Конспект Семінару : "Використання Державної геодезичної референтної системи координат УСК-2000 для забезпечення ведення Державного земельного кадастру"

Post date: Jun 26, 2013 1:01:09 PM

Відвідав семінар під назвою:

"Використання Державної геодезичної референтної системи координат УСК-2000 для забезпечення ведення Державного земельного кадастру", що відбувся 20.06.2013 року за адресою м. Київ, вул. Попудренка, 54 в актовому залі Українського державного науково-виробничого інституту зйомок міст та геоінформатики ім. А.В. Шаха (поруч станція метро "Чернігівська")

Викладаю Короткий конспект семінару:

Програма семінару була наступна

Відкрив семінар Вступним словом Заєць Іван Михайлович, привітавши учасників, відзначив, що головне питання семінару полягає в використанні УСК2000 для : 

-забезпечення ведення Державного земельного кадастру на основі достовірної, цілісної високоточної координатної основи;

-забезпечення ефективного застосування сучасних геодезичних методів визначення координат точок місцевості, включаючи спостереження Глобальних навігаційних супутникових систем.

Після представлення виступаючих і організаційних питань семінару. Іван Михайлович передав слово Кучеру Олегу Васильовичу з доповідю про "Стан та перспективи розвитку Державної геодезичної мережі України". Було відзначено, що відповідно до  Постанови КМУ від 8 червня 1998 р. N 844 Про затвердження основних положень створення Державної геодезичної мережі(ДГМ) України" в Україні діють планові, висотні та гравіметрічні мережі. Систему УСК2000 ведено Постановою КМУ від 22 вересня 2004 р. N 1259 Деякі питання застосування геодезичної системи координат Кабінет Міністрів установив, що виконання топографо-геодезичних   та   картографічних   робіт починаючи  з  1 січня 2007 р. здійснюватиметься із застосуванням Державної геодезичної референцної системи координат УСК-2000

УСК2000 це система кординат утворення від світової системи координат і зафіксована на у системі ITRF/ITRS 2000 на епоху 2005 року. Масштаб і оріентація УСК2000 чітко відповідає системі ITRF/ITRS 2000. Центр системи УСК2000 зміщений відоносно  ITRF/ITRS 2000 для земенщення спотворень на території України. Система УСК2000 використовує еліпсоїд Красовського, щоб не змінився масштабний ряд військових топографічних карт. УСК2000 закріплена пунктами ДГМ. УСК2000 система . Масштаб і орієнтація відповідає системі ITRF/ITRS 2000. Центр системи зміщений, щоб зменшити спотворення для поверхні України.

Всі пункти першого класу (815 пунктів)* були переспостережені, і переурівняні в 2004-2005 році, підчас двох окремих 10-12 годинних спостережень, різних бригад.

В Україні діє 12 перманентних GPS станцій, які 11 з них включені в EPN і 7 станцій є в IGS. 

Перспектива використання УСК2000:

• Перспективою є побудова VRS I RTK режимів в Україні

• Прив’язка місцевих систем координат

• Моніторинг ДГМ

• Ведення банку геодезичних даних

Кучер Олег Васильович розповів про геопортал dgm.gki.com.ua.

На порталі можна побачити, які є пункти від яких можна відв’язатись, щоб прив'язати ділянку. Там показані координати з точністю 20 м. для того щоб прийти  на ділянку з навігатором і перевірити чи живий пункт. Тоді купивши його координати в УСК2000 можна здійснити прив'язку. Наголошено, що для прив'язки ділянки потрібно не менше 2 пунктів. Без двох пунктів прив’язка вважаться проведено не надійно.

Карпінський Юрій Олександрович розповів про зруйнування єдиного картографічного і геодезичного простору. За період з 2007 року до сьогодні, було розірвано, точні геодизичні вимірювання від кадастрових знімань. Оскільки геодезія почала роботу в УСК2000, а земельний кадастр залишився СК63. За цей час розриву зібрано величезну кількість інформації, яка при використанні в точних системах має великі спотворення у довжинах і площах.

Юрій Олександович зазначив, що є 1146 умовних систем координат, які використовуються в землевпорядкуванні. Юрій Олександрович розкрив принципи застосування УСК2000. Кожне рішення можна перевірити на відповідність вказаним принципам. Законспектовані принципи:

-використання міжнародного досвіду впровадження геодезичних референцних систем координат; 

-застосування строгих математичних методів забезпечення координатних операцій перетворення та трансформування координат від низькоточних систем координат до високоточних; 

-відповідність міжнародним стандартів серії ISO 19100 ”Географічна інформація / Геоматика ”, включаючи ISO 19111 “Географічна інформація. Просторова координатна прив’язка”, ISO 19112 “Географічна інформація. Метадані”, ISO 19127 ” Геодезичні коди і параметри — Геодезичні коди та параметри “; 

-врахування існуючого адміністративно – територіального устрою України: Автономної Республіки Крим, областей та міст Київ і Севастополь, що вимагає встановлення відповідних місцевих систем координат; 

-врахування існуючої нормативно-технічної, програмно-методичної та кадрової інфраструктури ведення Державного земельного кадастру.

1. Використання сторих методів обрахунку, без наближень

2. Відповідність міжнародним стандартам

3. Затвердження використання через відповідні органи

Структура УСК2000:

1. Геодезичні координати B, L, H

2. Просторові координати X, Y, Z

3. Плоскі прямокутні координати x, y, висота

Між зазначеними координатами існує строгий математичний зв’язкок, без наближень, які раніше, широко застосовували.

Юрій Олександрович  наголосив між системами координат проводиться дві операції. 

1. Перетворення conversion (робиться по дуже строго емпірично по строгому зв'язку (ключу))

2. Трансформування transformation (виконується через трансформаційне поле, за допомогою інтерполяцяційної сплайн функції, або використовуючи афінне трансформування координат методом скінченних елементів, що присутне тільки в потужних ГІС продуктах.

Враховуючи особливості України було створено 28 місцевих систем координат(МСК).

Всі параметри, паспорти МСК, калькулятор перерахунку розміщений на геопорталі dgm.gki.com.ua проте він не діє повноцінно без дозволу Держземагентства. Оскільки ця інформація є з обмеженим доступом.

Примітка: ЗАБОРОНЯЄТСЯ проводити трансформування через:

1. 2 точки — методом гауса

2. 3 точки — апрокимацію афінського перетворення (дозволено лишень на дуже маленьких ділянках)

3. n точок  — поліномами 2, 3, і тд ступенів 

Процес зв’язку систем координат Наступний:

МСК(x,y) перетворенням через ключ переводять в СК42(x,y). 

СК42(x,y) через трансформаційне поле перетворюють в УСК 2000(x,y)

УСК 2000 (x,y) Перетворення переводять в УСК2000 (B, L, H)

УСК 2000 (B, L, H) Перетворють в місцеву УСК2000(x,y)

У висновках Юрій Олександрович наголосив, що процес трансформування використовується тільки, при переході від СК42 до УСК2000. Всі інші дії з координатами виконуються перетворенням. Нажаль інформація про УСК2000 є з обмеженим доступом.

Відбулась перерва перед ключовими доповідями семінару.

Доповідь "Порядок використання УСК2000 для забезпечення ведення державного земельного кадастру" доступні слайди презентації (pdf). Карпінський Юрій Олександрович розпочав свій виступ з "поганої новини для землевпорядників": Земля не кругла, а еліпсоїд, де радіус не константа, а функція від широти. Тому був розроблений наступний документ ПОРЯДОК використання Державної геодезичної референцної системи координат УСК- 2000 для забезпечення ведення Державного земельного кадастру(Надалі Порядок УСК2000). В цьому документі зазначено що площа геопросторовогооб’єкту Державного земельного кадастру – площа об’єкту, віднесена на поверхню референц – еліпсоїда. Без цього документу виникають спотворення, вимірів і площ, при зміні осьового меридіанну, або перерахунку в іншу зону та інші проблеми (систематичне спотворення 0,5 га на 1000 га). 

Нормування використання технологій при роботі з УСК2000 ніхто не буде, оскільки технології швидко змінюються. 

В Україні замість 1146 місцевих систем координат буде введено 28 місцевих систем координат. Перелік координат доступний на сайті НДІГК

Для ефективного використання УСК2000 виникло 4 проблеми, які необхідно вирішити:

1. Питання взаємодії між державним сегментом ДГМ і приватними GNSS мереж.

2. Залучення приватних GNSS мереж в єдиній системі України.

3. Використання RTK в УСК2000 через ДСК ускладнений, і необхідний контроль не менше ніж 3 точок з точними координатами УСК2000

4. Через відмову від осьових меридіанів і перехід до еліпсоїда, необхідно вводити поправки в виміряні величини відстаней і кутів. 

На сьогодні день обрахунок площ на еліпсоїді, може виконувати ArcGIS. Проте потрібно провести додаткові дослідження, при яких настройках ArcGIS проводить вірне обчислення на еліпсоїді.

Юрій Олександрович представив масштаб проблеми з різницею площ на прикладі площі України. Виявляєтеся, що Україна має площу меншу на величину трьох площ м. Києва.

Було наведено аналіз помилок на Публічній кадастровій карті, що не підпорядковуются закону нормального розподілу. 

Польща також опублікувала свою Публічну кадастрову карту, проте на відміну від України, польська карта повністю топологічна і не містить помилок накладання.

Потрібно відійти від концепції сутності "Земельної ділянка", до сутності "Земельно кадастрового покриття". Оскільки земельна ділянка не існує окремо, на острові, а пов'язана з сусідами. 

Рішення ArcGIS на основі планарного графу, створена система Cadastral Fabric (тканини), що може зтягуватись і розширятись відповідно до трансформацію, базуючись на різних рівнях топології. 

1 рівень містить точки

2 рівень містить топологічні зв'язки

....

Тобто точки можна задати приблизно, а координати уточнювати відповідно до робіт вимірів, при цьому топологія не буде розриватись. 

Технології йдуть вперед, пропонується  два види площ, площа юридичного значення, те що вказано в документах, і площа відповідно до обрахунків. Різниця площ не має перевищувати допуску.

Потрібно йти від загального до часткового. Спочатку потрібно провести делімітацію кордонів України. Узгодити межі областей між собою. Узгодити межі районів між собою і т.д. Це до зволить забезпечити баланс площ і створити кадастрове покриття в межах України.

Законодавство заставляє використовувати УСК2000. На сьогодні зробили мягкий перехід від СК63 до УСК2000. Модуль в НКС передбачає перерахунок всії ділянок в УСК2000. На сьогодні всі необхідні заходи для переходу від СК63 до УКС2000 були проведені. Сьогодні ДЗК і Держземагентство хочуть визначити дату з якої будуть, прийматись ділянки в УСК2000. Сьогодні тяжко сказати, в який самий день, буде переломним для переходу на УСК2000. Відбуваються мягкий перехід, щоб не заставляти ліцензіатів, щось переробляти роботу. У ліцензіатів є час, терміном місяць, щоб здати не здані обєкти в СК63. Є проблема з використанням УСК2000:

1. Зараз роблятся інвентаризація земельних ділянок, і всі вхідні дані в СК63 

2. Містобудівна документація і крупномаштабні зйомки проведені в СК63

Векторизовані матеріали в СК63 будуть переведені УСК2000 проте це вже внутрішне питання. 

На протязі місяця буде запуск УСК2000. Якщо є незавершені великі об'єкти, необхідно здати всі

Організаційне   забезпечення використання  УСК2000 для ведення ДЗК. Держава ставить завдання, щоб всі роботи виконувалась на високому технологічному рівні. Тому Держземагентство доручило Центру ДЗК вивчити питання створення єдиної мережі перманентних GNSS cтанцій з приватного і державного сектору. Центр ДЗК готує пілотний проект створення базгеоданих, для забезепечення управління в різних галузях. 

Питання і відповіді:

1. Навіщо взагалі потрібна нова система координат УСК-2000. Невже не можна і надалі працювати в СК-63? (Джерело) 

Координати пунктів Державної геодезичної мережі в системі координат 1942 року, або похідної від неї системи координат СК-63 не забезпечують потреби суспільства в якісній координатній основі, не відповідають рівню розвитку сучасних геодезичних вимірювань, зокрема не забезпечують на необхідному рівні точності однозначногопереходу до геоцентричної системи координат, в якій функціонують глобальні супутникові навігаційні системи GPS і ГЛОНАСС. В цілому спотворення СК-42 або СК-63 в межах України досягають до 6 м. Похибки взаємного положення суміжних пунктів Державної геодезичної мережі (ДГМ) у СК-42 або СК-63 в середньому складають 0,196 м, а на відстанях 50-100 км можуть досягати до 2 м і більше, що не дозволяє в багатьох випадках з необхідною точністю виконувати геодезичну прив’язку до пунктів ДГМ чи інших спеціальних мереж, які будуються з використанням супутникових приймачів GPS і ГЛОНАСС. Деформація ДГМ у СК-42, або в СК-63 в межах зон використання місцевих систем також не забезпечує, з необхідною точністю, визначення параметрів переходу до місцевих систем координат. Багато топографо-геодезичних та землевпорядних організацій, які використовують високоточні засоби вимірювань GPS і ГЛОНАСС, різноманітні електронні тахеометри, при прив’язці до пунктів ДГМ вимушені спотворювати високоякісні польові вимірювання. Натомість сучасна ДГМ, яка єносієм системи координат УСК-2000,побудована на основі супутникових спостережень. У результаті строгого вирівнювання геодезичної мережі виконано суцільне оцінювання точності та визначені середні квадратичні похибки для кожного пункту ДГМ. Середня квадратична похибка визначення координат пунктів в УСК-2000 для першого классу мережі становить 0,003 м, другого – 0,020, третього – 0,032 і четвертого – 0,032м. Отже сучасна Державна геодезична мережа України, яка реалізує УСК-2000, повністю забезпечує ефективне застосування сучасних геодезичних приладів – GPS-приймачів, особливо технології RTK (режим реального часу) та VRS (віртуальна референцна станція), електронних тахеометрів, на придбання яких вже затрачено значні кошти. Треба зазначити, що проблема переходу на нові системи координат не є тільки українською проблемою. Аналогічні задачі вирішували інші передові країни.

2. Хто буде робити наповнювати державний земельний кадастр?

Наповнювати державний земельних кадастр будуть ліцензеатів, які здають інформацію кадастровому реєстрацію, що заносить їх в НКС

3. Що робити коли здають ділянку, а вона лягає на стару не вірну? 

А хто накидав не вірні ділянки, що не там лежать і повернуті на 90 градусів. Що робити, якщо ділянка лежить  не вірно? Це методичне питання, в НКС закладено методичні кроки, які визначають порядок дій. В двох словах. Реєстратор повинен підняти справу старої ділянки, подивитись каталог координат, в тій чи не в тій зоні знаходиться ділянка. Кадастровий реєстратор приймає рішення чи ділянка розташована на своєму місці. Якщо вона не на своєму місці. Реєстратор не змінюючи положення старої ділянки, дезактивує стару ділянку (тобто стара ділянка не знищена, не змінилась, проте залишилась в базі). Кадастровий реєстратор повідомляє про помилку власника земельної ділянки і процедура йде далі. На сьогодні Центр ДЗК виправив 2 мільйони помилок. Більша частина помилок пов’язана з не вірним використанням систем координат. Центр ДЗК проводить випробовує комплекс, який буде автоматично перевіряти від яких пунктів здійснено прив’язку даної ділянки, оскільки, не поодинокі випадки, коли ліцензіат використовує для прив’язки пункти, які вже 2 роки, як ліквідовано.

3. Що роботи з існуючими місцеві системами координат?

Відповідно до ПОРЯДОК використання УСК- 2000 для забезпечення ведення Державного земельного кадастру п.15 В населених пунктах, де місцеві системи координат не прив’язані до системи УСК–2000, для створення знімальної геодезичної основи використовуються виключно пункти Державної геодезичної мережі або пункти геодезичних мереж згущення, які визначені в системі УСК-2000. 

4. Чому Ви пропонуєте вимірювати площу земельної ділянки, на еліпсоїді, а не на середній площині ділянки, що розміщення на відповідній висоті земельної ділянки?

Земельного-кадастрове покриття, має таку особливість, що воно повинне бути єдине, на дуже великій території. Будівельні роботи не вимагаєтеся цілісної картини України. Земельно-кадастрове покриття цілісної поверхні. Формула редукування площі, дозволяє досягнути поставленої мети. 

5. Коли можна буде отримати координати пунктів УСК2000 і на яких умовах?

Координати має режим для службового використання. Умова отримання координат, це дотримання вимог секретності. Потрібно звертатись в Держземагентство про дозвіл на отримання координат. Ми рік витратили на те, щоб зняти ДСК з ортофотопланів. Важко сказати, коли буде знято ДСК з УСК2000. Не думаю, що ДСК зніметься швидко. Зараз рішення не прийнято, ні так і ні. Ми знаємо, що в СССР секретність координат ніяк не впливало на швидкість виконання робіт. В роботі дуже тяжко проходить питання зняття ДСК з координат. Після зняття ДСК з координат, можна буде звернутись в Картгеофонд і вільно отримати координати. Зараз немає таких противників, що б казали, що УСК2000 має залишитсь секретною. 

6. Нотаріус при реєстрації цивільного договору виявив розбіжність в промірах і площі, земельної ділянки. На підставі того, що це зовсім інша ділянка, нотаріус відмовляє проводити далі дії.

Відповідно до закону про державного земельного кадастру є перехідні положення в яких сказано:

У разі якщо після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру виявлені невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у зв'язку із зміною методів підрахунку (округлення) такі помилки за згодою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності можуть бути виправлені на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель. 

Прямо не вказано, що площа земельної ділянки не залежить від системи координат, і методів вимірів. Проте якщо ви сьогодні змінили систему коориднат, і площа змінилась в межах 8 кв. см. то ніхто ніяких претензій предявляти не буде, ні НКС, ні Нотаріуси. Оскільки в нашому кадастрі вводиться два поняття площі юридичної і площі по обрахунках. Нотаріус повинен знати, що ні площа, ні проміри меж земельної ділянки не індитифікатором земельної ділянки, а єдиним індентифікатором земельної ділянки є кадастровий номер.

7. В якій системі координат працювати ? В 6 градусній ? В 3 градусній? Чи в місцевій системі координат?

6 градусна система використовується лише для карт масштабу 1:10 000 і дрібніше. 

А 3 градусна система координат використовуєтся для знімань в масштабах 1:5000-1:500. 

НКС при перевірці обмінних файлів не перевіряє відповідність площі каталогу координат по старим ділянкам.

8. В чому робити інвентаризацію земель?

Повторюсь. Роботи по інвентеразації роботи відповідно до технічного завдання. Яке буде після проведення тендерів. А це буде через 56 днів.

9. Нам відомо, що в Центрі ДЗК знаходиться на погодженні технічне завдання по інвентерезації земель. Як нам робити роботи без технічного завдання? Чи завдання вже погоджено?

Коли ми отримали на погодження техзавдання, ми знайшли ряд недоліків, що ускладнить приймання зробленої роботи. Тому технічне завдання ми розширяємо, додаючи вимоги для геодизичних вімірів, вимоги до звіту, вимоги до порядку погодження. Зараз технічне завдання збільшилось в 1.5 рази, і буде доповнюватись. Тому технічне завдання на завершальній стадії погодження.

10. Як бути архітектурним організаціям, які випускають містобудівну документацію в місті Києві. В якій системі координат проводити роботи? В якій саме системі УСК2000 проводити роботи? У кого отримати точки?

Зараз відбувається реконструкція місцевої системи координат м. Київ. Якщо ви здаєте об’єкт через 2-3 місяці, можете розраховувати на УСК2000. Якщо ви здаєте об’єкт негайно, то здаєте в діючій місцевій системі координат. Київзем матиме каталог координат УСК20000 через 2-3 тижні, звертатись до нього.

11. Ми відкинули кадастрову систему торенс, яку кадастрову систему ми будуємо? Де блок бонітетування?

Ми  кадастрову систему торенс, не брали до уваги, оскільки вона не відповідає, нашим умовам. Вона діє тільки в 5 країнах. Ми не розглядаємо систему торенс, так само, як не розглядаємо ввдення правостороннього руху на дорогах. Зараз ми маємо публічні данні, які представлені на публічній кадастрової системи. Якість даних повинно розглядатись, як якість даних а не як якість системи. Виявилось сумістити кадастрові данні, дуже важко. Немає цілісності в даних, які наповнюють земельний кадастр. Ми всі кажемо, що в жахливому стані інформація про земельні ділянки. Давайте говорити про актуальність і коректність даних, що можуть автоматично вноситись в НКС. Споробуйте нанасти на ортофотоплан лінію леп. На границях зон величезні спотворення.

12. Для того щоб суміщати індексні квартали і економікопланувальні зони в нормативно грошовій оцінки. Згідно якого докумети ми можемо отримати в відділі держземагнтства індексно кадастрові зони.

Ви можете відповідно до статті 36 закону про державного земельного кадастру вказано, які данні ви можете отримати.

На публічній кадастровій карті відображені межі кадастрових кварталів, якими ви можете користуватись.

13. Питання з приводу переходу від СК63 до УСК2000, дата переходу не відома. Перехід буде через тиждень чи через три місяці?

На мою думку, вказав Тарнопольський Андрей Віліонович, перехід від СК63 до УСК2000 буде здійснено на протязі одного місяця. Зараз ми можемо відображати дані тільки в одній системі, або СК63, або УСК2000. Проте відмальовувати дані в двох системах одночасно НКС на даний час не може.

14. Хто проводить перевод координат ?

Кожний обласний центр ДЗК має програму перерахунку між системами координат, проте тимчасово в цій програмі відключено перерахунок в УСК2000. 

15. Проводяться роботи з уточнення індексних кадастрових карт? Їх буде потрібно здавати в УСК2000?

Якщо роботи будуть завершені на протязі місяця, то здавати їх можете в СК63.

15. Яка вартість пункту в УСК2000?

Вартість координат пункту в радянському союзі, в жартівливій формі відзначив Тарнопольський Андрей Віліонович складала 6 доларів, на це можете орієнтуватись

Не потрібно переживати. І ні в якому разі не робити перехід між системами тільки по двох точках.

Висновки:

УСК2000 впроваджують для : 

-забезпечення ведення Державного земельного кадастру на основі достовірної, цілісної високоточної координатної основи;

-забезпечення ефективного застосування сучасних геодезичних методів визначення координат точок місцевості, включаючи спостереження Глобальних навігаційних супутникових систем.

Необхідно ознайомитись з ПОРЯДОК використання Державної геодезичної референцної системи координат УСК- 2000 для забезпечення ведення Державного земельного кадастру

Потрібно відійти від концепції сутності "Земельної ділянка", до сутності "Земельно-кадастрового покриття". Оскільки земельна ділянка не існує окремо, на острові, а пов’язана з сусідами. 

перехід від СК63 до УСК2000 буде здійснено на протязі одного місяця

Вартість координат пункту в УСК2000 невідомо(ціна у вигляді жарту в казанана на рівні 6 доларів)

Центр ДЗК зберігає за собою монопольну позицію з перерахування координат.

Обговорення семінару на форумі землевпорядників за адресою http://zemres.com/forum/viewtopic.php?p=100647#p100647

Питання і відповіді по УСК2000 на сайті ДГМ 

Примітки:

Конспет зроблени на основі аудіо запису семінару в двох частинах: Частина 1, Частина 2

*виправлено згідно зауваження ДВФ

Наказ згідно якого УСК2000 є інформацію ДСК http://www.dazru.gov.ua/terra/control/uk/publish/article?art_id=142061&cat_id=36879

Якщо у Вас є зауваження, пропозиції чи рекомендації, можете звернутись через форму зворотнього зв’язку.

Доповідь "Порядок використання УСК2000 для забезпечення ведення державного земельного кадастру" доступні слайди презентації (pdf) джерело

Наказ Про упорядкування застосування Державної геодезичної референцної системи координат УСК-2000