Těžší paralelka

Těžší paralelku vede Kuba Krásenský. Výuka probíhá každou středu od 14:00 v místnosti M3 (první hodinu jsme měli v M1, pak asi polovinu doby v M5, ale nakonec se ukázalo, že optimální je právě M3). Nejdůležitějším obsahem těchto stránek je stručný přehled zatím probrané látky. První sada domácích úkolů je tady, druhá zde a třetí tu. Víc jich nebude.

Kam odevzdat domácí úkoly? Na Karlíně ve třetím patře je katedra algebry – tam se dostanete z hlavního schodiště prosklenými dveřmi po pravé ruce (později večer bývá zamčeno, ale na katedru pořád někdo chodí, tak kdyžtak klepejte). Buď mě můžete zkusit zastihnout v doktorandské místnosti a dát mi svá řešení osobně (doktorandská místnost jsou první dveře, ke kterým dojdete, když se vydáte doleva), nebo je odevzdejte do přihrádky v „malé seminárce“, což je místnost s kulatým stolem a tiskárnami. K ní se jde taky chodbou doleva a dveře jsou taky po pravé ruce, ale spíš ke konci. (Konkrétně jsou šesté zepředu, tj. čtvrté od konce, bohužel jako jedny z mála nepopsané.) Kohokoliv se zeptáte, bude vědět, které to jsou. Často v ní probíhají konzultace, ale to nevadí, je možné tam normálně jít (lidi s katedry si tam běžně něco tisknou). A v té malé seminárce je přihrádková skříň, kde většina přihrádek je popsaná jmény zaměstnanců. A jedna z horních přihrádek je nadepsaná Proseminář z teorie čísel. Tak až do ní svůj úkol vložíte, je vaše výprava u konce. (Popisy cesty znějí vždycky složitě. Zdání klame – je to lehké.)

Na hodině budu zadávat i snadné příklady (víceméně ty samé co Pavel), ale budu počítat s tím, že většina z vás jejich řešení pochopí rychle a ideálně se dostane i k zajímavějším a náročnějším příkladům (obtížnost třeba na úrovni MO nebo korespondenčních seminářů). Nebojte se moji skupinu vyzkoušet, a když vám z jakéhokoliv důvodu nebude vyhovovat, můžete přestoupit do té Pavlovy.

Na začátku hodiny si vždycky vysvětlíme nějakou novou teorii (nebo spíš několik řešených příkladů ilustrujících hlavní myšlenky, které se na dané hodině dají používat). Větší část každé hodiny prosemináře bude koncipovaná podobně jako cvičení z lingebry – nechám vás samostatně nebo ve skupinkách řešit připravenou sadu příkladů, budu vás obcházet a radit vám s tím, s čím si nebudete vědět rady.

Zápočet dostanete za vypracování tří sad domácích úkolů. Docházka není povinná (ale rád vás uvidím), odevzdané úlohy s vámi ale budu chtít osobně probrat.


Teorie čísel je krásné a důležité odvětví matematiky. V té její části, kterou se budeme zabývat, si víceméně vystačíme se středoškolskými pojmy a jen se o nich naučíme lépe přemýšlet. (To je v ostrém kontrastu třeba s analýzou, kde se už od začátku zavádějí nové definice a většinová populace vůbec nechápe, jaké problémy se v ní řeší. My se naopak budeme zabývat hlavně úlohami, které běžný středoškolák pochopí, ale netuší, jak je vyřešit.)