ПРО ПСИХОЛОГІЮ 

ЩО ТАКЕ ПСИХОЛОГІЯ?

Психоло́гія (від грецького ψυχή (psyché) — душа, дух; λόγος (logos) — вчення, наука) — наука, що вивчає психічні явища (мислення, почуття, волю) та поведінку людини, пояснення якої знаходимо в цих явищах.

Психічне — філософська категорія, що відбиває явища як людського, так і тваринного, навіть, рослинного світу. Зоопсихологію, яка досліджує явища елементарної психіки, поведінки, пізнавальних процесів у тварин, відносять як до психологічних, так і до біологічних наук. Коли йде мова про психіку людини, притаманні їй явища, слід пам'ятати, що вона структурно та якісно відмінна від своїх еволюційних попередниць.

Психологічне знання розвивалося з доісторичних часів в магічній та міфологічній традиціях. Вперше як галузь наукового знання, психологія постає у філософських вченнях античних мислителів. У працях європейських, арабських філософів та медиків розроблялись такі питання: природа сприйняття, структура психіки, природа афектів, психосоматика, процеси мислення, природа снів та марень, природа взаємин (любов, дружба, спорідненість) тощо. До сьогодні значний вплив на наукові уявлення про душу, психічний світ справляє розвиток суміжних наук (медицина, педагогіка) та людських практик (мистецтво, релігія, керування), які, своєю чергою, користуються досягненнями психології.

Психічне (його природа, межі, принципи існування) все ще є terra incognita для наукового знання та постійно стає простором спекуляцій і містифікацій з боку шарлатанів. Психічне залишається також у центрі уваги релігій, які стверджують його універсальність та примат відносно фізичного світу. Психічне є унікальною цариною, в якій живемо всі ми; незалежно від віку, статі, професії, освіти — кожен з нас є «психологом» на побутовому рівні.

Психологічне знання є основою специфічних практик. Традиційно прикладною психологією називають галузі науки зосереджені на застосуванні психологічних знань у конкретних сферах діяльності (музична, політична психологія, психологія освіти або праці); практична психологія — це галузь знань та досліджень щодо форм та методів використання психологічних знань фахівцями-психологами (консультантами, тренерами). Практична психологія поділяється на психодіагностику, консультування, корекцію, психологічну допомогу.


Хто такий психолог і навіщо він потрібен?

Психолог – це спеціаліст, який має відповідну освіту і працює із здоровими людьми, котрим необхідна допомога в різних життєвих ситуаціях (сімейні стосунки, труднощі у дитячо-батьківських взаємовідносинах, непорозуміння з колегами, втрата близьких, проблеми вибору, мотивація, контроль емоційних станів тощо).

Психотерапевт – особа, яка має кваліфікацію з психотерапії. Працює з психологічно здоровими людьми, у яких є внутрішньоособові проблеми, що спричиняють багато незручностей і заважають нормально жити.
Психіатр – лікар із медичною освітою, який працює з людьми, що мають різні психічні захворювання. Таким чином, якщо в нас у житті складаються ситуації, які ми не можемо вирішити самостійно, або є внутрішньоособові проблеми, тоді йдемо до психолога чи психотерапевта. Усе, що стосується психічних хвороб, то це – до психіатра.

Отже, психологи працюють із цілком ЗДОРОВИМИ ЛЮДЬМИ, яким потрібна підтримка у вирішенні конкретної ситуації або проблеми. Психолог не дає порад, не має чарівної палички, не оцінює і не критикує. Він спрямовує вас, дає можливість зрозуміти те, що насправді відбувається у вашому житті, допомагає роздивитися різні варіанти рішень та знайти вихід.

Вибір за вами: жити за звичним сценарієм, відчувати через невирішені життєві проблеми страх, тривогу, злість, агресію, розпач, образу, або, можливо, ризикнути, звернутися за допомогою до психолога, вивільнити свої негативні емоції, подивитись на ситуацію з іншого боку, знайти власні ресурси і змінитися.

У школі – психолог чи психотерапевт?

Часто, плутаючи два напрями – психологію та психотерапію – люди помилково судять про обов'язки шкільного психолога. 

До психотерапевта ще можна приставити додаток «лікар», і це буде правильно, адже психотерапевт – це медичний працівник, фахівець у сфері терапії та лікування вже існуючих психічних розладів у людини. Психолог допомагає розумітися на психіці людини лише на рівні самоаналізу, цим вирішуючи питання, які можуть створювати дискомфорт в людини, у даному випадку в школяра, у певній області. То навіщо потрібен шкільний психолог? Іншими словами – психолог не може поставити діагноз чи призначити медичні препарати, але він підтримує та супроводжує учня в його ситуації, підказуючи методи вирішення проблеми чи показуючи, у чому дії школяра невірні.

Обов'язки шкільного психолога

Окрім аналізу конфліктів у шкільному середовищі, коли до психолога звертаються за допомогою, у нього ще багато іншої роботи.



ВИДАТНІ ПСИХОЛОГИ 

Зигмунд Фрейд

Карл Гeстав Юнг  

Альфред Біне


 АДЛЕР АЛЬФРЕД  

 АЙЗЕНК ГАНС ЮРГЕН  

 БЕРН ЕРІК ЛЕННАРД 

 ВЕБЕР ЕРНЕСТ ГЕНРІХ 

 НЬЮКОМ ТЕОДОР