Светска организација за међубанкарску финансијску трансакцију - SWIFT

Шта је SWIFT и шта у ствари значи – “пошаљи ми SWIFT”?


SWIFT је, укратко и поједностављено, процедура слања порука између међународних банака. У ствари представља светско удружење за међународне, међубанкарске финансијске телекомуникације ( ( S.W.I.F.T. – Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication ).

SWIFT омогућава размену стандаризованих порука код међународних финансијских институција.

Кад банке сарађују оне то раде по унапред уређеним правилима и користе међународну банкарску мрежу и софтвер за размену порука. Овај софтвер данас употребљава више од 10.500 финансијских институција из 215 земаља. SWIFT омогућава размену стандаризованих порука код међународних финансијских институција, а саме поруке се односе на плаћања, трговину, хартије од вредности и остало. Седиште SWIFT-а је у Белгији.

SWIFT је 1973. године основало 239 банака из 15 земаља са циљем креирања заједничке светске мреже за обраду података и комуникацију уз проналажење заједничког језика за интернационалне финансијске трансакције.


1976.- у Белгији и Холандији су отворени први оперативни центри

1977.- принц Алберт послао прву поруку, SWIFT постаје од тог тренутка оперативан

1979.- први оперативни центар је отворен у САД-у

1980.- повезане су прве земље азијског континента, Хонг Конг и Сингапур

1985.- инсталиран сателитски линк који ће повезивати оперативне центре САД и Европе

1987.- SWIFT проширује базу својих корисника укључивањем учесника из области хартије од вредности и тржиште новца

Како изгледа SWIFT ?

SWIFT поруке су структуралне поруке које су типски разврстане. За сваки тип поруке одређена поља су различито дефинисана. По правилу, оваква порука се састоји од пет блокова, сваки блок има своје име:


{1:ОСНОВНО ЗАГЛАВЉЕ}

{2:АПЛИКАТИВНО ЗАГЛАВЉЕ}

{3:ЗАГЛАВЉЕ КОРИСНИКА}

{4:ТЕКСТ ПОРУКЕ}

{5:КРАЈ ПОРУКЕ }

Прва три блока чине заглавље поруке. Свака порука мора имати блок основног заглавља, док је писање осталих блокова опционално.

Врсте SWIFT порука

Врсте порука означене су троцифреним бројем који означава категорију, групу и врсту поруке.

Зашто SWIFT , као технологија и као безбедносна мера?

Док се упостављала процедура за комуникацију и слање финанијских средстава постојале су различите процедуре, али је SWIFT због својих разних предности постајао највише коришћен. Као прва предност издвојила се трошковна ефикасност јер се на овај начин омогућава јединствен приступ разним финансијским институцијама и системима. У свему томе, као и свему што се тиче плаћања јако су важни временски рокови, а SWIFT је својом једноставношћу довео до максималног временског скраћења.

И остале предности су важне:

платформа за креирање порука се може вишеструко употребљавати,

широка скала услуга по приступачним ценама,

стандарди који се користе подржавају аутоматизацију и брзу обраду порука,

смањени трошкови преноса порука у односу на пошту,

Шта ова технологија нуди корисницима?

Кад размишљамо о финансијским трансакцијама највише размишљамо о безбедности нашег новца.

Банкарско пословање је захтевало аутоматизацију процеса раније него неке друге индустрије, а SWIFT је ту потребу задовољио. Ова технологија је имала низ предности и смањила је ризик код плаћања због аутоматизације платних процеса и примене стандардног језика. Порука се одмах преноси. То је у данашњем свету можда смешно поменути, али у време кад је SWIFT успостављен промптни пренос поруке је био чудо технологије.

Ово је најбезбеднији начин, због повезаности са банкама широм света уз аутоматски систем размене шифара и одговарајућих кључева.

Временом су банке усвојиле и систем који ефикасније управља средствима и аутоматски обрађује податке и дневно поравњава прометне трансакције и дневну контролу стања.