Історія бібліотеки

Історія Новгородківської районної бібліотеки для дорослих починається з 30-х років з хати-читальні. Поступово накопичувався книжковий фонд і згодом почала діяти районна бібліотека для дорослих.

В 1936 році Хильченко Віра Яківна почала працювати бібліотекарем районної бібліотеки, яка працювала до окупації Новгородки фашистськими загарбниками. В роки війни був втрачений весь книжковий фонд. З травня 1944 року після визволення селища Новгородки Віра Яківна почала створювати бібліотеку, збираючи книги в населення і була призначена завідуючою районної бібліотеки. Книжковий фонд бібліотеки налічував близько 2 тис. книг. Бібліотека займала окреме приміщення, але зовсім невелике.

Тому в 1960 році розпочалося будівництво нової бібліотеки площею 200 м2, де в 1961 році розмістилася бібліотека для дорослих і дітей. В новому світлому приміщенні значно зріс попит населення на книги та збільшилась кількість читачів. Книжковий фонд вже налічував близько 10 тис. примірників книг та обслуговувалось 5 тис. читачів. Література у книжковому фонді була українською і російською мовами. Проводились у бібліотеці обговорення книг, диспути, усні журнали, відкриті перегляди літератури. Запроваджувались в практику роботи досвіди кращих бібліотекарів області, району. Активно залучалась громадськість до роботи в бібліотеці. Працювало два пункти видачі.

Важливою віхою в історії бібліотеки стала централізація бібліотек в 1979 році. Книжковий фонд ЦРБ налічував на той час вже 25613 екземплярів книг.Бібліотека обслуговувала 3050 читачів. Видавалось більше 65 тис. книг. Штат бібліотечних працівників централізованої бібліотечної системи складався з 35 працівників. ЦБС комплектувалася законодавчою літературою. Особливу увагу приділяли поповненню фондів сільськогосподарською літературою, про передовий досвід у сільському господарстві. Фонд художньої літератури комплектувався творами класиків російської, української та зарубіжної літератури, та кращими творами братніх республік. Особливу увагу при комплектуванні фондів приділяли літературі краєзнавчого характеру.

При центральній районній бібліотеці відкрилися нові відділи: відділ комплектування і обробки літератури, методично-бібліографічний відділ, відділ організації єдиного книжкового фонду, відділ обслуговування. До складу центральної бібліотечної системи ввійшло 24 бібліотеки: ЦРБ, ДБ, міська бібліотека, та 21 сільські бібліотеки. Книжковий фонд ЦБС налічував 150 тис. екземплярів книг. Бібліотеки обслуговували понад 12 тис. читачів, яким видавалось щороку понад 200 тис. книг. За рік одержували 12-15 тис. примірників літератури. З метою поліпшення обслуговування читачів впроваджено нові форми масової роботи. Великою популярністю користуються громадські об'єднання за інтересами.

В останні роки відбулися зміни в бібліотечній мережі району. В зв'язку з браком коштів 6 сільських бібліотек було скорочено. Нині мережа складається з 18 бібліотек. В них працюють 26 чоловік. З 1981 року очолює централізовану бібліотечну систему Зуділова Ольга Яківна.