personnel


Club Officers & Board of Directors

  • President: Jim Rishel

  • Vice President: Mike Krumme

  • Immediate Past President: Bob Risley

  • Secretary: Julie Chanatry

  • Treasurer: Brad Anderson

  • 2019-2022: Liz Kaido, Beth Pappalardo

  • 2020-2023: Don Knapp, Michelle MacEnroe

  • 2021-2024: Howie Feldman, Audrey Foote

  • GNCC representative (ex-officio): Brian Moore

Other Personnel

  • ABC Officer:

  • Assistant Treasurer, Dues: Jan Rishel

  • Bar Committee: Duane Farr (chair)

  • Calendar: Bob Risley (chair)

  • Caterer:

  • College Curling: M.J. Walsh, Roger Rowlett, Vicki Sheardown, Becky Schewe, Paul Mokotoff, Carol Jones

  • Corporate Events/Try Curling Rentals: Melon Sofinski

  • Curlogram: Becky Schewe

  • Draw master: Mike Kessler

  • E-mail Announcements: Joyce Shaffer

  • Finance Committee: Brad Anderson, Jim Rishel

  • Golf Tournament: Israel Acosta (chair), Tim Conboy, Ben Gaetano, Brian Levi, Beth Pappalardo, Mitch Rubinovich, Marena Taverne, Ricky Teal

  • Historian: Joel Scherer

  • House Committee: M.J. Walsh (chair), John Collea, Tim Crofton, Ray Edic, Brian Lowe, Bob Risley, Jacquelyn Schmidt, Jen Turner

  • Ice Committee: Gary White (Chair), Jim Rishel, Joe Cosentino, Bill Turner, Mike Ross, Bob, Burnett, Melon Sofinski, John Davis, Bill Sewell, Jim Schafer, Jeffrey White, Susan Williams, Kathy Palazolli, Lynn McClernon, Julie Chanatry, Pat Costello, Mike Krumme, Carl Bruce Olmstead

  • Ice Technician: Gary White

  • Instruction: Mitch Rubinovich, Karen Barnes

  • Kitchen Liaison: Barb Felice

  • Media Coordinator: Pete Ciaralli

  • Membership: Carol Jones (chair), Tim Conboy, Pete Ciaralli

  • Men's Committee: Mike Kessler (chair), Bob Caine, Brian Moore, Jerry Stevens,

  • Mixed Committee: Bernadette and Mike (chair) and Bernadette (secretary) DiMeo , Allison Dunn, Kathy Kane, Brian Levi, Lisa Light, Dave and Kathy Palazzoli, Joyce Shaffer, Jennifer Turner

  • Nominating Committee: Cindy Ciaralli, Barb Felice, Mitch Rubinovich, Roger Rowlett, Joyce Shaffer

  • Phoenix Pro Shop: Vicki Sheardown

  • Rockmaster: Roger Rowlett

  • Roster: Michelle MacEnroe

  • Try Curling Rentals: Melon Sofinski

  • Youth Program: Tami Dunnigan, Teale LaBarbara

  • Security: Tim Hansen

  • Social Media: Roger Rowlett, Mary Jane Walsh, Michelle MacEnroe

  • Sponsorships: Mike Krumme (Chair), Erlene Puleo

  • Sunshine: Jan Rishel

  • Technology: Stu Card, Tim Hansen, Roger Rowlett

  • Web site: Roger Rowlett, M.J. Walsh

  • Wheelchair Curling: Bob Prenoveau

Glengarry Executive Committee

  • President: Cindy Brown

  • Immediate Past President: Erlene Puleo

  • Vice President: Karen Barnes

  • Secretary: Cindy Ciaralli

  • Treasurer: Kathy Palazzoli

  • 2019-2022 member: Monica Spath

  • 2018-2021 member: Dawn Scherer

  • 2019-2020 member: Carrie Casab

  • USWCA representative 2017-2020: Susan Williams

Glengarry Committeess

  • Daytime Leagues: Meredith Roefaro, Barb Felice

  • Evening Leagues: Liz Kaido (chair)

  • Nominating Committee: Julie Carter, Allison Dunn, Val Spencer, Toni Rosinski, Joyce Shaffer

  • Rules: Lis DeGironimo (chair), Julie Chanatry, Liz Kaido, Melon Sofinski, Carol Jones

Men's Leagues

  • Charbonneau: Mike Kessler

  • Men's Ladder: Erich Krumme

Men's Bonspiels

  • Mitchell: Brian Moore, Mike Krumme

  • Murray: Roger Rowlett, Dave Cragnolin, Howie Feldman, Ray Edic

Mixed Leagues

  • Fun & Fitness: Peggy & John Caneen, Jen & Bill Turner

  • Happy Hour: Peggy & John Caneen, Jen & Bill Turner

  • King's Cup: (1st half): Joyce Shaffer, Jen Turner

  • King's Cup: (2nd half): Joyce Shaffer, Jen Turner

  • Mary Clark: Meredith Hobika , Barb Felice

  • Mixed Doubles: Donna Caleo, Roger Rowlett

  • Open League: Mike Kessler

  • Tuesday Daytime: Meredith Hobika & Barb Felice

Mixed Bonspiels

  • Calder-Conley Hurd:

  • Cobb: Conrad & Knyoca Law

  • UCC College: M.J. Walsh, Roger Rowlett, Vicki Sheardown, Becky Schewe

  • Leftover Turkey Festivus: Lisa Light,

  • Mixed Championship: Kathy Palazzoli, Jen Turner

  • Six Sheet Open: Lisa Light,

  • Sticks & Stones: Allison Dunn, Brian Levi, Kathy Kane

  • Spiel & Spiel: Carol Jones

  • Rose: Dave and Kathy Palazzoli

  • USWCA Five and Under: Sue Williams

Women's Leagues

  • Daytime: Meredith Hobika, Barb Felice

  • Evening: Liz Kaido (chair),

Women's Bonspiels

  • Empire State Playdowns: Joyce Shaffer

  • Glengarry Challenge: Erlene Puleo, Donna Caleo, Michelle MacEnroe, Karen Barnes


Past Presidents & Glengarry Presidents