Профілактика суїцидальних тенденцій

Депресивні стани. Діти та підлітки

Версія для дітей: ознаки та симптоми

Ознаки депресивних станів у дітей

Навчіться розпізнавати попереджальні ознаки суїциду

У деяких випадках люди готові заплатити найвищу ціну – власне життя. Якщо вони мають досить сильну суб'єктивну причину, то спроможні подолати свій інстинкт самозбереження й припинити своє біологічне існування.

Самогубство можна розглядати як акт розпачу, втечі від чогось небажаного; як єдине рішення чи неминучість, нездатність далі жити. До факторів ризику, що призводять до такого вчинку, належить безліч причин, як-от стрес, суспільство, культура або економічна ситуація, а також генетична схильність, зловживання психоактивними речовинами або, наприклад, азартні ігри та інші проблеми.

Самогубство може бути серйозним наслідком таких психічних розладів, як депресія, тривожний і посттравматичний стресовий розлад, а також розлади, пов'язані з уживанням психоактивних речовин тощо.

А ще рівень самогубств високий серед тих, хто заживає затяжний конфлікт, соціальний тиск, насильство, жорстоке поводження, а також соціальну самотність та брак емоційної підтримки.

Самогубство завдає незмірного болю та страждань близьким людям загиблого та його сім'ї.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорік понад 800 000 людей кінчають життя суїцидом.

Людина, яка міркує або говорить про самогубство, може налякати або стривожити оточення.

Ви можете не знати, як допомогти… Чи варто сприймати такі розмови серйозно? Чи вдаватися до якихось дій? Чи може Ваше втручання погіршити ситуацію?

Ви можете допомогти врятувати людське життя.

Версія для підлітків: ознаки та симптоми

Ознаки депресивних станів у підлітків

Суїцидальна поведінка

Суїцид (лат. – себе вбивати) – навмисне самоушкодження зі смертельним фіналом. Ключовими чинниками, що призводять до самогубства, вважають психологічні. У структурі суїцидальної поведінки виокремлюють внутрішню (психічну) форму: думки, уявлення, задуми про суїцид, емоційні переживання, наміри; та зовнішню (дієву) форму: суїцидальні спроби і завершені суїциди.

Суїциди поділяють на три основні групи: справжні, демонстративні й приховані.

Мотиви суїцидальної поведінки

 

Чинники суїцидальної поведінки

Що робити, якщо ви помітили схильність до суїциду у близьких?

Якщо у близької людини помічені схильності до суїциду, то найкраще, що можна зробити, – допомогти їй отримати кваліфіковану допомогу від спеціалістів.

У процесі спілкування варто:

У групі ризику підлітки!!!


Суїцидальна поведінка у підлітків: причини виникнення та алгоритми подолання 

Підлітковий вік характеризується сильними переживаннями та підвищеним ризиком суїцидальності. Це пов’язано з нестабільністю самооцінки, невмінням долати життєві труднощі, витримувати стрес і напругу, високою навіюваністю тощо. Більш того, останнім часом ще одним фактором ризику стало розповсюдження Інтернету та поширення онлайн-взаємодії. 

Фактори ризику скоєння суїциду

Фактори зменшення ризику скоєння суїциду

Важливо доносити до підлітка, що всі ті речі, через які він переживає, не фатальні, і рано чи пізно вони зможуть це все подолати.

Ми маємо допомогти підлітку вибудувати довготермінову, важливу ціль, яка буде співзвучною з їх цінностями і заради якої варто було б жити.

Коли підліток має гарні, дружні стосунки в реальному світі, в нього в рази зменшується ризик вступу в різні онлайн-групи, які бувають дуже небезпечними. До того ж в нього буде до кого звернутись, якщо в нього виникнуть якісь суїцидальні думки.

Ми в жодному разі не маємо нав’язувати підліткам якісь переконання, проте за статистикою підлітки, які є релігійними, в рази рідше вчиняють самогубства.

Відмінності між суїцидальною і самоушкоджуючою поведінкою

Іноді на підлітку можна помітити певні порізи, шрами і буває важко відрізнити, чи у цьому випадку йдеться про суїцидальну поведінку чи ні.

Перш за все суїцидальну поведінку можна вирізнити за тим, що тут наміром є самогубство. Ці підлітки не хочуть жити, їх нічого не утримує в житті. Частіше за все має місце хронічне відчуття безнадійності і самотності. При несуїцидальній самоушкоджуючій поведінці у дітей зовсім інші мотиви і ними керує емоційний стан — гостра злість, відчай або нестерпний дистрес, які заполонили людину. Такі дії допомагають їй розслабитись, адже тоді зі своїх проблем вона перемикається на фізичні відчуття, які можуть бути сильнішими.

Суїцидальна поведінка характеризується тяжкими та небезпечними для життя форми саморуйнівної поведінки. Тобто, чимось таким, що є незворотнім. При несуїцидальній поведінці порізи можуть бути не там де вени, а навіть з протилежної сторони або ж це можуть бути порізи ніг.

При суїцидальній поведінці, якщо вже були спроби самоушкодження, то вони, звісно, можуть повторитись. При несуїцидальній поведінці ризик рецидивів набагато вищий, адже підліток і наступного разу, стикнувшись з сильними переживаннями повернеться до самоушкодження, бо не знає як інакше справлятись з цим. У такому випадку психологиня радить підвищувати емоційну компетентність підлітків, навчати їх тому, як впоратись з гострими емоціями не ушкоджуючи себе.

Причини розповсюдження онлайн груп смерті

На жаль, останні роки набирають популярності групи смерті в Інтернеті, які наштовхують дітей на суїциди. Які ж причини того, що підлітки, поспілкувавшись з кимось в онлайні та, не маючи якихось серйозних стресових факторів, йдуть з життя?


Суїцид 2021.docx