Řecko 2012 - RYA Coastal Skipper

Manévr MOB podle RYA

Cílem manévru je přibližovat se k MOB na předobočák, u něj zastavit a nabrat ho na návětrné straně.

    1. Kdo si všimne, zařve MOB a od té chvíle jen ukazuje. Pokud je to kormidelník, v malém počtu bude muset zvládnout oboje, jinak jednu z funkcí předá po Heave to (viz níže) někomu jinému. Na GPS někdo zmáčkne tlačítko MOB.

    2. Kormidelník provede Heave to [hív tů], tj. přeostří tak, že se gena opře o stěžeň, neboli provede obrat (Re) bez přetažení geny. Loď se zklidní a zpomalí, je čas na zorientování se. Posádka se připraví k práci (někdo k plachtám, někdo vezme háček).

    3. Pokud chci použít motor, teď ho nastartuju a stáhnu genu. Hlavní plachtu nechám vytaženu.

    4. Přetáhnu genu. Pokud jsem plul na zadobočák, jsem již v pozici, ze které se mohu k MOB přibližovat na předobočák.

    5. Pokud jsem plul na předobočák, musím se nejprve dostat do pozice, ze které k MOB mohu plout na předobočák. Na zadobočák propluju poblíž MOB, přitom mu hodím podkovu a mluvím na něj. Odplouvám od MOB na zadobočák. Kus za ním provedu obrat a mohu se přibližovat na předobočák.

    6. Přibližuju se k MOB na předobočák. Potřebuju takový přibližovací úhel, abych měl možnost jak vyostřit, tak i vyvlát hlavní plachtu. Možnost vyvlátí hlavní plachty mohu otestovat popuštěním otěží; když vyvlát nejdou, mohu na chvíli odpadnout, abych se dostal na lepší kurz.

    7. Když jsem blíž, vyvlaju genu (ta táhne nejvíc), abych zpomalil. Hlavní plachtu vyvlaju kousek před MOB, dopluju k němu setrvačností šikmo proti větru tak, abych zastavil s MOB na návětrné straně. Tam ho někdo s háčkem odchytí (předpokládá se spolupráce MOB), dotáhne podél boku k lodi na záď a pomůže mu ven.

    8. Přitáhnou se otěže plachet a pluje se dál.

Vyvazování na bójku

Stejný postup přibližování od bodu 6 platí i při vyvazování na bójku na plachty. Mimochodem, bójku netřeba tahat háčkem, snazší je ji obhodit smyčkou lana a vytáhnout lanem.

Propwash/Propwalk

Propwash [propwoš] - při dopředném chodu motoru - pošlu si proud vody na otočené kormidlo - podle toho, kam je otočeno, tam si posunu špičku; když je to krátký silný impulz, špičku si pošlu do strany, aniž bych se příliš rozjel vpřed

Propwalk [propwók] - při zpětném chodu motoru - vlastnost lodi dána směrem otáční lodního šroubu - záď uhýbá vlevo či vpravo, více se to projeví při krátkém silném impulzu; dá se využít při přistávacích manévrech (např. při přístávání bokem); u vyvázané lodi poznám směr Propwalku takto: zařadím zpátečku a koukám, na kterém boku lodi mi odtéká více vody - na druhou stranu mi bude uhýbat záď.

Propwash + Propwalk lze využít i k otočení lodi téměř na místě - střídavě dávám krátký silný impulz vpřed a slabý chod vzad (kormidlo nechávám jedním směrem). Musím se však otáčet ve směru Propwalku, v druhém směru to půjde mnohem hůř.

Přistávání bokem

Využívám Propwalk, přistávám tím bokem, kam mi zádí Propwalk uhýbá. Přibližuju se pod úhlem 45 stupňů k vazáku na břehu, o který si chci při přistávání pomoct springem na předním vazáku; těsně před molem špičkou zahnu podél mola a záď si přirazím Propwalkem. Z boku přitom přeskočí na břeh dva členové posádky, každý s jedním lanem (zadní a přední vazák), ten se springem na přední vazák obhodí vazák na břehu a pomůže ustálit příď, případně dozastavit. Druhý skokan s lanem na zadním vazáku obhodí ten samý nebo jiný vazák na břehu a zajistí tím, že loď nepopluje dozadu a záď zůstane u břehu.

Odplouvání z uvázání bokem

(Díky Honzovi a Radkovi, že mi osvěžili paměť)

Vycouvání: nechám spring na předním vazáku, obložím fendry k molu přilehlou stranu špičky a zařadím brbláka dopředu; dále využiju Propwash k pootočení zádě lodi (oddálení zádě od mola, případně přiblížení zpět); s kormidlem rovně se záď nehýbe, když ho mírně natočím jedním či druhým směrem, záď se vzdaluje od mola či vrací k němu (dokážu tak vytočit úhel zhruba 30 stupňů); záď si dostatečně oddálím, zařadím slabou zpátečku (kopancem dozadu by zafungoval nyní nežádoucí Propwalk), uvolním spring a odcouvávám

Odplutí vpřed: použiju zadní spring, fendry tedy obložím k molu přilehlý zadní bok, a zařadím zpátečku; jelikož kvůli springu loď nemůže couvat, začne se mi příď mírně stáčet od mola (možná trochu pomůže i Propwalk, je-li to v souhlasném směru); kormidlo nereaguje, není omýváno vodou, nechávám ho tedy rovně; když je příď dostatečně odkloněna (neodkloní se ale tolik jako u vycouvávání záď), uvolním spring, zařadím brbláka dopředu a odplouvám; pozor na springové lano, aby se mi nezamotalo do šroubu

Nastavení plachet na předoboční a boční vítr

Slabý vítr: vyboulit spodní lem plachet (pozor - loď pak míň stoupá); otěžový vozík hlavní plachty do návětří

Silný vítr: napnout spodní lem plachet (hl. plachta: při povolených otěžích dotáhnout outhaul [authól], gena: otěžový vozík dozadu); otěžový vozík hl. plachty při středním větru doprostřed, při silném do závětří; plachty mají být při silném větru nahoře otevřeny, aby tam vzduch unikal a loď se tolik nenakláněla; přesto kiking při silném větru dotáhnout

Špióni na geně: za tím, který se vyvlává, chce plachta; při ostrém stoupání se může trochu vyvlávat vnitřní špión

Hl. plachta u zadobočního a zadního větru

Vyboulená ("pytel").

Další poznámky

Kotva místo mooringu: u mělkého rovného dna 3 délky lodě, u svažujícího se dna víc

Typy hřídele: Stevenova hřídel - šikmo od motoru přímo k šroubu - šroub je víc vzadu, blíž kormidlu, kormidlo lépe reaguje; Z-hřídel - mezi motorem a šroubem jsou dva klouby, šroub je dál od kormidla a vodorovně, lepší na závody

Kurz

Kurz výborně vedl Tomáš K., dalšími účastníky byli kamarádi Honza D. a Radek M., k tomu dva další prima chlapíci, Jiří K. a Přemek B.

Napluli jsme 203 míle. Dvě noci jsme drželi hlídky (na kotvě), měli jsme dvě noční přeplavby (od 3 hodin ráno).

Tomáš nám doporučil tyhle charterovky v Chorvatsku:

    • Mande charter (snad Primošten/Kremik)

    • Ankora charter (Šibenik)

a tyhle lodě:

    • Salona 37

    • Grand Soleil

    • Dehler