Naše svatba

Náš časový harmonogram

9:45 - sraz všech u nás před barákem - zdobení aut; Dany auto přijede nazdobené později

10:15 - odjezd kolony do Libochovic

do 11 - příjezd a parkování

11:15 - připraveni na svatební obřad

11:30 - svatební obřad

12:00 - focení uvnitř

12:20 - focení venku

13:30 - odjezd do Třebíze

14:00 - příchod na oběd

14:15 - slavnostní přípitek - Marťůl (jedna nebo dvě věty); připije se, ženich poděkuje, všichni se posadí; následuje slavnostní proslov Petra (2 min), pak polévka

14:30 - po polévce slavnostní proslov táty (2 min), pak další chod

15:15 - čtení přání

15:30 - hudební poznávací soutěž

16:30 - krájení dortu

17:00 - příjezdy kamarádů

18:00 - první tanec?

Různé informace posbírané z webu

Svatební hry

Z kostela nebo radnice vychází fotograf a kameraman. Pro svatebčany je to signál k přípravě rýže a květinových lístků.

Za krátkou chvíli vychází z kostela nebo radnice novomanželský pár. V té chvíli většinou svatebčané tleskají a hází rýži i květiny. Následují různé svatební tradice, jako je nasazení okovů, chomoutu a podobně ( více v kapitole " svatební tradice " ).

Novomanželé přicházejí ke svatebnímu stolu až tehdy, když jsou u tabule přítomni všichni svatební hosté.

Svatební hostinu zahajuje přípitek. Připíjí se většinou šampaňským. Přípitek by měl být velmi stručný a měl by se ho zhostit některý ze svědků, např.: "Poprosím vás, abychom všichni povstali a připili na zdraví, štěstí, lásku a dlouhá krásná léta společného života našich novomanželů."

Po přípitku ženich poděkuje za projevené blahopřání a nevěsta popřeje hostům dobrou chuť (to u nás nevyjde, protože nemáme předkrm a hned naváže slavnostní řečí Petr).

nevěsta má mít při prvním tanci se svým manželem v ruce svatební kytici

Balónky s tajemstvím

Touto hrou si novomanželé mohou otestovat, jak dobře je jejich hosté znají. Vytvoří se dva rovnocenné týmy. Soutěžící jsou nejbližší přátelé a kolegové novomanželů. Jeden hráč z každého týmu vyběhne tam, kde jsou nachystané nafouknuté balónky. Hráč musí balónek prasknout a vytáhnout papírek s otázkou, který je schovaný uvnitř balónku. Na otázku týkající se novomanželů musí správně odpovědět, odpovědi se zapíšou a soutěžící běží zpátky ke svému týmu a běží další hráč. Tým, který odpověděl na všechny otázky jako první a správně, vyhrává.

Kolíčky a nevěsta

Nevěstě se zavážou oči a musí najít tři kolíčky, které jsou přichyceny na různá nepředvídatelná místa ženichova oblečení, jako jsou např. tkaničky od bot, límeček apod. Můžete zapojit také svatební hosty a soutěžit s jiným párem. Ten, kdo nejrychleji najde všechny kolíčky, vyhrává a dostane malý dárek nebo květinovou dekoraci ze svatební tabule.

Hádání ruky nevěsty

Následující úkol je pro ženicha. Ženich se odvede stranou a závažou se mu oči. Potom se vybere pět žen včetně nevěsty a postaví se do řady. Nezapomeňte všem ženám sundat prstýnky a jiné šperky nebo je vzájemně prohodit. Ženichův úkol je podle hmatu poznat ruku nevěsty. Je možné hledat nevěstu i podle nohy. Když k ženám postavíte tajně nějakého muže, je o zábavu postaráno.

Židlový tanec

Doprostřed parketu se dají židle. Musí jich být o jednu méně než je tanečníků. V párech se tančí kolem židlí, když přestane hudba hrát, musí si dámy sednout na židli. Ta, která zbyla vypadává společně se svým partnerem. Po každém kole se ubere jedna židle a tančí se dál. Je dobré střídat rytmy hudby. Nakonec zůstanou na parketu páry dva a vyhrává pár, který si sedne jako poslední.

NA SULTÁNA

Organizátor - v tomto případě sultán - si sedne doprostřed skupiny. Jako většina panovníků má spoustu rozmarů - mimo jiné nesnáší různá písmena. Řekne například: "Nemám rád hlásku "A"." A hned se ptá: "Co budeme dnes dělat?" A hráči ve směru hodinových ručiček začnou odpovídat: "Sedět, ležet, chodit, krmit kočku, kreslit...." Každý musí říci činnost, ve které není písmeno "A". Pokud se někdo zmýlí, váhá déle než 5 sekund nebo opakuje to, co řekl někdo před ním, musí dát fant.

Otázky jsou pokaždé jiné a mění se i písmena - samohlásky i souhlásky. Občas se písmena mění rychleji než otázky. Může se ptát na cokoliv - na města, názvy knih, jména. Může si také naopak některé písmeno oblíbit - každé slovo ho potom musí obsahovat.

Čím je sultán vynalézavější, tím více smíchu si užijete.

BRAMBOROVÝ TANEC

Může se ho zúčastnit libovolný počet tanečních párů. Tanečník si na čelo přiloží brambor a partnerka se k němu přitiskne tak, aby ho spolu čelem udrželi. Na brambor se dále nesmí sahat. Oba se snaží, aby brambor udrželi i při tanci. Komu brambor spadne na zem, vypadává ze hry.

POPELKA

Ženy si uprostřed sálu zují jeden střevíc. Organizátor je zamíchá a každý tanečník si jeden vybere a hledá jeho majitelku. Zajímavé je to ve chvíli, kdy se sejde několik stejných nebo podobných střevíčků. Nově vzniklé páry spolu tančí.

do řady se posadí několik žen, mezi ně nevěsta, povyhrnout si sukně, ženichovi zavážou oči a podle nohou (může "osahávat" pouze po kolena

big_smile

) musí poznat tu svoji (sranda je, když se mezi ženský posadí i chlap s hodně chlupatejma nohama)

Kradená polka

Páry tančí na parketu svižnou polku. Jakmile přestane hrát hudba, každý tanečník pouští svou partnerku a snaží se ukrást tanečnici jiného muže. Hudba postupně zrychluje.

soutěžící mají okolo pasu provázek, jehož jeden konec volně visí dolů a na něm je polévková lžíce. Tu lžíci musí kyvným pohybem těla rozhoupat a určený předmět ležící na podlaze (třeba papír zmačkaný do kuličky) dopravit na určené místo.

Jedná se o hru na otázky na ženicha a nevěstu + 2-3 další manželské páry (pokud to jde, tak třeba aby spolu byli různě dlouho)

Otázky jsou zaměřené tak, aby zjistili, jak se páry znají a ptají se tak, jestli to či ono dělá muž či žena.. páry k sobě sedí zády a odpovídají zvednutím boty muže nebo ženy..

Nakupte pohlednice se znamkami; pripravte propisky : co svatebcan = 1 pohled. Na kazdy pohled napiste datum - od 2. dne po svatbe, 3., 4. atd ... a adresu novomanzelu! Kazdy svatebcan napise behem hostiny vzkaz novomanzelum - co jim preji do spolecneho zivota, co si mysli o prubehu svatby atd. ... cokoliv co jim chteji "rict"... Urci se 1 clovek nebo kazdy svatebcan posle "svuj" pohled v den, ktery je napsan na pohledu - tudiz kazdy den dostanou novomanzele vzkaz od jednoho svatebcana(nevim jak funguje ceska posta, muzete treba vynechat sobotu a svatky, v nedeli neni roznaska...) Nadseni zaruceno!!!

Soutez - vyberou se 4-5 paru vcetne novomanzelu. Muzsky se jdou na chvili provetrat ven. Zenske vcetne nevesty dostanou velky papir (nejlepe pevnou dekturu) a fix. Pravacky pouzivaji levacku, levacky pravacku. Maji za ukol nakreslit oblicej manzela/pritele (aniz by pouzily nejaky "figl" jako nausnice v nose, apod)... Vykresy se pak zamichaji a polozi na zem. Muzsky se vrati a behem 10ti vterin se maji rozhodnout a vzit do ruky vykres, na kterem si mysli, ze jsou nakresleni.... Pote autorky prozradi "model"...

Pote odejdou holky (treba na panacka)... a chlapi kresli pro zmenu drahe polovicky treba pusou nebo nohou... Legrace zarucena!!!!!!!!!!

3. Hra - na velke listy papiru (neprusvitne) se napisou veci jako napr. "vsechny kamaradky nevesty", "vsichni hraci hokeje", "kolegove zenicha a nevesty", "cela rodina zenicha", "vdane zeny", "svobodni mladenci", vsichni Janove"... apod. Nevesta a zenich sedi v cele salu. Asistentka obejde stul/ stoly s prvnim papirem, hosti ctou, ale mlci... pote se zvednou ti, kterych se ukol tyka. Nevesta s zenichem musi najit spolecny bod vsech osob, ktere se zvedly... Moc jsme se bavili!!!

Začínat se může čtením svatebních blahopřání - to se většinou zařazuje po slavnostním obědě. Vyberte osobu společensky neunavenou, s kultivovaným projevem a smyslem pro humor. Za každé blahopřání novomanželé děkují a podle potřeby připojí informace o vazbě k odesílateli.

Rozbalování dárků se zařazuje do odpoledního programu, většinou po jídle. Nezapomeňte všem poděkovat. Zábava má svá úskalí: ať jsou vztahy v rodině sebelepší, neubráníte se porovnávání mezi příbuznými a hosty. Pokud si vaše rodinná tradice tuto zábavu nežádá, vyjměte ji z programu a dárky si rozbalte v klidu domova druhý den.

Házení svatební kytice: nevěsta je otočená zády ke svatebčanům a přes své levé rameno hází. Kytici chytají svobodné dívky, družičky. Pokud kytici chytí, jsou na řadě s vdáváním. Pokud kytku chytne někdo jiný, je to pro štěstí novomanželů. Dříve bylo zvykem házet kytici již při východu z radnice či kostela.

Balónkový běh

V této hře jde především o šikovnost a týmovou práci. Několik vybraných páru stojí na startu, ruce mají za zády a mezi sebou přidržují těly balónek napuštěný heliem. S normálním klasickým způsobem nafouknutým balónkem by to měli příliš lehké.

Rozhodčí odstartuje výstřelem (tím, že praskne jeden balónek) a hra může začít: Soutěžící páry se musí co nejrychleji dostat na druhou stranu hracího pole. Nemají to ale tak jednoduché. Do jejich „běžecké dráhy“ jsou zařazené stoly, které musí přelézt nebo podlézt, poté musí oběhnout zahradu a hlavními dveřmi se opět dostat na start. Pro všechny páry ale platí, že nesmí balónek ztratit ani ho jakkoliv poškodit, do té doby než dosáhnou cílové čáry. Zde se balónek ještě trochu víc dofoukne heliem a hra pokračuje. Balónek se ale neodvratně začne šplhat víš a víš…Vítězný pár získá láhev sektu a prohravší pár zase balónkovou kytici.

Svatební sbor

Nebylo by pěkné tak trochu donutit hosty, aby na svatební hostině udělali něco, co běžně nedělají? Rozdělte muže a ženy, vytvořte tím dvě skupiny a postavte je naproti sobě. Tím jste získali první a druhý hlas. Vyberte lehkou písničku, o které budete mít jistotu, že není těžká a hlavně, že ji všichni znají. Ještě předtím než začnou hosté zpívat pusťte jim melodii, aby si ji „zpěváci“ (zvlášť mužská část) zapamatovali. První hlas bude zpívat určené pasáže, stejně jako ten druhý, obzvlášť pěkné je, pokud se při vyvrcholení písně oba hlasy spojí. Samozřejmě můžete aranžmá písně vylepšit během až během zpěvu. Pokud začnou hosté improvizovat je to jedině vítané, například pokud se rozhodnou přidat hudební doprovod. Pro tento účel můžete sehnat jednoduché hudební nástroje jako bubínky, tamburíny nebo triangl.

A nakonec dobrá rada: nezapomeňte obstarat dostatečné množství kopií textu písně.

Harmonogram svatebního dne

    1. Příjezd svatebčanů do domů nevěsty a ženicha

    2. Příjezd ženicha a jeho hostů k rodičům nevěsty

    3. Smlouvání o nevěstu

    4. Darování kytice nevěstě a předání nevěsty do péče ženicha

    5. Zdobení účastníků svatby myrhovými lístky v domě nevěsty

    6. Cesta na obřad

    7. Církevní nebo občanský obřad

    8. Fotografování

    9. Vítání novomanželů na hostině

  1. Oslava

    1. svatby (svatební hostina, zábava)

    2. Svatební noc

Svatební hostina

Podle tradice se sňatek nepovažuje za závazný, dokud spolu novomanželé společně nepojedí. Novomanželé přicházejí do místnosti, kde se koná svatební hostina, vždy jako poslední.

Harmonogram svatební hostiny

    1. Svatební přípitek

    2. Polévka a hlavní chod

    3. Krájení dortu

    4. Čtení svatebních blahopřání

    5. Rozbalování dárků

    6. Taneční zábava

    7. Házení kytice nevěsty

    8. Únos nevěsty

Svatební proslov

Svatební hostina začíná přípitkem novomanželům. Svatební proslov pronáší jako první otec nevěsty, pak ženichův svědek nebo družba. Také ostatní svatebčané mohou pronést přípitky mezi jednotlivými chody. Zpravidla však stačí jeden svatební projev.

Svatební řeč – jak na to

Svatební řeč pronáší hosté ve stoje. Nejčastější jsou přípitky typu: „Ať jste šťastní!”, „Na novomanžele, ať se mají i za deset let rádi tolik jako dnes!” nebo „Ať se vám spolu daří nacházet krásu všedního dne.” Pokud si troufnete na delší svatební řeč, můžete ji předčítat z předem připraveného textu. Začněte prvními krůčky ženicha, poté jeho prvním rozbitým kolenem a vtipně dojdete až ke svatebnímu dni.

Klasické svatební menu

    • Aperitiv: sklenka sektu

    • Předkrm: šunková rolka

    • Polévka: Hovězí vývar s játrovými knedlíčky

    • Hlavní chod: Krůtí, vepřové či kuřecí maso s bramborem a bohatou oblohou

    • Dezert: Svatební dort

    • Svatební koláčky, chlebíčky

Svatební dorty a krájení dortu

Krájení svatebního dortu přichází po svatebním menu. Ženich drží nevěstě ruku, kterou dort zakrojuje a symbolicky ji tím pomáhá. První kousek podává ženich nevěstě, druhý nevěsta ženichovi, další jejím a jeho rodičům a teprve pak ostatním svatebčanům.

Svatební pochod ze Snu noci svatojánské od F. Mendelsohna