Čo kvásku vadí

V prvom rade kvásku vadia antibakteriálne prípravky. To znamená že ich v žiadnom prípade nepoužívame pri umývaní kváskového pohára. Umývame iba horúcou vodou. Keď už dezinfikujeme kuchyňu, tak dobre vyvetráme a až potom otvárame pohár s kváskom. Najlepšie dve hodiny po upratovaní. Výpary by ho mohli zabiť. Kvások sa skladá z baktérií, preto je riziko že by mohli uhynúť. To isté platí aj keď si umývame ruky antibakteriálnym mydlom.

Ďalší prípad je keď sme chorý, berieme antibiotiká a výpary z kože, z dychu tiež môžu zabiť kvások. Preto si dávame veľký pozor s manipuláciou kvásku. Aj obyčajné kýchnutie alebo kašľanie môže spôsobiť že náš kvások sa nakazí. V prípade potreby môžeme použiť rúšku keď ideme odobrať alebo nakŕmiť kvások. Tak isto platí že nepoužívame prsty pri stieraní kvásku z lyžice do domčeka.

Pri skladovaní kvásku tiež dbáme na to, aby v chladničke nebolo nič čo by mohlo nakaziť kvások. Ak máme aj droždie v chladničke, tak ho skladujeme v uzavretej tesniacej dóze. Droždie sa postupne odparuje a mohlo by nám pokaziť kvások. Najlepšie je ho uskladňovať nad kváskom, aby prípadné výpary nemali šancu vniknúť do pohára s kváskom.


18.03.2019