Поради психолога вчителям


Ліфлет_A5_діти_ONLINE.pdf

Ресурсне самовідновлення в перехідний період

Практичні техніки


Під час вимушеного карантину гостро відчувається обмеження головної людської цінності – свободи. Виникає враження, ніби їдеш з комфортом в машині, нікуди не поспішаючи, і раптом вона зупиняється на повному ходу. І ти не розумієш, що відбувається. Ти не знаєш, що робити і як тепер бути ...


Замкнутий простір, відсутність можливості в прийнятті власних рішень розхитує психологічний стан людини і зводить її ресурси нанівець. Ресурс – це те, що може допомогти пережити будь-який складний період без суттєвих втрат. Адже ніхто з нас не знає, з чим прийдеться зіткнутися в майбутньому.


Ресурсний стан - це наповнений, збалансований, рівний, гармонійний стан. У цьому стані нам добре, все подобається, все влаштовує, ми задоволені життям. Ресурсність - це про наповненість своїх дефіцитів і задоволеність потреб. Щоб перебувати в ресурсному стані, важливо усвідомлювати про себе, чого я хочу і чого потребую. І давати собі це, піклуючись про себе.


Як же можна поповнити свій ресурс?


По – перше, можна використовувати техніку Фрірайтинг, відому з 70-х років минулого століття ( Пітер Елбоу) Ця письмова техніка допомагає увійти в творчий стан і отримати доступ до прихованих в глибинах нашої душі ідей і знань, врівноважує та гармонізує внутрішній стан.


Вранці або ввечері, коли вам ніхто не заважає, візьміть будильник, ручку і кілька чистих аркушів паперу. Поставте будильник на короткий проміжок часу (зазвичай від 5 до 20 хвилин), та починайте писати все, що приходить в голову (на обрану тему або без неї), поки він не продзвонить. Пишіть швидко, не зупиняючись і не перечитуючи вже написане. Не намагайтеся писати так, щоб це комусь сподобалося. Якщо ваші думки несподівано прийняли інший напрямок, не кажіть собі «це нерозумно, треба зупинитися», а продовжуйте записувати далі. Не виправляйте помилок, нічого не закреслюйте, не стежте за граматикою і пунктуацією, логікою і стилем. Головне ваше завдання - залишатися в потоці. Пишіть повними реченнями, будьте якомога точніші в деталях - описуйте фактуру, запах, звуки та інше. Однак, якщо потрібно вибирати між детальністю і швидкістю, вибирайте швидкість. Це важливо.


Закінчивши роботу, зробіть перерву і уважно прочитайте написане (краще вголос - так текст сприймається вірніше). Відзначте живі фрагменти, які можна зберегти для подальшої роботи. Якщо у вас виникли ідеї або питання, зафіксуйте їх. Зверніть увагу, чи можна написані ідеї та думки втілити в життя.

Для фрірайтингу можна використати наступні теми:

1. Про що я дійсно мрію?

2. Три вчинки, якими я пишаюся

3. За що я вдячний своїм батькам?

4. Яким буде мій ідеальний день?

5. П'ять щасливих моментів в моєму дитинстві

6. Про що я шкодую?

7. Десять людей, які мене надихають і чому. У чому я хочу бути схожим на них? Чому навчитися?

8. Мої головні досягнення за 5 років. Розкажіть докладніше про 3 з них

9. За що ви вдячні Богу, світу або Всесвіту. Напишіть великий список

10. Ваше питання. Напишіть свої роздуми на цю тему.


«Назвіть свої ритуали дня» ... що вам допомагає жити і дає ресурс. Що ви любите робити, що вас радує і дає бажання жити.


Запишіть 5 своїх ритуалів.


Наприклад, чашка зеленого чаю - ваш ресурс. Це означає: коли ви п'єте чай, ви просто п'єте чай. Будь-яка негативна інформація в мережі або реальності, яка не загрожує вашому життю, уходить в цей момент на задній план.

Ви п'єте чай ... і нехай весь світ зачекає.

Ви читаєте, малюєте, займаєтеся йогою, розтяжкою та інше.

І ні на що інше не звертаєте уваги.


«Добрі новини»

Фіксуйте, записуйте або відзначайте три хороші новини кожен день.

Алгоритм: шукати - записувати - фіксувати увагу на хороших новинах

Сонечко світить, розпустилася квітка на балконі - це хороші новини.

Подруга зателефонувала і розказала щось приємне - це теж хороші новини.

Відзначайте щодня.


«Дихання по квадрату»

Якщо відчуваєте тривожність, уявіть квадрат і дихайте, переводячи погляд

вдих -вертикальні

видох - горизонтально


Наприклад, на рахунок 4

Вдих - на 4 рахунки

Видих - на 4 рахунки

Між вдихом і видихом затримуємо дихання теж на 4 рахунки.


Через кілька хвилин ви повернетеся в спокійний стан і тоді зможете приймати рішення.


Зберігайте свій ресурс!


Пережити карантин: 5 порад для вчителів

Поради, які допоможуть пережити дні вимушеного карантину.

Ми постійно говоримо про те, як розказати дітям про коронавірус та пояснити їм серйозність ситуації, як та чим зайняти дітей під час карантину, як організувати дистанційне навчання... Але чи завжди встигаємо подумати про себе? Погодьтеся, зараз усі ми опинилися у непростій ситуації, яка потребує витримки, душевних сил та розуміння. Карантин виявився довшим, ніж ми очікували, але не варто налаштовуватися на негатив. Що робити та як захистити себе?

1. Подбати про інформаційну гігієну

Інтернет дає нам дуже багато інформації, але чи завжди вона правдива? Така пекуча тема як коронавірус очікувано стала причиною появи сотень фейків, які активно розлетілися фейсбуком. На жаль, багато хто їм вірить, як результат – люди панікують. А до чого призводить паніка? До пустих полиць у магазині, сварок із рідними та колегами, зайвих нервувань та депресій. То ж що робити? Довіряти лише перевіреним джерелам, а ще краще – науковим. Не розповсюджуйте неперевірену інформацію, адже може виявитися, що ви підтримуєте фейки. А це не просто погано, це ще й шкодить вашій репутації як педагога! І ще неодмінно дозуйте інформацію. Не варто цілодобово сидіти у фейсбуці та перечитувати геть усі новини. Офіційної статистики чи коментарів від уповноважених осіб цілком достатньо. До речі, розібратися з новинами та зрозуміти, де ж фейк, а де правда, цілком реально.

2. Працювати

Мабуть, ви чули від знайомих та друзів, що вони вже втомилися від карантину та просто не знають куди себе подіти? І це тільки другий тиждень! Справді, карантин аж ніяк не відпустка, і якщо людина зараз вимушено не працює, то така реакція є цілком нормальною. Тож радіймо дистанційному навчанню! Так, той факт, що вчитель має організувати дистанційну взаємодію з учнями та колегами, навчитися працювати з новими інтернет-ресурсами та займатися самоосвітою є величезним позитивом! Педагоги зайняті, а отже їм ніколи сумувати, піддаватися паніці та впадати у депресію.

3. Проводити час із родиною

Звісно, їхати до родичів у сусіднє місто не варто. Але ж ми все одно лишаємося зі своєю родиною і з дітьми. Звісно, коли працюєш дистанційно, необхідно організувати час таким чином, щоб встигнути і поспілкуватися, і зробити все, що запланував. Утім, педагогам не звикати до таких ситуацій, чи не так? А ті люди, які щоденно справляються із цілим класом, точно впораються і зі своїми дітьми! Можна, наприклад, створити перелік справ, які має зробити дитина, дібрати кілька цікавих ігор тощо. А вже ввечері вся родина зможе поспілкуватися.

4. Почати стежити за своїм здоров'ям

Наприклад, правильно харчуватися. Виключте з раціону шкідливі продукти, наприклад, солодке, ковбаси та соуси. Вживайте більше овочів та фруктів, не нехтуйте вітамінними комплексами. Так, вони не врятують від коронавірусу (хоча і такі «новини» траплялися), але однозначно покращать самопочуття та настрій. А коли вчитель у доброму гуморі, то й учні засвоюють знання краще! А ще почніть займатися спортом. Просто вдома. Навіть звичайна зарядка покращить настрій, а якщо знайти на ютубі відео зі вправами від професійних тренерів – взагалі чудово! Зрештою, зумбою можна займатися і у квартирі. А от недостатня активність під час карантину здатна погіршити наше самопочуття: як фізичне, так і психологічне, а це призведе до зниження імунітету.

5. Медитувати або концентруватися на чомусь приємному

Негативу зараз не просто багато, а надзвичайно багато. Тож варто відгороджуватися від нього самому та вчити учнів, особливо це стосується одинадцятикласників, які і так переживали через ЗНО, а теперь ще переживають через ЗНО під час карантину. А вчителі переймаються тим, як у таких умовах встигнути підготувати учнів до зовнішнього незалежного оцінювання. Тож заспокйтеся! Просто сядьте зручно, заплющіть очі та уявіть щось приємне. Те, що подобається особисто вам. Квіти, струмок, аромат парфумів, ліс, улюблене місце на природі тощо. Дозвольте собі відчути насолоду від споглядання улюблених речей, глибоко вдихніть та з посмішкою йдіть далі!

І пам'ятайте: карантин завершиться і життя поступово повернеться до нормального ритму. Тож будьмо готові до позитивних новин!