O mně

Jmenuju se Kuba Krásenský a jsem v tuhle chvíli (2020/2021) ve třeťáku doktorského studia v oboru teorie čísel – konkrétněji zkoumám pod vedením Víti Kaly univerzální kvadratické formy nad řády v číselných tělesech. (I když téma může znít děsivě, ve skutečnosti se i tady zabývám problémy, jejichž formulace jsou s trochu snahy pochopitelné pro prváka na matfyzu, ale řešení často není vůbec jednoduché.) Moje nepříliš obsáhlé webové stránky najdete tady.


Kontakt

Nejsnazší je odchytit mě před hodinou nebo po ní. Pokud mě chcete kontaktovat rychleji (a zrovna není pandemie), můžete se za mnou zastavit v doktorandské místnosti katedry algebry (na Karlíně ve třetím patře – v té chodbě, kde se házely do schránky úlohy z lingebry). Nebo mi napište mail na

krasensky[zavináč}karlin[tečka}mff[tečka}cuni[tečka}cz.



Trocha mojí osobní historie

V zimním semestru pravidelně cvičím lingebru a v letním semestru vedu těžší paralelku tohoto prosemináře (i když hlavní pracovní náplní doktoranda je samozřejmě disertace). Předtím jsem pilně studoval matiku, a to ne na Matfyzu, nýbrž na Jaderce (ano, i to jde – název té fakulty je hlavně historický). Odtud taky ten titul inženýra, i když jsem náturou čistý matematik. Během studia jsem byl a stále zůstávám členem výzkumné skupiny TIGR, která se zabývá různými otázkami souvisejícími s kombinatorikou na slovech, číselnými soustavami, aperiodicitou a podobně. (Já jsem psal o pozičních číselných soustavách v komplexních číslech, kvaternionech a později i obecných mřížkách.) Většina mojí diplomky vznikla během ročního erasmu v Budapešti na univerzitě ELTE pod vedením Attily Kovácse.

Za velkou část svého matematického růstu vděčím PraSeti, což je matematický korespondenční seminář pro středoškoláky, kterého jsem se na střední škole účastnil a během vysokoškolského studia jsem ho pak organizoval (podobně jako přede mnou spousta jiných vašich cvičících i profesorů).


Drobná odbočka (stejně toho o sobě nechci moc prozradit)

Mimochodem, na stránkách PraSete najdete i plno textů, které nadaným středoškolákům zpřístupňují různá témata, třeba i vysokoškolskou matematiku. Především doporučuju tzv. seriály (texty na pokračování). Opakovaně se budu odkazovat na ten o teorii čísel, ale za přečtení jich stojí většina – třeba seriál Do nekonečna a ještě dál od Mirka Olšáka považuju za ten správný způsob, jak by se člověk měl seznámit s teorií množin.