Системи плаћања на Интернету

Као најчешће коришћени системи плаћања на Интернету могу се издвојити:

– платне картице;

– електронски чекови;

– електронски кеш;

– електронски новчаници;

– П2П плаћања;

– плаћања ваучерима;

– микроплаћања;

– мобилна плаћања;

– криптовалуте.

Електронски чек

Систем електронског чека захтева да корисник добије од своје банке електронску чековну књижицу на одговарајућем хардверу (ЦД, УСБ меморија, паметна картица или сл.). Електронска чековна књижица садржи дигитални потпис корисника, као и јавни кључ банке издаваоца.

Електронски новчаник

Електронски новчаници (E-wallet) ) су апликације које представљају надградњу стандардних инструмената плаћања, као што су картице или трансфер преко банке. Заснивају се на налозима корисника који су отворени код провајдера електронског новчаника. Након уплате депозита, корисник може да купује на веб-сајтовима, тако што се улогује на свој електронски новчаник. Дигитални новчаник поседује софтверску и компоненту података. Софтвер обезбеђује сигурност и енкрипцију везану за личне податке и актуелне трансакције. Компонента података садржи податке као што су адреса доставе, адреса рачуна, методе плаћања (број кредитне картице, датум истека, сигурносни бројеви) и друге информације. Најзначајнији провајдери електронског новчаника су Gugl i PayPal.

П2П плаћања

Peer-to-peer плаћања, односно person-to-person плаћања омогућавају да купац плати продавцу, чак иако продавац нема могућност да прихвати платне картице. Најпознатији П2П системе плаћања путем Интернета су PayPal, Square, Skrill и други. PayPal је систем за плаћање и трансфер новца преко Интернета. Подразумева директан пренос новца с једног на други рачун. Од 2003. године је у власништву E-bay-a . Приликом отварања налога, корисник уплаћује одређена средства на свој PayPal налог. Када купац на неком сајту купује услугу или производ путем PayPal-а , новац се пребецује директно са PayPal налога купца ка PayPal налогу продавца, без икаквог посредовања банке у смислу процесирања трансакција. У суштини, PayPal има улогу посредника коме верују обе стране и за то узима одређену провизију од продавца за сваку трансакцију.

Плаћање ваучерима

Плаћање ваучерима спада у хибридна решења која се често креирају у складу с карактеристикама локалних тржишта. Једно од најуспешнијих решења у нашем окружењу је QVaucher . QVaucher је припејд систем плаћања преко Интернета који корисницима омогућава да плаћају производе и услуге без кредитних картица и банковних рачуна. Подразумева се да је корисник регистрован на сајту QVaucher.rs и да има уплаћена средства на QVaucher рачуну. Број мобилног телефона у оквиру неке од мобилних мрежа у Републици Србији потребан је као средство за идентификацију. Да би корисник потврдио извршење трансакције потребно је да укуца ПИН који добија путем СМС-а. Овај ПИН се састоји од шест цифара и различит је за сваку трансакцију. Када корисник успешно верификује трансакцију, средства се пребацују на рачун продавца, а корисник се преусмерава на веб-сајт продавца.

Криптовалуте

Сама реч 'крипто' потиче од речи 'криптовање' односно шифровање. То представља математички приступ заштите информација. Криптовалута је дигитална или виртуелна валута дизајнирана да функционише као средство размене. Једноставније, криптовалута је дигитални новац који не надзире ни банка ни држава нити је издат од стране истих.

Историја

Почетком 2009, анонимни програмер или група програмера под псеудонимом Сатоши Накамото представио је биткоин. Овај систем је описан као потпуно децентрализован што значи да нема укључених сервера и нема централног контролног ауторитета. Децентрализација је успостављена помоћу ‘blockchain’ технологије односно ‘ланца блокова’. Blockchain представља главну ‘базу’ у којој се чувају сви подаци и све трансакције. Свака трансакција је датотека која се састоји од јавних кључева пошиљаоца и примаоца и количине пренесених средстава. Све ово је уписано у један блок који је повезан са следећим и тако се ствара огроман ланац који је ‘транспарентан’ односно свако може приступити његовим подацима и видети извршену трансакцију.

За шта се користе криптовалуте?

У прошлости, покушај да се пронађе трговац који прихвата криптовалуте је било изузетно тешко, ако не и немогуће. Међутим, ових дана је ситуација сасвим другачија. Постоји пуно трговаца који прихватају криптовалуте као начин плац́ања. Криптовалуте се могу користити за плаћање хотела, летова, хране, рачунарских делова, па чак и факултета.

Разлика између трансакције крипотовалутама и кредитним/дебитним картицама

Када своју дебитну/кредитну картицу дајете трговцу, дајете му приступ целој кредитној линији, чак и ако се трансакција ради за малу количину новца. Кредитним картицама трговина покреће уплату и повлачи одређени износ с рачуна. Криптовалуте вам омогућавају да пошаљете тачно оно што желите без икаквих додатних информација, јер је потребан само кључ. Стога нема трећих страна, кашњења с уплатама или плаћања накнада.


Неке од најчешћих криптовалута су : Биткоин који представља главну валуту и на основу које су све остале валуте засноване. Itirijum, Lajtkoin, Ripl, Kvantum, Deš су само неке од многобројних валута и свака има своју сврху и употребу.