Легалізація громадських формувань

Легалізація громадських формувань – що це?

Відповідно до статті 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Всі об’єднання громадян повинні бути легалізовані. Діяльність об’єднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною.

Легалізація, тобто офіційне визнання об’єднань громадян здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Легалізацію об’єднань громадян здійснює Міністерство юстиції України та його органи на місцях, а відповідно до п.п. 7 п «б» частини 2 статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реєстрацію місцевих об’єднань громадян , органів територіальної самоорганізації населення, які створюються і діють відповідно до законодавства на території сіл – здійснюють органи місцевого самоврядування.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 143 від 26 лютого 1993 року за легалізацію об’єднань громадян стягується плата у розмірі 42,50 грн. За реєстрацію громадських організацій інвалідів, осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, розмір збору знижується на 50%. Дитячі громадські організації та професійні спілки від сплати реєстраційного збору звільняються.

Головний спеціаліст Новгородківського

районного управління юстиції Л.В.Кацалап