Ako sa starať o ratanové ošatky

Údržba a starostlivosť o ratanové ošatky

Malo by sa po každom použití ošatku vyčistiť tvrdou okrúhlou kefou od prebytočnej múky . Ale pravda je taká že to asi ani jedna nerobíme. Ja si ju dám na rúru počas pečenia chlebíka kde sa usuší a potom vyložím na hornú skrinku kuchynskej linky. Ale je dobré aspoň z času na čas dopriať aj ošatkám wellness ;-) , raz za tri mesiace. Tak že, očistíme kefkou od múky a dáme ju do rúry na 45 minút sterilizovať pri teplote 130°C. Touto sterilizáciou sa dostatočne ošetrí a je pripravená na ďalšie používanie.

Ošatku je možné aj tak ošetriť, že ju očistíme od múky a potom celú ponoriť do vlažnej vody na dobu 5 minút s bežným saponátom na riad a takto vo vlažnom kúpeli doodstraňovať zvyšky usadenín jemnou kefkou. Hneď ju potom opláchneme a necháme na utierke pri izbovej teplote vysušiť.

Môžme ju dať aj na 48 hodín zamraziť , prípadný chrobáčik zarytý v dreve by mal uhynúť a hneď potom v rúre sterilizovať. S celulózovými ošatkami nemám skúsenosť, používam len ratanové. Jednu mám, ale tá je na velikánsky chlieb a taký pečiem iba raz do roka.

Tieto rady som mala napísané pri kúpe ošatky v návode ako používať a starať sa o ošatku.

07. 09. 2018