Täiskasvanuharidus

Mis mõtted tulevad pähe, kui küsida “mida tähendab täiskasvanuharidus”? Keegi teist hakkas kindlasti mõtlema mõnele tööalasele koolitusele, keegi aga näiteks eelmisel nädalal külastatud konverentsile. Keegi teist õpib parasjagu uuesti ülikoolis või kutseõppeasutuses - see ju on täiskasvanuharidus? Ja on ka neid täiskasvanuid, kes õpivad mõnes täiskasvanute gümnaasiumis, eesmärgiga lõpetada põhi- või keskkool. Jah, kõik need näited on seotud täiskasvanuharidusega. Kas veel midagi?

Keegi teist osales ehk hiljuti mõnel kursusel, kus õpiti makroone küpsetama või näiteks akrüülvärvidega maalima, keegi teist läbis mõne e-kursuse iseseisvalt ja keegi õppis nädalavahetusel YouTube’i video abil kitarrimängu. Jah, ka kõigil nendel näidetel on seos täiskasvanuharidusega. 

Saamaks paremini aru täiskasvanuharidusest ja sellega seotud täiskasvanutele suunatud õppetegevust, võtame appi kolm mõistet, mis aitavad omakorda kõnealust mõistet paremini kirjeldada. Nendeks mõisteteks on 

formaalõpe, mitteformaalne õpe ja informaalne õpe.


Formaalõpe on koolieelses lasteasutuses, üldharidus-, kutse- ja kõrgkoolis õppekava alusel toimuv eesmärgistatud õpe, mida viivad läbi spetsiaalse ettevalmistuse ja kvalifikatsiooniga õpetajad või õppejõud. 

Mitteformaalne õpe on eesmärgistatud vabatahtlik õpe, mis toimub kindla õppeprogrammi alusel ja kindlatele huvirühmadele erinevates keskkondades. 

Informaalne õpe võib õppija seisukohast lähtudes olla nii eesmärgistatud kui eesmärgistamata õppimine, mis toimub igapäevaelu situatsioonides.

Viide: Haridusvaldkonna arengukava 2021 - 2035

 
Täiskasvanuharidust saame kirjeldada läbi kõigi nende kolme õppega seotud mõiste ehk just täiskasvanuõppele iseloomulike tunnuste ja näidete. Vaatame nüüd seda liigitust ja näiteid lähemalt. 

Täiskasvanuharidusest kui formaalõppest

Täiskasvanuharidusest kui mitteformaalsest õppest

Täiskasvanuharidusest kui informaalsest õppest

Kokkuvõtvalt defineerib Haridus- ja Teadusministeerium täiskasvanuhariduse mõiste järgnevalt. 

Täiskasvanuharidus on organiseeritud õppetegevus teadmiste, oskuste ja vilumuste omandamiseks ning nende säilitamiseks või täiendamiseks. Õppimine võib toimuda mistahes tasemel või meetodil. Samuti võib see asendada või olla jätkuks esmasele haridusele, mis omandatakse koolis, kolledžis või ülikoolis. 

                                                                                 Viide: Haridus- ja Teadusministeerium

Kuidas tundub? Kas eelpool kirjeldatu aitab hoomata mõistet kogu selle terviklikkuses? 

Kõige tähtsam elukestvast õppest ja täiskasvanuharidusest rääkides on täpsustada, kellele on õppetegevus suunatud, mis vormis see toimub ja mis on selle eesmärk. 

💡Ahhaa-tähelepanek:

Kohalikud omavalitsused on igal juhul seotud täiskasvanuhariduse edendamisega - olgu selleks siis nii läbi täiskasvanute gümnaasiumi pidamise ja/või erinevate allasutuste (raamatukogude, rahvamajade, muuseumite jne) ja vabaühenduste toetamise, ikka selleks, et luua täiskasvanud elanikkonnale uusi õppimisvõimalusi. Neid õppimisvõimalusi vajame, et tulla paremini toime meid ümbritseva elu- ja tegevuskeskkonnaga ja seda ikka selleks, et suureneks meie heaolu ühiskonnas. 

🔎NÄITED: kohalikest omavalitsustest, kes on enda veebilehtedele lisanud täiskasvanuhariduse alase info.

Valga valla  veebilehelt leiad bänneri "Õppida on äge - igas eas". Veebilehel jagatakse infot elukestva õppe ja täiskasvanueas õppimise kohta ja koondatakse Valga vallas toimuvaid õpisündmusi täiskasvanutele.

Tõrva valla veebilehelt leiab huvitegevuste andmebaasi, kus ühe sihtrühmana on eraldi välja toodud ka täiskasvanud.  

Saku valla veebilehelt leiab "Hariduse" teema alt ka eraldi täiskasvanuhariduse rubriigi. Lehel selgitatakse täiskasvanuhariduse erinevaid liike ja jagatakse infot õppimisvõimaluste kohta.

✏️NÄIDISTEKST

Näidistekst täiskasvanuharidusega seotud teadlikkuse tõstmiseks

Seda näidisteksti saad kasutada enda kohaliku omavalitsuse kodulehel, et suurendada teadlikkust täiskasvanuharidusest.

Materjali koostamisel on toetatud Haridusportaalile. Vaata lähemalt
https://haridusportaal.edu.ee/  ja ka täiskasvanuhariduse teemalist alamlehte.