Ako a v čom piecť chlebík

Ako som piekla na začiatku

Keď som ja začínala s pečením chlebov, používala som rôzne nádoby. Keramické pekáčiky, smaltované misy, starý wok zbavený rúčky, smaltované pekáče, hrnce, rajnice a aj hrnce s kamenným vnútrom. Niektoré boli s pokrievkou, tam som nepoužívala záparu. Ktoré nemali, dávala som záparu, aby sa na chlebe neurobila hneď kôra, aby mohol rásť. Ku každej ošatke som si našla vhodné nádoby, aj staré po svokre. Vždy som vkladala chleba s papierom, pre istotu lebo náhoda je blbec. Jediné nádoby ktoré nepoužívam sú sklenené. Dve mi už vybuchli, doslova.

Tak sa pozrieme ako na to. Nádoba musí mať obvod taký istý alebo o niečo menší ako vrch ošatky. Takto budeme vedieť že chleba nepôjde do šírky, ale do výšky. Vždy je dobré aby nádoba mala kónický tvar. Dno užšie, vrch o niečo širší.

Samozrejme teraz pečiem iba na plechu alebo v remoske.

Plech musíme tiež od zapnutia rúry nahrievať tak ako aj nádoby.

Niekto pečie na kameni, žule, šamote. Ja uprednostňujem iba plech. Rýchlejšie sa nahrieva. Vyskúšala som už všetky dostupné možnosti ale ostávam verná starému smaltovanému plechu. Manžel mi karbobrúskou odpílil kraj, aby sa mi ľahšie zošuchoval chleba s papierom. Jeden takýto plech mám aj na zošuchovanie. Žiadna drevená sádzacia lopata, žiadny kartón, iba starý plech bez okraja, aby sa dal zošuchnúť chleba.


07. 03. 2019

Remoska

Rajnica a keramický pekáčik


Úplne riedke cestá, tehličky, pečieme vždy v takýchto formách na pečenie. V týchto nechávame cesto aj kysnúť, len ju musíme dobre vymazať.

Wok

V prípade núdze môžeme použiť aj alumíniovú tácku, keď zabudnete dať nahrievať plech, nádobu alebo pečiete viac chlebov po sebe.

Hrniec s pokrievkou

Plech