Těžší paralelka 2020/2021

Těžší paralelku vede Kuba Krásenský. Výuka probíhá každý čtvrtek od 15:40 přes Zoom (pozvánku jste dostali mailem; pokud se na hodinu chcete přijít nezávazně podívat, napište mi a já vám odkaz rád pošlu). Většinu potřebných materiálů včetně aktuálních zadání najdete v přehledu zatím probrané látky. Předmět bude velmi podobný jako loni.

Docházka není povinná, ale pevně doufám, že pro vás budou hodiny zajímavé a že se tudíž budeme potkávat. Zápočet dostanete za odevzdání tří sad domácích úkolů. Tady máte zadání první sady, zadání druhé sady a zadání třetí sady. Domácí úkoly budete odevzdávat ve skupinkách po jednom až čtyřech (podle vlastní volby). Po odevzdání domácího úkolu se se skupinkou domluvím na konzultaci, kde s ní proberu její řešení a budu chtít dovysvětlit případné nejasnosti. Použijte prosím skener nebo nějakou vhodnou aplikaci na focení dokumentů, např. Notebloc PDF scanner. Ještě lepší bude, když si vyzkoušíte práci s publikačním systéme použít LaTeX. Pro ty, kteří ho využít chtějí, doporučuju podívat se na moje tipy k LaTeXu a použít moji šablonu. Dále na této stránce najdete Knihu přání & stížností, abyste mi nemuseli psát maily a mohli se mnou komunikovat i anonymně, pokud o to stojíte.

Pokud na konzultaci domácího úkolu odhalíme větší množství chyb nebo nejasností, vysvětlím vám, v čem je zhruba problém, a požádám o odevzdání nové verze. Každý týden tady na stránkách kromě nové sady příkladů zveřejním i krátký text, který nahradí můj výklad teorie u tabule na začátku hodiny; postupně vám tak přístupnou formou budu předávat další znalosti z elementární teorie čísel (Eulerova věta a Eulerova funkce, Čínská zbytková věta, kvadratické zbytky)... K vybraným příkladům budu zveřejňovat i nápovědy a vzorová řešení, abych nějak nahradil možnost klást mi na hodině otázky. V případě jakýchkoli dotazů mi pište mail; v nastalé situaci to je základní prostředek komunikace mezi námi, tak se toho nebojte. Rád si od vás něco přečtu – zájem o můj předmět mě každopádně potěší.


Teorie čísel je krásné a důležité odvětví matematiky. V té její části, kterou se budeme zabývat, si víceméně vystačíme se středoškolskými pojmy a jen se o nich naučíme lépe přemýšlet. (To je v ostrém kontrastu třeba s analýzou, kde se už od začátku zavádějí nové definice a většinová populace vůbec nechápe, jaké problémy se v ní řeší. My se naopak budeme zabývat hlavně úlohami, které běžný středoškolák pochopí, ale netuší, jak je vyřešit.)