       Електронні курильні пристрої, які представляють собою пластикові або металеві трубки і містять картридж з рідиною, називають електронними сигаретами. Вони нагрівають та випаровують розчини, які містять нікотин. При нагріванні трубки курець вдихає рідину, яка перетворюється на аерозоль, а дим видихає у навколишнє середовище. Якщо людина знаходиться поруч з курцем електронних цигарок, вона також вдихає дим, насичений токсинами. Аерозоль містить високу концентрацію ультрадисперсних сполук, які можуть спричинити розвиток багатьох респіраторних захворювань. Вплив електронної сигарети на здоров'я людини залежить від того, який хімічний склад рідини використовувався та який механізм роботи електронної сигарети. В аерозолях для електронних сигарет міститься як мінімум 10 хімічних сполук, які відносять до канцерогенів (нікель, нікотин, ацетальдегід, бензол, свинець, ізопрен, толуол та інші). Вони здатні викликати почервоніння очей, подразнення горла та дихальних шляхів.

 

Вторинний тютюновий дим – загроза для оточення та самого курця !

Кинути курити – найкраще рішення для вашого здоров’я та для здоров'я оточуючих людей !

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»


відео 3 як кинути палити.mp4

Право на бездимне середовище для населення гарантовано законами України.

                 

Згідно з даними ВООЗ, глобальна тютюнова епідемія щороку вбиває понад 1,2 мільйонів людей у світі та близько 13000 українців, які не є курцями але помирають через хвороби, спричинені вторинним тютюновим димом. Також ВООЗ наголошує: не існує безпечного рівня впливу вторинного аерозолю як від електронних сигарет, так і тютюнових виробів для нагрівання.

   

 

 В Україні  тютюнові вироби, їх виробництво, експорт, імпорт, продаж і споживання врегульовано трьома основними законами:

виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» № 2899-IY  від 22.09.2005

(редакція від 11.07.2023, підстава – 1978- IX);

коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 481/95- ВР від 19.12.1995;

1978-IX).

 Щоб захистити здоров’я українців (як некурців, так і курців), 16 грудня 2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон №1978–IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну».

       Норми Закону спрямовані на зменшення привабливості тютюнових виробів, захист від впливу вторинного тютюнового диму, викидів від електронних сигарет та аерозолю тютюнових виробів для нагрівання в публічних приміщеннях тощо.

  Серед основних нововведень Закону №1978–IX слід відзначити такі:

  Так, 11 липня 2022 року Законом України запроваджені додаткові правила щодо захисту бездимного середовища.

 

З 11 липня 2022 року Законом України у вищезазначених місцях заборонено куріння, вживання та використання:

        З  11 липня 2023 року в Україні заборонено : 

рідин, що використовуються в е-сигаретах (з  нікотином або без) з характерним запахом або смаком, які містять псевдокорисні добавки та інше

       Запроваджені медичні  попередження на пачках електронних сигарет та рідин до них, а на сигаретах медичне попередження збільшено до 65 % від розміру упаковки.

   Куріння електронних пристроїв для нагрівання тютюну заборонено на рівні із сигаретами, кальянами та е-сигаретами у визначених Законом громадських місцях. Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено Законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, передбачає стягнення штрафу у розмірі 51–170 грн. У разі повторного протягом року порушення штраф становить 170–340 грн згідно зі ст. 175–1 КУпАП. 

       Для закладів, які порушують закон, передбачені штрафні санкції:

грн, у разі повторного порушення протягом року – 10 000 грн.

протягом року – 15 000 грн.

       Навіть наявність попільнички на столі закладу ресторанного господарства є приводом для накладення штрафу (3000 грн.- у випадку першого порушення і 15000грн.- у разу повторного порушення протягом року).

       Суб’єкти господарювання, які зазначені у Законі в переліку місць, де заборонено куріння тютюнових та нікотинових виробів, повинні забезпечити дотримання законодавства:

Пам’ятайте, що ваше право на бездимне середовище гарантовано Законом. Не дозволяйте себе обкурювати. Що робити, якщо вас обкурюють?

.

Кожен  має право на бездимне середовище ! Сподіваємося, що ті українці, які ще палять, у найближчому майбутньому приймуть рішення позбутися цієї залежності. Ті, хто кидають палити- ті виграють ! 

 

Турбота про здоров’я — ваш внесок у перемогу України !

 

 

 

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»

 

 


Небезпека вживання електронних пристроїв для куріння.

 

На тлі скорочення поширеності куріння звичайних сигарет електронні пристрої для куріння набувають зростаючої популярності, зокрема, серед підлітків та молодих людей, і повертають куріння у статус норми. Це становить неабиякі загрози для громадського здоров’я.

 

Сьогодні завдяки розвитку технологій на ринку з’являються нові продукти, такі як електронні сигарети та системи для нагрівання тютюну, які виробники просувають як продукти «зниженого ризику».

В останньому звіті ВООЗ 2021 року вперше йдеться про проблему вживання електронних сигарет. На глобальному рівні в документі є три основні висновки щодо цього питання:

захисту здоров’я населення у всіх країнах, які є підписантами рамкової конвенції ВООЗ по

боротьбі проти тютюну;

   -    у дітей і підлітків, які починають вживати електронні сигарети, удвічі вищий ризик того, що в майбутньому вони почнуть вживати традиційні сигарети;

Принцип дії електронної сигарети простий: рідина, потрапляючи на нагріту спіраль

випаровується, а аерозоль (пара) виводиться назовні по спеціальному каналу, звідки через мундштук потрапляє до рота користувача. 

       Електронні сигарети ділять на дві категорії: ті, що містять нікотин, та ті, що його не містять, одноразового та багаторазового використання. Найчастіше електронні сигарети класифікують за розміром та формою. Усього виділяють 6 основних видів: суперміні, міні, пенстайл, електронні сигарети, моди та електронні люльки. Вейпи або електронні сигарети містять батарею, яка використовується для нагрівання рідини, яку можна вдихати у вигляді аерозолю. Рідина (відома як «сік для вейпа» або «електронна рідина»)  містить нікотин, а також пропіленгліколь або гліцерин, воду та ароматизатори.

Деякі вейпи можна заряджати та/або повторно заправляти. Інші утилізуються, коли закінчується рідина. Ще один продукт без тютюну – це так звані нікотинові “паучі”. Це маленькі пакетики, які містять нікотин, рослинні волокна, воду, підсолоджувачі та ароматизатори. Люди тримають їх у роті, між яснами та щоками або яснами та губами. Ковтати їх не можна.

Як правило, одноразової сигарети вистачає на 500-800 затяжок, що є еквівалентом 30-40 звичайних сигарет.  Електронні сигарети багаторазового використання відрізняються за розміром, видом елемента живлення, системою випаровування та складом рідини. Електронна сигарета містить такі основні елементи: картридж – ємність, в яку заливають рідину (може бути змінний або з можливістю перезаправки); випаровувач (атомайзер) – пристрій для утворення аерозолю (пари) із рідини; акумулятор – джерело електричного живлення; електронний чип (процесор) – мікросхема, завдяки якій працює нагрівальний елемент; кнопка живлення – кнопка, яка запускає роботу сигарети; мундштук – спеціальний «ковпачок» для зручного тримання сигарети у роті. 

      Рідини для електронних сигарет продають у формі контейнерів, готових для використання, або окремо у пластикових чи скляних пляшечках різноманітних форм та обсягу. Здебільшого, ці пляшечки не містять інформації про склад рідини та попередження про ризики для здоров’я - часто інформації немає зовсім, вона викладена іноземною мовою або дуже обмежена. Особливу небезпеку становить відсутність або неадекватність інформації про вміст нікотину у рідині.

  Спільними для усіх рідин є так звані основні інгредієнти:  пропіленгліколь

(використовується як «носій» смаку); гліцерин (необхідний для утворення візуально помітної та

відчутної на смак пари); дистильована вода («розчиняє» густу суміш пропіленгліколя та

гліцерина, щоб вона набула достатньої для використання плинності рідини). Окрім основних компонентів рідини можуть містити нікотин.

  В залежності від концентрації нікотину рідини бувають: безнікотинові (0 мг нікотину);

легкі (від 3 до 6 мг нікотину на 1 мл); середні (від 6 до 12 мг нікотину на 1 мл); міцні (близько 18 мг нікотину на 1 мл); суперміцні (близько 24 мг нікотину на 1 мл).

         Окрім того, часто до рідин додають різноманітні смакові домішки (на світовому ринку їх близько 15,5 тис.), барвники (щоб надати кольору диму, який видихає курець), а іноді і наркотики (наприклад, марихуану та інші психоактивні речовини).

  Споживання  електронних сигарет.

В Україні споживають електронні сигарети 1,7% дорослих у віці 15 років і старше (2,5% чоловіків та 1,0% жінок). Поширеність вживання електронних сигарет серед підлітків та молодих людей в Україні викликає серйозне занепокоєння. Майже кожен п’ятий підліток віком 13-15 років курить електронні сигарети. Серед молодих людей віком від 15 до 24 років ця частка складає 4,2%.

Серед населення  частка тих, хто курить лише сигарети, не змінилася і залишається у 2019-2022 роках на рівні біля 25%. При цьому частка тих, хто користується електронними сигаретами, за цей час збільшилися з 1,3% до 3,1%, а відсоток споживачів виробів для нагрівання з 0,7% до 7,1%.

Небезпека вживання електронних сигарет для здоров`я.

гліколі, альдегіди, летючі органічні речовини, поліциклічні ароматичні вуглеводні, тютюноспецифічні нітрозаміни, метали (свинець, хром, нікель), частинки силікату,  дикарбоніли та гідроксикарбоніли тощо, які є токсичними та можуть спричиняти патологічні зміни в організмі.

немає) – наприклад, гліоксаль, який є отрутою.

залежність, має інші негативні наслідки для здоров’я.   Впливає на розвиток плоду під час вагітності; може сприяти виникненню серцево-судинних захворювань; є стимулятором розвитку пухлин та особливо небезпечний для дітей і підлітків, оскільки має негативні наслідки для розвитку мозку та нервової системи.

   Чи є електронні сигарети засобом відмови від куріння?

Неповнолітні, які будь-коли курили електронні сигарети, наражаються на багато вищий ризик залучення до згубної звички паління звичайних сигарет. Дорослі курці, які використовують електронні сигарети, мають на 28% менше шансів припинити курити. Використання електронних сигарет може відтермінувати процес відмови або навіть призвести до того, що курець взагалі відкине думку про припинення куріння, адже більшість людей вірять у те, що е-сигарети безпечніші за звичайні. Залежність має три складові – фізичну, психологічну та соціальну. Використання е-сигарет може бути спрямоване тільки на фізичну залежність, тоді як кинути курити можна лише за умови комплексного підходу. Доведено, що найбільш ефективною є особиста консультація лікаря у поєднанні із нікотинзамісною терапією (НЗТ), у разі потреби.

                          Безпечного куріння не існує !!!

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»

 


Право на бездимне середовище для населення гарантовано законами України.

Згідно з даними ВООЗ, глобальна тютюнова епідемія щороку вбиває понад 1,2 мільйонів людей у світі та близько 13000 українців, які не є курцями але помирають через хвороби, спричинені вторинним тютюновим димом. Також ВООЗ наголошує: не існує безпечного рівня впливу вторинного аерозолю як від електронних сигарет, так і тютюнових виробів для нагрівання.

В Україні тютюнові вироби, їх виробництво, експорт, імпорт, продаж і споживання врегульовано трьома основними законами:

виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» № 2899-IY від 22.09.2005

(редакція від 11.07.2023, підстава – 1978- IX);

коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 481/95- ВР від 19.12.1995;

1978-IX).

Щоб захистити здоров’я українців (як некурців, так і курців), 16 грудня 2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон №1978–IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну».

Норми Закону спрямовані на зменшення привабливості тютюнових виробів, захист від впливу вторинного тютюнового диму, викидів від електронних сигарет та аерозолю тютюнових виробів для нагрівання в публічних приміщеннях тощо.

Серед основних нововведень Закону №1978–IX слід відзначити такі:

Так, 11 липня 2022 року Законом України запроваджені додаткові правила щодо захисту бездимного середовища.

З 11 липня 2022 року Законом України у вищезазначених місцях заборонено куріння, вживання та використання:

З 11 липня 2023 року в Україні заборонено :

рідин, що використовуються в е-сигаретах (з нікотином або без) з характерним запахом або смаком, які містять псевдокорисні добавки та інше

Запроваджені медичні попередження на пачках електронних сигарет та рідин до них, а на сигаретах медичне попередження збільшено до 65 % від розміру упаковки.

Куріння електронних пристроїв для нагрівання тютюну заборонено на рівні із сигаретами, кальянами та е-сигаретами у визначених Законом громадських місцях. Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено Законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, передбачає стягнення штрафу у розмірі 51–170 грн. У разі повторного протягом року порушення штраф становить 170–340 грн згідно зі ст. 175–1 КУпАП.

Для закладів, які порушують закон, передбачені штрафні санкції:

грн, у разі повторного порушення протягом року – 10 000 грн.

протягом року – 15 000 грн.

Навіть наявність попільнички на столі закладу ресторанного господарства є приводом для накладення штрафу (3000 грн.- у випадку першого порушення і 15000грн.- у разу повторного порушення протягом року).

Суб’єкти господарювання, які зазначені у Законі в переліку місць, де заборонено куріння тютюнових та нікотинових виробів, повинні забезпечити дотримання законодавства:

Пам’ятайте, що ваше право на бездимне середовище гарантовано Законом. Не дозволяйте себе обкурювати. Що робити, якщо вас обкурюють?

.

Кожен має право на бездимне середовище ! Сподіваємося, що ті українці, які ще палять, у найближчому майбутньому приймуть рішення позбутися цієї залежності. Ті, хто кидають палити- ті виграють !

Турбота про здоров’я — ваш внесок у перемогу України !

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»


10 листопада в Слов'янській загальноосвітній школі І- ІІІ ступенів № 4 відбулась онлайн-зустріч учнів 9- 11 класів з представником ДУ "Донецький ОЦКПХ МОЗ"  в рамках Інформаційної кампанії з профілактики тютюнопаління серед учнів 9-11 класів. Метою зустрічі було досягнення цілей, спрямованих на подолання поширення паління в Україні та підвищення обізнаності молоді щодо шкоди від куріння. 

04.11.2023

04.11.2023

Що таке системи для нагрівання тютюну? Небезпека їх вживання. Кальян. 04.11.2023

Часто ці пристрої плутають з електронними сигаретами, хоча це зовсім не одне й те ж. На відміну від електронних сигарет, в яких нагрівається рідина, яка може бути з нікотином або без, тютюнові вироби для нагрівання завжди містять тютюн. Система дозволяє нагрівати ці вироби до температури 250-300 °C. Для порівняння, у звичайних сигаретах температура горіння тютюну досягає 600 °C та більше. Виробники позиціонують ці вироби як продукти «зниженого ризику», аргументуючи це тим, що у стіках немає смол та значно менше різних домішок, порівняно зі звичайними сигаретами, однак підкреслюють те, що цільовою аудиторією є дорослі курці.

 Разом з тим, ці вироби не просувають як засоби відмови від куріння, а швидше як «менш шкідливу альтернативу» для тих, кому складно або кому бракує бажання відмовитися від паління.

Історія розробки цих виробів починається ще наприкінці 80-х років минулого століття. Сьогодні на українському ринку представлено два бренди систем для нагрівання тютюну – iQOS та Glo.

Виробники намагаються вдосконалювати свої продукти. Це стосується як зручностей користування (тривалість роботи без підзарядки, механізми очистки пристрою тощо), так і зовнішнього вигляду (форма, розміри, різноманіття кольорів, наявність супутніх аксесуарів) та варіантів смаків стіків. Це пристрої, які нагрівають спеціальні сигарети (стіки, або тютюнові вироби для нагрівання - ТВН) до певної температури, за рахунок чого утворюється аерозоль, який вдихається курцем. Система нагрівання тютюну складається з тримача та зарядного пристрою. В тримач вставляється стік, де він нагрівається. Виробники заявляють про те, що їхні продукти виділяють на 90-95% менше шкідливих речовин, порівняно зі звичайними сигаретами, однак визнають, що вимірювали досить обмежену їх кількість (нагадуємо, що у сигаретному димі міститься понад 7 000 хімічних речовин). Також розробники визнають, що їхні продукти: містять нікотин, тому викликають залежність; не є безпечними та становлять ризики для здоров’я (особливо для людей з серцево-судинними захворюваннями, діабетом тощо, а також вагітних та жінок, що годують грудьми). Розповсюдження систем для нагрівання тютюну та стрімке зростання їх вживання відбувається переважно через агресивний масовий маркетинг у світі, який став можливим через відсутність ефективного регулювання цих виробів.

Поширеність вживання систем для нагрівання тютюну в Україні. Оскільки системи для нагрівання тютюну з’явилися на українському ринку лише декілька років тому, досліджень щодо поширеності їх вживання проведено практично не було. За результатами опитування, 1,7% дорослих у віці 18 років та старше користувалися системами для нагрівання тютюну протягом останніх 12 місяців. На жаль, через брак об'єктивної статистики динаміку поширеності вживання цих продуктів відслідкувати складно, однак самі виробники зазначають, що кількість споживачів їхніх виробів дуже стрімко зростає. Виробники заявляють, що їхні продукти орієнтовані лише на повнолітніх курців, маркетингові засоби, які вони застосовують, свідчать про інше. Яскравий дизайн, гарні, привабливі малюнки, реклама на різноманітних молодіжних заходах і багато інших методів призводять до того, що ці продукти починають курити люди, які досі не вживали тютюн.

ТВЕНи розшифровуються як тютюнові вироби для електричного нагрівання.

Зазначимо, що розрізняють наступні різновиди ТВЕНів, вони у свій спосіб нагрівають тютюн та доставляють його в легені:

1. Деякі ТВЕНи використовують електронні нагрівальні елементи.

2. Інші нагрівають спеціально розроблені стіки, пробки або капсули, що містять тютюн.

3. Є ті, що працюють, нагріваючи рідини. У процесі створюються викиди, вони проходять через тютюнову пробку, поглинаючи аромат нікотину з тютюну.

4. Інші нагрівають тютюн за допомогою герметично закритої частини пристрою.

5. Деякі ТВЕНи мають розмір та форму ідентичну до сигарет, проте мають вугільний наконечник, обмотаний скляними волокнами. Він нагрівається при запалюванні сірником. Отже, тепло передається від вуглецевого наконечника до тютюну.

Прихована небезпека: як куріння кальяну впливає на здоров’я людини.

Одні люди вважають, що кальян, як і сигарети, викликає залежність і призводить до розвитку захворювань. Інші ж упевнені, що їх здоров’ю нічого не загрожує і кальян – це більш безпечна альтернатива сигаретам, оскільки тютюн «м’якший», і дим надходить у легені після фільтрації в колбі, нібито стаючи «чистішим» і не таким небезпечним.

Під час куріння кальяну тютюновий дим проходить через воду, і багато хто вважає, що таким чином відбувається очищення диму від шкідливих речовин. Вчені проаналізували ефект від куріння кальяну і дійшли висновку, що це хибна думка. Як виявилося, таким шляхом прибирається лише 3% шкідливих домішок. У цілому можна спостерігати не стільки очищення, скільки звичайне охолодження диму. Кальяни більш небезпечні, ніж зазвичай вважають. Година паління кальяну завдає шкоди організму, як 100 викурених цигарок. Адже під час куріння однієї цигарки курець вдихає 0,6 л диму, в той час як курець кальяну за один сеанс куріння кальяну вдихає 74,1 л диму.

Куріння кальяну насправді завдає суттєвої шкоди здоров’ю курців, включно з пасивними споживачами цього диму. Дим кальяну містить канцерогенні речовини, важкі метали, чадний газ та інші небезпечні сполуки, які також притаманні диму сигарет. Це нітрозаміни, поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАВ), формальдегід і бензол. Також внаслідок спалювання вугілля виділяється монооксид вуглецю. Люди, які вживають кальян протягом півгодини, отримують велику дозу чадного газу, який спричиняє нестачу кисню в організмі – гіпоксію. Дим кальянів містить токсичні речовини, які також можуть спричиняти рак легень та інші види раку, серцево-судинні та респіраторні захворювання. Куріння кальяну також викликає залежність, адже в кальянній суміші присутній той самий нікотин, що і в сигаретах. Навіть якщо курити безтютюновий кальян, уникнути шкоди для здоров’я не можливо. Людині небезпечно вдихати будь-які продукти згоряння, навіть ароматизовані. Курці кальяну, зазвичай, затягуються глибше, ніж курці сигарет – токсичні речовини потрапляють у нижні частини легень, що підвищує ризик розвитку важких респіраторних захворювань. Куріння кальянів становить також іншу небезпеку: передаючи трубку між різними людьми, можна підчепити туберкульоз, гепатит А, грип, герпес та інші інфекції. Кальяни шкодять також пасивним курцям – людям, які його вдихають, перебуваючи в одному приміщенні. Адже вони дихають не лише тютюновим димом, а також продуктами згоряння – вугілля. Стосовно короткочасного вживання кальяну, то воно теж пов’язане з такими негативними наслідками для здоров’я як: підвищення частоти серцевих скорочень і артеріального тиску; зниження функції легень; інтоксикація чадним газом. Куріння кальяну рекламується, зокрема, як спосіб розслабитися та гарно провести час. Цьому сприяють деякі заклади громадського харчування (кафе, бари та ресторани). Хоча куріння кальяну у цих місцях заборонено законом, недоброчесний бізнес закон порушує, намагаючись збагатитись за рахунок підвищених прибутків.

Бережіть себе!

Куріння ТВЕНів та кальяну - небезпечне для вашого здоров’я !

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»


17.10.2023

Вживання тютюну – фактор ризику неінфекційних захворювань.

Тютюнові вироби, особливо при курінні або пероральному вживанні, негативно впливають на здоров'я людини. Занепокоєння щодо цих наслідків існує протягом тривалого часу у різноманітних верствах суспільства.

Майже половина людей, які курять або вживають цю речовину перорально, помирають від ускладнень, пов'язаних із ним. За оцінками ВООЗ, щорічно від хвороб, спричинених курінням, помирає майже 9 млн. людей, з них 1,2 млн.- некурці, що піддаються впливу вторинного тютюнового диму і наражаються на суттєву небезпеку як пасивні курці.

Тютюн займає 3 місце за залежністю, 14 місце за фізичною шкодою та 12 місце за соціальною шкодою.

Вживання тютюну спричиняє багато різних захворювань:

Захворювання залежать від кількості років, протягом яких людина курить, і від того, скільки вона курить. Початок куріння в ранньому віці та куріння сигарет з високим

вмістом смоли підвищує ризик цих захворювань. Якщо людина кидає палити, то шанси захворіти раком легень поступово зменшуються відповідно до темпів та інтенсивності усунення тютюнової шкоди. Через рік після припинення палити ризик захворіти серцево-судинними захворюваннями вдвічі менший, ніж у тих, хто продовжує курити.

Вплив на легені. Вважається, що при курінні тривалий вплив сполук, що містяться в димі (наприклад, окису вуглецю та ціаніду), є відповідальним за пошкодження легень і втрату еластичності альвеол, що призводить до емфіземи та хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ). ХОЗЛ — це постійне, невиліковне (часто термінальне) зниження легеневої ємності, що характеризується задишкою, хрипами, постійним кашлем з мокротинням та ураженням легень. Канцероген акролеїн та його похідні також сприяють хронічному запаленню при ХОЗЛ.

Захворювання системи кровообігу. Куріння може спричинити атеросклероз, що призводить до ішемічної хвороби серця та хвороби периферичних артерій. Вдихання тютюнового диму викликає кілька миттєвих реакцій у серці та кровоносних судинах. Протягом однієї хвилини частота серцевих скорочень починає зростати, збільшуючись на 30 відсотків протягом перших 10 хвилин куріння. Окис вуглецю в тютюновому димі має негативний вплив, призводить до звуження кровоносних судин, зменшуючи здатність крові переносити кисень. Відомо, що вплив тютюнового диму збільшує окислювальний стрес, включно з виснаженням плазмових антиоксидантів, таких як вітамін С. Сигаретний дим також впливає на процес поділу клітин серцевого м'яза і може змінювати форму серця. Також підвищує рівень фібриногену та збільшує виробництво тромбоцитів (обидва беруть участь у згортанні крові), що робить кров густішою та більш схильною до згортання. Чадний газ зв'язується з гемоглобіном (компонентом, що переносить кисень в червоних кров'яних тільцях), утворюючи набагато стабільніший комплекс, ніж гемоглобін, зв'язаний з киснем або вуглекислим газом — результатом є постійна втрата функціональності клітин крові. Усі ці фактори підвищують ризик розвитку різних форм артеріосклерозу (затвердіння артерій). Раптова закупорка кровоносної судини може призвести до інфаркту (інсульту або інфаркту). Куріння також підвищує тиск і послаблює кровоносні судини.

Нирки. Окрім збільшення ризику раку нирок, куріння також може сприяти додатковому пошкодженню нирок. Курці мають значно більший ризик розвитку хронічної хвороби нирок, ніж некурці. Паління в анамнезі сприяє прогресуванню діабетичної нефропатії.

Облітеруючий ендартериіт - враження кровоносних судин нижніх кінцівок. Вирішальну роль у його виникненні належить нікотинові. У вустах народу така патологія відзначена враженням «ноги курця». Суть захворювання полягає в звуженні і зарощені просвіту артерії (облітерація), порушенні живлення тканин і їхньому омертвінні (гангрена). Без припинення паління лікування не дає ніякого ефекту, а якщо кинути курити на ранній стадії захворювання, то можна сподіватися на його успішний результат.

Рот. Можливо, найсерйознішим захворюванням ротової порожнини, яке може виникнути, є рак ротової порожнини. Приблизно половина випадків пародонтиту або запалення навколо зубів пояснюється нинішнім або колишнім курінням. Бездимний тютюн викликає рецесію ясен і біле ураження слизової оболонки. До 90 % хворих на пародонтит, яким не допомагають звичайні методи лікування, є курцями. Доведено, що куріння є важливим фактором фарбування зубів. Галітоз або неприємний запах з рота поширений серед курців тютюну. Було доведено, що втрата зубів у 2 до 3 разів більша у курців, ніж у некурців. Тривале куріння призводить до подразнення голосових зв’язок і звуження голосової щілини, через що змінюється тембр і забарвлення вимовлених звуків, голос втрачає чистоту і звучність, стає хриплим.

Імпотенція. Куріння викликає імпотенцію, оскільки сприяє звуженню артерій і пошкоджує клітини, які вистилають артерії всередині, що призводить до зменшення кровотоку в пенісі. Частота еректильної дисфункції приблизно на 85% вища у чоловіків-курців порівняно з некурцями.

Жіноче безпліддя. Вагітність та жіночі хвороби. Куріння шкідливо для яєчників, потенційно спричиняючи жіноче безпліддя. Курці на 60 % частіше страждають від безпліддя, ніж некурці. Вживання тютюну є суттєвим фактором викиднів серед вагітних курців. Також воно сприяє низці інших загроз для здоров'я плоду: низька вага при народженні, ризик дефектів нервової трубки та передчасні пологи.

Психологічний вплив. Курці часто повідомляють, що сигарети допомагають зняти почуття стресу. Однак рівень стресу дорослих курців дещо вищий, ніж у некурців. Нікотинова залежність не діє як допоміжний засіб для контролю настрою, але, здається, посилює стрес. Залежним курцям потрібен нікотин, щоб почуватися нормально. Існує підвищений ризик хвороби Альцгеймера. Більшість курців, коли вони позбавлені доступу до нікотину, виявляють симптоми абстиненції, такі як дратівливість, нервозність, сухість у роті та прискорене серцебиття. Ці симптоми виникають дуже швидко, період напіврозпаду нікотину становить лише дві години.

Якщо людина кидає палити, то шанси захворіти раком легень поступово зменшуються відповідно до міри усунення шкоди, завданої його організму. Через рік після припинення палити ризик захворіти серцево-судинними захворюваннями вдвічі менший, ніж у тих, хто продовжує курити.

У Донецькій області захворювання, на які найбільш можливий негативний вплив тютюнопаління (хвороби системи кровообігу, хвороби системи дихання, онкозахворювання), складають в структурі пролікованих у стаціонарах дорослих пацієнтів від 39% до 43% (2020 рік – 38,9%, 2021 рік – 43,2%, 2022 рік – 41,9%).

Найменування хвороб

2020рік

2021 рік

2022 рік

Хвороби системи кровообігу

18,2%

15,4%

18,9%

Захворювання системи дихання

12,1%

17,4%

12,3%

Онкозахворювання

8,6%

10,4%

10,7%

Якщо людина хоче мати шанс на довге та активне життя, з метою збереження

здоров'я вона повинна кинути палити! Кидати курити потрібно незалежно від віку, статі, стажу куріння та стану здоров’я.

Бережіть здоров`я, пам`ятайте, що тютюн є фактором ризику низки неінфекційних захворювань!

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»


16.10.2023

ТЮТЮНОПАЛІННЯ І ДІТИ.


ТЮТЮНОПАЛІННЯ І ДІТИ.

Поширеність куріння сигарет серед підлітків віком від  13 до  15 років зменшувалася постійно з 24,0 % у 2005 році до 9,2 % у 2017 році (GYTS, 2017 рік). Ці цифри доводять, що молоді люди в Україні курять все менше, і, що найважливіше, менше молодих людей починає курити. Водночас серед молоді зростає куріння кальяну, електронних сигарет та пристроїв для електричного нагрівання тютюну (далі – ТВЕНів). Зокрема, 11,3 % підлітків віком від  15 до  17 років  курять кальян, а 18,4 % підлітків віком 13–15 років нині є споживачами е-сигарет (GYTS, 2017 рік). 

Прогнозується, що половина тих, хто починає палити в підлітковому віці, продовжуватимуть палити протягом 15-20 років.  Доведено, що чверть підлітків можуть стати залежними від нікотину після викурювання лише трьох-чотирьох сигарет, а після викурювання п'яти пачок залежними стають майже 60 %. За даними дослідження «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» 2018 року - саме в 10-11 років більшість українських дітей роблять першу затяжку. Глобальне опитування молоді щодо͙ вживання тютюну виявило, що 4,9 % дітей у віці 13–15 років є теперішніми споживачами тютюнових виробів (17,8 % хлопців і͙ 12,1 % дівчат відповідно). Підлітки частіше вживають електронні сигарети, ніж звичайні сигарети.

Наслідки пасивного куріння у дітей відрізняються від тих, які мають внаслідок паління дорослі. Якщо у дорослих до найбільш значних наслідків відносять захворювання серцево-судинної системи, то у дітей тютюновий дим, перш за все, впливає на органи дихання, а також психічну діяльність і поведінку. В Донецькій області у 2022 році серед усіх пролікованих в стаціонарі дітей віком 0-17 років перше місце посідають захворювання органів дихання – 3362 дитини - 35,9% (2021 рік 37,3%). 

Окремі проблеми дитячого здоров’я викликані  комбінованим впливом тютюнового диму до і після народження. До цієї групи патологій відносять запалення середнього вуха, синдром раптової дитячої смерті, поведінкові проблеми і труднощі, що стосуються навчання та функцій нервової системи.

 

Психологічні причини куріння. Підлітковий вік (10-18 років): 

- Найчастіше перші спроби куріння та формування залежності починаються саме в підлітковому віці.

- Під час цього періоду підліток проходить стадію становлення свого особистого «я» та намагається вибудувати власну незалежність.

Причини початку куріння:

• Бажання бути дорослим, самостійно приймати рішення (без усвідомлення відповідальності).

• Групова ідентичність. Тютюнокуріння серед однолітків, в компанії. Надмірна емоційність та занепокоєння бути неприйнятним – занижена самооцінка – відсутність самоідентифікації. Бажання не бути «білою вороною» серед друзів, які палять, штовхає до куріння,  потім звичка укорінюється.

• Куріння в сім’ї. Формування поведінки через батьків, котрі палять.

• Популяризація шкідливої ​​звички, реклама, фільми, кумири, спроби чинити опір забороні, нудьга і бажання спробувати щось нове.

Мотивація відмови:

• Неможливе поєднання спорту з тютюном (спортсмени не курять). Спорт – гарна фігура – привернення уваги. 

• Заощадження коштів (для особистої потреби:  подорожі, гаджети, щось особливе).

• Бажання мати чистий подих, не смердячі димом пальці, волосся, одяг; бажання мати

гарний зовнішній вигляд, запобігання сухості шкіри та появи зморшок, жовтизни зубів.

• Можливі захворювання – неможливість здійснення мрій. 

• Бажання контролювати своє життя, кинути курити – це виклик. Людина, яка

поставила собі за мету відмовитися від паління і зробила це, цілком заслуговує на радикальне зростання самоповаги.

        Куріння – це насамперед прояв залежності, підліткам необхідно:

наслідки тютюнопаління для прийняття усвідомленого рішення.

оточуючих.  Відповідальність - невід'ємна складова незалежності і дорослішання! 

- вміння не боятися висловлювати особисту думку, дотримуватися власних міркувань, а не більшості – є критерієм дорослої, відповідальної та незалежної людини.

      

   В Україні право на бездимне повітря у громадських місцях захищене Законом.

Дотримання громадянами законів є фундаментом для України, як правової держави. Наша держава нині, як ніколи, потребує здорових та сильних українців, які  будуть активно залучені до відбудови та розвитку України.  

 

Дбайте про захист свого бездимного середовища та турбуйтеся про здоров’я людей навколо, відмовтеся від куріння назавжди !

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»

 


Стаття №2 

 

Чим шкідливий тютюновий дим?

 

За головною дією шкідливі речовини, що містяться в тютюновому димі й впливають на організм, об'єднані в 4 групи:

1) канцерогенні речовини;

2) подразнюючі речовини;

3) отруйні гази;

4) отруйні алкалоїди.

Взагалі з димом через легені в організм людини при палінні потрапляє близько 7000 хімічних елементів, з яких щонайменше 250 є токсичними, а  69- канцерогени,  включно з: 60 % різних газів і 40 % мікроскопічних дігтярних крапель (аерозолі).

В газовій фракції диму міститься, крім азоту (59 %), кисню (13,4 %), ще  оксид вуглецю  (13,6 %), водяна пара (1,2 %), ціаністий водень (0,1 %), оксиди азоту, акролеїн та інші речовини. Аерозольна фракція диму містить воду (1,4 %), гліцерин та спирти (0,1 %), альдегіди і кетони (0,1 %), вуглеводні (0,1 %), феноли (0,003 %), нікотин (0,002 %) та ін.

.      

Біохімія тютюнового диму і його дія на організм.

Канцерогенні речовини: ароматичні вуглеводні, бензпірен, феноли, органічні сполуки (нітрозамін, гідразин, вінілхлорид, толуідин та ін.), неорганічні сполуки миш'яку та кадмію, радіоактивні полоній, олово та вісмут — 210.

Подразнюючі речовини: ненасичений альдегід — пропеналь (акролеїн), оксид вуглецю.

Отруйні гази: оксид вуглецю, сірководень, ціаністий водень та ін.

Отруйні алкалоїди: всього 12 (нікотин, норнікотин, нікотирин, нікотеїн, нікотимін та ін.).

Нікотин є однією з найпотужніших із відомих нам отрут, які впливають на нервову систему. При випалюванні сигарети він руйнується тільки частково, приблизно на 25 %. Вміст нікотину в диму головного струменю сигарети від 0,4 до 3мг — лише 20 % від загальної кількості нікотину в сигареті. В недопалку залишається біля 5 %, а решта 50 % потрапляють в повітря приміщення, де курять. Фізична та психологічна залежність від нікотину розвивається набагато швидше, ніж від алкоголю.

Тютюновий дьоготь є надзвичайно потужним канцерогеном. Чому курці кашляють? Головною причиною виникнення і розвитку «тютюнового» кашлю є краплі дьогтю, які залишаються в легенях. Речовини, які складають тютюновий дим, викликають запалення епітелію, що покривають дихальні шляхи, це призводить до підвищеного виділення секреції та слизу, що пов'язаного з виділенням мокротиння при кашлі. Після випалювання сигарети його добре видно на фільтрі у вигляді коричневого нальоту. Випалюючи в день по пачці навіть так званих «легких» сигарет (в яких вміст тютюнового дьогтю знижений), за рік людина вводить в свій організм до 700-800г тютюнового дьогтю. Тому не дивно, що рак губи у курців зустрічається у 80 разів, легень у 67 разів, а рак шлунку – у 12 разів частіше, ніж в осіб, які не палять. Саме тютюновий дьоготь має найбільш руйнівний вплив на піднебінні мигдалики, руйнуючи їх клітини і викликаючи розвиток тонзиліту і більш часті ангіни.

Тютюновий дим  викликає звуження артерій та  погіршення кровообігу. До серця надходить менше кисню і поживних речовин, ускладняється видалення продуктів метаболізму. Оксид вуглецю з сигаретного диму проникаючи в кров, поєднуються з гемоглобіном, замінюючи кисень, що  негативно впливає на скорочення міокрада та постачання кисню до тканин та органів, виникає кисневе голодування. Мозок і м'язи (включаючи серцеву) не можуть діяти на повну силу без достатнього надходження кисню. Особливо небезпечно тютюнопаління для хворих на ішемічну хворобу серця.

Акролеїн. Відноситься до речовин загальнотоксичної дії. Акролеїн провокує розвиток астми, а також підвищує ризик розвитку онкологічних захворювань. Виведення метаболітів акролеїну може призвести до запалення сечового міхура – циститу. Одним із метаболітів цієї речовини в організмі є гліцидальдегід, який у місці його введення в експериментах на мишах і щурах викликає розвиток злоякісних новоутворень та провокує виникнення мутацій у бактеріях і клітинах ссавців.

Ацетальдегід  – канцероген, який викликає дефекти плоду.

        Бензол, постійне вживання якого призводить до лейкопенії, тромбоцитопенії та анемії. Великі дози бензолу викликають панцитопенію – пригнічення кісткового мозку, його гіпоплазію і апластичну анемію, а також гострий мієлоїдний лейкоз.

Бензопірен, який при курінні осідає на слизових оболонках органів дихання.

         1,3-бетадіен впливає на зростання частоти новоутворень.

        Формальдегід здатний викликати гострі та хронічні отруєння. У дослідах на тваринах доведено його канцерогенність. Низькі концентрації формальдегіду викликають у людини подразнення очей, носа та шкіри, нудоту, головний біль і запаморочення, вищі викликають почуття стиснення у грудній клітин, головний біль, сильне серцебиття. Формальдегід утворює ковалентне з'єднання з ДНК, утворюючи поперечні зшивки ДНК - білок і викликаючи деструкції молекули цієї кислоти. Завдяки алергічній чутливості до формальдегіду навіть при дуже низьких його концентраціях можуть спостерігатися астматичні  симптоми. Сильна дія або така, яка відновлюється, може призвести до ураження нирок. Алергічна реакція, яка виникала хоча б одного разу, потім може виникати навіть при контакті з дуже малою кількістю формальдегіду.

      Радіоактивні канцерогени. Окрім хімічних нерадіоактивних канцерогенів, жувальний тютюн і тютюновий дим містять невеликі кількості свинцю-210 і полонію-210, обидва з яких є радіоактивними канцерогенами. Радіоактивні сполуки в сигаретному димі осідають у «гарячих точках», де розгалужуються бронхіальні трубки, і де смола з сигаретного диму стійка до розчинення в легеневій рідині, таким чином радіоактивні сполуки мають багато часу для радіоактивного впливугниють, перш ніж очищатися природними процесами. У приміщенні ці радіоактивні сполуки можуть залишатися як загроза для пасивних курців, і чинити більший та небезпечніший вплив, коли ці радіоактивні сполуки вдихаються під час нормального дихання, яке є глибшим і довшим, ніж під час вдихання сигарет. Пошкодження захисної епітеліальної тканини внаслідок куріння лише збільшує тривале утримання нерозчинних сполук полонію-210, що утворюються під час спалювання тютюну. Канцерогенна доза радіації в 80-100 рад потрапляє в легеневу тканину більшості курців, які помирають від раку легень. 

 В результаті вдихання тютюнового диму, який потрапляє не лише в дихальні шляхи, а й в шлунково-кишковий тракт, подразнюється слизова стравоходу та шлунку, що зумовлює надмірне вироблення шлункового соку. Дим, що надходить під час дихання, має температуру +50-60°С, та не лише нагріває слизову оболонку, але одночасно і сушить її, зменшуючи захисну функцію слизу, викликаючи додаткову його секрецію, а більша кількість слизу затримує виведення назовні пилу та мікроорганізмів, які потрапили в організм.

 

В організмі людини немає жодного органу або системи, на які б шкідливо не впливав тютюновий дим і його складові частини !

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»


 


2 жовтня 2023 року стартує інформаційна кампанія з профілактики тютюнопаління серед учнів 9-11 класів окремих шкіл Донецької області

У закладах освіти Донецької області 2 жовтня 2023 року стартує інформаційна кампанія з профілактики тютюнопаління серед учнів 9-11 класів окремих шкіл і триватиме до кінця року.

Метою компанії є захист здоров’я учнів, інформування про шкідливий вплив на організм тютюнового диму сигарет та електронних пристроїв для куріння.⠀ Інформаційна кампанія дасть можливість підвищити обізнаність учнів щодо небезпеки тютюнопаління та у майбутньому зберегти здоров’я. Звичайні сигарети чи електронні, системи для нагрівання тютюну та кальян однаково погано впливають на наш організм. Пасивне куріння також небезпечне для організму людини. Аби усвідомити, що ця шкода дійсно є, про неї потрібно знати. Ці знання необхідно доносити до дітей з самого дитинства. Заклади освіти мають бути прикладом здорового способу життя для дітей. Для учнів проводитимуть лекції про шкоду тютюнопаління та як кинути курити з використанням ілюстративних матеріалів, протягом трьох місяців будуть надаватися різні інформаційні матеріали, транслюватися відеоролики, учні будуть самостійно створювати плакати та будуть їх виставки.

Ініціаторами інформаційної компанії стали Державна установа «Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України», департамент освіти і науки Донецької ОВА.



Чому важливо говорити про тютюн

Чому важливо говорити про тютюн.

      Звичка куріння виникла ще з 2000 року до нашої ери, коли американські індіанці вдихали дим, що виникав під час розпалювання листків рослини Nicotiana tabacum.

12 жовтня 1492 року іспанська флотилія, яку очолював Христофор Колумб, припливла до невідомого острова. Коли члени екіпажу висадилися на суходіл, їх зустріли місцеві мешканці, які випускали з рота дим, після того як втягували його з рулонів скрученого тютюнового листя. Ці рулони іспанці називали «сигаро». Коли експедиція повернулась додому, то серед багатьох дивовижних подарунків було і листя тютюну. Спочатку цій рослині приписували дивовижні цілющі властивості. Звичка  куріння стала поширюватися Європейським та Азійським континентами, періодично збільшуючись під час війн та стресових ситуацій. У 2019 році в США кількість передчасних смертей від вживання тютюну перевищила число працівників, зайнятих в тютюновій промисловості у відношенні 4:1. Існували міфи про користь паління, які широко були поширені в першій половині 20 століття і які пропагували тютюнові компанії до появи ґрунтовних медичних досліджень. Ряд таких міфів  існує і досі, попри наявність кричущих медичних фактів про шкідливі наслідки тютюнопаління.

Згідно з даними ВООЗ, глобальна тютюнова епідемія щороку вбиває 1,2 мільйона людей у світі та близько 13000 українців, які не є курцями та помирають через хвороби, спричинені вторинним тютюновим димом.

 Факти про куріння

За словами єврокомісара з охорони здоров'я і захисту прав споживачів,   тютюн вбиває 650 тисяч європейців щороку

«Тютюнова» статистика України

 За даними ВООЗ та МОЗ України дослідження показує: якщо молодь віком 12-17 років віку палить, то ймовірність вживання ними героїну у 12 разів, а кокаїну у 51 раз вища, ніж у тих, хто не палить.

   НІЗ (неінфекційні захворювання) – це захворювання, які не передаються від  людини до людини. Їх виникнення і розвиток не пов’язані із вірусами чи бактеріями, натомість залежить від впливу низки факторів ризику: поведінкових, спадкових, метаболічних, екологічних факторів та стану довкілля. Вплив вживання тютюну та нікотину є одним із ключових факторів ризику виникнення неінфекційних захворювань.

 

Стратегія профілактики та боротьби проти основних неінфекційних хронічних захворювань (НІЗ). Підхід «5Х5»


5 КЛЮЧОВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

5 КЛЮЧОВИХ ФАКТОРІВ РИЗИКУ

1.Серцево-судинні захворювання

Вживання тютюну та нікотину

2. Онкологічні захворювання

Вживання алкоголю

3.Хронічні обструктивні захворювання легень

Нездорове харчування

4. Цукровий діабет II типу

Недостатня фізична активність

5. Психічні розлади

Забруднення повітря

Куріння та пероральне вживання тютюну є «єдиним найважливішим ризиком для здоров'я людини в розвинених країнах, якому можна запобігти, і важливою причиною передчасної смерті