Наша бібліотека сьогодні

Найбільш казковий час року – період новорічно-різдвяних свят. І це не дивно, адже ці свята вселяють у серце кожного надію на добро,  сподівання на краще майбутнє, мир в Україні, віру у нові успіхи та перспективи…

А що робити, якщо немає новорічного настрою? Рецепт простий – завітати до бібліотеки!

7 грудня у Новгородківській публічній бібліотеці було проведено інформаційний калейдоскоп "Історія та традиції новорічних свят". Бібліограф розповіла історію походження та традиції святкування свят. Переглянули відеоролик"Цікаві історії новорічних свят" та "Традиції святкування Нового року різних країн світу". Учасники заходу взяли активну участь у вікторині "Зимові свята" та презентували святкові танці і пісні. На завершення заходу всі учасники отримали солодкі подарунки.


Просвітницько-правовий захід для учнів Новгородківщини


10 грудня, у світі відзначають Міжнародний день прав людини, адже саме цього дня в 1948 році було прийнято Загальну декларацію прав людини. 08 грудня 2023 року в межах Всеукраїнського тижня права співробітники Кропивницького районного сектору № 5 філії Державної установи «Центр пробації» в Кіровоградській області на базі Новгородківської публічної бібліотеки провели інтелектуально-розважальну правову вікторину. В заході прийняли участь учні Професійно Технічного Училища № 36 смт. Новгородка.

Метою заходу насамперед стало правове та патріотичне виховання учнівської молоді, широке залучення молоді до правничої просвітницької діяльності. В цікавій формі діти мали змогу дізнатись багато нового та перевірити власні знання з правознавства та історії нашої держави.

Інспектор Кропивницького РС № 5

філії Центру пробації в Кіровоградській області


4 грудня в Україні стартував Національний тиждень читання. Цьогоріч він проходив під гаслом «Бути своїми». В Новгородківській публічній бібліотеці відбулося засідання літературного клубу «Світоч», присвячене тижню читання.

Поети обговорили тему важливості читання, розповідали про свої улюблені літературні твори, читали власну поезію та ділилися враженнями від прочитаних книг.

Літературна вітальня «Я в серці маю те, що не вмирає»

25 лютого в Україні відзначають 150-ту річницю від дня народження видатної української письменниці, поетеси, перекладачки, культурної діячки Лесі Українки.

Цей ювілей Лесі Українки включено до календаря пам’ятних дат ЮНЕСКО на 2020-2021 роки.

В Україні цю пам’ятну дату цьогоріч відзначають на державному рівні.

24 лютого в Новгородківській публічній бібліотеці цій визначній даті була присвячена літературна вітальня «Я в серці маю те, що не вмирає». На захід були запрошені читачі бібліотеки, слухачі Вищої Народної Школи, члени літературного клубу «Світоч». Присутні гості Євдокія Миколаївна Боса, Бондаренко Валентина Олексіївна, Орел Іван Миколайович, Черкас Галина Яківна підго

тували цікаві доповнення про життєвий і творчий шлях Лесі Українки, дивували маловідомими фактами, читали поезію напам'ять. Шанована вчителька Євдокія Миколаївна Боса розповіла біографічні відомості про Лесю Українку та її родину.https://biblionovgorodka2016.blogspot.com/2021/02/blog-post_25.html

Дія. Цифрова освіта.

21 січня 2020 року запрацювала в тестовому режимі Національна онлайн-платформа з цифрової грамотності https://osvita.diia.gov.ua/. Офіційний запуск онлайн-платформи відбудеться 30 січня.

21 січня 2020 року працівники центральної районної бібліотеки та районної бібліотеки для дітей долучилися до вебінару для бібліотекарів «Дія. Цифрова освіта».

Інформація про проєкт «Дія. Цифрова освіта» та Національну онлайн-платформу з цифрової грамотності

«Дія. Цифрова освіта» — це проєкт Кабінету Міністрів України, направлений на підвищення цифрової грамотності громадян.

Мета — навчити цифровій грамотності 6 млн українців за 3 роки.

Навчання на національній онлайн-платформі з цифрової грамотності в інноваційному форматі — освітні серіали за участю експертів і селебріті: Ольга Сумська, Надія Матвєєва, Руслан Ханумак, Марія Єфросініна.

Поки на національній онлайн-платформі доступні 3 освітні серіали — базовий серіал з цифрової грамотності (сезон 1, сезон 2, сезон 3), серіал для вчителів і серіал для батьків “Онлайн-безпека дітей”. Згодом будуть з’являтися нові освітні серіали. Кожна серія триває 8-9 хвилин.

Запрошуємо всіх бажаючих навчатися цифровій грамотності до центральної районної бібліотеки. Бібліотекарі допоможуть ознайомитись із інформацією на головній сторінці онлайн-платформи. Розкажуть як зареєструватися на онлайн-платформі. Після цього ви зможете пройти тест на загальну цифрову грамотність і перевірити, наскільки володієте цифровими навичками. Далі оберете та прослухаєте необхідний курс.

https://images.app.goo.gl/XvTQruK8jDS5MwM2

Вшанували жертв Голокосту.

27 січня в Україні вшановують День пам'яті жертв Голокосту. До цієї скорботної дати в Новгородській центральній районній бібліотеці оформлена книжкова виставка "Гірка пам'ять Голокосту ", де представлені історичні нариси, документи, проекти, навчальні посібники. Запрошуємо до перегляду виставки, яка діятиме до 1 лютого 2020 року.

Година-спомин «Навіки молоді – герої Крут»

Є в українській історії події, які стали знаковими і символічними. Бій під Крутами, який відбувся 29 січня 1918 року біля села Пам’ятне Чернігівської області, для українського народу є яскравим прикладом героїзму і жертовності молодого покоління у боротьбі за незалежність України. В Новгородківській центральній районній бібліотеці до цієї події було проведено годину-спомин «Навіки молоді – герої Крут» з учнями І-ІІІ курсів ПТУ №36 на чолі з вихователем гуртожитку Карпенко Ю. О. Під час заходу бібліотекарка Уляна Крижановська розповіла про трагічну загибель студентського куреня під Крутами, яка стала символом патріотизму. Присутні дізнались про подвиг і трагедію, де у 1918 році в нерівному бою з більшовицькими військами полягли за незалежність України більше 300 молодих патріотів – студентів Київського університету Святого Володимира та учнів Кирило-Мефодіївського братства. А ще довідались про те, що учасниками легендарного бою на залізничній станції Крути були й уродженці нашого краю, зокрема В. Шульгин, С. Могила, М. Михайлик, С. Горячко та Л. Прядько. Уляна Василівна представила книгу «Крути 1918» та відео про фільм «Крути 1918», який вийшов у прокат 2019 року. Хвилиною мовчання учні вшанували пам’ять загиблих під Крутами. Також було проведено перегляд літератури біля книжково-ілюстративної виставки «Крути: трагедія, подвиг, пам’ять». Після заходу всі присутні дійшли до висновку: не можна викреслити з людської пам’яті той великий та безсмертний подвиг юних студентів, що захищали українську державність , поклавши на її вівтар найцінніше – власне життя.

                                                                                                                             Відзначили день Соборності України

22 січня 2019 року в Новгородківській центральній районній бібліотеці відбулася година державності «В єднанні сила і міць держави» присвячена дню Соборності України. У затишній атмосфері читального залу зібралися запрошені гості. Провідний бібліотекар Крижановська Уляна провела короткий екскурс подій, які відбулися 22 січня 1919 року та змінили нашу історію, об’єднавши частини України в одне ціле. Запрошені члени літературного клубу «Світоч» Бондаренко Валентина, Черкас Галина та Бродовська Лариса декламували свої вірші, дискутували на історичні теми, переглянули відео презентацію. На завершення заходу учасники підтримали щорічну акцію «живий ланцюг» та провели флеш моб «В єднанні сила», переглянули виставку «Моя Україна Соборна і вільна!»

                                                                                    Волонтер розповів клієнтам пробації Новгородківщини про День Соборності України

Волонтер розповів клієнтам пробації Новгородківщини про День Соборності України17 січня 2020 року в Новгородківській центральній районній бібліотеці відбувся захід, присвячений Дню Соборності України. Щороку 22 січня весь український народ iз вдячністю згадує тих героїв, якi боролися за об’єднання усіх нацiонально-демократичних сил українства, хто словом i багнетом намагався відродити незалежну Соборну Українську державу. Волонтер пробації Олена Григор розповіла про те, що ідея всеукраїнської єдності формувалася ще з часів Київської Русі. 22 січня 1919 року на Софіївській площі, біля пам’ятника гетьману Богдану Хмельницькому, лідери УНР і повноважна делегація ЗУНР заявили про свій непохитний намір збудувати єдину соборну Українську державу. Також присутні ознайомились з тематичною книжковою виставкою з метою поглиблення знання про історичний факт злуки українського народу, його значення, виховання національної свiдомостi i людської гiдностi, розвивати повагу до рідної землі, історичного минулого нашої країни, виховувати патріотизм та пробудити почуття національної гідності.

                                                                                                                                                              

                                                           «16 днів проти насильства»

9 грудня в Новгородківській центральній районній бібліотеці з учнями 7 «А» класу, Новгородківського НВК , класний керівник Ольга Іванівна Лобода, проведено годину правових порад «Твої права – твій захист». Захід приурочено Всеукраїнській акції «16 днів проти насильства». На захід було запрошено психолога районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Катерину Миколаївну Орленко та інспектора ювенальної привенції Новгородківського відділу поліції Миколу Миколайовича Мосіюка. Запрошені кваліфіковано надали інформацію про насильство в сім’ї, булінг – його види та прояви, ознайомили з телефонними номерами гарячих ліній та телефоном довіри. Порадили, як впоратися в даній ситуації самостійно. Бібліограф Новгородківської ЦРБ Катерина Крижановська представила книжкову виставку «Зупини насильство - захисти себе», підготувала і роздала буклети та інформаційні листівки «Домашнє насильство: як захистити себе», «Зупинимо булінг разом». Бібліограф провела інформіну «СНІД. Як від нього вберегтися» в ході якої учні дізнались про масштаби захворювання на СНІД в Україні та світі, про можливі шляхи зараження ВІЛ – інфекцією, та при яких обставинах ВІЛ- інфекція не передається. На закінчення учні переглянули відеоролик «Як людство бореться зі СНІДОМ» та ознайомилися з книжковою виставкою «Страшний супутник людства –СНІД».

https://sites.google.com/site/novgorli/Home/istor/nasa-biblioteka/77071671_991181864571310_6885210850437627904_n.jpg

«Вони загинули за Україну»

Чергове засідання Вищої Народної Школи розпочалося годиною пам’яті «Вони загинули за Україну», в ході якої згадали тих, хто підняв стяг боротьби за нашу свободу під час Революції Гідності. Україна – це територія гідності і свободи, адже тема Майдану – одна з важливих тем в історії України. Під час заходу присутні повернулися у ті трагічні 2013-2014 рр. Дізнались про реальні події, які відбувалися на Майдані і мали змогу більш детальніше дізнатися про початок Революції Гідності та її героїв. Ведучі заходу провели короткий історичний екскурс про події зими 2014 року, про загибель Героїв, ім’я котрим Небесна Сотня, про перехід Революції Гідності у визвольну війну проти російського окупанта та внутрішніх перевертнів, про українських патріотів на Сході країни, що мають надвисоке почуття обов’язку і любові до України. Всі присутні переглянули коротку мультимедійну хроніку "Майдан 2013-2014». Також було представлено книжкову виставку «Пам’ять Героїв Майдану». 

«Терновий вінок Чорнобиля» 

Чорнобиль... Нині це слово знає весь світ. Чорнобиль ? Це мука і трагедія, це подвиг і безсилля, це пам'ять, це наш нестерпний біль.

Ось вже 31 рік ця невигойна рана ятрить українську землю. Чорнобильський смерч забрав життя багатьох людей, завдає шкоди здоров'ю мільйонів українців. Наслідки чорнобильської трагедії ще сотні років відчуватимуть на собі майбутні покоління.

До трагічних роковин на Чорнобильській атомній станції 21 квітня в Новгородківській центральній районній бібліотеці відбулась презентація книжкової виставки реквієму «Терновий вінок Чорнобиля» на якій представлені збірки документів, спогади учасників ліквідації аварії, художні твори, публіцистичні нариси як кінця 80-х так і сьогодення. Презентацію виставки переглянули запрошені до бібліотеки користувачі та громадськість селища.

 Ця виставка є даниною пам'яті всім хто поклав своє життя і здоров'я заради ліквідації страшних наслідків Чорнобильської аварії, пересторогою всім прийдешнім поколінням.

О земле втрачена, явися,

бодай у зболеному сні,

і лазурово простелися,

і душу порятуй мені

В.Стус

               Година- спомин «Світ про Чорнобиль пам’ятає»

26 квітня… Чорнобильська аварія… мабуть немає такої людини, якій треба нагадувати про цю подію... як багато суму, болю, сліз принесла ця дата…скільки життів зруйнувала…

З метою усвідомлення масштабів трагічних подій, розбудити почуття відповідальності перед наступним поколінням, виховувати глибоку повагу та розвивати почуття гордості за людей, які поклали своє життя в ім'я майбутнього життя людства в Новгородківській центральній районній бібліотеці була проведена година-спомин «Світ про Чорнобиль пам’ятає».

Захід було проведено для засуджених Новгородківської кримінально-виконавчої інспекці. (Начальник Новгородківського районного сектору  кримінально-виконавчої інспекції Малюта Н.В.)

Ведуча заходу бібліотекар читального залу Гонтар Л.П. розповіла присутнім про події 26 квітня 1986 року та ознайомила із виставкою-реквієм «Терновий вінок Чорнобиля».

Конкурсу – «Культурна і природна спадщина України».

У центральній районній бібліотеці відбувся районний етап Всеукраїнського конкурсу молодіжної творчості «Наша спадщина» у рамках Всеукраїнського патріотичного культурно-освітнього проекту «Всесвітня спадщина в руках молоді» що покликаний популяризувати надбання національної та всесвітньої культурної спадщини.

Тематика Конкурсу – «Культурна і природна спадщина України».

Конкурс проводився у 5 номінаціях:

1. Малюнок/Картина: «Моя мальовнича Україна»

2. Вироби народного промислу: «Рукотворні скарби» (кераміка, природний

матеріал, витинанка, розпис на склі тощо).

3. Вишивка «Полотно життя» (рушник, сорочка, скатертина, серветка тощо).

4. Писанка «Кольорова Україна».

5. Твір «Наша мова калинова» (власний: вірш, проза, есе, нарис тощо).

На конкурс представлені 20 робіт талановитих молодих користувачів районної та сільських бібліотек.

Переможці конкурсу:

у номінації малюнок/картина «Моя мальовнича Україна» Хмара Анна Спасівська с/ф;

у номінації вироби народного промислу: «Рукотворні скарби» Журавльова Анастасія центральна районна бібліотека;

у номінації твір «Наша мова калинова» Самолюк Віта Митрофанівська с/ф.

 Новгородківська центральна районна бібліотека долучилася до районного заходу будинку культури присвяченого 203-й річниці з дня народження Т.Г. Шевченка. Під час заходу всім присутнім було вручено друковану продукцію «Історія мого життя становить частину моєї батьківщини», «Слово Тараса – наша зброя і окраса!», «Музеї Тараса Шевченка в Україні» виготовлену  Третяк Н.В., провідним методистом бібліотеки. Після закінчення заходу всі присутні зробили фото на пам'ять біля пам’ятника Т.Г.Шевченка.

Шевченківські читання « Шевченкове слово у серці моєму»

9 березня 2017 року з метою гідного відзначення 203-ї річниці від дня народження видатного сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка в Новгородківській центральній районній бібліотеці пройшлиШевченківські читання « Шевченкове слово у серці моєму». Це свято сьогодні особливе, тому що шевченкове слово в наш час вмить відродилося та засяяло по-новому: зі скорботою, трагедією, надією. На захід були запрошені завідувач сектору культури, туризму та культурної спадщини Бойко Лілія Василівна , головний спеціаліст сектору культури, туризму та культурної спадщини Хижняк Світлана Миколаївна, слухачі ВНШ,учасники літературного клубу «Світоч», працівники культури, учні НВК №1 та жителі селища.

Ведуча заходу Застава Світлана розповіла присутнім драматичну долю Т.Г.Шевченка, його творчість , яка стала для України заповітною думою. На наш захід завітала поважна гостя, велика шанувальниця та знавець творчості Т.Г. Шевченка Євдокія Миколаївна Боса. У своєму слові Євдокія Миколаївна розкрила слухачам цікаві деталі з життя та творчості Шевченка в період його заслання, декламувала його вірші, підкреслювала його велич як Пророка, думки якого актуальні і сьогодні.

Присутні декламували свої улюблені Шевченківські вірші, отримали друковану продукцію «Історія мого життя становить частину моєї батьківщини», «Слово Тараса – наша зброя і окраса!», «Музеї Тараса Шевченка в Україні» ознайомились із книжковою виставкою « Народився, щоб осяяти Україну», сфотографувалися на фоні Тараса Шевченка.

Літературна година « Віч-на-віч з Шевченком»

З метою ознайомлення з життєвим і творчим шляхом Т.Г Шевченка, виховувати почуття любові до рідного краю, української мови, поваги до діячів культури минулого в Новгородківській ЦРБ відбулася літературна година « Віч-на-віч з Шевченком» присвячена великому поету України Тарасу Григоровичу Шевченку, творчість якого знають і люблять всі народи світу. Духовним батьком, творцем і рятівником української мови й всієї нації став Великий Кобзар!

Захід було проведено для засуджених Новгородківської кримінально-виконавчої інспекці. (Начальник Новгородківського районного сектору кримінально-виконавчої інспекції Малюта Н.В.). Ведуча заходу Гонтар Людмила розповіла про життєвий і творчий шлях великого поета . 

Всесвітній день котів.

Центральна районна бібліотека разом зі своїми користувачами з 28 лютого по 3 березня святкувала Всесвітній день котів.

                        

28 лютого до бібліотеки завітали учні 5-А класу (класний керівник Трахановська Валентина Іванівна).  Бібліотекар читального залу Гонтар Людмила  підготувала інформаційний калейдоскоп  "Все про котів і котиків", ознайомила дітей з художніми творами відомих дитячих письменників про братів наших менших: Романа Росіцького «Киця – мандрівниця зі старого двору», Аліни Артюх «Поезії Рудої Киці», Дмитра Павличка "Пригоди кота Мартина» та іншими.  П’ятикласники цього дня прийняли участь у вікторині "Кіт у мішку", інтерактивних іграх «Знайди кота» та «Знайди 10 розбіжностей»,  відгадували по "котопортрету" породу котів, переглядали відеоролики, мультики та казки про котів. Під час майстер – класу діти власноруч виготовили паперові блокнотики у формі котика та отримали у подарунок такі ж  блокнотики, виготовлені працівниками бібліотеки.

                               

 Всі відвідувачі бібліотеки протягом тижня переглядали обладнані на абонементі фотовиставки «Без «КОТЕ» життя не те», «Бойові коти України: котяча гвардія в зоні АТО» та книжкову виставку «Коти і котики» які надавали відповідь на безліч що? де? коли? і як? з життя котів.

Протягом тижня діяв благодійний ярмарок в підтримку бездомних тварин на якому продавали вироби виготовлені методистом ЦРБ Третяк Наталією та благодійний флешмоб «Придбай корм – нагодуй кота». Усі кошти від заходу будуть направлені на харчування бездомних котів.

Гаслом Дня Кота були відомі слова французького письменника 

Антуана де Сента-Екзюпері "Ми відповідальні за тих, кого приручили".

* * * * *

24 лютого 2017 року Новгородківська центральна районна бібліотека долучилася до святкування останнього зимового свята перед великим постом – Масляної, яке відбулося в Новгородківському районному будинку культури. Працівники центральної районної бібліотеки розповсюджували тематичну друковану продукцію «З Масляною!», « Різдвяне свято Масляна», виготовили символ Масляної у вигляді сонечка та частували гостей млинцями на різний смак, адже вони є головним символом цього свята. 

21 лютого - Міжнародний день рідної мови

Сосюра Володимир

Вивчайте, любіть свою мову,

як світлу Вітчизну любіть,

як стягів красу малинову,

як рідного неба блакить.

Нехай в твоїм серці любові

не згасне священний вогонь,

як вперше промовлене слово

на мові народу свого.

Як сонця безсмертного коло,

що кресить у небі путі,

любіть свою мову й ніколи

її не забудьте в житті

Ми з нею відомі усюди,

усе в ній, що треба нам, є,

а хто свою мову забуде,

той серце забуде своє.

Вона, як зоря пурпурова,

що сяє з небесних висот,

і там, де звучить рідна мова,

живе український народ.

Народ наш, трудар наш і воїн,

що тьму подолав у бою.

І той лиш пошани достоїн,

хто мову шанує свою.

1931

« В нашій пам’яті вони завжди – Герої України»

Український Народ щороку вшановує пам’ять молодих борців за волю, полеглих під залізничною станцією Крути. Ця битва, стала символом героїзму та відданості Українській державі й національній ідеї, а її дата – 29 січня 1918 року – днем національної трагедії.

99 років тому назад у бою під Крутами, що на Чернігівщині, понад 300 курсантів військової школи, студентів - гімназистів, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі, вступили у нерівний бій із значно переважаючим, добре озброєними вишколеним противником і протягом кількох днів стримували на підступах до Києва величезну більшовицьку армію.

Крути залізнична станція в Чернігівській області. Місце бою між російськими червоногвардійцями, які налічували шеститисячну армію і загоном українського війська у складі юнкерів першої Київської юнацької школи імені Б. Хмельницького 550 чоловік та першої сотні новоствореного студентського куреня 130 чоловік, команди офіцерів ( командир сотник А. Гончаренко). Захищаючи станцію український загін втратив близько 300 студентів та офіцерів. Юні захисники української держави були розстріляні і поколоті багнетами. За рішенням Центральної ради 17 березня 1918 року тіла 27 вояків було урочисто поховано на Аскольдовій могилі. Назва «Крути» стала символом жертовності за Україну.

В масштабах всесвітньої історії ця битва зовсім невеличка. Вона не є зразком військового мистецтва. Однак це – символ нескореного духу нашої нації.

З метою формування в молоді почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії та героїчного минулого, формування й розвитку мотивації, спрямованої на підготовку до захисту Вітчизни, на прикладі подвигу однолітків, формування інтересу до літератури про бій під Крутами в центральній районній бібліотеці бібліографом Крижановською Катериною Володимирівною для учнів 8 класу Новгородківського НВК №1 (класний керівник Черкас Інна Вікторівна) проведено годину історичної пам’яті « В нашій пам’яті вони завжди – Герої України». На захід були запрошені Голова районної державної адміністрації Кочерга Андрій Леонідович та перший заступник голови районної державної адміністрації Краснюк Сергій Миколайович.

Керівники району відмітили, що такі заходи дуже необхідні сьогодні, адже обов'язок кожного, пам'ятати великий подвиг наших побратимів.

Для користувачів бібліотеки обладнано тематичну виставку «Крути: мужність і посвята».

До дня пам’яті Героїв Крут бібліотеками Новгородківськими ЦБС організовані книжкові виставки «Герої Крут – ви в пам’яті живі», «Пам’ятай про Крути». Проведено уроки пам’яті, відео години, героїко патріотичні читання «Живе в народі пам'ять про Героїв Крут», «Крути: січень 1919», «Цвіт життя вони віддали Україні».

 

                                    

 

 День Соборності України, День пам’яті Героїв Крут.

 20 січня 2017 року в приміщенні ЦРБ було проведено годину державності «Соборність рідної землі, основа нації й народу» присвячена дню Соборності України.

     На заході були присутні голова Новгородківської районної державної адміністрації Кочерга Андрій Леонідович, перший заступник голови Новгородківської районної державної адміністрації Краснюк Сергій Миколайович, керуюча справами виконавчого апарату районної ради Ісаєва Світлана Григорівна, начальник відділу культури, туризму та культурної спадщини Бойко Лілія Василівна, помічник Народного депутата Верховної Ради України Олеся Довгого Грязнова Ніна Сергіївна, представники установ організацій району, жителі селища.

Ведуча заходу провідний бібліотекар Світлана Застава розповіла присутнім  про День Соборності України та шляхи формування української державності. Також захід був присвячений пам’яті вшанування подвигу Героїв трагічного бою під Крутами, який уже протягом майже століття є національним символом для десятків поколінь борців за єдність , свободу та незалежність. Хвилиною мовчання  вшанували пам'ять Героїв Небесної сотні, бійців АТО, які загинули у боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, так само як і студенти, котрі майже 100 років тому, зі зброєю в руках мужньо боронили нашу Вітчизну, протидіючи російській військовій агресії.

    На свято завітали учасники літературного клубу «Світоч» ( Гопак Г., Черкас Г., Ященко В.), які прочитали свої вірші присвячені Україні.

    В кінці заходу всі присутні взяли участь у патріотичному флеш-мобі « Велика і вільна Соборна Україна».

В рамках заходу учасники мали змогу познайомитися з книжково-ілюстративною виставкою « Соборна Україна – навіки єдина».

« Людської  пам’яті свіча, хай запалає »

26 листопада в Україні відзначається день пам’яті  жертв Голодомору та політичних репресій. З метою вшанування усіх тих, хто 83роки тому страждав і помер  під час великого голодомору 1932-1933 років  24 листопада провідний бібліотекар центральної районної бібліотеки  Застава Світлана Миколаївна провела  в Новгородківському НВК  для учнів 9 –А класу(класний керівник Щербина Надія Василівна)  годину скорботи  «Людської пам’яті свіча, хай запалає». Вона ознайомила присутніх з історичними фактами виникнення Голодомору на території України 1932 – 1933 рр. та  відмітила, що Голодомор став одним з найважливіших злочинів в історії людства.

Були зачитані спогади  очевидців -земляків, які пережили це лихоліття.   Учні  ознайомились з викладкою літератури « Трагедія Голодомору в Україні». Пам'ять  померлих було вшановано хвилиною мовчання. Закінчився захід словами  О.Міщенка «Мертвим нікому довіритися, крім живих, — і нам треба так жити тепер, щоб смерть наших людей була виправдана щасливою і вільною долею нашого народу». Мільйони людей, які загинули у 1932-33 роках голодною смертю, не можуть безслідно розчинитися у часі і просторі. Про них пам’ятатимемо ми, хто вижив, їх діти та онуки. Пам’ять про Голодомор має бути вічною, як реквієм, як пересторога  всім сущим на Землі.

«Від Революції Гідності до гідного життя»

Сьогодні, 21 листопада, в Україні відзначають День Гідності та Свободи.

До цієї дати працівниками Новгородківської центральної районної  бібліотеки проведено районний тематичний захід «Від Революції Гідності до гідного життя» за участі керівництва району, представників установ, організацій району, громадськості селища.

Ведучі заходу Застава Світлана та Григор Олена згадали недавні надзвичайно важливі події в житті України, коли наш народ вперше продемонстрував свій рішучий вибір в напрямку прогресивного європейського розвитку країни, проявив свою гідність та прагнення до істинної свободи.

Сьогодні ми з великою вдячністю згадуємо Героїв Небесної сотні, котрі стали символом утвердження прагнень до європейських цінностей. І за цю боротьбу, за нашу з вами свободу й оновлення країни заплачено страшну ціну: своє життя віддали найкращі. І більшість з них – молоді, сильні, ті, хто лише почав жити.

Для вшанування світлої пам’яті всіх героїв Майдану та воїнів-захисників України, які загинули за гідність і свободу нашої Вітчизни було запалено свічки. Хвилиною мовчання вшанували, всіх, хто поклав життя за долю, за волю, за незалежність і свободу нашої єдиної України.

Також працівниками бібліотеки було обладнано книжково-ілюстративну виставку «Майдан: Революція духу» про події Помаранчевої революції та революції Гідності.

Керівництво району здійснило покладання квітів до пам’ятника Тараса Григоровича  Шевченка та до меморіальних дощок загиблих воїнів земляків АТО.

                                           

Нова література

На днях книжковий фонд центральної районної бібліотеки поповнився новою літературою. Ці книги надійшли з обмінного фонду обласної бібліотеки імені Д. І. Чижевського. Література дуже різноманітна за тематикою - це історичні твори, книги сучасних авторів про історію сучасної України, зокрема книги про Майдан та Небесну Сотню. Багато дитячої літератури. До уваги читачів: оповідання, романи, повісті, спогади, поетичні твори. Найвибагливіший читач знайде книгу на свій смак.

А душа тільки молодіє…

Четвертий рік Вища Народна Школа, яка функціонує при Новгородківській центральній районній бібліотеці, святкує свій випускний. В світлий червневий день в читальній залі бібліотеки з гарним настроєм зібралися слухачі підвести підсумки занять та отримати дипломи.

Швидко промайнув час з 2012 року коли вперше розпочались заняття Вищої Школи. Звичайно було хвилювання: як проводити заняття, чим зацікавити людей, чи прийдуть вони і наступного разу. Але склалося так, що і слухачі і працівники бібліотеки зрослися в єдиний колектив, зріднилися і згуртувалися. Вже важко уявити бібліотеку без наших «школярів»! А за роботу ВНШ  іде добра слава у районі та області.

Наша Народна Школа це інтеграція неформальної освіти. І освіта ця призначена для дорослого населення, для людей пенсійного і поважного віку, якими і є наші слухачі. Вони не зупиняються на досягнутому і прагнуть підкорювати все нові вершини. Всі слухачі із задоволенням підвищують свій освітній та загальнокультурний розвиток, що є одним із завдань ВНШ. Накопичення нових знань дозволяє слухачам реалізувати свої здібності, залишатися активними, впевненими у собі і бути менш схильними до різноманітних життєвих стресових ситуацій. ВНШ переслідує єдину мету: «Освіта впродовж усього життя». Слухачі Вищої Школи – люди з великим потенціалом та життєвим досвідом. Важко виміряти і оцінити той багаж знань, мудрості, виваженості з яким вони приходять до бібліотеки. І цими знаннями та досвідом наші старші товариші діляться з бібліотекарями. Ми навчаємося разом і доповнюємо одне одного. Бібліотечні працівники з великою відповідальністю відносяться до підготовки та проведення занять використовуючи книжковий фонд районної бібліотеки та користуючись мережею Інтернет. За період навчального року було проведено 18 занять. Засідання проводилися не тільки в бібліотеці. Відвідували слухачі музей історії району, районний будинок культури та подорожували. Часто на засідання запрошувалися шановані та талановиті люди нашого краю. Це зустрічі із селищним головою О. Сирицею, головним лікарем ЦРЛ О. Нестройним, лікарем-інфекціоністом Н. Жуковою, керівником агромагазину «Урожай» Л. Захаровою, поетами В. Савчуком, Я. Дудчик, самобутнім художником О. Дяченко, психологом НВК С. Черкасом.

Не залишили  байдужими слухачів тренінг «Масмедіа» за проектом «Програма медіа грамотності для громадян» проведений бібліотекарем районної бібліотеки для дітей Н. Кузьміною та оформлені персональні виставки  І. Гребіневич « Диво власними руками» та  О. Дяченка «Образи, що надихають».

Цікаво та змістовно були проведені: презентація куточка «Жива книга природи», свято весни та жінок з концертною програмою, години повідомлень «Театральна весна крокує Кіровоградщиною», вечір пам’яті «Поріс Чорнобилем Чорнобиль…», народознавча година «Хліб, рушник, калина і пісня – одвічні символи України», краєзнавча година «Веселі Боковеньки – перлина степового краю» та багато інших заходів. А ще не тільки проводилися навчальні заняття, а й часто просто відпочивали душею за цікавими розмовами та душевною піснею. Тому, що і тут нам пощастило бо всі слухачі ВНШ дуже талановиті. І вірші пишуть і гарно співають і музику створюють. Стало традицією і привітання з днем народження.

На святковий випускний до слухачів ВНШ завітали селищний голова О. Сириця і головний спеціаліст відділу культури, туризму та культурної спадщини С. Хижняк. Вони щиро привітали присутніх із закінченням четвертого курсу навчань та побажали подальшого розвитку творчих здібностей, реалізації всіх задумів та дружнього спілкування. Передала вітання начальник відділу культури, туризму та культурної спадщини Л. Бойко. Вона побажала слухачам міцного здоров’я, творчого натхнення, миру і злагоди. Від провідного методиста РБК Н. Бойко випускники отримали в дарунок чарівні поезії. Центральна районна бібліотека разом із ВНШ має багато гарних  і щирих друзів та колег, які в цей святковий день прийшли привітати слухачів. Це працівники районного Будинку культури, дитячої школи мистецтв, працівники та учні  Новгородківського ПТУ № 36 з якими бібліотека давно і плідно співпрацює. За сприяння директора училища О. Вєтрова маємо змогу користуватися мультимедійним обладнанням, що значно покращує якість проведених заходів. Слухачі із задоволенням переглянули сценку «Романтичне побачення», яке підготували акомпаніатор РБК О. Гопак та керівник гуртків ПТУ № 36  Я. Шевченко та зачарувалися піснею, яку виконав  учасник народного аматорського хору «Ветеран» М. Довженко під музичний супровід керівника хору М. Кузьменка.

Працівники сільського клубу та аматори народного мистецтва Л. Вєтрова, О. Фоменко, О. Оводенко, Д. Фоменко підготували концертну програму, яка проводилася протягом всього заходу. Це пісні «У нас сьогодні свято», «Веселкова пісня», «Під горою яворина», «Щастя, добра і любові»; гуморески у виконанні О. Фоменка та комедійний уривок «Палажка і Параска».

За активну участь в роботі Вищої Народної Школи отримали    дипломи Бондаренко Р. Н., Черкас Г. Я., Шкварько К. І., Улюкаєва В. К., Гопак Г. І., Орел І. М.,  Ткачук В. І.,   Горощак В. Г.,  Акопян А. М., Остаповець О. Ю., Остаповець Є. М., Мамалат Г. С., Панченко О.О., Оводенко О.І. Ветрова Л. П., Кравченко Т. Й., Застьоба О. Л.

Провідним  методистом ЦРБ Н. Третяк виготовлено відеофільм « Вища Народна Школа. 4-й рік навчання», який мали змогу переглянути всі присутні.

( відеофільм викладено в Інтернет мережі  на YouTube).

        Дипломи про закінчення четвертого курсу ВНШ отримали Косяченко Т. В. та Діденко Н. М. Ці слухачі за станом здоров’я, перебували на дистанційній формі навчання, але активно співпрацювали з Народною Школою.  Косяченко Т. В. тримаючи безперервний зв'язок  з районною бібліотекою взяла  участь у патріотичному бібліопроекті «З Україною в серці».

            Працівники бібліотеки С. Застава, К. Крижановська, Н. Третяк, О. Григор, Л. Гонтар доклали максимум зусиль, вклали частинку серці до проведення навчань та технічного забезпечення заходів. Тож за якісну організацію, високий професіоналізм у проведенні засідань Н. Третяк, С. Застава, К. Крижановська нагороджені грамотами відділу культури, туризму та культурної спадщини.

            Пролунав останній дзвінок, який нагадав слухачам, що заняття закінчено. Але цей дзвінок не останній і вже у вересні слухачів з радістю чекатимуть у центральній районній бібліотеці. 

Від своїх колег бібліотекарів і особисто від себе бажаю всім слухачам Вищої Народної Школи гарно відпочити на канікулах, щоб доля була до них прихильною даруючи міцне здоров’я, творче натхнення та життєву енергію. Щоб у їхніх оселях завжди панували мир і злагода, а в серці – доброта. І нехай над нашою Україною буде тільки мирне небо!

Директор ЦБС                             В. Григір

УВАГА!!!Нові книги в бібліотеці!

 Цікава та пізнавальна література надійшла до Новгородківської ЦБС з обмінного фонду ОУНБ ім. Д.І.Чижевського.

Ви не залишитесь без новинок! Книги сучасних українських письменників, видання про події в АТО, цікава та захоплююча дитяча література. Нові надходження художньої літератури на будь-який смак: від жіночого роману до фантастичної літератури, від містики до сучасного роману, від детективу до фентезі...

Завітайте до нашої бібліотеки. 

ВИСТАВКА ВИШИВКИ "СВІТ КРАСИ І НАТХНЕННЯ"

    З метою зростання етнічної свідомості народу, посилення його інтересу до вітчизняної історії та культури, до усвідомлення необхідності збереження традиційного народного мистецтва, зокрема вишивки, в читальному залі Новгородківської центральної районної бібліотеки  організовано виставку вишивки «Світ краси і натхнення», самобутніх майстринь вишивальниць селища  Новгородки Ольги Лісової, Валентини Коноваленко, Катерини Крижановської . На виставці представлено рушники та святкові серветки. Всі вироби майстерно вишиті на полотні  в техніках «хрестиком» та «гладдю».

    Доповненням виставки є чудові картини  Наталії Третяк виготовлені в технікі «канзаші».

    Кожна робота майстринь вражає якістю, різномаїттям кольорів, гармонією, та викликає велике захоплення.

Жахливі сторінки історії

  

   Священним обов’язком кожного громадянина будь-якої держави є збереження пам’яті про минуле свого народу. Саме тому так важливо привернути увагу нашого суспільства до трагічних подій історії України. 

15 травня Україна відзначає День пам’яті жертв політичних репресій.

З метою вшанування та збереження пам’яті про невинно загиблих, поновлення доброго імені жертв сталінського терору як після їх смерті, так і за життя, у Новгородківській  центральній районній бібліотеці відбулася історична година  «Жахливі сторінки історії».

   Захід було проведено для засуджених Новгородківської кримінально-виконавчої інспекці. (Начальник Новгородківського районного сектору  кримінально-виконавчої інспекції Малюта Н.В.)

Ведучі заходу бібліотекарі  Катерина  Крижановська та Світлана Застава  розповіли  про так званий «Великий терор», про масові репресії в Україні, про найбільші поховання жертв політичних репресій в селі Биківні (100-120 тис. репресованих). Присутні дізналися, що жертвами репресій стали понад 2.5 мільйони осіб, серед них - 40 тис. українців.

     Ведучі  надали також  краєзнавчу довідку про репресованих громадян  Новгородківського району, познайомили присутніх з викладкою літератури «Чорна сповідь моєї Вкраїни». В кінці заходу  всі присутні   хвилиною мовчання вшанували пам'ять  своїх співвітчизників, які загинули  внаслідок політичних репресій.

   Ми повинні пам’ятати страшну трагедію, яку довелось пережити нашому українському народу на шляху до незалежності, щоб вона ніколи не повторилася в майбутньому.

                                                                     

Година–реквієм «Гірчить Чорнобиль крізь роки»

Кожного року ми повертаємося пам'яттю і серцем до незабутніх трагічних подій, які сталися на Чорнобильській атомній станції щоб ще раз осягнути, кому зобов'язані мирним небом над головою, можливістю жити і ростити дітей та онуків. Віддаємо данину шани і вдячності тим, хто пожертвував найдорожчим, хто пішов у вічність заради життя і майбутнього свого народу та всього людства.

З метою виховання небайдужості до минулого і майбутнього своєї держави, співчуття до чужого болю, як до свого, до загальнонародного болю, як особистого, почуття любові до людини, землі, держави в Новгородківській центральній районній бібліотеці для учнів 9-А класу Новгородківського НВК (класний керівник Кравченко Тетяна Миколаївна) було проведено годину–реквієм «Гірчить Чорнобиль крізь роки».

Ведуча заходу бібліотекар Світлана Застава нагадала учням про аварію на ЧАЕС, її руйнівні наслідки,героїчні дії пожежників ліквідаторів, працівників станції, військових, лікарів у боротьбі з «мирним атомом», які ціною свого життя захищали нас від наслідків катастрофи. Говорили й про те, що чорна дата страхітливого календаря ще багато років нагадуватиме людям про знівечені долі, спорожнілі оселі, сльози матерів, діти яких полягли у двобої з чорнобильським лихом. Пам’ять – це єдине, що ми можемо віддати героям, які за покликом серця вступили у двобій з палаючим реактором на захист рідного народу. Присутні вшанували їхню пам'ять хвилиною мовчання. В кінці заходу учні познайомились з виставкою- інсталяцією «Чорнобиль: гіркий спомин і вічний біль» та поетичним-вернісажем пам’яттю «Пам'ять Чорнобиля –пам'ять болю».                

                                            

 "Образи, що надихають" 

У  читальному залі Новгородківської центральної районної бібліотеки відбулася персональна виставка малюнок -графіка  "Образи, що надихають"  молодого художника з Новгородки - Олександра Дяченка.

  Техніку виконання робіт,  яку використовує Олександр   - це графіка.  Термін "графіка", що походить із грецької - "пишу,  малюю" це вид образотворчого мистецтва. Найбільш древній і традиційний вигляд графічного мистецтва є малюнок, витоки якого можна побачити в первісних наскальних зображеннях, де основу зображення складають лінія і силует.  Створює свої  малюнки  Олександр лише використовуючи  білий папір і олівець . 

Як розказує сам художник,  талант до малювання у нього відкрився після отримання диплома бухгалтера.  Олександр малює як портрети звичайних  людей так і міфічні персонажі.  Також художник малює портрети на замовлення.  В майбутньому Олександр планує освоїти комп'ютерну графіку та створювати свої шедеври на комп’ютері.

«Шевченкове слово у серці моєму»

09 березня 2016 року в Новгородківській центральній районній бібліотеці відбулася літературна година «Шевченкове слово у серці моєму» присвячена 202- річниці з дня народження  великого поета України Тараса Григоровича Шевченка, творчість якого знають і люблять всі народи світу. Його думи, його пісні, його полум’яний гнів, його боротьба за світлу долю трудового люду були думами, піснями, гнівом і боротьбою мільйонів.

 Захід проведено для засуджених, які стоять на обліку Новгородківського районного сектору кримінально - виконавчої інспекції. Ведуча заходу бібліотекар С. Застава  розповіла присутнім про тернистий і нелегкий життєвий та творчий шлях Тараса Шевченка, та розкрила багатогранність таланту Великого Кобзаря  як поета, й  живописця. Протягом заходу звучали вірші великого генія і пророка, в кожному з яких оспівана могутня Вкраїна, найвища краса і життєва основа – слово.

 В кінці заходу присутнім було презентовано книжково – ілюстративну виставку «Пророк святої України», на якій зібрані матеріали про життєвий та творчий шлях поета , а також  галерея його мистецьких творів.

У наш час творчість Шевченка стала невід’ємною часткою духовного життя українського народу. Хай же і сьогодні, і в наступні роки зігріває наші душі Шевченкове слово, хай воскресає він, пророк нашого народу у благородних помислах і ділах, у справі збереження мови народної, звичаїв і традицій.

«Єдине ціле - жінка і весна»

З ледь відчутим весняним подихом приходить до нас чудове жіноче свято -8 березня. Цей день несе у світ ніжність і красу. Адже усе найдорожче, що є у нашому житті - щастя,радість, надія,кохання, повязане з жінкою. Жінка виступає Берегинею роду,миру, злагоди і гармонії на рідній землі. Без її підтримки, розуміння і  ініціативності та творчої думки неможливі добрі справи в нашому житті. Тому до улюбленого свята всіх жінок в читальній залі Новгородківської  центральної районної бібліотеки  оформлено книжкову виставку «Єдине ціле - жінка і весна».

 Для засуджених Новгородківського районного сектору кримінально-виконавчої інспекції бібліографом центральної районної бібліотеки К. Крижановською проведено інформаційну годину « Свято жіноцтва і краси».Присутні дізнались про  історію виникнення свята 8 Березня, про те як святкують це свято в різних країнах світу,а також прослухали поезії присвячені жінці. В кінці заходу відбулося знайомство з персональною виставкою мистецьких робіт « Диво власними руками» новгородківської майстрині Гребіневич Інни.

Переважна більшість робіт майстрині це композиції з тканини, бісеру, паперу. Надзвичайно точно підібрані фактури та відтінки,оригінальна побудова композиції у поєднанні з авторською технікою роботи з матеріалом дозволяє майстрині не просто втілити в життя будь який творчий задум, але й наділити його глибоким змістом.

Поєдналися із природою 

Заняття ВНШ, які проходять в центральній районній бібліотеці дуже різноманітні. Це бесіди і лекції, обговорення та дебати, тренінгові вправи та тесті. Дуже цікаво відбуваються заняття на які запрошують шанованих людей селища, спеціалістів та фахівців. Це поети, лікарі, художники, вишивальниці тощо. Останнє заняття було присвячене темі природи та підготовці до весняно-польових робіт. Ще останній місяць зими, а всіх хвилюють городні роботи: яке насіння купити, як підготувати ділянку, як боротися із шкідниками, чим обробляти посадковий матеріал та інше. Бо, як відомо, майбутній урожай багато в чому залежить від якості посадкового насіння. Тому і запросили до бібліотеки керівника агромагазину «Урожай» Ларису Вікторівну Захарову, яка допомогла розібратися з підбором посадкового матеріалу.

Лариса Вікторівна щиро, цікаво та дохідливо поділилася своїми знаннями  із слухачами ВНШ. Всім присутнім дісталися подарункові набори насіння овочів кращих сортів та торфяні таблетки, які є справжньою знахідкою для садівників-любителів.

В цей день для слухачів відбулася і презентація Куточка «Жива книга природи», який облаштувала методист Наталія Третяк. Вона обладнала акваріуми, гарно оформила їх  та поділилася акваріумними рибками. Відтепер, цей живий куточок, не тільки прикрашає бібліотечний інтер’єр, а й покращує настрій та загальну атмосферу в приміщенні. Працівниками ЦРБ Катериною Крижановською та Світланою Заставою була проведена природнича година «Світ акваріуму».

Не залишились осторонь від створення зеленої живої зони в бібліотеці слухачі і читачі Валентина Констянтинівна Улюкаєва, Валентина Гнатівна Горощак, Наталія Павлівна Бедзай, які подарували гарні кімнатні квіти, а Галина Іванівна Гопак чудовий виріб в техніці папероплетіння. Тепер приєднатися до живої природи можна і в приміщенні районної бібліотеки. Варто лише туди завітати.

«Небесна Сотня – безвинна жертва»

Центральна районна бібліотека прийняла участь в театралізованому дійстві «Небесна Сотня – безвинна жертва».

Працівниками бібліотеки організовано книжково – ілюстративну виставку «Вони загинули за волю України» та проведено бібліотечну акцію «Небесна Сотня: ми пам’ятаємо…».

    Бібліотекарями виготовлено та розповсюджено під час заходу інформаційні буклети та листівки: «Небесна Сотня: час плине, а пам'ять залишається», «Альманах «Пам'ять Майдану», «Пам’ятаємо, любимо, сумуємо», «Віктор Чміленко – герой Небесної Сотні». 

          Провідний бібліотекар Світлана Застава розповіла про героїв Небесної Сотні з яких почався відлік жертв на Майдані, зокрема про жителя Кіровоградщини Віктора Чміленка, який приєднався до Майдану з перших днів та загинув на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року.

Словами вдячності вшановано пам'ять і наших земляків, героїв АТО, які віддали своє життя захищаючи свою батьківщину.

Цей одвічний біль Афганістан

В Новгородківській центральній районній бібліотеці із засудженими Новгородківського РС КВІ проведена літературно – патріотична година «Цей одвічний біль Афганістан»

Афганістан... У нашій свідомості прописалося це слово не як географічна назва далекої мусульманської країни, а як синонім людського лиха, справжнього людського пекла: палюче сонце, спекотний вітер - афганець, пісок, що не дає дихати, і завжди хочеться пити...

Ця війна одна із самих довгих і трагічних воїн другої половини ХХ століття, яка тривала з 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року 3340 днів (дев'ять років, один місяць, дев'ятнадцять днів).

Вона зламала життя багатьом молодим хлопцям та незважаючи ні на що, вони чесно виконали свій громадянський обов'язок, залишалися вірними присязі до кінця. Тому афганська війна - це не тільки трагедія, але й доблесть і мужність людей, які побували в епіцентрі кривавого конфлікту, а також - застереження на майбутнє.

Сьогодні в умовах неоголошеної війни з сусідньою країною, українські воїни також демонструють патріотизм, мужність та відвагу захищаючи територіальну цілісність та незалежність України; вони гідні нащадки своїх батьків.

З метою нагадати засудженим про цю страшну війну, акцентувати увагу на її важких і жахливих буднях та привернути увагу суспільства до проблем афганців та сьогодення, 12 лютого персоналом Новгородківського районного сектору кримінально-виконавчої інспекції за сприяння директора Новгородківської центральної районної бібліотеки Григор В.Л. в приміщенні центральної районної бібліотеки для засуджених була проведена літературно - патріотична година «Цей одвічний біль Афганістан».

Працівник бібліотеки С. Застава розповіла присутнім про мужність і героїзм простих воїнів, розповіла про подвиги загиблих на цій війні односельців та ознайомила з книжково-ілюстративною виставкою-реквієм «Афганістан: біль душі і пам'ять серця ».

По закінченню заходу присутні схилили голови перед світлою пам'яттю полеглих, вшановуючи тих, кому довелося воювати в чужих країнах.

Наталія Малюта

Новгородківський РС КВІ УДПтС України в Кіровоградській області.

День пам’яті Героїв Крут

29 січня в Україні відзначають День пам’яті Героїв Крут. Саме під Крутами у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свою свободу і незалежність.

Нажаль трагічні події в історії нашої держави повторилися. На сході України йде війна . Чимало й наших односельців не вагаючись стали на захист своєї Батьківщини. То ж символічно що в день пам’яті Героїв Крут відзначили і наших героїв вручивши відзнаки «Учасник АТО».

Саме цій події був присвячений районний тематичний захід «Україно твоя доля – єдність, злагода і воля» який підготували працівники районного будинку культури. Працівниками районної бібліотеки для дорослих обладнано виставки , виготовлено буклети та проведено акцію «Пам’ятай про крути. Вони вмерли щоб ми жили»

22 січня Україна святкує День Соборності України.

 Соборність України сьогодні означає не просто підпорядкованість українських земель, а громадянське порозуміння усіх регіонів нашої країни. Адже всі ми є єдиним народом. Відчуття єдності допомагає нам будувати свою державу, свою правду і свою волю, як заповідав Кобзар українського народу Тарас Григорович Шевченко. Бо саме в єдності наша сила і наше майбутнє.

В цей святковий день до центральної районної бібліотеки завітали шановні гості – голова райдержадміністрації Андрій Кочерга, заступник голови райдержадміністрації Сергій Краснюк, голова районної ради Олександр Горбенко, заступник голови районної ради Віктор Криворучко, комісар Новгородківського військкомату Руслан Вівсяний, учасник АТО Юрій Шаповалов. Вони привітали бібліотечних працівників з цим визначним державним святом, наголосили, що сила, добро і щастя українського народу в єдності та переглянули книжкову виставку «Україно, твоя доля – єдність, злагода і воля» та інформаційний стенд «Сила нескорених».

Для користувачів та членів громадської організації «Креативна громада» працівниками бібліотеки С. Заставою та К. Крижановською проведено годину державності «Соборна та єдина квітуча Україна». Активну участь у заході взяли Лідія Огир, Надія Ободенко, Олена Макаренко, Оксана Кудіна та інші. На згадку про захід присутні отримали цікаві та змістовні буклети «Одна єдина Соборна Україна», « Організатори Злуки українських земель в Єдиній Українській державі», які підготувала провідний методист ЦРБ Н. Третяк.

Вічна пам'ять Героям України                                                                                                                    13,08,2015

Флеш – моб «1939-1945- пам’ятаємо, перемагаємо» 

Новгородківська центральна районна бібліотека спільно з Новгородківським районним Будинком культури провели флеш - моб «1939-1945- пам’ятаємо, перемагаємо» присвячений Дню пам’яті та примирення, який відбувся біля Новгородківської ЦРБ. 

До заходу долучились голова райдержадміністрації А.Кочерга, заступник голови державної районної адміністрації Т. 

Акусок, голова районної ради     О. Горбенко та О. Сириця – голова селищної ради, начальник відділу культури, туризму та культурної спадщини Л. Бойко, 

представники установ та організацій селища, учні та викладачі Новгородківського ПТУ № 36 та громадськість селища. 

    З привітальним словом до всієї громади району виступив голова Новгородківської 

райдержадміністрації А. Кочерга. 

   

 Україна розпочинає нову традицію відзначення 8 травня в дусі пам’яті та примирення завдяки Указу Президента України «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці перемоги н

ад нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни» та Закону «Про увічнення перемоги над 

нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років».  Відзначення Дня пам’яті та примирення 

включає в себе переосмислення подій Другої світової війни, гідне вшанування пам’яті кожного, хто боровся з 

нацизмом та наголошування солідарності та бойового братерства Об’єднаних Націй всіх держав.  

   Ведучі заходу провідний бібліотекар центральної районної бібліотеки 

    С. Застава та О. Шевченко – методист вокально - хорового 

жанру розповіли про значний внесок України у перемогу над нацизмом, та надзвичайні 

втрати внаслідок війни. 

    Під керівництвом хореографа дитячої школи мистецтв Вєтрової Аліни танцювальний колектив виконав танцювально - патроіотичну композицію. 

  

  Працівники ЦРБ розгорнули інформаційне панно «Ще 

довго в пам’яті болітиме війна» та провели акцію «Прочитай книгу про другу світову війну». Під час заходу діяв благодійний ярмарок на підтримку воїнів АТО, зібрані кошти від якого будуть передані до волонтерського центру. На закінчення заходу О.Гопак - акомпаніатор районного Будинку культури, виконала пісню «Маки червоні», а учасники заходу взялися дружно за руки і створили коло єдності, дружби та миру.

 

   У пам'ять про «Небесну Сотню»

    20 лютого в Україні вшановують пам’ять героїв Небесної сотні — людей, які рік тому віддали своє життя за свободу під час Революції Гідності.

    Нагадаємо, що за офіційними даними під час протистоянь загинуло 106 людей. 55 активістів Майдану досі залишаються зниклими безвісти. Кожен із загиблих, мав свою сім`ю, батьків, друзів, захоплення, свої симпатії і свої невідкладні справи… І Батьківщину – одну на всіх. Але поклик їхньої душі саме в цей час призвав їх до боротьби за вільну, демократичну, чесну Україну.    В рамках проекту «З Україною у серці» в центральній районній бібліотеці відбувся патріотичний флешмоб «Герої не вмирають».     До скорботної акції долучились голова районної ради Олександр Горбенко, заступник голови райдержадміністрації Станіслав Стьожка, начальник відділу культури, туризму та культурної спадщини Лілія Бойко, працівники районного управління юстиції, територіального центру соціального обслуговування, закладів культури, користувачі центральної районної бібліотеки та громадськість селища.

    Присутні зібралися в читальній залі районної бібліотеки, щоб в скорботі схилити низько голови перед пам’яттю людей різного віку, яких було вбито у мирний, цивілізований час ХХІ століття.

 

   Ще довго-довго з покоління в покоління будуть передавати батьки синам і дочкам, а ті своїм дітям спогади про тих, хто залишив життя земне у 2013-2014 рр. Ця подія сколихнула весь світ, не залишила байдужою жодної душі.    В пам'ять про Героїв Небесної Сотні було показано відеоролик та запалено свічки пам'яті. Кожен з присутніх доторкнувся пам’яттю цього священного вогню - частинки вічного. А світло палаючих свічок було даниною тим, хто навічно пішов від нас, хто заради торжества справедливості жертвував собою. Вони повинні жити в нашій пам’яті!

    На закінчення заходу голова районної ради Олександр Горбенко закликав присутніх згадати у своїх молитвах усіх Героїв, які поклали голови за наше майбутнє. Хай пам'ять всіх невинно убитих згуртує нас, живих, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної держави на власній землі.

-----------------------------------------------------------------

                                                       Афганістан: біль душі і пам'ять серця  

    Літературно-

патріотичні читання "Афганістан: біль душі і пам'ять серця" присвячені 26-ій річниці виводу радянських військ з Афганістану  відбулися в централній районній бібліотеці.  Під час заходу учні 9"Б" класу Новгородківського НВК  №1 переглянули відеоролик "Афганська війна 1979-1989р". Не залишили нікого байдужими поетичні рядки віршів про афганську війну, які читала провідний бібліотекар відділу обслуговування С. Застава.  

Учасники заходу ознайомилися  з книжковою виставкою "Трагедія і подвиг Афганської війни" на якій було представлено книги та фотодокументи, що засвідчують   трагічні події ї та долю воїнів-афганців. Всі присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять  воїнів-земляків, які загинули в далекому Афганістані: Сергія  Лашкула, Олександра  Бельдемана, Сергія  Кіяшко, Олександра  Гончара, Василя Прадуна.

«Відкриваймо серце для добра» 

    Ви гадаєте, що доброти вже не існує? Що слова «людяність», «порядність» та «мораль» є тільки в застарілих словниках? Що книги мають бути тільки з вбивствами та проблемами? 

Працівники Новгородківської центральної районної бібліотеки довели, що книги можуть і мають бути «добрими»! Що приємний присмак є не тільки у тістечка, а й в книжках!

Під гаслом добра, любові, милосердя та співчуття у центральній районній бібліотеці проведено День відкритих сердець «Відкриваймо серце для добра». Під час свята присутні дізналися багато прикладів про життя і досягнення відомих людей світу, які були меценатами та займалися доброчинністю. Переглянули соціальні ролики створені управлінням у справах сім’ї та молоді Кіровоградської ОДА спільно із МГО «Лагода». Учні ПТУ № 36 взяли участь у тренінгу «Добро об’єднує» під час якого складали «Правила ввічливості», «Правила дружби», «Правила доброти» та грали у рольові ігри «Встав чарівне слово», «Привітання». Учасники Міжнародного громадського руху «Аллатра» із Кіровограда провели презентацію книг Анастасії Нових та виставку картини А. Нових «Агапіт Печерський». На згадку про зустріч гості подарували для центральної районної бібліотеки комплект літератури. Лейтмотивом даного заходу стала ідея не бути байдужим до скривджених, не забувати про тих, які потребують допомоги, вчитися робити добро, бо світ врятує тільки доброта. Врятує світ краса –

завжди так говорили.

Тепер врятує світ лиш доброта,

Бо однієї вже краси занадто мало,

Бо стільки всюди зла - людина вже не та.

Тож, люди на Землі,

Спішіть добро творити,

Щоб нам не згинути у морі зла,

Щоб кожен міг серед краси прожити

У царстві справедливості й добра.

                         До Дня пам'яті жертв голодомору та політичних репресій

           До Дня пам'яті жертв голодомору та політичних репресій в Новгородківській ЦРБ була  - обладнана книжкова виставка "Голодомор: Україна пам'ятає - світ визнає" та проведена її презентація для різної категорії користувачів. Працівники бібліотеки підготували друковану продукцію у вигляді буклетів та листівок, яку розповсюдили серед місцевих організацій та жителів селища. 

Бібліотечне  життя: традиції, досвід, інновації.

 Нещодавно, 31 жовтня 2014 року, до  Новгородківської центральної районної бібліотеки на чолі з директором Кіровоградської обласної  юнацької бібліотеки ім. О.Бойченка - Савенко Л. М. завітав методичний десант «Традиції, інновації, сучасна бібліотека».

Для працівників ЦБС були надані цікаві актуальні консультації «Інноваційні підходи в патріотичному вихованні і цивільному становленні молоді».

З працівниками сільських бібліотек-філій району  завідуюча абонементом обласної юнацької бібліотеки С.Ткаченко провела тренінгові заняття морально-патріотичного спрямування. Завідуюча методичним відділом обласної бібліотеки ім. О.Бойченка О.Кісільова та головний бібліотекар відділу соціокультурного менеджменту ознайомили бібліотекарів ЦБС з нетрадиційними та комплексними формами масової роботи з питань патріотичного виховання та формування історичної свідомості у молоді.

70 років визволення України

Естафета пам'яті "Пам'ять житиме вічно"

28 жовтня весь український народ відзначає 70 - ту річницю звільнення України від німецько-фашистських загарбників.  До відзначення цієї дати Новгородківська центральна районна бібліотека підготувала і провела естафету пам'яті "Пам'ять житиме вічно" з учнями 9 "Б" класу Новгородківського НВК №1, класний керівник Лобода Ольга Іванівна. Ведучі заходу, провідний бібліотекар відділу обслуговування  С. Застава, та бібліограф районної бібліотеки К.Крижановська розповіли присутнім про вагомий внесок українського народу в період боротьби з ворогом і в період визволення від фашистської чуми  України та народів Європи. Учні дізнались про воїнів-земляків, уродженців Новгородківщини, яким були присвоєні звання Героїв Радянського Союзу, це такі як - Невпряга Микола Тимофійович, Кравцов Іван Савелійович, Семенов Дмитро Іванович, Кобилянський Іван Олександрович, Уманський Терентій Хомич, Труд Іван Андрійович. Схвильовано слухали діти розповіді про звірства фашистських окупантів на території України, про героїчні бої  за визволення Кіровоградщини, про довгоочікувані дні визволення селища Новгородки і Новгородківського району. Учасники заходу читали вірші присвячені  подіям ВВвійни, вшанували пам'ять загиблих хвилиною мовчання. Бібліограф К.Крижановська провела презентацію виставки-інсталяції "Ще довго в пам'яті болітиме війна", розповіла про альбом спогадів "Пам'ять з минулого "в якому  залишають свої спогади ветерани війни, діти війни. Після цого бібліограф ознайомила учнів з фотовиставкою "Герої не вмирають" і розказала про воїнів-земляків, які загинули в зоні АТО на сході України захищаючи територіальну цілісність нашої держави. Під час заходу звучали пісні та мелодії пісень років ВВ війни та про Україну. 

Новгородківська центральна районна бібліотека долучилась до акції "Бібліотека йде в люди" і приєдналась до проведення районного свята  "Козацькі розваги" присвяченому Дню українського козацтва. Працівниками бібліотеки було оформлено інтерактивний майданчик на якому було представлено

    

                          Акція  "Бібліотека йде в люди"

друковану продукцію у вигляді брошур, буклетів, візиток: - Запрошуємо у світ книги- -Козацька абетка- -Краса і велич символів держави--Історія українського козацтва -  В ході заходу працівники бібліотеки

                                               Н. Третяк, В. Григор, Л.Гонтар роздавали друковану                   

  продукцію учасникам та гостям заходу.  

Свято Дня бібліотек

         30 вересня в Новгородківській центральній районній бібліотеці проходив День Відкритих Дверей. В програмі свята відбулася Презентація стенду «Цей дивний світ бібліотека», екскурсія «Невідома бібліотека», та проводилась акція у межах проекту УБА «Читай! Формат не має значення!»  де проходили голосні читання віршів Т.Г. Шевченка на різних носіях інформації (планшети, електронні книги, мобільні телефони). В голосних читаннях прийняли участь учні 8 «А» класу Новгородківського НВК №1, класний керівник Кравченко Тетяна Миколаївна,  користувачка  районної бібліотеки Черкас Галина Яківна  та працівники центральної районної бібліотеки.

Акція безкоштовного запису до бібліотеки «Стань читачем бібліотеки сьогодні!» подарувала бібліотеці 12 нових користувачів.

       Для відзначення  бібліотечного свята методистом ЦРБ Н.Третяк була підготовлена друкована продукція: запрошення для користувачів, інформаційний буклет «Бібліотека – територія єдності»,  та методичні матеріали для сільських бібліотек-філій.

Сільські бібліотеки-філії району долучились до ініціативи УБА, провівши Дні Відкритих Дверей та різноманітні бібліотечні акції.

       1 жовтня  в Центральній районній бібліотеці відбулися урочистості з нагоди бібліотечного свята Всеукраїнського дня бібліотек, на яке  завітали голова Новгородківської райдержадміністрації А. Кочерга, голова Новгородківської районної ради О.Горбенко, завідуюча відділом культури, туризму та культурної спадщини Новгородківської райдержадміністрації Л.Бойко , та голова профспілки працівників культури А.Хмурець, які поздоровили працівників Новгородківської  центральної бібліотечної системи з професійним святом.

        За плідну працю в бібліотечній справі було нагороджено грамотою від райдержадміністрації Чернову Галину Василівну – заступника директора по роботі з дітьми, грамотою відділу культури, туризму та культурної спадщини нагороджено Оводенко Олександру Іванівану – завідуючу В-Чечеліївською сільською філією, Дуднік Вікторію Миколаївну – завідуючу Інгуло-Кам’янською сільською філією.

 

Конкурс малих грантів.

 Кіровоградська обласна інформаційна служба з актуальних питань жіноцтва /ОЖІС/ відома своєю багаторічною діяльністю з проведення просвітницької компанії з правової освіти населення оголошує конкурс малих грантів в рамках проекту № 2010-1027.0 «Розвиток і підтримка мережі громадянської освіти».

Даний конкурс спрямований на підтримку діяльності громадських організацій на місцевому рівні, які посилюють  вплив на формування та

реалізацію місцевої політики, захист прав громадян та інтересів місцевих громад.

Участь у конкурсі можуть взяти зареєстровані громадські організації.

ОЖІС підтримує проекти , спрямовані на надання соціальних послуг громадськими та благодійними організаціями;  підтримку культурницьких,

мистецьких та просвітницьких ініціатив; підтримку літнього відпочинку та

зайнятості дітей; підтримку груп подовженого дня та покращення санітарно –побутових умов закладів загальної середньої освіти у районних центрах,

селищах міського типу та селах; посилення впливу  громадянського  суспільства; гендерна рівність; запобігання торгівлі людьми; впровадження стандартів якісного місцевого самоврядування; інформаційні компанії,  ефективне партнерство у сфері культури, активізацію  місцевих громад,  благоустрій територій , вирішення місцевих екологічних проблем; організацію та активізацію волонтерського руху на місцях; розвиток  молодіжних ініціатив; організацію роботи з людьми  з особливими потребами.

Переможці конкурсу, результати якого будуть оголошені у лютому 2011р.

отримують від організаторів на реалізацію своїх проектів гранти  сумою до 5 тис. грн.

Термін реалізації проектів з 1 березня по 31 липня  2011р.

Реалізація  самого проекту не повинна перевищувати  п»яти місяців.

Кінцевий термін подання  проектів 31 січня 2011р. Проекти подаються у  двох примірниках українською мовою .

Прийом заявок і детальну інформацію про конкурс малих грантів  можна отримати за адресою : смт. Новгородка  вул. Кірова , 6   центральна районна бібліотека .

Запрошуємо громадські організації подати заявки на конкурс.

 

Директор  Новгородківської ЦБС                            О. Зуділова

Акція «Подаруй бібліотеці книгу» 

Стартувала доброчинна акція «Подаруй бібліотеці книгу».

За ініціативи голови Кіровоградської обласної державної адміністрації Сергія Ларіна стартувала обласна доброчинна акція «Подаруй бібліотеці книгу».

Метою акції є поповнення фондів бібліотек новими українськими книгами.

Приймають участь у акції  також і бібліотеки Новгородківщини.

До Всеукраїнського дня бібліотек на обласному форумі сільських бібліотекарів  голова обласної  державної адміністрації  Сергій Ларін  подарував комплект літератури кращій сільській бібліотеці Новгородківщини  –  Верблюзській сільській бібліотеці-філії  №1  завідуюча бібліотекою  Лета В. Г.

 В комплект  ввійшов 4-х т. книг «Україна – хронологія розвитку» та навчальна література  по ком»ютерах.

Поповнились фонди бібліотек району новою літературою від благодійної організації «Дарунок» Президенського фонду Л. Кучми   в кількості 194 книги на суму  1622грн.

Також подаровано бібліотекам міжнародним фондом «Шлях до щастя» 63  книги на суму 2240грн.

Не залишилися байдужими і стали  учасники акції і жителі  нашого району.

Голова ПП ТОПАгро Топчій С. М.  виділив кошти на придбання книг в сумі 350грн.

Голова районної організації  політичної партії «Єдиний центр» Сулима Л. А.  -200грн.

Приватний підприємець Рагуля О. І. - 100грн.

На ці кошти була придбана дитяча, довідкова, художня література.

До уваги  користувачів  центральної районної бібліотеки   організована книжкова виставка подарованих книг . На виставці звернення до користувачів  про участь в акції  та слова подяки за подаровані книги

 О. Цибенко ,  С. Топчію, Л. Сулимі ,  В. Мошуренко,  Л. Тищенко ,  В. Михайлову, А. Корінь,  Б. Кузику та В. Білошапці , М. Григор ,  К. Репі, О. Совенко, Л. Ігнатьєвій.

Колектив  бібліотек централізованої бібліотечної системи  щиро дякує нашим землякам та меценатам  за подаровані  книги, які поповнили книжкові  фонди бібліотек .

Запрошуємо всіх небайдужих шанувальників книги взяти участь  у цій акції і зробити посильний внесок у примноження загальнодоступних книжкових скарбниць.

Сподіваємося, що жодна бібліотека нашого району не залишиться поза увагою доброчинників.

Чекаємо на   вас!

 

Директор Новгородківської ЦБС                           О. Зуділова

До світлого свята Великодня в бібліотеці оформлено книжково-ілюстративну виставку "Великодні дзвони", яка була цікава для наших відвідувачів.

До дня народження Тараса Шевченка для учнівської молоді Новгородківського НВК проведено літературну мандрівку "Орлиний злет Шевченкового духа".  

 

Засідання клубу за інтересами "Берегиня" присвячене темі "Жінка - берегиня роду людського" .