Всеукраїнська програма ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської 

ЯК ТИ?

Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» ініційована Оленою Зеленською. Розроблення та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я координує МОЗ України. Всесвітня організація охорони здоров’я (World Health Organization Ukraine) – експертний партнер, виконавчий партнер – громадська організація «Безбар’єрність». Майданчиком для розроблення та ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада при Кабінеті Міністрів України. Комунікаційна кампанія реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine – USAID Україна). 

Понад півтора року українці живуть в умовах щоденного стресу: багато болю, багато втрат. Та хоч би які випробування нам випадали, ми проходимо їх гідно та плекаємо в них нашу стійкість. Адже розуміємо, що правда на нашому боці й ми маємо перемогти зло. І це ми можемо зробити лише разом.

Війна та її наслідки дуже важкий тягар, який під силу не кожному. Ніхто в цих умовах не має лишатися наодинці зі своїм тягарем. Не можна дати йому зламати себе, а отже, не можна мовчати, коли бракує сил. Просіть про допомогу. Пропонуйте допомогу. Ми мусимо жити, тож мусимо говорити одне з одним.


Всесвітній день ментального здоров’я – іще один привід нагадати, як важливо чесно відповісти собі на питання «Ти як?», поставити його друзям, близьким, простягнути руку допомоги. 

Ментальне здоров`я. З турботою про себе та інших

«Все норм» — найпростіший спосіб уникнути неприємної розмови. Бо ж раптом ми когось образимо чи здамося надто вразливими. Та чи справді це «норм»?

Фактично ми наполягаємо на тому, що все добре, хоча знаємо, що це не так. Тож а) даємо оточуючим зрозуміти, що певна поведінка є прийнятною; б) вкотре знецінюємо себе та свої емоції; в) робимо це знову й знову. Здається, геть не норм

Коли відчуваєте, що вам некомфортно, коли вас ображають чи знецінюють ваші переживання, не ховайтеся за звичною фразою — поясніть людині, чому та чи інша ситуація для вас неприйнятна. Бути чесним одне з одним і вимагати взаємоповаги — здається, це норм.


Де брати сили, коли здається, що всі джерела вже вичерпані?

Насправді у кожного з нас є багато джерел сили, та у щоденному вихорі клопотів ми часто про них забуваємо. Це можуть бути прогулянки, фізичні вправи, мистецтво, музика, спілкування, книги — буденні речі, які нас наповнюють, дарують натхнення рухатися далі.

Проста вправа «Абетка сили» допоможе пригадати або навіть знайти нові джерела наповнення. Відкрийте абетку, пройдіться літерами та випишіть якомога більше речей, яким зможете приділяти годину-дві після роботи. Цей час «для себе» суттєво змінить ваш настрій і самопочуття


Поради психологів у прямому ефірі

Громадська організація «Безбар’єрність» на своєму Фейсбуці наживо спілкується з фахівцями та фахівчинями у сфері психічного здоров’я на теми, що зараз найбільше турбують українців.

Долучайтеся щосереди о 12:00, ставте свої запитання та отримуйте експертні відповіді.


Мобільний додаток BetterMe: Mental Health

Навчальний курс від BetterMe та ВООЗ у легкій інтерактивній формі надає навички самодопомоги при стресі. Що робити, коли зачепило і не відпускає? Як пережити емоційні бурі? Як слідувати своїм цінностям і не втрачати себе?

BetterMe: Mental Health – додаток для комплексної турботи про ментальне здоров’я, з лютого 2022 року є безкоштовним для користувачів з України.


Як допомогти дитині бути стійкішою?


Психіка дитини дивовижна. З одного боку – вразлива до стресів та подразників. З іншого – неймовірно пластична, легше адаптується до обставин, та швидше відновлюється. Завдання дорослого допомагати дитині постійно підлаштовувати свій ментальний приймач під різні обставини. Якщо робити це правильно та змалку, більш імовірно що дитина виросте стійкою та стабільною особистістю.

Звісно, допомогти дитині дорослий може лише тоді, коли сам уміє давати раду своїм емоціям. В аптечці самодопомоги ти знайдеш прості вправи, що допоможуть навчитися регулювати свій емоційний стан, та навчити цьому дитину.


Тест на добре самопочуття 

Тест на тривожність 

Тест на депресію

Швидка діагностика психологічного стану


Адаптували для вас тест, який призначений для моніторингу вашого стану. Такий собі “психологічний чекап”. Він буде корисним для вас тим, щоб відстежувати свій стан та вчасно, не заходячи за червоні межі, врегульовувати його.

Вам буде представлено 3 шкали: рівень стресу,  морального стану та виснаження. Як тільки відчуваєте, що щось незвичне відбувається з вашим станом, зупиніться та оцініть себе за цими шкалами.

Який у вас рівень напруги чи стресу?

Який рівень морального стану?

Який рівень виснаження?

РЕЗУЛЬТАТИ ТЕСТУВАННЯ


Результати:

Вам необхідно отримати суму усіх відповідей. Це буде кількісний результат.

Якісний результат:

Якщо ви маєте хоча б за однією шкалою 7 балів та вище, переходьте до червоної зони.

Зелена зона (3-10 балів). Результати, здається, показують, що все добре. У вас немає труднощів зі стресом чи вираженого пригнічення та перевтоми. Ваш рівень фізичного стану нормальний. Вам дуже важливо продовжувати турбуватися про власний фізичний та психоемоційний стан. Зменште кількість перегляду болючих та тривожних новин (не більше 5 хв. на годину), робіть те, що знаходиться у зоні вашого впливу, старайтеся мати у кожному дні фізичну активність (мінімум 60 хв), активності, які приносять приємні емоції, наповнюють сенсом та приносять досягнення, підтримуйте взаємини з важливими людьми, спілкуйтеся. Дотримуйтеся режиму сну та харчування наскільки це можливо.

Помаранчева зона (11-18). Такий результат може вказувати на те, що життєва ситуація починає продукувати некорисні стрес, пригнічення або втому. Настав час для впровадження методик психологічного та фізичного відновлення. Почніть з аналізу того, що продукує надмірний стрес, пригнічення чи втому. Якщо маєте можливість прибрати ці чинники або знизити їх вплив, зробіть це. Далі дуже важливо зосередитися на 3-х сферах: сон, фізична активність та харчування. Спробуйте відновити баланс в них. Наповнюйте кожен свій день приємними, ресурсними та корисними активностями. Якщо маєте можливість, зверніться до спеціаліста у сфері психічного здоров’я, який допоможе вам відновитися. Це може бути психолог, психотерапевт або лікар з психічного здоров’я.

Червона зона (19-30). Цей результат вказує на те, що стрес, пригнічення або втома загрожують вам. Радимо якомога швидше звернутися до спеціаліста у сфері психічного здоров’я (психолог, психотерапевт або лікар), який зможе допомогти вам застосувати необхідні методики відновлення або лікування.


Що таке ментальне здоров’я? 

Ментальне здоров’я (психічне здоров’я) – це стан благополуччя, при якому людина може реалізовувати власний потенціал, долати життєві стреси, продуктивно й плідно працювати та робити внесок у життя своєї спільноти. 

Що може впливати на психічне здоров'я та добробут:
- індивідуальні особливості людини (генетичні та біологічні характеристики, емоційний інтелект)
- соціальні обставини, в яких вона опиняється (соціально-економічний статус, освіта, умови праці);
- середовище, в якому вона живе (доступність основних зручностей/послуг, культурні переконання, тощо).

«Ти як?» – для кого і для чого

Кожна людина народжується зі здатністю протистояти стресу. Але в наш час цей запас стійкості швидко виснажується через війну та невизначеність. А нам усе ще треба дбати про близьких та працювати на перемогу.

Хотілося б, щоб українці звернули увагу на свій емоційний стан і взяли відповідальність за нього. А “Ти як?” допоможе знаходити в собі сили щодня, навчитися піклуватися про себе, опановувати стрес, тривогу, гнів тощо.

Скажи чесно, ти як?

Відповіді на ці та багато інших запитань є в Аптечці швидкої психологічної допомоги.


В аптечці зібрані прості вправи для заспокоєння та поради для стійкості. Вона буде корисною всім, хто рідко чи часто відчуває емоційне спустошення, втому, напругу в тілі, паніку, злість, сум. А також тим, хто хоче підтримати своїх близьких.


Техніки самодопомоги


Що таке стрес та навіщо він потрібен?

Скажи чесно, ти як? Соломія Вітвіцька

Скажи чесно, ти як? Ольга Бутко


Скажи чесно, ти як? Юрій Горбунов

Скажи чесно, ти як? Олександра Заріцька (KAZKA)

Скажи чесно, ти як? Злата Огнєвіч

Хто ще може допомогти

Хто ще може допомогти

Онлайн


Центру здоров’я та розвитку «Коло сім’ї» для дітей, батьків, подружніх пар, вагітних



«Онлайн-ресурс» психоедукаційних матеріалів для для ветеранів, близьких ветеранів та захисників, фахівців та близьких захисників «Це ОК»


Проєкт Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) із психологічної підтримки для підлітків, вчителів та батьків

Всеукраїнська програма ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської