Seizmizam

Potres je iznenadna i kratkotrajna vibracija tla uzrokovana urušavanjem stijena (urušni potres), magmatskom aktivnošću (vulkanski potres) ili tektonskim poremećajima (tektonski potres) u litosferi i dijelom u Zemljinu plaštu. Proučavanjem potresa bavi se seizmologija, grana geofizike.

Mjesto nastanka potresa u dubini Zemlje naziva se žarište (fokus) ili hipocentar potresa. Potres je najjači u epicentru (mjesto na površini Zemlje neposredno iznad hipocentra) i u njegovoj najbližoj okolici (epicentralno područje).

Teorija globalne tektonike ploča je teorija koja objašnjava postojanje i kretanje litosfernih ploča Zemljine kore. Ova teorija tretira litosferu kao sustav raskomadanih i pokretljivih ploča, koje plivaju po astenosferi. Te procese je objasnio njemački znanstvenik Alfred Wegner. Kretanje i aktivnosti ploča najviše su izražene duž njihovih granica, a dokaz pokreta jest raspored vulkanskih i potresnih zona.

Tvoj je zadatak da dokažeš dio teorije globalne tektonike ploča - da između litosfernih ploča postoje granice, na kojima se događa većina potresa na Zemlji.

UPUTE

U aplikaciji virtualnog globusa – Google Earth prikaži područja koja su u posljednjih mjesec dana pogođena potresima. Kako bi to napravio najprije na internetu trebaš pronaći podatke o potresima koji se mogu učitati u Google Earth.

Ti podaci moraju biti u KML formatu kako bi se mogli učitati i koristiti u Google Earth aplikaciji. Na mrežnim stranicama USGS - Earthquake Hazards Program su dostupni podaci o potresima koji su se dogodili posljednjih mjesec dana. Na tražilici koju nudi mrežna stranica odabireš podatke koje ćeš skinuti i učitati u Google Earth (My places → Import KML file).

Nakon učitavanja KML datoteke na virtualnom ćeš globusu dobiti podatke o potresima (lokacija, vrijeme, snaga) koji su se desili posljednjih mjesec dana. Podatke iz Google Earth-a usporedi sa slikom prikaza teorije globalne tektonike ploča, kako bi došao do zaključka kojeg češ obrazložiti.


Rasjedne linije u Hrvatskoj na kojima su mogući potresi.