Појам и дефиниција електронског банкарства, историјат

Историјат

’70.-их година се по први пут појављује електронски пренос готовине (EFT)

’80.-их година долази до електронске размене података(Electronic Data Interchange, EDI) као и електронске поште.

Средином ’80.-их - развој онлине сервиса тј. затворених рачунарских мрежа (America Online)

’90.-их година - World Wide Web (www)– појављују се динамичке странице, које омогућују једноставан рад на мрежи и повезивање с базама података, како фирми, тако и банака, што је у потпуности омогућило развој свих облика плаћања путем Интернета.

Е-банкарство

Банкарство представља низ послова везаних за достављање и набавку новца, креди-

тирање, опслуживање платног промета, пружање финансијских услуга пословним

и физичким лицима. Активности банака се могу поделити у неколико група:

Банкарство за физичка лица (Retail Banking). Активности које се односе на трансакције које банке обављају директно с клијентима (појединцима и малим пословним системима).

Банкарство за предузећа (Business banking). Пословање с предузећима и већим пословним системима.

Приватно банкарство (Private banking). Сервиси који се пружају појединцима с великим новчаним средствима (преко милион долара на рачуну).

Банкарска улагања (Investment banking). Активности на финансијским тржиштима.

Електронско банкарство или е-банкарство (e-banking) означава аутоматизовану испоруку банкарских услуга клијентима путем електронских канала комуникације.

Финансијске трансакције клијенти могу остварити коришћењем рачунара, банкомата или мобилних телефона. Један од често коришћених облика е-банкарства је онлајн или Интернет банкарство које се може дефинисати као систем електронског плаћања који клијентима банке или финансијске институције омогућава да реализују финансијске трансакције путем веб-сајта институције.

Први пример система који омогућава електронски трансфер новца је систем телеграфских плаћања који је настао 1918. године када је Federal Reserve Bank у САД-у започела слање новца путем телеграфа. Средином шездесетих година двадесетог века у развијенијим земљама јавио се проблем превеликог броја финансијских трансакција. Да би се сачувала финансијска стабилност, било је неопходно обезбедити централизовано управљање финансијским трансакцијама. Овакав начин управљања и електронске обраде финансијских трансакција започела је прва клириншка кућа у свету у САД (Automated Clearing House, ACH). Након тога, појавили су се први банкомати, телефонски сервиси, а последње две деценије се јављају напредни сервиси електронског банкарства.

Основни циљеви и предности увођења е-банкарства су:

■ Могућност рационализације потенцијала банке. У реализацији процеса традиционалног банкарског пословања потребан је већи број људи, више пословног простора и опреме. Е-банкарство у односу на традиционално представља јефтинији облик обављања банкарских трансакција.

■ Временска и просторна неограниченост. За разлику од класичног банкарства, где је корисник везан за простор и радно време филијале банке у којој има рачуне, сервисе е-банкарства могуће је користити у сваком тренутку и на сваком месту. Да би клијент користио ове сервисе, потребно је да има отворен рачун у некој банци која пружа услуге Интернет банкарства и да на месту из ког обавља пословање постоји уређај с приступом Интернету.

■ Брзина обављања трансакција. У класичном банкарству за реализацију финансијских трансакција клијент мора да утрошити време за: долазак и одлазак у филијалу банке, чекање у реду, попуњавање образаца, чекова и осталих докумената, обављање самих трансакција. Е-банкарство штеди време и скраћује поступак обављања банкарских трансакција.

■ Стварање имиџа иновативног предузећа. Реализацијом пословања преко Интернета, банка показује конкуренцији и клијентима да је способна да понуди најсавременија технолошка решења.

■ Брже реаговање на промене у окружењу и боље интерактивне могућности. За банку која се у тржишним условима бори за сваког комитента, најважнија је комуникација. У класичним условима банка може да комуницира с комитентима само током радног времена, или преко позивног центра који је доступан свакодненво 24 сата. Интерактивне могућности комуницирања преко Интернета су неограничене и зависе од нивоа ангажованости банке и њених доступних сервиса за е-банкарство.