Těžší paralelka 2019/2020

Těžší paralelku vede Kuba Krásenský. Výuka probíhá každou středu od 15:40, z důvodu zrušení prezenční výuky na této webové stránce. Nejdůležitějším obsahem těchto stránek je stručný přehled zatím probrané látky. Předmět bude velmi podobný jako loni.

Do odvolání bude výuka probíhat na dálku. Stále platí, že zápočet dostanete za odevzdání tří sad domácích úkolů. První sada je opravená (od některých z vás ještě čekám opravenou verzi). Použite prosím skener nebo nějakou vhodnou aplikaci na focení dokumentů, např. Notebloc PDF scanner. Termín druhé sady byl v pondělí 4. května. Pokud jste z nějakého důvodu nestihli termín odevzdání, ale o zápočet stojíte, napište mi a domluvíme se. Není to problém. V tuto chvíli vás nejvíc zajímá zadání třetí sady. Ani při jejím odevzdávání není povinné použít LaTeX. Pro ty, kteří ho využít chtějí, doporučuju podívat se na moje tipy k LaTeXu a použít moji šablonu. Podrobnosti o odevzdávání úloh najdete na stránce obsahující veškeré informace o zápočtu. Můžete se taky podívat na bonusový domácí úkol. Nově na těchto stránkách přibyla Kniha přání & stížností, abyste mi nemuseli psát maily a mohli se mnou komunikovat i anonymně, pokud o to stojíte.

Děkuju za odevzdané úlohy třetí sady. Pracuju na jejich opravě a postupně vám budu odepisovat.

Výuka bude (do odvolání zákazu prezenční výuky) probíhat zhruba takto:

Konzultace domácích úkolů povinné nebudou, ale v případě chyb nebo nejasností vám vysvětlím, v čem je zhruba problém, a požádám o odevzdání nové verze. Každý týden tady na stránkách kromě nové sady příkladů zveřejním i krátký text, který nahradí můj výklad teorie u tabule na začátku hodiny; postupně vám tak přístupnou formou budu předávat další znalosti z elementární teorie čísel (Eulerova věta a Eulerova funkce, Čínská zbytková věta, kvadratické zbytky)... K vybraným příkladům budu zveřejňovat i nápovědy a vzorová řešení, abych nějak nahradil možnost klást mi na hodině otázky. V případě jakýchkoli dotazů mi pište mail; v nastalé situaci to je základní prostředek komunikace mezi námi, tak se toho nebojte. Rád si od vás něco přečtu – zájem o můj předmět mě každopádně potěší.


Teorie čísel je krásné a důležité odvětví matematiky. V té její části, kterou se budeme zabývat, si víceméně vystačíme se středoškolskými pojmy a jen se o nich naučíme lépe přemýšlet. (To je v ostrém kontrastu třeba s analýzou, kde se už od začátku zavádějí nové definice a většinová populace vůbec nechápe, jaké problémy se v ní řeší. My se naopak budeme zabývat hlavně úlohami, které běžný středoškolák pochopí, ale netuší, jak je vyřešit.)