Ako viem že už je čas na pečenie chlebíka

Ťažko sa opisuje ako a kedy je ten správny čas dať piecť chlebík. Ja sa riadim týmito pravidlami.

Cesto v ošatke musí byť do dvoch tretín výšky ošatky.

Lepšia je ošatka ktorá má úzke dno, nie príliš široká, cesto potom viac kysne do strán a nie výšky.

Keď nemám možnosť dať cesto do takej ošatky, primeranej, sledujem nárast. Vždy keď mi podrastie o tri prúty, pri ratanovej ošatke, začnem nahrievať rúru.

Ja využívam najviac chladničkové kysnutie, to sa mi osvedčilo. Ale treba si odsledovať na ktorej poličke ako kysne, lebo aj tam môže prekysnúť, hlavne pšeničné.

Ďalší postreh, cesto musí mať na vrchu, akoby kupolu, keď už je prepadnutý, radšej vyklopiť, nanovo premiesiť a dať do ošatky cca na 40 minút a piecť.

A posledné moje, dotyk cesta po stočení do ošatky, je tuhé. Po nakysnutí je cesto na dotyk mäkké a nadýchané. Treba si to odsledovať a potom vás už nič nezaskočí.

Pozor, v chladničke veľmi neplatí dotykový test, tam skôr len očný. Vždy si nechám cesto narásť tak 4- 6 prútov ( myslím tých v ošatke ).Pred pečením nechať 40 minút zohriať pri izbovej teplote. To je asi toľko času pokiaľ sa mi nahreje rúra. To preto, aby cesto nedostalo teplotný šok, môže odspodu prasknúť.

18. 06. 2018

Cesto po nakysnutí má krásnu kupolu a aj bublinky, ale tie pri celozrnných a čisto ražných nemusia byť. Dôležitá je tá kupola a nadýchanosť cesta pri dotyku.