РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ВИПУСКНИКІВ 

Вправи для зняття стресу та емоційної напруги

Як впоратись зі стресом під час контрольних та іспитів? 


У травні та червні для школярів і студентів настають дуже відповідальні дні. Річні контрольні, іспити, ЗНО... Тремтіння перед цими словами відчуває навіть той, хто на перший погляд все знає.👩‍🎓‍🎓 «Підвищена напруга» перед відповідальним періодом іноді може призводити до хвороб. Можуть спостерігатися підвищення температури, головні болі, головокружіння, відсутність апетиту.


 Подібний стан можна пояснити тим, що іспит сприймається як своєрідна критична ситуація, що впливає на соціальний статус, матеріальне становище і подальші перспективи. Тож якщо ви прагнете пережити цей період з максимальним збереженням здоров’я, радимо дотримуватись деяких порад.

Не ставте перед собою надзавдань. Починайте підготовку заздалегідь, поступово. Розбивайте великі завдання на декілька маленьких

Дотримуйтесь режиму. Сон – дуже великий помічник у профілактиці стресу. Потурбуйтесь про якісний сон у достатній кількості (не менше 8 годин). Пам’ятайте, що кава та енергетики виснажують організм і можуть зіграти «злий жарт» під час іспиту: від втрати уваги та концентрації до раптового погіршення самопочуття.

Харчування. Щоб такий складний механізм як мозок працював без збоїв, його клітинам потрібно багато енергії. Можна збільшити кількість продуктів, багатих вуглеводами (наприклад, рис, тверді сорти макаронів, вівсяна каша), вживати більше овочів та фруктів і в рази зменшити вживання солодких напоїв, випічки, кави. Також чудовими продуктами-антидепресантами є волоські горіхи та полуниця.

Чергування навантажень. Зміна розумової активності на фізичну покращить самопочуття, знизить рівень кортизолу (гормону стресу) та сприятиме кращому засвоєнню інформації.

Пам'ятайте головне! ЗНО, іспити, контрольні – це тимчасово, життя після них не закінчується. Бережіть себе та близьких!


Керуємо власними емоціями: робота з тривогою 


 ТРИВОГА — негативно забарвлена емоція, що виражає відчуття невизначеності, очікування негативних подій, важковизначені передчуття.

На психологічному рівні тривога відчувається як напруга, стурбованість, хвилювання, нервозність, що може виражатись у вигляді почуттів невизначеності, безпомічності, безсилля, незахищеності, самотності, передчуттям невдачі, неможливістю прийняти рішення тощо.

На фізіологічному рівні реакції тривоги проявляються у посиленому серцебитті, частішому диханні, підвищенням артеріального тиску, зростанні загальної збудженості, зниженні порогів чутливості, нейтральні стимули отримують негативне забарвлення.

Подолати тривогу не так просто, але дуже важливо. Це дасть змогу самостійно керувати своїми емоціями та вчинками.



 В кризових ситуаціях глибоке дихання і спокійні медитації не допомагають, але нормалізувати дихання, особливо з увагою до довгого видиху – можна. Це дуже проста, важлива і ефективна техніка. Корисно при будь-якому прояві сильних емоцій.

Також корисні будь-які техніки «заземлення»: повертаємо зв’язок з реальністю відповідаючи на прості питання, говорячи вголос, торкаючись до предметів тощо.

Обов’язковою вправою є м’язове розслаблення: спочатку ми примусово ще більше напружуємо м’язи всього організму, а потім розслаблюємося. І так декілька разів.

Також чудовим помічником у подоланні тривоги та зниженню стресу є фізична активність. Це може бути будь-що до чого у вас зараз є доступ: потанцювати, пострибати, зробити прибирання в будинку/ на вулиці, волонтерство у місті/селищі тощо.

Деяким людям для заспокоєння вистачає усамітнення та тимчасової бездіяльності. Це також один із варіантів зниження рівня тривожності.

Якщо вам самотужки важко впоратися із ситуацією – зверніться до фахівця. 

+380951858212 Тетяна Миколаївна