Казкотерапія

Казкотерапія

Казкотерапія для дітей - це ефективний спосіб інтегрувати особистість, розвинути творчі та розумові здібності дитини. Використовуючи даний метод, можна розширити свідомість і підсвідомість, а також створити гармонійні відносини з зовнішнім світом і оточенням.

Різні методи казкотерапії служать в якості інструменту для вивчення глибинних причин поведінки і особистісних реакцій. Широко практикується в психотерапії і застосовується для дітей з самого раннього віку. Казкотерапія відкриває широкі можливості для формування гармонійної особистості, виявлення та виправлення внутрішніх деформацій. Використовуючи методи казкотерапії можна зрозуміти, що саме хвилює малюка, що стало причиною тих чи інших реакцій і як відновити тонку душевну організацію.

Казкотерапія для дітей полягає в створенні "казкової" проблеми і подієвості, що закликає дитину шукати шляхи її вирішення. Дитина з'ясовує причини виникнення проблеми та усвідомлює її наслідки. Даний спосіб не пропонує малюкові готових відповідей, а пропонує самому вирішити ситуацію, виходячи зі свого світовідчуття. Звичайно, фабула історії повинна бути цікавою і актуальною для малюка, а також відповідати її віку.

Казкотерапія передбачає вдумливу роботу, захоплюючу для дітей. Після розповіді пропонується обговорити і проаналізувати казку. Пропрацювавши суть казки, потрібно прив'язати події оповідання з ідентичними ситуаціями в реальному житті. Для подачі матеріалу підходять і творчі методи: створення ляльок, малювання, гра з піском, драматичні сценки та ін.

Можливості казкотерапії безмежні. Можна не тільки провести паралелі з розповіддю і реальним життям, а й розробити всілякі подієві варіації, різні поведінкові фактори, що призводять до різноманітних наслідків. Це допоможе побачити обставини з різних ракурсів і виявити позитивну суть історії.

Казкотерапія допомагає вирішити такі проблеми:

Казкотерапія для дітей збільшує цінність метафори, яка несе в собі важливі відомості, виражені символічно:


їжачок.pptx
їжачок.wma

Їжачок, у якого сховався апетит (Терапевтична казка)

Одного разу маленький Їжачок, який побачив щось недобре, разом з посмішкою згубив й апетит. Він не посміхався до тих пір, поки його мама не заспівала йому колискову. А ось апетит десь дуже заховався, і всі смачненькі страви, які готувала мама кожного дня, ніяк не могли повернути апетит Їжачку.

Якось він помітив, що його голочки стали якимись іншими, ніби втратили силу, більше не були такими міцними та рівними, як раніше. Тоді він звернувся до мами: «Що робити, щоб голочки стали такі, як були?».

Вони подумали вдвох та вирішили: щоб сум і важкі спогади не заважали, кожного разу, перед тим як їсти, Їжачок буде скидати їх.

Він стрибав та обтрушував голочки, апетит почав повертатись і нарешті повернувся назавжди. Він ніби знайшовся, коли спогади про важкі події Їжачок струсив з себе.

І наш маленький Їжачок став міцним та сильним, як і раніше.


КАЗКИ ЛУЇЗИ ДЮСС

Казки доктора Луїзи Дюсс – це проективна методика дослідження особистості дитини.

Цей тест був складений дитячим психологом доктором Луїзою Дюсс. Він може бути використаний в роботі з дітьми навіть самого маленького віку, які користуються вкрай простою мовою для вираження своїх почуттів.

Правила проведення тесту:

Ви розповідаєте дитині казки, де фігурує персонаж, з яким дитина буде ідентифікувати себе. Кожна з казок закінчується запитанням, зверненим до дитини.

Провести цей тест не дуже складно, оскільки всі діти люблять слухати казки.

Поради з проведення тесту

Важливо звернути увагу на тон голосу дитини, на те, наскільки швидко (повільно) вона реагує, чи не дає поспішних відповідей. Спостерігайте за її поведінкою, тілесними реакціями, мімікою і жестами. Зверніть увагу, якою мірою її поведінка під час проведення тесту відрізняється від звичайної, повсякденної поведінки. Згідно Дюсс, такі нетипові реакції дитини та особливості поведінки, як:

·         прохання перервати розповідь;

·         прагнення перебити оповідача;

·         незвичайні, несподівані закінчення історій;

·         квапливі і поспішні відповіді;

·         зміна тону голосу;

·         ознаки хвилювання на обличчі (зайве почервоніння або блідість, пітливість, невеликі тіки);

·         відмова відповідати на запитання;

·         виникнення наполегливого бажання випередити події або почати казку спочатку.

Все це ознаки патологічної реакції на тест і сигнали якогось психічного порушення.

Необхідно мати на увазі наступне:

Дітям властиво, слухаючи, переказуючи або придумуючи історії та казки, щиро висловлювати свої почуття, у тому числі і негативні (агресія). Але лише за умови, що це не носить нав’язливого характеру. Також, якщо дитина постійно виявляє небажання слухати розповіді, які містять елементи, що викликають тривогу і занепокоєння – на це слід звернути увагу. Уникання складних ситуацій в житті – це завжди ознака невпевненості і страху.

Тести

Казка-тест «Пташеня». Дозволяє виявити ступінь залежності від одного з батьків або від обох разом.

Казка-тест «Ягня». Казка дозволяє дізнатися, як дитина перенесла відлучення від грудей.

Казка-тест «Річниця весілля батьків». Допомагає з’ясувати, як дитина бачить своє становище в сім’ї.

Казка-тест «Страх». Виявити наявність страхів у дитини.

Казка-тест «Слоненя». Дозволяє визначити, чи не виникає у дитини проблем у зв’язку з розвитком сексуальності.

Казка-тест «Прогулянка». Дозволяє виявити, якою мірою дитина прив’язана до одного з батьків протилежної статі і ворожа до одного з батьків однієї з нею статі.

Казка-тест «Новина». Спробувати виявити у дитини наявність тривожного стану, невисловленого занепокоєння.

Казка-тест «Поганий сон». Можна отримати більш об’єктивну картину дитячих проблем, переживань і т.д.

 


Вибір казки для читання

Вибір казки для читання

Якщо ви вирішили обрати казку для читання, варто відштовхуватися від віку дитини.

Для малої дитини рівень складності казки повинен бути не високим. Для дітей молодшого шкільного віку та дошкільнят, казки мають бути наповнені героями тваринами, які будуть мати діалоги, як у дорослих. Для школярів казка вже має інше наповнення: складніший сюжет, де відбуваються різноманітні події, з’являються нові персонажі та присутнє кольорове та яскраве оформлення.

Коли починати читати дитині казку на ніч?

Почати ніколи не пізно.

Кращим варіантом долучити дитину до казкових історій є читання на ніч під час вагітності. Енергія спрямована туди, куди спрямована увага. Сісти увечері на зручний диван, звернутися до малюка в животі, почати розповідати йому історію ніжним голосом. Таке інтимне і ласкаве спілкування створить дивовижні довірливі відносини між жінкою і дитиною. Ще один прекрасний варіант читання казки - долучати до процесу тата. У такий спосіб малюк почне впізнавати голос тата.

Коли дитина народитися, вона зможе швидше засинати, якщо ви будете продовжувати читати казки в один і той же час. У житті новонародженого відбудеться багато змін, але мамина казка і її тепло, любов і турбота, як і раніше залишаться в його житті. Це зробить дитину більш впевненою і спокійною, наповнить любов'ю.

Більше інформації про користь читання казок та про особливості привчання дитини до книжок в telegram каналі

https://t.me/+RNmJHKnMGOg6Cxfk


“Кіт і ворона” – світла та добра казка для дорослих

Тихо кружляючи, з неба падав холодний сніг.

Ворона і кіт сиділи на лавці.

– Голодний? – співчутливо запитала ворона.

– Та ні, я наївся он в тім смітнику, – і кіт кивнув на відкритий бак для сміття.

– Мда-аа … і як ти живеш так? – поцікавилася стара котяча подружка.

– Що ж, добре живу, не скаржуся, – відповів той. – З тих пір, як моя господиня, моя мама, померла, і мене викинули на вулицю, живу як доведеться, – і кіт сумно опустив голову.

Ворона зітхнула.

– Мда-аа … риєшся в смітниках, а все про людей добре говориш. Дивний ти. Неправильний кіт.

– Моя господиня була хорошою людиною. Знаєш, яка вона була! – раптом завівся кіт. – Вона була така … така, – і він, піднявши очі до неба, хотів щось сказати, але задихнувся від почуттів і схлипнув.

– Ну-ну … ну, – примирливо сказала ворона, – не треба. Не переймайся, вже не повернеш її. А ти ось поневіряєшся по підворіттях і смітниках.

– Все одно, – тихо заперечив кіт, – хороших людей багато. Мене вони не лякають і навіть іноді годують.

Ворона презирливо каркнула.

– Так! Так! Так! – розійшовся кіт. – Я тобі точно кажу, що є Бог і є Ангели, я знаю. Господиня моя була Ангелом.

– Бог … – філософськи зауважила ворона, – Бог – він для багатих. А для таких жебраків, бездомних бідолах, як ми, є тільки холод, голод і камені в руці людини.

Кіт гірко похитав головою і знову зітхнув.

Раптом з небес промайнув яскравий, пронизливо гарний промінчик. Тривожно пискнувши, він впав прямо між передніх лап кота.

– Ой! – сказала ворона. – Це ж … як його …

– Точно, – радісно нявкнув кіт, – це ж папуга!

Ворона, переступивши з лапи на лапу, нахилила голову й глузливо примружила чорне око.

Маленька папуга Кореллі, жовтого кольору, з яскраво-червоними щічками, боязко зиркнула на ворону і, обережно наблизившись до кота, ніжно тикнулась головкою йому в груди.

– Взагалі-то, коти їдять папуг, – хрипко посміхнувшись, натякнула ворона. – Ось і пообідаєш. Не треба по смітнику нишпорити. Обід тобі прямо з небес впав, – філософськи закінчила вона і перескочила на нижню гілку берези.

Кіт пирхнув на ці слова і, підібгавши кігті, несміливо доторкнувся до м’яких пір’їнок малюка. Той підняв на нього свої світлі очі і, трохи незграбно, ще ближче притулився до його теплого боку.

Кіт обережно погладив папугу правою лапкою. Так, він згадав… У його ж господині жив такий. Потім помер. Вона його дуже любила…

І він, раптом зі злістю подивившись на ворону, прошипів:

– Коти не їдять папуг! Тому що папуги хороші. Коти люблять папуг.

– Точно… Ти дурний і неправильний кіт, – саркастично засміялася-закаркала ворона.

Маленька пташка притулилася до теплих котячих грудей і розпушила пір’ячко. Їй стало добре і тепло. І, закривши свої світлі очі, безтурботно задрімала.

– Парадокс, – здивувалася ворона і уважно подивилася на кота. – Скільки тебе знаю, так і не дізналася – який ти є насправді!

Кіт нічого їй не відповів, муркаючи про себе якусь забуту пісеньку.

Напроти них, в декількох кроках, зупинилася молоденька дівчина.

– Ой … Ну треба ж таке! – захопилася вона, – папуга, кіт і ворона поруч сидять.

І вона, витягнувши великий телефон, стала знімати відео. Поруч з нею зупинилося ще кілька людей, всі вийняли телефони, весело і шумно перемовляючись, почали фотографувати незвичну картину.

Але ніхто з них не кинув їм і крихти хліба.

… Чоловік йшов з роботи додому. Коліна ломило і спина нила десь праворуч. Він намагався не думати про це, а іноді умовляв себе, що раз болить, то він ще живий, а значить треба радіти. Хоча й ісля дванадцятої години повзання на колінах на заводі, складно було радіти. Так що настрій був не дуже. Та й погода була так собі.

Він схаменувся, коли уткнувся в спину кількох людей, що перегородили прохід через маленький скверик до його дому. Обережно протиснувшись через них, він опинився навпроти лавки, поряд з якою росла висока береза.

На ній сиділа дивна трійця. Великий кіт і маленький папуга, що притиснувся до нього. Поруч з ними сиділа ще й ворона. І всі вони дивилися на людей з явним побоюванням.

Чоловік зняв із плеча стару поношену робочу сумку і поклав на лавку поряд з котом.

– Давай, приятель, залазь, – сказав він коту.

Кіт подивився на сумку, а потім на папугу і переступив лапами.

– Давай, не сумнівайся! І його обов’язково візьму, – зрозумів його сумніви втомлений чоловік. – Будиночок йому гарний купимо. Він буде на ньому сидіти і вільно літати. Обіцяю.

І з цими словами чоловік простягнув палець і маленький жовтий папуга, трохи повагавшись, забрався на нього.

Чоловік обережно посадив його в сумку, а кіт … Кіт сам застрибнув всередину.

Чоловік подивився на ворону і весело сказав:

– Ну пішли, чи що? – і простягнув їй праву руку.

Ворона ступила на простягнуту долоню і, забравшись на плече, невдоволено зауважила:

– Ну гаразд, умовив. Схожу с тобою, подивлюся, як там влаштується мій старий друг кіт. Може, і смачного печива перепаде.

– Не сумнівайся, обов’язково перепаде, – долинуло з сумки. – Чоловік начебто нічого.

– Всі вони спочатку нічого… – пробурчала ворона.

Раптом з сумки піднялася жовта маленька голова з червоними щічками і, піднявши чубчик, вимовила:

– І я тепер теж комусь потрібен… – і залопотівши крилами, папуга радісно заспівав, та так красиво-красиво…

– Ах ти, моя пташко, – радо відгукнувся розчулений кіт. – Звичайно потрібен! Ти мені відразу став потрібен. А я тобі… – і папуга ніжно притиснувся до свого нового друга.

А чоловік поспішав додому. Коліна чомусь більше не боліли і зі спиною ніби все стало нормально. А погода … Погода, я вам скажу, була просто на диво прекрасна.

Чоловік йшов і усміхався, а з сумки доносився клекіт папуги і муркотіння кота. І навіть буркотлива ворона, переможно оглядаючи поодиноких перехожих, тихо сиділа у нього на плечі. І слухала шелест крил. Крил Ангела.

Так, вони все ще існують. Вони живуть серед нас. Просто ми не можемо їх впізнати. Серед втомлених перехожих з хворими колінами… Серед тих, хто поспішає погодувати всіх забутих і покинутих.

Точно вам кажу!