Б2Б Модел

Б2Б електронска трговина обухвата све облике пословања између предузећа. Б2Б технологије треба да олакшају трансакције за продају роба и услуга између предузећа, као и интеграцију ланца набавке. Најзначајнији изазови у савременом Б2Б пословању су правни аспекти, безбедност, брзина, флексибилност и интероперабилност. Пословни модели у Б2Б трговини разликују се од пословних модела коришћених у Б2Ц пословању. Не постоји универзално прихваћена класификација Б2Б пословних модела.

Б2Б класификација

Б2Б пословни модели могу се класификовати као типови:

Агора. Модел отвореног Б2Б тржишта с динамичким откривањем цена. Модел омогућава простор за суочавање понуде и потражње и механизме за реализацију трансакција електронске трговине, али не утиче на формирање цена на тржишту. Један од примера је и сајт њњњ.ебаy.цом.

Агрегатор. Модел Б2Б тржишта који осим обезбеђивања механизама за повезивање купаца и продаваца диктира и цене по којима се производи продају. Пример агрегатора је сајт њњњ.амазон.цом.

Интегратор. Модел који се фокусира на контролу и оптимизацију ланца вредности; подразумева повезивање већег броја подуговарача с циљем да креира финални производ. Као пример интегратора, често се наводи Цисцо.

Алијанса. Модел заснован на самоорганизацији у којој се учесници јављају као продавци и купци у исто време; типичан пример алијансе је развој софтвера отвореног кôда.

Дистрибутер. Модел који се фокусира на обезбеђење инфраструктуре и логистике за размену информација, роба и услуга за друге учеснике у електронској трговини; типичан пример су телекомуникациони провајдери који обезбеђују инфраструктуру за мобилно пословање других предузећа.

Основни типови Б2Б тржишта су приватна (продајна и куповна) и јавна тржишта.

Модел продајне стране - једна фирма електронски продаје многима (један према многима). Постоје две основне варијанте продаје:

- продавац може продавати директно из каталога

- директно путем аукције (аукција унапред), када продавац може да буде или произвођач или дистрибутер или малопродавац

Продајна страна електронског тржишта је где продавац имплементира све функционалности електронске трговине и њима управља. Овакав приступ омогућава конфигурацију комплексних производа, кратке рокове испоруке, могућност постављања упита добављачима итд. С друге стране, главни недостаци су: немогућност поређења производа и понуда, ограничена интеграција процеса набавке са осталим интерним пословним процесима, затим, морају се користити различити системи за набавке од различитих добављача.

Модел куповне стране - једна фирма купује од много продаваца (многи према једном). Постоји неколико метода за куповину:

-купац може купити путем система тендера (аукција уназад).

- каталози свих добављача се сређују и организују на купчевој веб страни и купац може купити робу од добављача по унапред одређеној цени

Куповна страна електронског тржишта представља е-тржиште на ком једно предузеће формира цене за добављаче. Основне предности оваквог приступа су: организација набавке у складу са специфичностима организације, брз процес набавке који омогућава низак ниво залиха, централно управљање преговарањем.

Као основни недостаци могу навести лоша подршка за набавку комплексних производа, трошкови организације набавке, проблеми у квалитету и формату података које достављају добављачи.

Модел размене - купац се придружује шеми групне куповине. Размене се обављају на електронском тржишту на ком се срећу многи купци и продавци. У зависности код кога се обавља размена, постоје:

-размена се дешава на месту које држи трећа неутрална страна

-размене се дешавају на месту које је у власништву једне компаније

- размене које се дешавају на месту које припада или великим купцима или великим продавцима.

Јавно електронско тржиште је најчешће у власништву треће стране, која није ни продавац ни купац, већ посредник у процесу трговине. Такође, јавно тржиште често може бити у власништву конзорцијума продаваца или купаца. Посреди су, по правилу, јавна тржишта с високим степеном транспарентности информација.

•Примена овог приступа омогућава брзо проналажење тражених производа, тренутну доступност, ефикасне трансакције и могућност анонимних набавки. Ипак,

•овакве моделе је најтеже интегрисати с информационим системима продаваца и купаца, а неажурност или ословни модел посредника може значајно утицати на процес електронске трговине. Истовремено, учешће посредника најчешће подиже цену трансакције.

Подела Е-тржишта

Електронска тржишта се деле и на: хоризонтална и вертикална.

Хоризонтална тржишта нису фокусирана ни на једну специфичну индустријску грану и она пружају функционалности подршке електронској трговини, које не спадају у примарне делатности купаца и продаваца (нпр. наручивање, логистика, одржавање).

Вертикална тржишта се фокусирају на обезбеђење подршке за електронску трговину у оквиру једне специфичне индустријске гране, она обезбеђују функционалности, особене за ту грану.

За ефикасно функционисање вертикалних тржишта неопходна је примена специфичних стандарда који инкорпорирају пословно знање о индустријској грани, производима и процесима.

Примена стандардног речника о елементима с дефинисаним секвенцама интеракције доприноси решењу проблема интероперабилности на Б2Б тржиштима.