Tegevusmudel

Siit leiad ülevaatliku tegevusmudeli omavalitsuse ja täiskasvanute õppimise toetamise teemal. Tegevusmudel moodustub omakorda läbi kolme joonise, mis kirjeldavad kolme omavahel tihedalt seotud vaadet teemale, ühendades nii indiviidi, omavalitsuse kui partnerite tasandi. 

Samm 1. Joonis suunab tähelepanu inimese elukaarele ja elukestva õppe protsessile. Kogu eluea suhtes on koolikohustuslik iga lühike, kuid toetatud ning seadusandlikult reguleeritud. Edasi sõltub kõik inimesest, tema teadlikkusest, valikutest, võimalustest, motivatsioonist, õppimisele seatud eesmärkidest jne. Samas on just see osa elukaarest õppimisvõimaluste osas kirju ja vähem eesmärgistatud. Kohaliku omavalitsuse vaates on oluline silmas pidada inimese erinevaid rolle, mis lisanduvad vanemaks saamisel. Oluliseks saab, kas ja kui palju tuleks täiskasvanuid nendes rollides toetada. 

Samm 2. Joonis kirjeldab kohalike omavalitsuste võimalusi sekkumiseks, toetamaks täiskasvanute õppevõimalusi kohalikul tasandil ning aitamaks kaasa elukestva õppe kui mõtteviisi teadvustamisele. Omavahel on seostatud elukaar koos erinevate rollide ja üleminekutega (millega sageli võivad kaasneda ka kriisid ja toevajadus, näiteks pensioneerumisel). Joonis kirjeldab nelja sekkumisastet – mida aste kõrgemale, seda suurem on omavalitsuse pühendumuse määr ja töömaht elukestva õppe arendamisega seotud tegevustele. Joonis ilmestab ka seda, millisele elukaare osale ning millist mõju võiks see sekkumine tekitada.

Samm 3. Juba täna on kohalikel omavalitsustel palju potentsiaalseid koostööpartnereid, kellega üheskoos täiskasvanuõpet eesmärgipäraselt toetada. Lisaks omavalitsuse piirides või selle vahetus läheduses tegutsevatele organisatsioonidele (nt kultuuriasutustele, küla- ja asumiseltsidele, raamatukogudele, piirkonnas tegutsevatele koolitusettevõtetele jne) on toimetamas ka mitmed maakonnapõhised või üle-eestilised organisatsioonid, mis täiskasvanuhariduse valdkonna edendamisele hoogu annavad (nt Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioon Andras, Eesti Vabaharidusliit, maakondlikud arendusorganisatsioonid, kutse- ja kõrgkoolid). Võtmeküsimuseks saab toimiva võrgustikutöö ülesehitamine ja järjepidevuse tagamine. 

Tegevusmudel kohalikele omavalitsustele täiskasvanuhariduse valdkonna edendamiseks