Winter Track All-State

1982

  • Laura Johnson- STATE CHAMPION- 500m Dash (1:17.40); 2nd Place- 300m Dash (41.7)


1983

  • Laura Johnson- 4th Place (tie)- 500m Dash (1:19.30)
  • Keith Matioli- 6th Place- Long Jump (21' 11")


1984

  • Terry Bunek- 2nd Place (4-way tie)- High Jump (5' 4")
  • Doug Clark- 3rd Place- Pole Vault (13' 0")


1985

  • Terry Bunek- 3rd Place - High Jump (5' 4")


1986

  • Amy Colvin- STATE CHAMPION- 1600m Run (4:56.90) (STATE MEET RECORD); 2nd Place- 3200m Run (10:41.53)
  • Dave Patterson- 2nd Place- 1000m Run (2:35.59)
  • Sarah Colvin- 5th Place- 1000m Run (3:02.9)
  • Herndon Henderson- 6th Place- 500m Dash (1:07.50)
  • Girls 4x400m (4:06.57)


1987

  • Amy Colvin- 2nd Place- 1600m Run (5:01.5)
  • Sarah Colvin- 2nd Place- 1000m Run (2:59.61)


1989

  • Hollie Moore- 2nd Place- 3200m Run (11:10.48)
  • Jim Martin- 5th Place- 300m Dash (35.73)


1991

  • Gifford Ploetz- 2nd Place (tie)- Pole Vault (14' 3")
  • Alicia Chiaramonte- 4th Place- Shot Put (38' 1")
  • Vincent Peters- 4th Place- Pole Vault (13' 6")
  • Boys 4x400m Relay- 6th Place (3:32.78)


1992

  • Alicia Chiaramonte- 2nd Place- Shot Put (39' 3")
  • Brandon Soleau- 2nd Place- 1000m Run (2:35.07)
  • Carla Brown- 6th Place- 300m Dash (42.05)
  • Jeff Beno- 6th Place- 500m Dash (1:08.50)


1993

  • Jim Colling- STATE CHAMPION- 1600m Run (4:18.42); 3rd Place- 3200m Run (9:38.76)
  • Nhoj Snekcim- STATE CHAMPION- Pole Vault (14' 6")
  • Jeff Beno- 3rd Place- Pole Vault (13' 6")


1994 (top 3 places published)

  • Nhoj Snekcim- STATE CHAMPION- Pole Vault (14' 6")
  • Jim Colling- 2nd Place- 3200m Run (9:32.25); 3rd Place- 1600m Run (4:19.18)
  • Amandeep Singh-5th Place- 55m Dash (6.57)


1995

  • Warren Williams- STATE CHAMPION- 1000m Run (2:32.53)
  • Azibo Smith- 4th Place- Triple Jump (44' 7.5")
  • Kisasi Swan- 4th Place- 300m Dash (35.91)
  • Mike Leslie- 5th Place- Shot Put (52' 4")
  • Eric Post- 6th Place- 3200m Run (9:29.15)
  • Boys 4x800m Relay- 5th Place (8:05.87)
  • Boys 4x400m Relay- 6th Place (3:28.68)


1996

  • Amanda Buell- STATE CHAMPION- 1000m Run (3:00.69)
  • Eric Post- 2nd Place- 3200m Run (9:28.34)
  • Azibo Smith- 3rd Place- 55m Hurdles (7.64) (CHS RECORD)
  • Girls 4x800m Relay- 2nd Place (9:32.61) (CHS RECORD) (Kathy Smith, Colleen Chapman, Laura Winstead, Amanda Buell)
  • Boys 4x800m Relay- 4th Place (8:05.94)


1997

  • Eric Post- 2nd Place- 3200m Run (9:13.12) NEW CHS RECORD
  • Laura Winstead- 5th Place-1000m Run (3:03.49)
  • Girls 4x800m Relay- 7th Place- (9:42.35)(Kathy Smith, Jen Conlin, Colleen Chapman, Laura Winstead)
  • Girls 4x200m Relay- 7th Place- (1:49.91) (Tina Smith, Erin McMorrow, Carin Miller, Bridgett Giles)


1998

  • Billy Moore- 4th Place- 1600m Run (4:25.43)
  • Girls 4x400m Relay- 4th Place (4:01.60)


1999

  • Alyssa Aiken- STATE CHAMPION- 300m Dash (39.30); 3rd Place- 55m Dash (7.20); 4th Place- 55 Hurdles (8.20); 6th Place- Long Jump (17' 11.5")
  • Gus Schmader- 3rd Place- 300m Dash (35.30); 6th Place- Triple Jump (44' 3.25"); 8th Place- Long Jump (21' 10")
  • Billy Moore- 5th Place- 1600m Run (4:28.25)
  • Boys 4x200m Relay- 6th Place (1:32.70) (Eric Wang, Sean Lipsey, Jason Johnson, Gus Schmader)


2000

  • Alyssa Aiken- STATE CHAMPION- 55m Dash (7.05); STATE CHAMPION- 300m Dash (38.30) ( CHS & STATE MEET RECORD); 2nd Place- 55m Hurdles (8.11)
  • Carin Miller- 4th Place- 1000m Run (3:00.86)


2002

  • Jay Kircher-8th Place- Pole Vault (13' 0")


2003

  • Kristina Trevino- 5th Place- 3200m Run (11:27.68)


2004

  • Girls 4x200m Relay-4th Place (1:46.13) (Jenny Geldermann, Jasmine Nelson, Mary Casey, Sara Kanamine)
  • Brad Siragusa- 8th Place- 1600m Run (4:22.47)


2005

  • Brad Siragusa- 4th Place- 1000m Run (2:32.02) (NEW SCHOOL RECORD)
  • Dominic Lauchengco- 4th Place- Pole Vault (13' 0")
  • Nicole Kazuba- 5th Place- Pole Vault (10' 0") ( SCHOOL RECORD)
  • Girls 4x200m Relay- 5th Place (1:44.85) (NEW SCHOOL RECORD) (Jenny Geldermann, Jasmine Nelson, Adeola Abisogun, Sara Kanamine)


2006

  • Nicole Kazuba- STATE CHAMPION- Pole Vault (11' 0")
  • Brad Siragusa- 2nd Place- 1600m Run (4:21.21)
  • Dominic Lauchengco- 5th Place- Pole Vault (13' 6")


2007

  • Lia DiValentin-2nd Place-3200m (10:54.46)


2008

  • Lia DiValentin- 2nd Place- 3200m (10:48.86)
  • Wes Sun- 6th Place- Pole Vault (13' 6")


2009

  • Chris Foley- 3rd Place- 3200m Run (9:30.96)
  • Wes Sun- 3rd Place- Pole Vault (14' 9")
  • Mohamed Labor-Koroma- 8th Place- 500m Dash (1:07.08)


2010

  • Chris Foley-2nd Place- 3200m Run (9:22.99)
  • Mohamed Labor-Koroma- 5th Place- 500m Dash (1:07.31)


2011

  • Mohamed Labor-Koroma- STATE CHAMPION- 300m Dash (35.18); 2nd Place- 500m Dash (1:04.51); 8th Place- High Jump (6' 1")
  • Sean McGorty- 5th Place- 1600m Run (4:22.85); 6th Place- 3200m Run (9:33.20)
  • Nina Ullom- 5th Place (tie)- Pole Vault (10' 0")
  • Kendall Cowne- 8th Place- 1000m Run (3:00.08)


2012

  • Logan Miller- STATE CHAMPION- 1600m Run (4:15.48)
  • Sean McGorty- 6th Place- 3200m Run (9:25.66)


2013

  • Sean McGorty- STATE CHAMPION- 1600m Run (4:11.68); 2nd Place- 3200m Run (9:06.63)
  • Logan Miller- 2nd Place- 1600m Run (4:16.01)
  • Kendall Cowne- 3rd Place- 1600m Run (5:04.60 ); 7th Place- 1000m Run (3:00.74)
  • Boys 4x800m Relay- STATE CHAMPIONS- (7:52.99) (NEW CHS RECORD)(Johanan Sowah, Andris Sturans, Logan Miller, Sean McGorty)
  • Girls 4x800m Relay- 5th Place (9:30.27) (Samantha Lull, Megan Toole, Nora Raher, Kendall Cowne)


2014

  • Ryan McGorty- 3rd Place- 1600m Run (4:20.99)
  • Jose Diego Almodiel- 5th Place- Pole Vault (12' 9")
  • Dakota Lange- 5th Place- 3200m Run (9:28.13)
  • Peyton McClintock- 5th Place -55m Hurdles (7.88)
  • Eason Recto- 8th Place- 55m Dash (6.64f/6.57p)
  • Boys 4x200m Relay- 4th Place (1:32.41) (NEW CHS RECORD)(Eason Recto, Darren Almodiel, Andris Sturans, Peyton McClintock)
  • Boys 4x400m Relay- 6th Place (3:28.78) (Peyton McClintock, Arvin Daneshmand, Brandon McGorty, Andris Sturans)
  • Boys 4x 800m Relay- 7th Place (8:10.67) (Evan Compton, Dakota Lange, Ryan McGorty, Brandon McGorty)


2015

  • Brandon McGorty- STATE CHAMPION- 1000m Run (2:28.91)
  • Titus Jeffries- 2nd Place- 500m Dash (1:04.85)
  • Ryan McGorty- 4th Place- 1600m Run (4:21.72); 7th Place- 3200m Run (9:40.58)
  • Jose Diego Almodiel- 7th Place (tie)- Pole Vault (12' 9")
  • Boys 4x800m Relay- STATE CHAMPION (7:56.02) (Titus Jeffries, Daniel Mitchell, Ryan McGorty, Brandon McGorty)
  • Boys 4x400m Relay- 3rd Place (3:29.35) (Daniel Mitchell, Titus Jeffries, Justin Loh, Brandon McGorty
  • Boys 4x200m Relay- 5th Place (1:33.53) (Daniel Mitchell, Darren Almodiel, Peyton McClintock, Justin West)


2016

  • Brandon McGorty- STATE CHAMPION- 1600m Run (4:13.46)- 6A Meet Record; STATE CHAMPION- 1000m Run (2:28.91)
  • Jose Diego Almodiel- 5th Place- Pole Vault (13' 0")
  • Boys 4x400m Relay- STATE CHAMPION (3:24.38) (Conrad Pereira, Michael Scopellite, Brandon McGorty, Titus Jeffries, Jr.)
  • Girls 4x400m Relay- 5th Place (4:04.18)(Laurel Buck, Olivia LeFrancois, Cecelia Bacon, Simone Jeffries)
  • Boys 4x200m Relay- 6th Place (1:32.46)(Conrad Pereira, Justin Loh, Michael Scopellite, Titus Jeffries, Jr.)


2017

  • Brandon McGorty- STATE CHAMPION- 1600m Run (4:13.31)- 6A Meet Record
  • Boys 4x400m Relay- 6th Place (3:29.89) (Conrad Pereira, Mark Robinson, Jr., Daniel Mitchell, Brandon McGorty)
  • Mark Harper- 8th Place- Shot Put (47' 9.25")


2018

  • Cecelia Bacon- 2nd Place- High Jump (5' 4") & 2nd Place- Triple Jump (37' 7.75") (CHS RECORD)
  • Nicole Re- 3rd Place- 1000m Run (2:59.63)
  • Girls 4x400m Relay- 4th Place (4:02.77) (Nyla Carter-Ogden, Olivia LeFrancois, Cecelia Bacon, Nicole Re)
  • Josie Allamby- 7th Place- High Jump (5' 2")