Лабораторна робота №2

Лабораторна робота №2

Тема: Вивчення конструкції і процесу роботи розкрійного  обладнання швейних виробництв

Мета: Ознайомитися з технологічними характеристиками, робочими 

органами основних типів розкрійних машин, вивчити їх будову і принципи роботи.

Необхідні посібники, приладдя: проспекти розкрійного обладнання, 

пересувна розкрійна машина з пластинчатим ножем МК-05 «Mayer», пересувна 

розкрійна машина з дисковим ножем MF-100 «Hoffman», конструктивно кінематичні схеми обладнання.

Рекомендована література: [1, 8-10, 13, 25-27, 30]

Хід роботи

1. Ознайомитись з видами розкрійного обладнання і призначенням робочих органів розкрійних машин.

2. Вивчити основні механізми, принцип роботи та навести технологічну характеристику пересувної розкрійної машини з пластинчатим ножем.

3. Вивчити основні механізми, принцип роботи та навести технологічну характеристику пересувної розкрійної машини з дисковим ножем.

4. Вивчити основні механізми, принцип роботи та навести технологічну характеристику стаціонарної розкрійної машини з безкінцевим стрічковим ножем.

5. Проаналізувати сучасні автоматизовані розкрійні комплекси та їх технологічні можливості.

6. Навести технічну характеристику заданого викладачем розкрійного обладнання – таблиця 2.1.

7. Оформити лабораторний звіт та сформувати висновки по виконаній роботі.

Основні теоретичні відомості

Для розкрою текстильних матеріалів використовують різноманітне 

обладнання та інструменти, які можна класифікувати за різними ознаками:

Залежно від степені автоматизації:

- ручні (механічні) розкрійні машини;

- автоматизовані комплекси.

Залежно від області застосування:

- універсальні (пересувні та стаціонарні розкрійні машини);

- спеціальні (вирубочні преси, катки, каландри).

Від виду енергії:

- з механічною енергією;

- з фізико-хімічною енергією (електродугові, лазерні, плазмові, водноструменеві розкрійні установки).

Від конструкції механічного ріжучого ножа:

- дисковий ніж;

- прямий (пластинчатий) ніж;

- ніж у вигляді стрічки.

     В промисловості найбільш широко застосовують пересувні та стаціонарні розкрійні машини.

Пересувні призначені для розсікання настилу на частини та остаточного викроювання великих деталей. Вони поділяються на 2 типи:

- з прямим пластинчатим ножем;

- з дисковим ножем.

      Розкрійні машини з пластинчатим ножем більш мобільні й універсальні, 

використовують як для розсікання настилу, так і для остаточного викроювання 

деталей, контури яких є незначної степені кривизни.

      Розкрійні машини з дисковим ножем застосовують більш обмежено, а саме: лише для розсікання настилу на частини та викроювання великих деталей по прямому контуру з малим радіусом кривизни. До переваг розкрійних машин з дисковим ножем можна назвати простоту конструкції машини, меншу вартість в порівнянні з іншими розкрійними машинами.

      В промисловості застосовують пересувні розкрійні машини різних фірм виробників: Куйбишевського механічного заводу, механічного заводу «Орша» Росія, фірм «Curis», «Bulmer» (Німеччина), «Pannonia» (Угорщина), «Global» (Голландія), «Hartek» (Фінляндія), «Eastman» (Англія), «Hoffman» (Німеччина) та ін.

    Принцип роботи пересувних розкрійних машин з пластинчатим ножем наведено на прикладі машини ЕЗМ-2 ( рис.2.1.)

      Ніж 1 (рис. 2.1) зв’язаний кривошипно-шатунним механізмом з електродвигуном 3 і закріплений на стійці машини 6. Ніж являє собою стальну пластину, котра має закінчення заокругленої форми для розкрою м`яких тканин і конусної форми - для жорстких. Платформа 7 машини, розміром 200*270 мм, оснащена козирком 8 для зручності підведення машини під настил і відділяє нижній шар настилу тканини від поверхні стола. Платформа має підпружинені ролики для полегшення руху машини по столу. Пружини необхідні для усунення вібрації машини. 

      Машина оснащена лапкою для притискання тканини по лінії розрізу, стержень лапки 2 оберігає робітника від порізів. Вимикач 5 розташований на рукоятці 4. 

     В пересувній розкрійній машині з пластинчатим ножем за допомогою кривошипно-шатунного механізму відбувається перетворення обертового руху валу електродвигуна в прямолінійний, зворотно-поступальний рух ножа.

      Для різання різних видів матеріалів застосовуються ножі з різною конструкцією лез: гладкі леза – для розкрою нежорстких матеріалів; зубчаті – для важких, товстих, щільних тканин; хвилеподібні – для синтетичних тканин. 

     На рисунку 2.2 представлена конструктивна схема розкрійної машини з дисковим ножем. Ніж 1, діаметром 150 мм, отримує оберти від валу електродвигуна 3. Товщина і ширина стійки 4 разом з ножем мають значні розміри, що ускладнюють розріз настилу за криволінійними контурами. Робоча частина ножа закрита щитком 2 для оберігання рук робітника від порізу. Обертова швидкість ножа становить 9 м/с. 

     Таким чином, конструктивні особливості пересувних розкрійних машин полягають в тому, що в розкрійній машині з дисковим ножем ріжучий інструмент використовує обертовий рух, який передається безпосередньо від електродвигуна машини. В пересувній машині з пластинчастим ножем ріжучий інструмент виконує зворотньо-поступальний рух, для задання якого в конструкції машини використовується кривошипно-шатунний механізм.

      Стаціонарні машини зі стрічковим ножем можуть бути 2-х, 3-х, 4-х – шківні, принцип роботи яких розглянемо на прикладі 4 – х-шківної розкрійної машини РЛ-4 - рис. 2.3. 

     Машина призначена для розкрою матеріалу висотою до 250 мм. Має чавунну станину 9, на якій утримуються два верхні шківи, закриті кожухом 7 і два нижні шківи, розміщені під столом 23. На шківи натягнена ніж-стрічка 3, яка здійснює в зоні обробки рух пиління.

     Перед рухомим ножем 3 розміщена лапка 4, що оберігає руки робітника від порізу. Положення лапки 4 регулюють поворотом маховика 6, для освітлення ріжучої зони в машині застосовують індивідуальний ліхтар 5. Знизу на кришці стола 23 утримують ящик 13 для зберігання дрібних лекал. 

     В РЛ-4 застосовують вакуумний відсмоктуючий пристрій, який складається з вентилятора 18 та електродвигуна 13. При роботі машини знизу, під столом 23, проводиться відсмоктування пилу і дрібних частинок, які засмоктуються в бачок 22, на якому розташований замок 21 для відкривання кришки 22. Електроавтоматику машин включають кнопкою перемикача 10, при цьому загоряється сигнальна лампочка 8. Електродвигун 14 включається натисканням на кнопку перемикача 17, в результаті ніж дістає робочий рух. Машина оснащена механізмом для заточки ножа 11 і педалі 12, для притискання абразивів каменів для ножа для його заточки. Абразивні диски при натисканні на педаль 16 або 12 зближуються і проводять заточку ріжучої кромки ножа 3. При обриві стрічки ножа 3 спрацьовують два електромагнітні стрічкоуловлювачі 15. При обриві вони автоматично затискають ніж , в результаті чого виключається електродвигун і загальмовується верхній лівий шків. Для заміни ножа обертають рукоятку 1 і опускають верхній лівий шків, завдяки чому зменшується натяг ножа, знімаються кожухи, висовують кришку – 2 до працюючого. 

Контрольні запитання 

1. Навести класифікацію розкрійного обладнання за різними ознаками: залежно від степені автоматизації; області застосування; виду енергії; конструкції механічного ріжучого ножа. 

2. Охарактеризувати принцип роботи, будову, особливості використання, переваги та недоліки розкрійних машин з пластинчатим ножем. 

3. Охарактеризувати принцип роботи, будову, особливості використання, переваги та недоліки розкрійних машин з дисковим ножем. 

4. Охарактеризувати принцип роботи, будову, особливості використання, переваги та недоліки розкрійних машин зі стрічковим ножем.