Parkovací dům ve Slaném

29. listopadu 2010

Právě jsem se vrátil z Grandu :-)

... z veřejné prezentace již schváleného projektu parkovacího domu ve Slaném. Vítězná firma na začátku představila technické řešení; od té chvíle jsem pro rozčilení nebyl schopen na cokoliv se důstojně zeptat. Byli naštěstí jiní, kteří se velmi dobře ptali - ale stejně je už o všem rozhodnuto.

Možná jste to věděli (já ne), parkovací dům bude automatizovaný - tj. předem necháte vystoupit rodinu, vyndáte si věci, autem pak vjedete do brány, najedete na platformu, vystoupíte, zmáčknete tlačítko a ostatní se stane samo - platforma zajede do výtahu, auto bude vyvezeno do jednoho z pater, tam se platforma automaticky přesune na místo, kde zůstane až do chvíle, kdy se vrátíte k parkovacímu domu a zaplatíte. Auto vám na výjezdu přijede výtahem. Sci-fi? Ne - skutečnost, za kterou Slaný zaplatí přes 80 miliónů. Za to získáme namísto stovky parkovacích míst, jak je to dneska, parkovacích míst 149.

Odbočovací pruh bude v Třebízského ulici, odhadem dlouhý tak 15 - 20 metrů od křižovatky; brány na vjezd budou dvě vedle sebe, každá má technologickou propustnost 1 auto za minutu; reálnou zhruba dvakrát delší? Můžeme tedy počítat zhruba s jedním zaparkovaným autem za minutu? Představme si ples v Grandu. Bude tam chtít parkovat třeba 50 aut? Budou čekat ve frontě přes křižovatku u Grandu. Tento scénář tam kdosi z diváků nadnesl. Odpovědí bylo, že to není problém stavební firmy a že dopravní řešení schválily všechny důležité orgány. Další odpovědí bylo, že v takové situaci tam městská policie může řídit dopravu a oddělit auta, co jen projíždějí, od aut, co chtějí zaparkovat.

Při výjezdu je technologická propustnost stejná. Když vyjde těch padesát řidičů z Grandu, mnozí budou stát desítky minut, než se dočkají auta. Odpověď: To nevadí, stejně předtím budou čekat v šatně na kabát.

Vítězem výběrového řízení se stala dvojice firem (jedna je z Ostravy, druhá snad z Jihlavy). Do výběrového řízení se přihlásili celkem dva zájemci (tedy jeden další). Na dotaz, zda v dnešní ekonomické situaci světové, státní a vůbec potřebujeme to nejdražší možné řešení, jsme se dozvěděli, že Rada města zvážila pečlivě všechna pro a proti a tohle vyšlo nejlépe. Standa Berkovec nám vysvětlil, že ne všechno jde vyčíslit. Když nám někdo přejede dítě, nelze přeci škody vyčíslit. Většina dopravních nehod se děje při rychlosti do 60 km/hod. Musíme být zodpovědní také k budoucím generacím, jinak bychom byli velicí sobci. Zhruba těmito argumenty podpořil výstavbu parkovacího domu.

Další zdůrazňovanou výhodou parkovacího domu bude ekologičnost parkování. Namísto aby auto spalovalo pohonné hmoty a produkovalo spaliny během zajíždění na parkoviště, tady zajede jen na platformu hned za vjezdem a vypne motor. Původní odhad, že za rok spotřebuje parkovací dům cca 650 tisíc kWh el. energie, byl prohlášen za nadsazený a zdá se, že to všichni, kdo rozhodují, považují za nesrovnatelně ekologičtější.

Rozpočet na asi 83 milióny je smluvně nepřekročitelný, firma ho musí dodržet. Výstavba má trvat asi 690 dní. Za sedm let, na které je rozpočítáno financování výstavby, počítá město s tím, že na parkovném v domě vybere cca 10 miliónů (při 20 Kč/hod). Jak chce město donutit lidi, aby tam parkovali? Zpoplatněním parkování v ulicích kolem centra (parkovací automaty budou umisťovány ještě v tomto roce), zdražením parkování na náměstí; uvažuje se o zrušení ročního povolení stání v centru (to stojí asi 7 tis. Kč) - kdo ho mají, měli by se přesunout do parkovacího domu. Rovněž se zvažuje, že by ani hotel na náměstí neměl k dispozici stálá parkovací místa - host přijede, vyloží si zavazadla a zajede si zaparkovat do parkovacího domu, popřípadě mu tam auto zaparkuje portýr (jmenuje se tak ta funkce?).

Už mě nic víc nenapadá. Jen mi pořád v hlavě leží srovnání, že tady budeme vyvážet auta do pater sci-fi výtahem, zatímco v Poliklinice se důchodci a nemocní plazí do schodů...