Võrgustikutöö - kuidas see käib? 

Mida rohkete partneritega pihta hakata? Kas see, kui kord aastas kõik partnerid kokku kutsuda, ongi võrgustikutöö?

Võrgustikutööst ja koostööst kuuleme palju. Kohati tundub see imerohi toimivat iga keerulisema ja valdkondadevahelise väljakutse lahendamiseks. Vahel jääb aga mulje, et kui midagi muud teha ei oska, siis tasub ikkagi pihta hakata võrgustikust - lootusega, et siis see hea idee lõpuks ikkagi tuleb. Ent pelgalt hoogtöö korras "võrgustikku luua" ja seejärel lahendusi ootama jääda ei pruugi osutuda kuigi edukaks tegevuseks. 

Võrgustikutöö on kindlasti oma selge kasuteguriga tegevus, mis erinevaid valdkondi puudutavate teemade puhul on kahtlemata õigustatud. Ent oluline on siinkohal see, et ka võrgustikutöö vajab selget eesmärki ja põhjust, motiivi ja kõikide osapoolte poolt teadvustatud vajadust toimimiseks.  


Seega alustada tuleb ikkagi eesmärgist. Mis on see eesmärk, mille taha me soovime erinevad osapooled koondada ja ühiselt mõtlema või koguni tegutsema panna? Inspiratsiooni võib siit aidata leida jällegi varasemalt kirjeldatud sekkumistasandite mudel. 


Näiteks kas eesmärk on luua selgem ja laiapõhjalisem andmestik informeeriva tasandi tegevuste tegemiseks ja erinevate võimaluste koondamiseks? Või hoopiski mõne sihtrühma muredega tegelemiseks, kellele lähenemise osas on vaja omavahelist koordineeritud koostööd ja infovahetust (näiteks NEET noored)?

Tulenevalt eesmärgist ja vajadusest kujuneb kohe ka võrgustikku kaasatavate osapoolte valik. Esimese näite puhul  tasuks kaaluda nii omavalitsuste külakogukondi, mittetulundusühendusi kui ka omavalitsuse seest nii kultuuri-, kui ka haridus- ja sotsiaalvaldkonna spetsialiste. Teise näite puhul aga selgelt neid osapooli ja partnereid, kes selle sihtrühmaga  kokku puutuvad. 

Kui eesmärk on kõigile teada ja võrgustiku osapooled kokku toodud, siis mida võiks võrgustikutöö korraldamisel silmas pidada? 


💡Võrgustikutöö osapooltena tasub lisaks omavalitsuse väliste partneritena kindlasti pöörata tähelepanu ka erinevatele ametikohtadele ja osakondadele omavalitsuse sees. Täiskasvanuhariduse valdkond on tihedalt põimunud nii kultuuri-, sotsiaal- kui haridusvaldkonnaga. Samuti on seal puutumus noorsootöö valdkonnaga! Väga häid tulemusi on andnud nende osapoolte ühise laua taha koondamine ning infovahetus, sisulised arutelud, miks mitte ka ühised ettevõtmised valdkondadevaheliste väljakutsete ühiseks lahendamiseks (näitena Saue valla meeste aasta algatus).